Проблем с висшата математика - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (124650)
 Любов и изневяра (30688)
 Секс и интимност (14697)
 Тинейджърски (22078)
 Семейство (6789)
 Здраве (9790)
 Спорт и красота (4787)
 На работното място (3377)
 Образование (7450)
 В чужбина (1712)
 Наркотици и алкохол (1131)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1773)
 Други (19414)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Образование

Проблем с висшата математика
преди: 11 години, 7 дни, прочетена 6048 пъти
Здравейте, имам голям проблем с висшата математика. Студент съм и ми е проблемен анализа. Строгите дефиниции ми отнема доста дълго време докато ги схвана. В смисъл мога да решавам задачите, схващам интуитивно кое защо е и как е, нямам проблем със самите оценки, но строгите дефиниции и теоремите ги схващам трудно, а ги забравям бързо. Имате ли някакви съвети за ученето на тежка теория със строги математически дефиниции? Въпроса е отправен предимно към хора от по-големите курсове, следващи специалности с математика.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 11 години, 6 дни
hash: b1932d2cd6
гласове:
1 2 3 4 5
  (305911 гласа)

1.   Кои по-точно теореми са ти трудни? На мен най-трудно ми беше в началото да проумея "безкрайно малкото отместване", което използват общо-взето за всички основно доказателства. В крайна сметка като си представиш, че може да не е безкрайно малко, а крайно (напр. сравнително малко число като 0. 01) и започнах долу-горе да схващам за какво иде реч. После започнахме да програмираме числени методи и там виждаш, че наистина в изчисленията с компютър няма как да преставиш безкрайно малки стойности, а използваш най-малката възможна стойност, която компютърът може да представи (обикновено се бележи с епсилон и се нарича машинен епсилон).... Та без повече конкретика не мога да ти помогна.

 
  ...
преди: 11 години, 6 дни
hash: 94c55498b6
гласове:
1 2 3 4 5
  (252444 гласа)

2.   Взимаш лист и химикалка учебника и пропуснатите аритметични действия в обясненията и теорията ги разписваш сам. Обяснения от типа : от 1) чрез еди кое си действие и еди кое си прилагане стигаме до 3).... Драскаш ги сам тия работи и следиш по теорията дали спазваш крайния резултат на дефиницията. Трябва да решаваш задачи.

 
  ...
преди: 11 години, 6 дни
hash: 49f79e7d53
гласове:
1 2 3 4 5
  (223330 гласа)

3.   Здравей! Много студенти изпадат в паника, когато видят някоя по-сложна дефиниция или теорема. В действителност нещата не са толкова неразбираеми, колкото изглеждат. Като за начало трябва да си абсолютно наясно с всички математически символи, които се срещат в теоремите, примерно лява, дясна граница, определен и неопределен интеграл и т. н.
Ако нещата във вашите лекции не са ти ясни, отиди в библиотеката на вашия университет и разгледай книгите там. Вземи тези, които са написани на най-разбираем за тебе език. Има математици, които обичат да се изразяват по-просто, има и такива, които пишат сложно с много символи, а на практика става въпрос за едни и същи теми. Всеки университет разполага с библиотека, там ще намериш предостатъчно материали. Ако не можеш да си избереш книга, свържи се с преподаваля си и го помоли да ти препоръча литература.
Започни с най-елементарните дефиниции и ги научи наизуст. Като се прибереш вкъщи след лекции, прегледай отново какво сте учили днес, опитай се да проследиш всички стъпки на доказателствата. След това вземи един лист хартия и без да гледаш в учебника се опитай да напишеш теоремата и да възстановиш доказателството. Не трябва да го учиш наизуст, необходимо е да можеш да схванеш логиката му, кои помощни леми трябва да използваш. Някои доказателства са директни, заместваш параметрите, лява страна равна на дясната и т. н. Трябва да си наясно с основните похвати на доказателствата. След няколко дни пак си отвори учебника на тази тема, прочети теоремата и доказателството още веднъж. Ще видиш как нещата ще ти станат по-ясни с всеки следващ прочит.
Можеш да си купиш картон и да го нарежеш на картички. От едната страна пишеш "Теорема на Коши", от другата пишеш какво гласи теоремата. Преглеждай ги от време на врема като пътуваш в автобуса или въртиш педалите на велоергометъра.
Говори с преподавателите си, те се радват обикновено, когато виждат, че има сериозни студенти, които се интересуват от предмета им. Няма нищо срамно да зададеш въпрос, ако не си разбрал нещо. Те са видели и чули какво ли не, ако се страхуваш да ги попиташ, накрая като стане време за изпит, ти ще си губещия. Опитай се да се сприятелиш с колеги от групата, които се справят добре с материала. Питай тях, гответе се заедно за изпитите. По-добрите студенти мотивират по-слабите. Преглеждай материали в интернет, пиши по форуми. Ето линк към математически форум на английски език, където може да помолиш за помощ: http://www. mymathforum. com/ Аз също отговарям на теми там понякога, когато имам време.

