|
|
|
Полезно |
Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена
Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес |
|
|
|
|
|
|
Споделена история от Образование |
Български учители, ученици
преди: 12 години, 2 месеца, прочетена 4211 пъти
На остров Ман дойдоха много българи да живеят и да работят. Българското общество се увеличи до 400 души. Някои родители казват, че в България, учители бият с цел да накарат децата да правят нещо. В You Tube гледах клип как ученица бият учителка.
Обяснете моля, какво става в българските училища. Кой кого и защо бие.
|
|
|
|
|
|
|
|
Коментари |
|
Вземи последните коментари по RSS |
|
|
преди: 12 години, 2 месеца hash: 95953cfe50 |
|
1. Виж, не живееш в България и е глупаво да вярваш на глупости. Майка ми е учителка и много добре знаем всички закони. Ако в България учител удари ученик, той отнася дисциплинарно уволнение до 3 г. затвор.
Учила съм в България 19 г. и никой никога не ме е удрял. Учениците един с друг сме се карали и налагали, но това е нормално и в други държави и за възрастта на учениците.
Няма лошо, че живееш в чужбина, но е време да се интегрираш и да си гледаш вашите училища. В България системата е съвсем друга. Там училищата са общесвени и безплатни. Децата на богатите и известните посещават същите училища като бедните деца. Най-добрите училища, гимназии и университети са държавните. Има и частни, но те са само за заможни деца, които не могат да издържат на натиска в добрите държавни училища, разглезени са и могат да си позволят да си плащат за добри оценки. Няма я обаче практически дуалната система от Великобритания. Там имате 10% супер образовани в частните училища, останалото е леш и неграмотно. Който няма едни 1500 паунда на месец за добро училище - да се оправя. Е, вярно - тези в елитните училища са супер и страшно образовани и бият всеки континентален европеец, но какво става с останалите?
В България системата е взаимствена от Германия (виж историята, управлявани сме след Освобождението от немски благородници), а и от Русия сме взели много неща. Такава е системата и в цяла Северна Европа, Австрия и държавите от бившия СССР и Източен блок.
Идеята у нас е да се образоват широките маси, но така не се създава елит (вярно), докато във Великобритания идеята е да се образова на макс един елит, които да оправлява масата неграмотен народ.
През 19 век е имало голяма дискусия във всички европейски държави, как да се пише - както се чете или по произход на думата. Немците, руснаците, северните държави.... и българите избират първото, за да може възможно много хора да се ограмотят. В България през 1882 г. е имало 96% неграмотно население. През 1920 г. вече всички под 40 г. могат да пишат и четат, за да сме една от най-грамотните нации днес и имаме под 2% неграмотен народ. Няма практически българин и немец, който да не може да пише и чете.
Английските благородници обаче решават друго. Затова има днес много хора с майчин език английски, но не могат да пишат и четат. Масово явление е това - тези хора живеят на помощи и се бият по гетата.
Внимавай ти към кои хора ще принадлежиш във Великобритания. Образовай се и не вярвай в глупостите, с които те плашат някакви български емигранти. В България не се бият децата в училище, напротив - има си много стриктни закони и контрол. В училище са ни треперили винаги - да не сме паднели, да не сме се наранили, защото учителите отговарят за нас. По екскурзии са ни пазили като златни и никога е нямало агресия от страна на учителите към нас, обратното е по-скоро възможно.
|
преди: 12 години, 2 месеца hash: 16a97fcb07 |
|
2. №1 Или не може да чете за да прочете темата, или не е достатъчно образована да я разбере. От романа й има най много едно изречиние свързано с темата.
Авторе сбъркана ни е системата в България, децата виждат по телевизии как всичко е позволено и наказанието е ниско или никакво. Наказанията и законите ни не се припокриват с морала, той от своя страна е рухнал. Някой родители от своя страна абдикират от задълженията си, въобще не ги трогват двойките и забележките на децата им, под предлог "имам си по големи проблеми". От друга страна рядко добре образовани хора стават учители и за да продължат да са такива се налага да се слеят с системата. Съгласен си предполагам, че за да е учител един човек не трябва да има само знанията по предмета той трябва да е добре образован психолог. Как толкова образован човек да стой на бруто 500лв /250 евро/, чисти 370лв /185 евро/ заплата?
Децата си позволяват да се подиграват на учители, който не могат да си изградят авторитет пред тях. Учителите крещят по време на целия час, надвиквайки приказващите си ученици. Не знаят как да изградят в часа си тишина и уважение към говорещия /себе си/, длъжни да предадът поредния урок учителите го изкрещяват.
Правата на децата през последните години се увеличиха докато тези на учителя са урязани изцяло.
