Кое е по-добре: бакалавър в България и после магистратура в Германия или направо обучение в Германия при скромни средства - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (124636)
 Любов и изневяра (30684)
 Секс и интимност (14697)
 Тинейджърски (22078)
 Семейство (6786)
 Здраве (9790)
 Спорт и красота (4786)
 На работното място (3376)
 Образование (7450)
 В чужбина (1712)
 Наркотици и алкохол (1131)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1773)
 Други (19409)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Образование

Кое е по-добре: бакалавър в България и после магистратура в Германия или направо обучение в Германия при скромни средства
преди: 12 години, 5 месеца, прочетена 15707 пъти
Ще бъда 11 клас и започвам да се чудя за професионалната си реализация след завършването на средно образование. Искам да уча програмиране. От немска езикова гимназия съм и ще взема немска езикова диплома. Възможностите /финансовите/ са ми доста ограничени, но трудностите никога не са ме плашили. Със сигурност ще трябва и да поработя за да се издържам. И все пак се питам как да постъпя - дали да завърша в България бакалавърска степен и след това да уча магистратура в Германия и или да уча направо там. Това, което ме кара да задавам този въпрос е чисто финансов. Родителите са ми разведени и не получавам издръжка от баща си. Майка ми получава сравнително добра заплата /около 800-850 лв. / а аз работя всяко лято откакто навърших 16, но нямаме други доходи. Не ме плаши работата, но все пак в чужда държава ще ми бъде трудно отначало да си намеря работа и да съвместявам работата и учението, а от пишещите във форума /благодаря, че ги има!!! / разбрах, че ще ми трябват около 500 евро на месец за да се издържам.
Пишете ми моля ви какво да избера и дали е целесъобразно да изчакам докато завърша бакалавърската си степен в България и после магистърска степен в Германия или направо да дерзая за там. И също много важно: дали ще мога да се реализирам там ако завърша тук за бакалавър, а там за магистър или шанса ми е по-голям ако там завърша и бакалавърската си степен?

Моля да ми пишете и отговорите-много ми е важно!!!!

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 12 години, 5 месеца
hash: de4fd1ae0d
гласове:
1 2 3 4 5
  (305911 гласа)

1.   Определено второто - казвам го, а имам Бакалавър от там и въпреки това не го препоръчвам.
Има следните предимства Бакалавър у нас Магистратура в Германия за човек, които няма фин. възможности да се издържа
- започваш следването си в същата година, в която си завършил, в Германия може да се наложи да пропуснеш 1-2 семестъра, докато се устроиш (почне годината при тях, получиш място и т. н. )
- ако вашите имат пари да те издържат у нас, можеш да се концентрираш изцяло върху следването си и оценките си, докато в Германия 2/3 от времето ще ти е заето с работа и битовизми, ако се издържаш сам
- оценките у нас са си тенденциално надути. С една такава оценка можеш да получиш каквото си искаш магистърско място, където си искаш. В Германия отличниците от випуск са не повече от 1%
-Магистратурата по принцип в Германия си е за работещи хора/хора с академични амбиции. Занятията са обаче винаги в такива часове, че да можеш да работиш. Бакалаварите по принцип не работят, могат да поработват, но толкоз. Програмата не е направена за работещи!
-Магистрите по принцип завършват, защото са малко и си ги отглеждат в университета. 2/3 от Бакалаврите в трудните специалности (право, техническите, икономика, информатика) не завършват. Магистрите си ги отглеждат за асистенти.
- Магистрите получават веднага общежитие, в големите градове на Запад Бакалаврите чакат 1-3 семестра и често се обезсмисля упражнението!
-Магистрите са по-възрастни, чисто житейски могат по-добре да се справят.
- С Бакалавър имаш някакво образование и можеш да си намериш работа по специалността по време на следването за Магистър, т.е. няма да ти се налага да миеш чинии, ще работиш по-малко за много повече пари и ще имаш повече време за следване.

Недостатаци

- Можеш да се ожениш
- Може да те грабне живота в Бг-то и да не ти се ходи повече (което е добре, или? )
- Не си самостоятелен от родителите си

... И най-големият плюс (да не забравим) - който е влезнал у нас е завършил, за Германия това не важи - лесно се влиза и трудно се излиза, може инвестицията да не се възвърне и да затънете в дългове, а да останеш без образование. Не се признават взетите изпити в другите провинции, веднъж изхвърлен от университета в една специалност ти е забранено да я запишваш повече, можеш да продължиш само в Австрия, Швейцария или у нас с високи такси.

... И НАЙ-ВАЖНОТО - НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ПРЕЖИВЕЕ С 500 ЕВРО НА МЕСЕЦ В ГЕРМАНИЯ.
Проста сметка - само здравните са ти 60-70 евро, храна - 250-300 евро, карта за транспорт - 30-60 евро, учебници, помагала, компютър, интернет, телефон, НАЕМ - поне 200-300 евро (зависи от града, аз съм плащала 450 евро само за наем), такси в някои градове и т. н. и т. н... на месец си трябват едни 700-1000 евро в зависимост от града.
Може в Лайпцих или Дрезден да стигат 500 евро, но трябва мама и тати да ги пращат, защото там няма работа. Университетите не са лоши, няма такси там. Общо взето е евтино да се учи там, където няма работа и обратно. Който има що-годе заможни мама и тати може да си учи много добре и Бакалавър и Магистър в бившата ГДР, а със заплатката на майка ти не можеш да изкараш и две седмици...
Успех

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 67f3a035f8
гласове:
1 2 3 4 5
  (252444 гласа)

2.   Принципно съм съгласна с казаното от номер 1 за действителността в Западна Европа. Въпреки това за някой неща се разминаваме:

- В България преподавателите често са пристрастни и дори и да си учил много за изпит, може просто да не ти прочетат работата, защото ги мързи или на устен да не ти дадат шанс да се изкажеш и просто да получиш 3 - оценка писана наизуст. Така е трудно да имаш хубава диплома от България.

