1. „Има ли смисъл да учиш след като дипломата няма да ти послужи... “
Авторе, човек не учи за дипломи, а за знание. От 100 км. се различава висшиста от средниста.
Дали си заслужава? Безработицата в страната е към 12%, но сред висшистите е само 4%. Средната работна заплата е към 750 лв., кой работи за 300 лв. в в „шивачно“ - само хората без образование. Преди 3 г. моят випуск завърши висше образование. Не познавам и един безработен сред познатите си, а те всички почти са завършили или икономика, или информатика, право, инжинерни науки. Много от тях дори си направиха свои фирми и не вярвам служителите им да са по-умни от тях. Най-ниско платеният висшист, който познавам взима 700 лв. при Данон, най-скъпо платеният, който познавам е машинен инжинер и взима 10000 лв. на месец, работи в канадската фирма АББ и пътува между София и Букурещ. Има и много при HP с около 2 бона бруто, но най-добре печелят тези, който работят за себе си. Не познавам среднист иначе, който да е успял в бизнеса си. Просто не могат да се мерят с някой, койт 5 г. се е занимавал само с наука. Доста висшисти не работят по специалността си, но това не значи, че не са спечелили, образовайки се. Най-вече човек учи да се УЧИ в университета. Познавам хора, инжинери, който произвеждат рядки химически предпродукти за леката промишленост, а никога не са учили химия. Образованието винаги си струва за тези, който учат, за да се научат. Който учи за диплома, той може после действително да си избърше д-то с нея.
Българското образование е признато в ЕС, САЩ, Канада и всички развити страни в света иначе. Който е умен, завършва Бакалавър у нас, тогава отива в чужбина.
Но светът определено има нужда и от хора като автора. Някой все пак трябва да работи по поточните линии във фабриките, да мие коли, да обслужва в заведенията.
„Защо да стоя тук? За да работя за някой по тъп от мен? “
Едно обаче е сигурно - никога служителят не е по-умен от шефа си, тогава сам би бил шеф. Това е така не само у нас, но и в целия свят. В която и страна да отидеш, никога не можеш да избягаш от самия себе си. Глупавият си остава глупав, образованият си остава образован. Нямам предвид тук само висшистите, има и доста начетени хора без диплома, но не вярвам авторът да изгаря от жажда за знание. Човек може и да се самообразова, но това няма как да стана, когато по цял ден бере домати в Испания.
Дипломата можеш да я изгориш, загубиш и унищожиш, но знанието никой не може да ти го вземе. То е по-ценно от всякакви пари, които можеш да изкараш с къртовски труд в някоя фабрика в чужбина, защото пари се харчат, а знанието е до живот.
Има два вида бедност - материална и духовна. Духовната е с пъти по-страшна. Винаги един човек може да изкара до толкова, че да има покрив над главата си, да има какво да яде, какво да облече. Всичко отгоре е излишно - не можеш и да ядеш повече, и да носиш повече. Едно тяло имаш, но останеш ли духовно беден, това е най-страшната присъда и състояние.
|