1. 1. Германия
2. не казвам, но е един от елитните.
3. Икономика (бизнес администрация)
4. Направо положих немските Матури по математика и немски
5. Приеха ме с оценката от немската матура, която се равняваше на българска 5-ца, но съм се конкурирала с немците. За хора с бг. дипломи си трябва пълно 6 (защото такива са дипломите на останалите кандидати от Бг)
6. Да, веднага. В континентална Европа по принцип „цедката“ е в средата и края на следването, не в началото. Лесно се влиза, трудно се излиза.
7. Сама съм се оправяла. Не знаех, че има такива фирми.
8. Първо работих, после си приравних дипломата с немската чрез изпити (сега не се изисква), намерих работа като студент в мултинационална компания, но има ограничения - студентите нямат право да работят повече от 20 ч. на месец. В Германия няма задочно обучение. С 20 ч. работа не можеш да се издържаш, работих допълнително неквалифицирана работа.
9. Да, възможно е. Аз съм пример за това, но не всеки успява, което не е срамно. Повечето просто не успяват, прекъсват, връщат се в България или просто не си взимат изпитите и биват изхвърлени от университета. Завършват към 10% от българите, които започват. (поне в Германия). Обаче аз бях единствената, която се самоиздържаше от моята специалност и випуск. Имайте предвид, че има и доста българи с богати родители, както и такива, които по един или друг начин са се сдобили със стипендии, за които не сте и чували, но се плащат от данъците на родителите ви. Най-вече внуците на бивши комунистически величия и дипломати са с такива стипендии. Правете си сметката....
Препоръчвам на всеки да си завърши Бакалавър у нас и да продължи с Магистър в чужбина. Поне гърченето ще е по-кратко...
Таксите са към 500 100 евро на семестър, има и провинции, в които се плащат само 100-те евро за обработване на документите.
|