- Не винаги образованието в българия ти дава нужната подготвока, за да почнеш магистратура в Германия примерно. В някой от инженерните ни специалности се учи по учебници от 1970, които просто не са в крак с нещата. Естествено при повече постоянство, упоритост и здрав труд се навксва, но в Б-я масове се учи 3 дни преди изпит и е трудно да имаш такава мотивация. Все пак си е до човека.

- За тези 3 години от бакалавърската степен свикваш да живееш сам, ставаш по независим и отговорен и много по-лесно се адаптираш към нови условия.

- По време на бакалавъра можеш да си изградиш живота там - приятели, социална среда, ориентираш се къде каква работа има и за магистратурата си намираш работа по специалността.

- От друга страна пък едно е да заминеш на 18 - друго на 22-23. Все пак на 18 си дете и малко неподготвен да живееш сам и толкова далеч от родината и близките, а на 22-23 си зрял човек с повече житейски опит и по-ясна представа какво искаш от живота и образованието си.

- Не знам дали бакалаврите от Б-я толкова лесно намират работа по специалността си докато следват - всеки предпочита западна диплома и те са винаги по напред в листата.

- Мога да кажа, че в Дания и Шотландия имаш много повече шанс да си намериш работа с бакалавър отколкото с магистър. Магистратурата е за академици и този, който иска да се специализира в дадена насоченост - не за работещия човек. Идва от факта, че масове в Дания и Шотландия масове се работи по малки проекти и работата на един работник магистър не е по-качествена или по-различна от тази на един работник бакалавър. Просто масовата работа не изисква някакви задълбочени квалификации и вършат едно и също нещо. Да, ама там законът казва, че магистъра е с по-висока квалификация и трябва да му се заплаща повече независимо от естеството на работата. Тоест никой не иска да ги назначава, защото трябва да имат доста повече пари за същата работа. Повечето учат магистратура като са работили няколко години, натрупали са стаж и имат шанс да се издигнат във фирмата на по-горна позиция. Говоря специално за Дания, не съм сигурна каква е ситуацията в Германия.

Във всеки случай и едното и другото си имат и предимства и недостатъци. Определено за по-малко финанси, може би е по-добре бакалавър тук и магистратура там (все пак бакалавъра е минимум 3 години, а магистратурата 1-2, а и в някой страни има стипендии за магистратури). От друга страна и заминаването за бакалавър си има своите предимства. Трябва да прецениш за себе си кое е най-добре.

Ана

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: de4fd1ae0d
гласове:
1 2 3 4 5
  (223330 гласа)

3.   Aна, и аз мисля, че си по принцип права... , но

-„В България преподавателите често са пристрастни“
Навсякъде преподавателите са пристрастни, те са субекти, не са машини, оценките са субективни. Какво те кара да мислиш, че на Запад един българин, „прост източно европеец“, които говори и пише на чужд език няма да е дискреминиран? В моя университет имаше професори, които си знаехме чужденците да избягваме. Случвало ми се е заради граматическа грешка да не ми дадат нужната 1 точка, за да взема супер труден изпит. Случвало ми се е да съм сред 10% издържали изпит - 90% късане, ....има хора (предимно немци, българите пари за екстри нямат), които само на амфетамини си изкарват следването! Това повишава страшно летвата като цяло.

-„Не винаги образованието в България ти дава нужната подготвока, за да почнеш магистратура в Германия примерно“
Правилно, но авторът не вярвам с тази гимназия да запише да учи в Пернишкия университет. Не си осведомена за инж. специалности. Точно в ТУ-тата сме на ниво, познавам хора дори от Пловдив, които в момента са в Канада с бг. дипломата си! Нямаме качествени икономисти, прависти, социолози - в ТУ София сме на немско ниво, медицината е добра, а зъболекарите ни дори са на световно ниво. Инж., архитекти са на европейско ниво.

- „За тези 3 години от бакалавърската степен свикваш да живееш сам.... “ до някъде е вярно, но повечето се забъркват в сърдечни драми, които често са пагубни на тази възраст. Носталгията не е за подценяване, родители, братя и сестри липсват!
... и Публична тайна е, че Бакалавърът само на книга е 3 г. в Германия, повечето си завършват за 7-8 семестъра, ако изобщо смогнат. Голяма критика излезна преди седмица, защото не са успяли да реформират стария Диплом в Бакалавър и Магистър правилно. Аз съм от първите бакалаври например и заради болни амбиции на някои професори ни съкратиха програмата само с 2 семинара и една лекция в сравнение с Диплом-а, а те имаха поне 4-5 семестъра отгоре за следването си. В резултат много се прехвърлиха в други университети, повечето направо в Австрия и Швейцария.

- “От друга страна пък едно е да заминеш на 18 - друго на 22-23“
Правилно - аз смених държавите и на 18, и на 25, после на 28 и мога да кажа от личен опит, че след 21-22 ми дойде акълът за много неща и започнах да се справям с проблемите по-лесно. Най-лесно ми беше последното преместване. Мога да кажа, че житейският опит е много важен във всяка ситуация.

-“Не знам дали бакалаврите от Б-я толкова лесно намират работа по специалността си докато следват“
В момента да, но дори да се намали гладът на пазара на труда - пак като бг. бакалавър по-скоро можеш да работиш нещо квалифицирано от бг. младеж без специалност. Немска гимназия не е квалификация, особено в страна, в която всеки говори немски.

- „- Мога да кажа, че в Дания и Шотландия имаш много повече шанс да си намериш работа с бакалавър отколкото с магистър. Магистратурата е за академици и този, който иска да се специализира в дадена насоченост - не за работещия човек. “
Много правилно! Така е и в Германия. Там обаче много освободиха пазара на труда и по принцип се плаща за длъжност и работа, не за дипломки - подобно е на България и всеки може да си назначи човек, които да му върши работа и да си определи заплатата му. Предпочитат се Бакалаври, защото те на същата възраст имат практически опит. Предимство имат магистрите само, ако са завършили някаква друга специалност. В Германия често се ползва MBA като продължение на техническа/правна/социална/педагогическа специалност например. Има практически насочени Магистри. Един Бакалавър по информатика/техническа специалност Мастър по икономическа специалност са много добра комбинация, но признавам - практиката се предпочита. Зависи от амбициите, плановете на човека. По принцип немците гледат да нямаш много дупки в биографията, ако си учил Магистър си и добър като консултант, но се счита предимно за първа крачка към академична кариера. Магистрите обаче не са по-добре платени по задължение. В Германия почти няма безработица, много са намалели реалните доходи в сравнение с производителността в последните години и това е голямо предимство.

Аз лично нямам магистър и нямам нужда от него. Някога времената бяха други, все повече се признава бг. образовението, няма начин, в ЕС сме.
Ако сега бих била на мястото на автора бих завършила в бг. в ТУ-то информатика, инж. специалност и после бих отишла да работя някъде на Запад, ако ми щукне - и да запиша Магистър. В ТУ София имат дори немскоезични специалности, имат осигурени практики в Германия. След няколко години бих се върнала в Бг-то, но на висока позиция в немска компания. Само в България българин може да прави кариера без да е дискреминиран и имайки всички предимства на местен. Напускайки страната на младежки години вече никога не можеш да си съвсем местен, не познаваш нравите, дори езика, културата, привичките, начина на работа...
Авторът да си реши, но с 5 стотака не можеш на Запад да изкараш и 2 седмици. Да планира една хилядарчица и ще може да се издържа... В никакъв случай не взимайте кредити, за да ходиш да учиш там, защото можеш да се върнеш след 1 семестър и с още повече кредити, без образовение. Много внимавай, не са малко затъналите семейства с болни амбиции за децата си. Намери начин да отидеш без кредит и да се изушиш без всякаква помощ от майка си. Аз не съм видяла от нашите пари, а съм имала двама родители. Това не ти е някакъв проблем по принцип, ако си правиш сметката.
Успех

 
  ... горе^
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 48c00183df
гласове:
1 2 3 4 5
  (142012 гласа)

4.   По-добре първи на село, отколкото последен в Рим...

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 67f3a035f8
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

5.   Здравей отново номер 3,

Смятам, че си напълно права, че не трябва да се заминава с кредит. Наистина много хора го отнесоха - но за другите неща смятам, че и аз имам право. За носталгията и за това, че рядко в Германия някой завършва бащалавър за 3 години също си много права. Но:

В България може да си за 6 и да имаш три. На запад ако си за 6 може да типишат 5, но няма да ти намалят оценката толкова много. Учила съм в Дания и в Германия. В Дания не са ме ощетявали никога за оценка. В Германия имаше някакво пристрастие, но оценката ми никога не е била намалявана с повече от 0, 7 стотни (и с 1 да е пак не е с 3 надолу)от претенциите ми и то не е било масово.

Също така смятам, че точно последните 5-6 години образованието много спадна в България и то в някой специалности. Аз принципно уча архитектура и карах стаж в България - много от нашите току-що завършили архитекти нямат понятие какво е устойчива и зелена архитектура, какво е екологично и кои материали са екологично (тук се възприема само че материал направен без емисии е еко - да ама ако се транспортира - бензина не е еко, ако добива на суровините е скъп - също). Просто малко изоставаме с европейските и световните тенденции. Не че не може да се научи това нещо, ако се интересуваш, но нали работата на университета е да те насочи кое е полезно и актуално. Имам познати, които учат ВиК по учебницита на родителите си. Да не говорим, че повечето преписват по време на изпити в ТУ София - тея дет не преписват може и да знаят, но повечето не си правят много труд да четат като могат да минат по-лесно. Имама познати, които следват там в момента - не преди 10 години и наистина спада нивото. Факт е, че от година на година баловете за прием спадат във ВУЗовете и сега дори с 2 и нещо се влиза в СУ. В ТУ винаги се е влизало и с по-ниски оценки, заради по-тежките изпити. Факт е, че за да си вземеш матурата по БЕЛ ти трябват около 25 точки (не си спомням точно, но беше нещо между 20 и 30 точки за 3). Матурата е лесна и си е за обща кулутра - тест с намиране на правописни и пунктуационни грешки. Просто не върви 5 години да си в гимназия и за няма и една трета научен материал да ми минават изпита - и то на тест, който е на нормално ниво. Просто е много нисък прага за минаване на изпитите ни и критериите са силно занижени последните години.
Ана

 
  ...


...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: de4fd1ae0d
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   Ана, не знам къде си учила, но на нас ни казаха още на първата лекция в университета, че това, което ще ни научат НЯМА ДА Е ПОЛЕЗНО И АКТУАЛНО, когато завършваме. Помисли си - дори за 6 семестъра да завърши човек, това са цели 3 год.! В това време човешкото познание в интернет е нарастнало с потенциал 10000.
Казаха ни още - ние сме завършили преди 30 г., какво мислите, че си спомняме нещо от това ли?
Нашата задача е да ви научим да учите самостоятелно!

Ще си позволя да цитирам Карл Маркс

„Битието определя съзнанието“

„много от нашите току-що завършили архитекти нямат понятие какво е устойчива и зелена архитектура, какво е екологично и кои материали са екологично (тук се възприема само че материал направен без емисии е еко - да ама ако се транспортира - бензина не е еко, ако добива на суровините е скъп - също). “

С какво си мислиш, че си по-добра от тях? Всеки може да прочете за зелената и т. н. архитектура, но (понеже работя в бранша) - появи се с тези глупости на истински строеж и ще те мислят за луда - не, ще се пръснат от смях. И в Германия не е по-различно. Едно е теорията, друго е практиката. Когато имаш определен бюджет и 10 човека на главата само до зелени плочки ще ти е. Като те претиснат клиентът от една страна, даденостите на парцела, изискванията на бюрократите, бюджета, строителите... ще ти гръмне главата.

„Просто малко изоставаме с европейските и световните тенденции. “
Не си права. Имахме наскоро сериозно земетресение, при което никой не пострада. При подобно в Италия настана хаос и умряха хора! В България имаш едни от най-сложните и строги изисквания за строеж - много свлачищни зони, земетръсна зона от степен VII, в Германия е лесно, там земетресения няма, не е нужно архитектурата да страда толкова в полза на конструкцията.

„Да не говорим, че повечето преписват по време на изпити в ТУ София - тея дет не преписват може и да знаят, но повечето не си правят много труд да четат като могат да минат по-лесно. „

О, не ставай жерва на предубеждения и глупости, защото утре тези хора ще са ти колегите. Един Плевнелиев е завършил в ТУ и е станал милионер в Германия със способностите си. Поне за там е сигурно, че нито връзки, нито подкупи помагат. Ти гледаш на българските специалисти с пренебрежение, но това може да ти изяде един ден хляба, внимавай. Особено ТУ София е на много високо ниво и има хора с осигурени работни места в Германия преди да са завършили!

“Имам познати, които учат ВиК по учебницита на родителите си. “
С какво твоите учебници след 3 г. ще са по-актуални? Важното е да умееш да учиш. Ти обаче ще си достатачно арогантна да не погледнеш, те ще знаят, че ТРЯБВА да погледнат и ще си направят проекта днес и сега, не по учебниците от преди 3 г.

“Просто е много нисък прага за минаване на изпитите ни и критериите са силно занижени последните години. “

Имаш право за определени специалности и университети. Лично работя с хора от ТУ в твоята специалност, с нищо не отстъпват на немските си колеги - само по заплащането. Освен това са много, много по-нахъсани и да ти кажа - аз съм с немско образование, но екипът ми е български.
Имаме специалности, имаме университети, в които имаме да наваксваме, но като цяло важно е човек да може да ти свърши работа.
Вярно, ТУ-то в София не разполага с материалната база и с професорите, с литературата и техниката, но има хора там, които после и доктурантури правят, и професори в Бостън стават - цъкат им машинките и респект направо!
Самочувствието е добре, но арогантността може да си изиграе много лоша шега с теб.
Имам съученик, които е строителен инж. и има 2-3 фирми, а няма 30 г., управлява 80 работника и е спечелил 3 проекта от ЕС, построил е 4 хотела на морето, 1 на Банско и сега санира масово панелките в София с ЕС пари. Този на 30 ще стъпи на немска почва и доста ще си помисли дали да вземе теб или някои свои човек от София, а ти да му правиш чертежите и да ги носиш по институциите като стажанка.
Опичай си мозъка и чети, защото казвам ти - в момента, в който завършиш всичко, което си учила е вчерашно. В същото време, в което ти ще се джуркаш по университетите и държавите, нашите хора ще са завършили и ще са построили 3 хотела и 4 МОЛ-а, ще им е станало скучно и ще са се понесли към твоята територия, тогава да видим, дали плочките ще са зелени, екологични и миришещи на БИО-дизел или ще са транспортирани с някой миризлив български тир директно от някоя кариера, в която местните роми са си заработили някои надник съвсем НЕзелено и НЕекологично.
Едно е теорията, друго е практиката, особено пък в твоя занаят. И докато на Запад има утвърдени архитекти с име, за които трябва да почнеш като практикант и да им вършиш черната работа за жълти стотинки 5 години (минимум), то у нас старите архитекти са отхвърлени и всичко живо гледа да хване някои от университета, за да му свърши работа. Хората на 27-28 г. имат свои екип, бюро и практиканти, имат построени сгради, имат, какво да покажат реално, ти ако имаш късмет да си завършила на тези години, някъде на 40-45 ще можеш (ако си много добра и не станеш домакиня) да имаш свое бюро.
Университетът е много важен, но по-важният си ти! Човек винаги трябва да има цели и да си ги преследва. Няма точен път, по-добро и по-лошо, но от личен опит мога да кажа - човек може да стане и добър специалист с българска диплома, и лош с немска. Работодателите не гледаме дипломи, гледаме способности.