Не се притеснявай да пишеш, ако имаш други по-конкретни въпроси по темата. :)
Успех!

Поздрави
1331

 
  ... горе^
преди: 11 години, 5 дни
hash: 1fa18f9018
гласове:
1 2 3 4 5
  (142012 гласа)

4.   Отделяй повече време. По 8 часа на ден две седмици само ВМ, преди изпита и ще ги научиш :)

 
  ...
преди: 11 години, 5 дни
hash: 7fa4550c4b
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

5.   има ософтуерни пакети с които можеш да решаваш всички задачи например matlab има го в нета дръпни си го Много е лесен.

 
  ...


...
преди: 11 години, 5 дни
hash: eb97e65f10
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

6.   Здравейте. При специалността Фармация нали също се учи висша математика.. Ако има такива, кажете как се справяте, много ли е трудно, бързо ли се схваща и научава и т. н.? :)

 
  ... горе^
преди: 11 години, 5 дни
hash: d487f44224
гласове:
1 2 3 4 5
  (100228 гласа)

7.   Научи кое какво значи точно. Строгите дефиниции са съвсем логични ако се знаят точните значения на думите, защото са възможно най-простия начин да се изрази теоремата или аксиомата (но не по-прост).

Например http://fmi.wikidot.com/anal121#toc0 (теоремата за локален максимум). На детски език означава: Намираш се на върха на хълмче, когато във всички възможни посоки е нанадолнище.

Ако x0 е върха:

Локален маскимум - върха на хълмчето. Локален е защото не се изключва след нанадолнището да има по-голямо нанагорнище и по-висок връх. Максимум - най-високата точка на хълмчето.

всички възможни посоки (от хълмчето) са нанадолнище:(при функция с 1 аргумент посоките са 2 - наляво и надясно) x0 положително_число е надясно; x0 - положително_число е наляво; Ако посоките са нанадолнище, значи са по-ниски (f(x0 положително_число)<f(x0) и f(x0-положително_число)<f(x0)).

 
  ...
преди: 11 години, 5 дни
hash: deb67e2b4a
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

8.   Здравей,
Пише ти студент, минал висшата математика преди време без никакви проблеми. Няма никаква магия в цялата работа, просто когато седнеш и научиш нещата в реда, в който трябва (понеже в математиката всяка теорема се извежда от нещо преди това било то лема или теорема) всичко е изненадващо лесно, дори приятно. Моят съвет е - седни и учи нещата от начало, ако си пропуснал и не си разбрал нещо - помоли професора, асистента или някой колега да ти го обясни, и най-важното - упражнявай си знаянията. При положение, че схващаш интуйтивно как се решават задачите, опитай се да си обясниш защо е така като използваш теоремите.
Успех!

 
  ...
преди: 10 години, 11 месеца
hash: dba9a36107
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

9.   Отделяй всеки ден по 10-15 часа за Математика, може и на частни урочета да ходиш.

 
  ... горе^
преди: 9 години, 1 месец
hash: 3bd8837363
гласове:
1 2 3 4 5
  (85399 гласа)

10.   Здравейте. Имам питане! Бихте ли ми помогнали!? Ще съм много признателна на откликналите!
1. Кога се използват квадратурните формули?
2. Формула за безкрайна матрична норма?

МНОГО БЛАГОДАРЯ!

 
  ...

...
преди: 9 години, 1 месец
hash: 4f7a7c988a
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

11.   Цаката му е постоянство. Търси различни източници.

Аз например посмъртно не можех да разбера Борелово пространство какво е, докато математици го обясняваха. После го прочетох в книгата на един физик и всичко стана ясно.

Гледай Khan academy, гледай в Youtube един канал mathematicalmonk, той доста добре обяснява.

Конкретно за анализ, има една книга - Calculus Made Easy от Silvanus Thompson. По-добро, леко и ясно обяснение на висша математика аз не съм виждал. Книгите на Дойчинов и на Проданов също са добри.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker