Защо образование в чужбина? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127104)
 Любов и изневяра (31293)
 Секс и интимност (14899)
 Тинейджърски (22176)
 Семейство (6959)
 Здраве (9957)
 Спорт и красота (4829)
 На работното място (3555)
 Образование (7560)
 В чужбина (1756)
 Наркотици и алкохол (1143)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1847)
 Други (20160)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Образование

Защо образование в чужбина?
преди: 9 години, 6 месеца, прочетена 1185 пъти
Знам много добре нивото на българското образование, ако за такова може да се говори.

Но защо се ходи масово в Англия, Германия, САЩ?

"Всички ВУЗ са с повече финансиране, по-добра репутация, повече реализация"

Университети има наистина добри, но това са елитът, където 95% от хората няма и да стъпят. Англия например има над 100 университета, държавна тайна е, че там "образованието" си е бизнес и няма как всички да са ниво Оксфорд. Никой ли не го загрява това?

"Там обучават по-добре"

Обучението го определя студентът - може в Харвард да си, и пак хореография да не можеш да завършиш.

Вярно е, че там има по-добри специалисти. От мои наблюдения обаче (приятели, роднини, които зазършиха в Англия), тукашните и тамошните възпитаници нямат реална разлика - програмистите пишат един и същи-код, психолозите са си еднакво посредствени. Както съм чул от места като Hull, Sheffield, Newcastle или Leeds, същите лигавщини си вървят и там - писане на дипломна работа в последния момент, учене на математика (която ние я учим в гимназията, на по-високо ниво при това) чак при завършване, преподаватели, чийто английски не се разбира.

Хора от моя клас, които си изкарваха тройки и взимат наркотици, без проблем влязоха в Англия (например спец. Археология, когато същият си изкара 3 по история).


Защо тогава е такава мания? Има смисъл, но ако си приет в елитен университет, с доказана репутация - Кеймбридж, Единбург, Станфорд, а не кварталния Newcastle Upon Tyne.

Образованието дори в Германия никак не евтино - говорим за стотици евро на месец. Още по-зле е в Англия, където вече таксите стават непоносими (кога са били), а приятели ми твърдят, че образовнието хич не е такова, каквото рейтингът твърди. САЩ да не говорим - американски заплати не могат да го платят, не ми се мисли за български.

Къде е смисълът? Цената, която се заплаща, не оправдава разликите в качеството - 250 лв е семестърът в СУ, над 3500 паунда е годината в най-скапания английски ВУЗ, а завършилите последния не можеш да твърдиш, че са с нещо по-добри. Хората влизат в дълг, харчат хиляди, късат си нервите, а получават само Made in England/Germany на тапията си.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 9 години, 6 месеца
hash: d53e0742b9
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Името продава. И най-малкото понаучават език на добро ниво. Иначе е относително и за кои специалности става въпрос. За хуманитарните наистина няма кой знае какъв смисъл да се учат в чужбина, но техническите и икономическите може би са на друго ниво. Сега, да то се учи едно и също, предметите съвпадат, но вероятно там имат повече практика и... пак името продава. Ти може да си завършил ТУ и да си разбираш отлично от работата, другия може да е завършил ТУМ-а в Германия и също да си разбира от работата, значи имаш разлика един език и... самото име продава. Както и в България бе човек, аз може да завърша българска филология в по-посредствен университет, а друг българска филология в СУ, определено СУ ще звучи по-престижно. А вече, когато опре до знания да са на едно ниво. Просто така е направено. Всяка държава има университети, които са с местоположение в по-големите градове, това не означава непременно, че този университет може да предложи супер качество и да влезе в определена рейтингова система, но просто когато отидеш да учиш в чужбина най-малкото имаш един език, това че си завършил в чужбина(самото чужбина ти дава че) и че учиш техническите термини на "оригинален" език, непреведени и в чиста форма(това за Англия).

 
  ...
преди: 9 години, 6 месеца
hash: c502d93d7f
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   В чужбина не ти признават българска диплома.

 
  ...
преди: 9 години, 6 месеца
hash: ee775dbfde
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Рaзликaтa е еднa- бългaрскaтa дипломa ти служи дa покриеш някоя дупкa в стенaтa нa квaртирaтa си и то сaмо в Бългaрия!
Добре де, aко го зaкъсaш в тоaлетнaтa и нямa кой дa ти подaде едно руло, също може дa се ползвa.
Нищо особено, "сaмо" тaзи е рaзликaтa.

 
  ... горе^
преди: 9 години, 6 месеца
hash: b654119a75
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

5.   Защото в България такова нещо като "висше образование" не съществува. Огромна част от студентите са безумно прости и живота им се върти около Галени, салфетки и пиене. Има и грамотни млади хора естествено, но те са малцинство в България и аз за себе си прецених, че не искам да прекарам може би най-важните си години, заобиколен от тази огромна простотия. За тотално сбърканата ни образователна система, където принципа е "зубрене на купища безсмислена теория и никаква практика", изобщо не си заслужава да коментирам. Иначе съм съгласен, че извън топ 10-20, в унитата в УК, нивото не е кой знае какво, но за сметка на това, дори "измислените" им университети са стотици места по-нагоре в класациите от българските, и явно това не е случайно. За справка, ние нямаме нито един университет в топ 500, а дори някои по-посредствени УК унита са в топ-а. Извода е, че дори второстепенен университет в Европа ти дава хиляди пъти по-добра перспектива, отколкото който и да "топ" менте-университет в София. Да си студент в чужбина по-скоро те учи много повече за живота и как да се справяш сам, отколкото на някакви уникални знания в университета. Изсипваш се някъде си, на хиляди километри и имаш само един куфар. Сблъскваш се с дискриминация всекидневно и когато стане трудно, няма как да отидеш при мама и тати, а просто стискаш зъби и продължаваш. Срещаш хора от цял свят и ставаш космополитен и отворен към различното. Тук няма значение дали си бял, черен, гей, бисексуален или какъвто и да било. Просто различен свят. :)

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net