Но продължавай в същия дух, но като хванеш дипломата най-после, ще видиш, че тя нищо не значи...
Аз това го разбрах още като студентка. Работих, за да се издържам в голяма фирма, настана време за съкращения и съкратиха...докторка от Санкт Гален, най-добрия университет в Швейцария! Просто жената не си вършише работата, а беше твърде скъпа - оставиха такива като мен /със средно българско образование/, моята шефка с историческо образование от ГДР-то. Прави си сметката, дали 1 мил. инвестиция на мама и тати в образованието на докторката са си заслужавали...и си прави сметката - кой ще строи утре - ти или този, които е построил вече 10 сгради, има фирма, тим, работници, опит и самочувствие (и уредени материали за 1/10 от цената от някоя бг. кареира, съвсем неекологична)

 
  ... горе^
преди: 12 години, 5 месеца
hash: de4fd1ae0d
гласове:
1 2 3 4 5
  (100228 гласа)

7.   Но не това беше темата... исках да кажа на авотра да си опича акъла, че животът е сериозна работа. Който иска, той ще се учи и ще сполучи. Достатачно народ видях да си подбира куфара и с наведена глава да се прибира в България - без образование, пари, а само с дългове, смачкани и съсипани. Да бачкаш и да учиш, да те мачкат и да скачаш като пружинка не е за всеки, а и просто не се налага повече. Преди години не вярвахме да ни приемат в ЕС, какво остава за синхронизирано образование, за Болоня, за признати в цял свят дипломи, възможност с наш Бакалавър да продължиш да учиш или да работиш в чужбина.
И в Германия нещата се промениха. Съкратиха страшно следването, цедката е станала много голяма, защото излизат три випуска догодина на пазара за места - от една страна последните военнослужещи от Бундесфера (на които не намериха места миналата година), излизат наборите с 13-ти клас и с 12-ти клас в провинциите, в които премахнаха 13-ти клас, излизат доброволците в цивилното служене с допълнителни бонуси. Само гледай - кеч. Професорите и докторантите и сега са вдигнали ръце, ще гледат до 3-ти курс да ви отсеят, за да могат да работят в семинарите и проектите вече с най-добрите. Ако има пък таксички, ще ви оставят до 7-ми курс, но няма да ви дават места в семинарите и в упражненията и практически ще са си ви отсяли, само където няма да го разберете преди да сте платили всички таксички.
И действително - каквото съм чела навремето, днес е пълна историческа литература. Научиха ме да уча, да се информирам, да решавам проблеми, да гледам с широко отворени очи. Именно по това се различават повечето висшисти (и българските) от среднистите. В гимназията те учат да те учат, в университета те учат да учиш!

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: d3f011ab23
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

8.   Аз съм 4та година бакалавър. Уча, работя, адски трудно. Уча информатика.... за жалост може да се наложи и пета година.. Съжелявам, че не пробвах в София - Софийски или УНСС :(...

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 92c66dfb80
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

9.   Номер 1, за съжаление не съм чел следващите ти коментари и тези на Ана, съжалявам ако ще се повторя. Но искам да дам на автора и една друга гледна точка.

Верният отговор на въпроса от заглавието е - зависи какво искаш да направиш! Ако искаш хубави оценки без много-много зор, паралелно с това яко купон и секс, и накрая с хубавата диплома да си намериш хубава работа (или магистратура) - тогава определено бакалавъра в БГ е правилния избор!

Но в Германия хората не отиват да учат това, което са записали да учат. Там е житейско училище, отиваш да се научиш да се оправяш в живота, да си борбен, да ДЕЙСТВАШ вместо да мрънкаш, като не става по един начин да намериш друг, а не да се отказваш. Отиваш като на остров в Сървайвър - главата в торбата и няма връщане назад, или ти тях, или те тебе. Също така си разширяваш кръгозора, виждаш друг свят, друго общество, сравняваш, мислиш, анализираш... кое е по-хубаво, кое е по-лошо, кое е приложимо в БГ и кое не е. Това дето казваш, че работа и "битовизми" ти отнемат 2/3 от времето, е абсолютно вярно, че даже и повече отнемат, но всъщност точно тия 2/3 са ти истинското учене. Другото дето ходиш на лекции и на изпити то ти е по между другото за почивка. Поне при мене беше така, аз това дето научих в следването можеше да си го науча и сам в книжки и интернет, ама другото никой не може да ми го даде.

А, и не на последно място - контакти. С малко повече находчивост в следването в Германия може да завържеш познаства, които после ще ти отворят много врати в живота. Мисля, че сама ще потвърдиш.

В крайна сметка кой какво ще избере е въпрос на личен избор. Няма правилен и грешен отговор, зависи само какво искаш от живота. С което обаче човек на 18-19г. много рядко е наясно.

П. П. И между другото да кажа, но не ми е това главната цел на коментара - живее се с 500 евро в Германия. Доста скромно, но може. Аз съм живял и с 350, ама беше преди 8-9 години. Тия 300 евро за храна на месец дето ги каза не знам какво прасе трябва да е човек, за да ги изяде. Дори днес харча не повече от 150 евро на месец за храна, без да се ограничавам много, а не съм от кльощавите (говоря за пазаруване в магазина, не за сандвичи по улицата). Като студент съм давал по 60-70 евро на месец за храна и не съм гладувал. Днес с инфлацията да са 100 евро макс. 450 евро наем дето си плащала е било на свободен наем, общежитията в момента са 200-250. Транспорта в големите градове го сложи 50-тачка (освен ако не караш гратис - и това ми се е налагало, от безпаричие). Здравната застраховка за студенти е 77 (мамицата им, беше 50 евро едно време! ). И т. н.

 
  ... горе^
преди: 12 години, 5 месеца
hash: e2c736147f
гласове:
1 2 3 4 5
  (85399 гласа)

10.   Много благодаря за изчерпателните отговори!!! № 3 ме заинтригува с немскоезичните специалности и практиките в Германия. Много благодаря на всички и ще чакам още хора, които да отговорят на въпроса ми и да ми споделят опита и мнението си.
Авторът

 
  ...

...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 67f3a035f8
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

11.   За последно пиша в тази тема, че си стана истински чат. Нито съм арогнтна, нито съм с адско високо самочувствие каквато представа явно имаш ти. Просто изразих мнение от свои собствени наблюдения. Не казвам, че всички в България са тъпи, а в германия са умни просто говоря за някакъв контрол.
От друга страна всички новопостроени сгради в София (построени 2003-2008) след земетресението се напукаха на средните етажи, защото строители са почнали да спестяват материал твърде рано, така че не ми говори колко ни е качествено строителството последните години. Масово сградите тук са от времето на комунизма, когато строителния надзор е бил на ниво и спестяването на материали не го е имало.
Всеки си има мнение и няма да оспорвам твоето. Не се притеснявай толкова за мен, защото мен поне са ме научили в университета да чета най-новото за моята специалност и са ми казали къде да го намеря и аз съм доволна от наученото и инвестициата, която правя.
Също така смятам, че твоето е липса на ниво да слагаш клеймо на някого само, защото има по-различно мнение от твойто - ти изкара, че след 20 години ще съм безработна, безпреспективна и т. н. Не че може да не стане - какво ли не се случва на тоя свят, но просто не е подходящо да слагаш такива етикети за някой, който не познаваш лично. Може ти да си права, може аз да съм права, но твойто е доста високо самочувствие, за да смяташ, че всичко, което казваш е 100% вярно и другото е безсмисли. Ако не забеляза, аз никога не отрекох твойте думи, а просто казах, че ще представя друга гледна точка и преспектива - не съм почнала с нарицателните, ама какво да ти говоря...
Работи си с българските специалисти щом си доволна и нека бизнеса ти върви. Поздрави от мен.
Ана

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 22b32a6908
гласове:
1 2 3 4 5
  (70348 гласа)

12.   Като човек, минал по този път ти давам съвет-Бакалавър в Бг и Мастер на Запад. Това е.

 
  ... горе^
преди: 12 години, 5 месеца
hash: de4fd1ae0d
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

13.   "Но в Германия хората не отиват да учат това, което са записали да учат. Там е житейско училище, отиваш да се научиш да се оправяш в живота, да си борбен, да ДЕЙСТВАШ вместо да мрънкаш, като не става по един начин да намериш друг, а не да се отказваш. "

Абсолютно съм съгласна! За съжаление обаче повечето не издържат, който издържи като нас - добре, да му мислят родителите на тези, които не издържат. Имаше хора и със заеми, със страшни проблеми след Сървайвъра.
Иначе - на свободен наем съм била, защото се чакаше за общежитие 3 семестъра.
Друг проблем е също, че се конкурираш с хора, които не са в Сървайвъра, а действително са се записали да учат специалността си. Това бяха богати българи и немците. Имаше включително немци от моята специалност, които нарочно живееха при техните, а иначе бяха доста нахакани и независими - за да не губят време в чистене, пазаруване и битовизми. Имаше хора, които спяха в Библиотеките.

Не съм прасе, но съм гледала да се храня здравословно. 50 евро на седмица си е минимумът. Чувам, че храната е станала страшно скъпа и там. Не знам - с 500 евро съм сигурна, че не може да се живее, защото съм опитвала, дори на общежитие не можеш да живееш с тях. На мен общежитието ми беше 350 евро, но съм учила в най-скъпия град, хайде - другъде да е 250, пак не можеш с останалите 250 евро да живееш. 100 евро на месец ми бяха само таксите за университета, 57 ми беше картата, в последния семестър 70 за здравни... едни 50 евро за храна, за някое гадно кафе в картонена чаша на седмица си трябват, ако ще боклуци да ядеш. Ами билетите за България? Колко хора не се прибират, защото не могат да си го позволят...