Например учител не може да направи нищо на ученик нарушаващ учебния процес по време на урок, пише му забележка в бележника, или дневника, или ниска оценка и това е. Не може да му пише отсъствие, не може да го изгони от час /защото го лишава от правото му на образование/, камо ли да го удари макар поведението на ученика да е предизвикателно. Докато ученик ударил учител най-много да бъде преместен в друго подобно училище и да му се осигури безплатен психолог.
Свидетелства на ученици в час:
Поднасяйки бележника си за двойка или забележка третокласник танцува кючек по пътя.
Петокласник играе боксови сценки пред учителката си по време на час по човек и природа с заплахи, че ще я удари с думите "ляв, ляв, десен".
Осмокласник реже гумите на автомобила на учителя по математика заради нанесена двойка.
Всичко това е без никакво наказание за ученика.
Колкото е по голям града в който е училището, толкова по големи са нещата, който си позволяват децата.
Пробемът е там, че учителите не знаят как да привлекът вниманието на учениците, а учениците от своя страна опъват нервите на учителя с действия и думи. Случват се ситуации разтроен до краен предел учител да си позволи да удари или издърпа ухото на нагъл ученик и гръмват всички медий, че конкретният учител си е позволил да прекрачи закона. децата биват защитавани под предлог "той е хиперактивен" "той е индиго дете" "той има дислексия"
Моето мнение за решението на тези ситуации е, че учителите трябва да изкарат отделни курсове как да се справят с проблемните ученици, как да спечелят уважението на класа, как да преподават по интересно урока.
Могат да се заменят остарелите начини на преподаване, да се заместят крушите и ябълките с интересни за децата предмети. Ясно е на всеки, че отдавна на децата не им е интересно да работят в час с круши, ябълки и моркови, защото в дома им тези думи не се използват. Случва се за първолак /българин/ в българско училище морков/картоф да е непозната дума, докато GSM, дъвки и близалки са напълно познати на 7 годишните българчета. Просто полезните зеленчуци са далече от речника на учениците това са неизползваеми думи в речника им.
|
преди: 12 години, 2 месеца hash: c43c106fc8 |
|
3. В България учителите са на колене-финансово и емоционално.
Унизително заплащане, адски шум, много нерви, кошмарни ученици, които нямат грам култура на поведение.
Самата аз съм педагог и напуснах сферата с цялото щастие на света. НИКОГА НЕ БИХ СЕ ВЪРНАЛА В ТОЗИ АД!
|
преди: 12 години, 2 месеца hash: 70f07e8553 |
|
4. Не можеш да добиеш ясна представа при положение, че не живееш тук, но ще ти кажа едно - аз съм учителка. На 25г. съм. И въпреки, че от скоро съм такава, нервите ми се опъват. Ако не си в елитно училище, където децата са малко по - мотивирани, с теб е свършено. Някои се бият с учителите, наистина. Тук заплащането е много ниско. По закон взимаме 570лв. като два пъти в годината ни дават по 500лв. за дрехи.
|
преди: 12 години, 2 месеца hash: 4c97eea101 |
|
5. Принципно и ученици и учители имат вина. Имна много невъзпитани деца особено в тийнейджърската възраст, които са направо невъзможни - имаше клипчета за какви ли не заплахи от страна на ученици, че ще пребият учителя или детето му, ако не получат определена оценка. Дисциплината в някой училища е под всякаква критика.
От друга страна има и много хора, които работят като учители, но не са за тази професия. Имам познати с дете в първи клас и казват, че дисциплината и там куца - вярно, че и децата са непослушни, ама все пак как едно време началните учителки са озъптявали 20 деца, а сега не могат. Просто за мен има и много кофти педагози. Също така го има и момента, в който влиза учителката и казва: Днес не ми се преподава и затова сте свободни или четете си сами учебника или преписвайте урока. Има и такива, които влизат и почват да си говорят за личния живот и нищо общо с учебния материал. Така че проблемът в България е комплексен и двустранен според мен.
До горните коментари мога да кажа, че заплатите на учителите за мен не са толкова ниски - преди години бяха, но сега не смятам, че има за какво да се оплаквате. 570лв стартова заплата плюс 1000лв са почти 100лв на месец отгоре на заплатата - тоест 670лв месечно, което не е ниско за човек без стаж. На моя приятелка майка й е преподавател по математика и взима 900лв. Разбирам, че е отговорна и напрегната професия, но като калкулирам работното време, ваканциите от по 3 месеца и то лято, коледа, великден - а има хора, които прекарват празниците не със семействата си, и лагерите просто не смятам, че е редно на фона на другите трудещи се в България да се оплаквате. Факт е, че имате време да си гледате децата, лятно време не плащате за частни занимални, а някой дават и частни уроци при това без да ги облагат с данък. Вярно е, че много хора взимат повече от 600-700лв на месец, но са още повече, които вземат по-малко при доста по-тежки условия. Все пак едно е да те питат накрая какво изработи, ако ли не ти намалявам заплатата, а резултата от преподавателската дейност не рефлектира върху заплащането.
