Shef готвач? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (128200)
 Любов и изневяра (31515)
 Секс и интимност (15000)
 Тинейджърски (22216)
 Семейство (7035)
 Здраве (10035)
 Спорт и красота (4847)
 На работното място (3637)
 Образование (7627)
 В чужбина (1771)
 Наркотици и алкохол (1152)
 Измислени истории (811)
 Проза, литература (1867)
 Други (20529)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Други

Shef готвач?
преди: 8 години, 22 дни, прочетена 3750 пъти
Здравейте, искам да попитам някой знае ли, как се става шеф готвач... да имаш на документ за самата квалификация. Знам, че няма да е с един курс от три месеца.. доста време и средства, ще трябва да се вложат, но мисля, че си заслужава... та ще съм ви много благодарна, ако някой запознат ми каже нещо повече....
Д.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 8 години, 21 дни
hash: aa2a5d38cd
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Докъде води промиването на мозъци от телевизията...

Ти как си го представяш? че ще има прожектори и напрегната музика все едно се решава съдбата на света докато готвите някой буламач ли?

Първо на което, думата не е "Shef" a e "Chef". И буквално значи "готвач". Сега сигурно си даваш сметка колко тъпо звучи "Shef готвач".

Дори тази дребна специфика иде да ти каже колко банално и малоумно е цялото това "риалити" и аудиторията му.

 
  ...
преди: 8 години, 21 дни
hash: 3ddc40052e
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Има един международен колеж по готварство, 2 годишен в Добрич и София, както и международни практики имат в чужди хотели. Дали точно такава диплома ще ти дадат не знам, но за да си шеф готвач се иска квалификация, не само диплома. Е, може би швейцарска ще свърши такава работа.

 
  ...
преди: 8 години, 21 дни
hash: 2370a2dfe4
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Shef готвач...
Първо - Shef не е дума. Думата е chef, но не се води по тъпата медия, и позвай просто думичката говач.
Второ - това не е титла. Ако някой изцепи, "Аз съм chef Пешев", то ще е голям смях. Ако ще и да каже, че е chef Редзепи, просто унижението ще е по-голямо.

Предполагам, искаш да станеш от онези готвачи, които показват по телевизията. "Haute cusine", "fine level dining" или просто казано - добра кухня. Добре. Един съвет - Ако целиш да станаеш такъв готвач, защото си видяла Гордън Рамзи или негов роден еквивалент и си останала силно впечетлена, то те съветвам, да се откажеш още сега. Готвачи, стават хора, който държат на хубавата храна, обичат храната, добрата оргазнизация и са готови на много, ама много труд.

Образование ти трябва, ако ще ставаш главен готвач, който ще разработва нови рецепти, то образование по гартрономия ще ти е от полза. Ако си била в гимназия, където се е учило нещо такова, няма да ти навреди, но истината е, че начинът е само един:
- Отиваш в хубав ресторант и казваш - "Здравейте, искам да стана стажант готвач, защото много обичам да готвя и не се страхувам от дълги работни дни, държа на организацията и чистотата и не искам нищо повече, от това, да стана добър готвач. " Бъди готова, да работиш няколко месеца за без пари. Направи добро впечетление, научи важните неща и до две-три години, ще станеш готвач. Отначало, ще си ти човека, който отговаря за хигиена и прочие, когато чистачите не са на работа. Ти ще си тази, която трябва да реже по 40 килограма лук. Ти ще си тази, която ще трябва да чисти по 100 килограма боровинки и прочие. Ти ще си тази, която бяга, когато на някой друг, му трябва нещо. Това важи за всеки, без изключения. Започваш, на най-ниско ниво. Ето да ти обесня, йерархията в един ресторант.

Собственици. Много рядко, ще срещнеш хора, който са еднолични собственици, особено пък готвачи, на хубави ресторанти. Те имат финалната дума за всичко, но не и знанията. Мисли за тях, като инвеститори.

Главният готвач (head chef) - Почти винаги, той е най-важният човек в ресторанта, с най-много отговорности. Той наема, той уволнява, той определя менюто за месеца, той решава, как ще се работи, той подбира продуктите. Същият работи като готвач. Не е изключено, да е има и човек, който му помага с рецептите, но главният готвач е почти ежедневно в кухнята. Той решава, какво ще е месечното меню.

Мениджър - Това е вторият човек, след главният готвач. Най-често говорим за добър сомалиер, който котролира сервиза, подбира вината (като съгласува с кухнята) и води дневните отчети. Реално, той не е част от кухнята, но неговото мнение е много важно.

Заместник главен (sous chef - чете се сю шеф и няма нищо общо със сос. Направо е жалко, когато го превеждат, като сос шеф, или шеф на сосовете. Идва от френски и значи "под готвач") - този човек, върши работата, която главният не може, защото вече има прекалено много задължения. Той контролира хората, разпределя работата и следи за качеството на храна и продукти. Негова работа е да дисциплинира персонала. В по-големите ресторанти, може да има по няколко заместник-главни.

- Готвач - това са готвачите, които готвят, организират кухнята, познават си работата и знаят, как да реагират, ако не нещо не е наред. Те са гръбнакът на кухнята и ако няма добри такива, то ресторанта е за никъде. Повечето имат по 2-3 години стаж. Не е нужно, да са "дипломирани" готвачи. Понякога са просто чистачи, които с годините, са се издигнали в йерархията.


Следва непрофесионалният персонал.

- Стажанти - Това са "кандидат" готвачите. Те тепърва имат да се доказват. Някой са там, на пробен период (който рядко трае повече от няколко дена), но други реално искат да натрупат стаж. Да не се бъркат със студент-готвачите

- Чистачи - Почти всяка кухня, има по някой чистач, който работи от много време там и всички му имат доверия. Доста готвачи, са работели като чистачи, когато са били по-млади. Те отговарят за чистите пробори, чинии и хигиена. Често може да ги видиш, да бягат с поръчки.

- Ученици-готвачи или студент-готвачи. Това са ученици, който тепърва се учат, как да държат нож, каква е разликата между шалот и лук и прочие. Не ги бъркай със стажаните, защото стажантите са минали през това. Тук, учениците са често хората, които вършат цялата черна работа. Това ще си ти в началото. Поне за година.

Та какво се изисква. Както ти споделих, трябва да направиш добро първо впечетлени и да работиш за без пари. Ако имаш някакви курсове, по кулинария, супер. Не си била в гимназия, с подобен профил, иначе щеше да знаеш. Ако решиш, да се целиш за върха, то ти трябва да имаш диплома по гастрономия.

И помни - търсиш добри ресторанти. Ресторанти с менюта на курсове. Най-лесно, ще ги познаеш, като им отвориш менюто. Ако имат 10 страници със салати, кебапчета и прочие, то това, не е твоето място. Разбира се, ако няма къде да почнещш, всеки опит е по-добър, от никакъв опит. Търси ресторанти, в които се предлага 3, 5 и 7 степенни менюта (или меню на курсове) или нещо от този род. Търси ресторанти, в които можеш да си поръчаш и вино, към менюто, което е съчетано с всяко ястие.

Ами това е. Сега, ще бъда малко песимистичен, но:
Чака те огромно гърбене и много неприятни емоции. 13-4 часовите смени, за дълги периоди от време, са по скоро норма, отколкото изключение. Алкохолът е лесно достъпен и евтин. Отворените и непродадени бутилки вино, често се изпиват, защото не могат да оцелеят, повече от ден-два. Кокаина, е често срещан, из модерните кухни. До 50 годишна възраст, може и да не изкараш. Няма да имаш време за децата си.
Разбира се, не всичко е толков лошо. Ще се научиш готвиш невероятна храна. Ако си в хубав ресторант, ще се делят бакшишите в кухнята, така че парите ти няма да са зле. Ще имаш възможности за безплатни или много евтини вечерти по ресторантите. С времето, може да станеш и главне готвач, на ресторант, на който ти обещават нещо от рода на 10% до 20%. Повярвай ми, един хубав ресторан, може спокойно да бъде оценен, на няколко милиона лева.

 
  ... горе^
преди: 8 години, 20 дни
hash: 4e5c886c3f
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Ако искаш просто да си готвач - нормален обикновен готвач, а дори главен готвач, трябва ти някой курс, а може и цяла образователна степен (макар че обикновено май се учат в техникум). Иначе както вече казаха думата е chef и означава готвач. Може би под "chef готвач" разбираш главен готвач?

 
  ...
преди: 8 години, 20 дни
hash: 5141dacd93
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

5.   За главен готвач се изисква много труд, много упоритост, много хъс и огромно желание за развитие... няма как да станеш главен от раз.. трябват години практика като помощник и готвач и ако си достатъчно добър кадър, можеш да бъдеш главен
Влез и прочети автобиографиите на известните български готвачи... и ще разбереш

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net