Сървайвър иначе можеш да имаш и в Студентски град в София. Сървайвър е целият живот по принцип. И утре ми е сървайвър като стана. Яд ме е, че не съм имала възможност да се отдам изцяло на следването си, на науката, защото това ми беше иначе целта и това ми се правише на тези години - да уча, да се задълбоча в специалността си.
В ТУ-то познавам деца, които учат по немски образец - с плаващи планове, семинари, практически занятия, имат и немскоезичен факултет, и гостуващи професори, до колкото знам.
Не случайно НР имат централа в София, има страшни специалисти по доста специалности.
С бг. бакалавър можеш да си продължиш Сървайвъра, но ще ти е по-опекан акълът на 23 да кажем, отколкото на 19. Ако не завършиш, също не е болка за умиране. Отдавна ще си почнал някъде по специалността като студент, ще те назначат - все пак имаш Бакалавър някакъв и отговаряш на изискванията за длъжността и работодателите вече те знаят, какво можеш... и ще те грабне животът. При следващата работа гледат само референциите, никой не те пита с магистър или не, с немска диплома или не.
Ако не успееш при Бакалавър-а си прецакан. Нямаш практически образование и никой не може да те назначи след това, дори да иска. Това е положението.

Нашето е минало. Условията преди 10 г, дори преди 5 г, бяха други. След като влезнахме в ЕС се промениха доста неща.
Сега много деца отиват да учат в чужбина, но предимно на по-заможните родители, предимно в Англия и САЩ. Германия и Скандинавието са модерни, но за магистри. Не познавам луд, който на 18 ще се завлече към там. За какво?
Специално информатиката и у нас е на ниво. За архитектурата мога да гарантирам (поне в София), както и за инж. специалности. Медицината е добра, зъболекарската медицина дори е на световно ниво - в моя град имат вече супер модерна сграда само за научни иследвания в областта на трансплантологията, идват хора от Америка, Европа да си сверяват часовниците относно нови материали и способи.

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 997c9b38fe
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

14.   Номер 12, може ли да се аргументираш по някакъв начин? Иначе всеки може да казва съветвам това, съветвам онова, и накрая автора пак няма да знае какво е положението.

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 997c9b38fe
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

15.   Номер 13, съгласен съм, че сега нещата не са като преди 7-10 години, когато аз отидох в Германия. Цените скочиха доста, но въпреки това мисля, че с 500 евро може да се живее. Пропуснах да кажа, че говоря за редовни месечни разходи за живеене, а таксите за обучение, билетите до БГ и т. н. не ги броя в сметката. Естествено човек и тях трябва да вземе предвид като си смята парите, но поне аз тях не ги слагам в разходите за живот.

Дали наистина може да се живее с 500 евро ще мога да кажа след 2-3 месеца, когато братовчед ми ще идва да следва тука. Ще го питам какви са му месечните разходи и ще мога да кажа актуална информация. Иначе сега колкото и да е, не водя вече студентски живот и там разходите са по-различни.

Това дето казваш, че се конкурираш с немци - ами да, точно това е сървайвърския елемент, да си в по-неравноправно положение и пак да си по-напред от другите дето са облагодетелствани. То само да ти плащат и да си учкаш, така и баба знае :-) И на мене тия "битовизми" са ми коствали много, завърших бакалавър за 6, 5 години (!! ), тъй че който си прави сметка да завърши за 3 може да си го избие от главата. Ако ми бяха спестени някои трудности може би щях да завърша за 4 г. Въпреки това не съжалявам за нищо и за нищо не ме е яд, точно тия брутални шамари дето ти ги предоставя понякога живота те карат да осъзнаеш някои неща. Тези 2, 5 години дето изгубих халал да са, не ми се свидят, защото през тях съм научил много неща извън университета.

Отделно искам да поздравя Ана за разумните коментари и уравновесеното мислене!

 
  ... горе^

...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 240e9103df
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

16.   Доста полезна информация получих от коментарите в темата. А някой да знае нещо за магистратура във Виена, дали е по-добре от тази в Германия? Става дума за WU Wien

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: de4fd1ae0d
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

17.   16, Магистратурата във Виенския е много добра. Има и в Германия отделни университети, но виенският определено е на ниво.
Внимание - във Виена традиционно няма много работа за бг. студенти. Разходите за живот са високи. Ако нямаш пари много трябва да внимаваш, търси си жилище във Wiener Neustadt, но ще пътуваш. Организирай си преди това работата и документите. Полетите за бг. са много евтини и удобни

 
  ...
преди: 12 години, 5 месеца
hash: 240e9103df
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

18.   Аз съм номер 16 :) Номер 17, благодаря ти и аз като автора не съм добре с финансите и не знам 1 500- 2000 евро до къде ще ми стигнат. Да не стане и аз да събирам багажа и да се прибирам в България :)

 
  ... горе^
преди: 12 години, 5 месеца
hash: de4fd1ae0d
гласове:
1 2 3 4 5
  (11 гласа)

19.   от 17 до 19 - зависи, ако има, къде да живееш временно без пари, можеш да изкараш и 3-4 месеца, ако ще плащаш и наем - 1-2 месеца.