Ана
|
...
преди: 12 години, 2 месеца hash: a89e67db4b |
|
6. Защото манталитета в България стана такъв. Аз никога не съм си позволявала да обидя или ударя учител. Никога не са ме удряли. Била съм обиждана от една моя учителка, така и не разбрах защо не ме харесва, но никога не съм й отвръщала със същото. Най малкото, защото уважавам тези хора, т. н учители. Когато влязох в гимназията останах потресена какви учители ни преподават. Половината са надути и надменни. Винаги съм се държала добре с тях, но някои от тях просто си го търсят за съжаление. Понякога имам чувството, че нарочно дразнят, а след това се изкарват жертви. А що се отнася до децата, които се осмеляват да обидят или ударят учител, ноу комент. Чиста липса на възпитание, пълна простащина и от децата, и от родителите им.
|
преди: 12 години, 2 месеца hash: 16a97fcb07 |
|
7. От №2 не съм учител но съм запозната с администрацията на училищата.
Ана като казваш нещо бъди сигурна в думите си, моля! Досега минималната /началната/учителска заплата беше 450лв сега обещават да я качат на 500лв. Тези 1000лв ги дават само в някой училища, по решение на директора, не във всички училища, а ако останат пари. Парите в едно училище, зависят от броя на учениците и в доста от училищата в малките градове /и не само/ нямат бройки, затова и заплатите на учителите са минимални за съответната длъжност. Бюджета на едно училище се определя от това, че образователното министерство отпуска по 1250лв на ученик годишно и с тези пари училището поема заплати, всички режийни разходи, безплатните учебници, други разходи и наложащи ремонти на сградата.
Твоята позната взема 900лв, защото има освен образователни и административни задължения в училището. Нарича се главен учител и това са обикновено двама от учителите в едно училище. Времето което тези учители прекарват там е целодневно и не си клатят краката а оправят документация. Също сигурно нейното училище е елитно и бройките места за ученици са запълнени. при запълнени ученически бройки в едно училище и учителят по физическо може да взема 1000лв, но това е такава рядкост, че звучи невероятно.
През ваканциите учителите не са във ваканция, те ходят и лятото в училище. Вярно имат по дълъг отпуск по 48 работни дни годишно, но не им завиждам за това. Ти още малко ще кажеш, че и хигиенният персонал на училището има лятна ваканция или ги пускат в неплатена???
|
преди: 12 години, 2 месеца hash: 4c97eea101 |
|
8. Значи все пак е факт, че има учителе, които взимат добри пари. Колко от тях дават частни уроци? Да учителят по физическо не може да дава, ама тези по математика и български език, история, езици в повечето случай дават и те вървят по 25-30лв на час - и защо този материал не е усвоен в училище като възприемам, че на уроци ходят и нормални деца, а не само как да кажа по-бавно учещи и защо аз трябва да плащам данъци, а те не - за поне не съм чула някой да е дал касова бележка за частен урок. Разбирам, че 450лв са малко, но ти като отидеш да работиш за 900лв на края на деня или на седмицата се отчиташ какво правиш. Докато бях в училище имах приятели в квартални училища, в които учителката влизаше и казваше - днес не съм на кеф, няма да ви преподавам - свободните часове бяха 70 %. Еми това училище как да има реноме, как да има резултат, как този човек да взима добри пари? Вярно е, че в по-малките градове учителите не са виновни за демографското състояние на страната, както и има съвестни учетели и в не толкова елитните училища на фона на другите, вярно е също, че и децата сега са ужасни и тези хора заслужват повече. Но е факт за мен, че това е комплексна система. Не би трябвало заплатата да се определя от броя ученици от една страна. От друга трябва да се определя от успеваемостта на учениците на различните тестове 3-4-5-7-12клас, но и там не е сигурно дали е вина на учителите, че децата не знаят, защото все пак няма как да накараш някой да научи нещо като не го желае. Общо взето е комплексна тема. Но все пак не забравяй, че казах на фона на българските заплати. Един лекар каква заплата взима в държавните болници - факт е, че и те взимат пари под масата, но говоря за заплата. Просто в България държавните служители са си мизерно платени, но поне майчинските са им майчински, отпуските са им отпуски, работа извън работно време няма - и не им завиждам за това, но все пак не е факт за пренебрегване.
Не казвам да не им увеличават заплатите - естествено, че те обучават децата ни и са много важни за успешното общество, но имам чувството, че просто учителите от време оно са си свикнали да се оплакват независимо от факта дали са на 450лв, което е заслужено или на 900лв.
Спирам да коментирам в темата - защото тя не беше все пак колко пари взимат учителите и достатъчно ли са, а за ситуацията в нашите училища. Хубава вечер от мен :)
Ана
|
|
|
Коментари очaкващи одобрение: няма |
... |
|
|
|