 
  ...
преди: 12 години, 4 месеца
hash: 05639a894a
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

20.   Заминавай за Германия, образованието в България е губене на време. Аз също заминах на 18, вече съм докторант и не съжалявам и за минута за нищо. На 18 си много по адаптивен, по нахъсан и по лесно свикваш, по лесно намираш приятели. На 22-23 е голяма вероятноста да имаш дългогодишна връзка, да си си намерил някоя работа, да имаш дете или просто да те домързи и да се откажеш.

До 1 - писал си големи глупости, но не ми се пишат романи да те оборвам. Стъпвал ли си изобщо в Германия ???? В моята специалност 100% завършват магистър, в другите също е така. Ако си бил в Германия ще знаеш, че магистърските програми са въведени от скоро и заместват бившите Diplom, а преди всички си завършваха Dipom когато нямаше бакалаври. А магистри никой за нищо на си "отглежда", по смехотворно нещо не съм чувала.

С 500-600 евро се оцелява много трудно, но е възможно! Моят наем беше 250, здравната застраховка около 80, тока 50, интернета 30 (казвам беше защото вече разполагам с нормални средства). Сметни ги ако можеш... Вярно е, че е трудно да се работи, но има и ваканции, през които може да се посъберат парички с работа и после да имаш да си помагаш за семестъра. И не живея в Лайпциг а в Дортмунд!!! За учебници не се дават пари, защото ги има безплатно в библиотеката, за път също не се плаща, явно не си чувал за Semesterticket, а ние тук имаме дори и NRW-Ticket...

Не успях да прочета останалите коментари в темата, защото са дълги и скучни кто моя, само ще ти кажа- заминавай смело и не му мисли!!!

 
  ...

...
преди: 11 години, 11 месеца
hash: 6dfd2ea358
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

21.   Аз лично уча вече пета година в Германия и още не мога да завърша. Не препоръчвам Германия, ужасно е - трудно, много стрес, много нерви, много ядове, много напрежение. В България е по-лесно, по-удобно, по- ЕВТИНО. Това не е за подценяване.
В Германия е трудно да си намериш приятели.
Коментар от едно момиче из нета:
"
Въпросът не е до "свикване" или до "издържане", става въпрос за ЖИВОТ. Германия е нещо, което на никого не пожелавам. Лошото е, че много хора стоят там и се самозаблуждават, че е за тяхно добро, а всъщност губят себе си... "умират".... За немците има две състояния - такова на изолораност и интровертна апатия (което те изобщо не виждат като такова!!! )... и такова на "изкуствено" общуване, някаква имитация на социалност

 
  ... горе^
преди: 11 години, 11 месеца
hash: d54d9319c1
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

22.   Образованието в Германия няма нищо общо с това в България. Тук лекциите и упражненията са адски малко като часове и се разчита студентите да се оправят сами. За предмети, които може да ги четеш като приказка, не о особенно голям проблем. Но точни науки си е абсолютен кошмар. В Източна Германия е сравнително евтино и може да преживяваш с някаква студентска работа.
Наивно е да мислиш, че само с една магистратура ще прокопсаш тук. Първо ти трябва време за контакти, време да направиш ПОНЕ една-две практики, защото тук това е адски важно, време да свикнеш с обстановката, манталитета, време да свикнеш с езика (не говорим на книжовен немски), време да разбереш как работи системата тук И не на последно място специалността която си избрал.

 
  ...
преди: 11 години, 2 месеца
hash: 831d30f3ac
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

23.   По- добре заминавайте да учите веднага след средното някъде извън България. Не си струва да се седи тука и да учиш в някой си "харвардски български университет" в България. Ще цитирам Думите на ректора на УНСС проф. Стати Статев към студентите: „Ако не ви харесва в България, емигирайте“. С този цитат казва всичко, щом един ректор се изказва така за студентите, които искат да учат в университета. Така следващата година може да има недостиг на студенти. Затова хора не си струва да получаваш диплома за висше от България, защото всеки ще вземе и най- тъпия ще вземе и ще се конкурира заедно с тебе!!!

 
  ...
преди: 10 години, 7 месеца
hash: 57c30a8bfa
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

24.   Здравейте.
Последният коментар е от преди 7 месеца, но се надявам някой да ми помогне.
Уча Политология (бакалавър) в Пловдивски Университет. Завършвам първата година и се справям много добре и ако продължа да съм така постоянен ще изляза с доста висока диплома.
Въпросите ми са:
Дали лесно бих вляза да уча магистратура в Германия. Не знам какви изпити са нужни.
Понеже разглеждах различни университети и в тях пише, че има обучение, както на немски така и на английски. Ако съм добре подготвен по английски и имам сертификат, имам ли шанс да вляза без да съм учил немски задълбочено?
Имам ли шанс да си намеря работа по специалност? Тъй като разликата между инженер, който може да върши едно и също еднакво добре в различни държави, и политолог изучавал основно нравите и обичаите на определена държава е голяма.

Също така искам да отбележа, че в ПУ специалността е доста икономически насочена и в избираемите дисциплини лично аз наблягам на икономиката.

Благодаря предварително.

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker