Говорене пред хора - Spodeli.net


Нещата от живота...
 


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125881)
 Любов и изневяра (31024)
 Секс и интимност (14811)
 Тинейджърски (22121)
 Семейство (6890)
 Здраве (9880)
 Спорт и красота (4809)
 На работното място (3475)
 Образование (7516)
 В чужбина (1734)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19741)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Други

Говорене пред хора
преди: 6 години, 3 месеца, прочетена 1357 пъти
Моля за съвет хората, които работят или учат в сфери, в които често се представят презентации, или такива на които им се е налагало да вдигат реч някъде и т. н, разбирате за какво иде реч. Не говоря за богопомазаните, които обичат да говорят пред хора и да са център на внимание, а за тези като мен, които просто не го могат. И не, не винаги е от срамежливост, при мен поне е от дълбока интровертност и много лоша дикция.

По мое време в българските училища започнаха да се учат тези умения точно като завършвах 12ти клас (преди 7 години някъде) и за първи път се сблъсках фронтално с това в университета в чужбина (където проблем с това имахме само аз, други източноевропейци и африканците, всички други образователни системи се бяха погрижили за децата си). Може би защото започнах на дърти години, а не като дете, и до ден днешен, след бакалавърска и магистърска степен, и след някоя година докторска така и не се "научих". Разбира се, след около може би 50 презентации вече си изградих начини да изглеждам що-годе прилично и в 80% от случаите да не изпитвам страх от втренчени погледи към мен. В тези случаи в главата ми се комбинира контрол върху 1) Бавно и отчетливо говорене 2) Навигация на ръцете 3) Гледане към публиката 4) Следене на времето, когато е фиксирано и 5) Между другото, това за което реално говоря... В крайна сметка, независимо какво правя пак изглежда много по-зле от някой, на когото това просто си му е в кръвта и го прави без грам подготовка и грам мислене върху гореспоменатото и той/тя получава по-добра оценка или повече уважение. И да не забравям и 20те процента в които страхът се появява ненадейно и поне 3 от 5те точки отиват на вятъра.

Днес отново ми се случи. От година се справям ОК и набирам смелост и самочувствие. Днес представях тема, която разбирам напълно, която ми е интересна и която щеше да бъде интересна на всеки в стаята. 1 минута преди началото бях дори щастлива и никога не съм била по-спокойна. И още в самото начало стана студено, мрачно, краката не ме държаха и ръцете ми си имаха собствено мнение...

Изчела съм всичко възможно, пробвала съм всички съвети из Интернет. Просто нямам обяснение. Ако има някой със сходен проблем, как се справяте? !? В днешно време едно 90% от длъжностите, изискващи висше образование, изискват говорене пред публика, малка или голяма, така че смяната на работата или специалността няма да помогне.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 6 години, 3 месеца
hash: ae6a7ae551
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   И аз правя презентации постоянно - поне стотина на година, но всеки път, когато идва времето да се изправя пред публика, ръцете ми почват да треперят, зъбите ми да тракат, гърлото ми се свива и т. н. Предполагам няма как това да се избегне. Приемам го като факт и започвам - след първите изречения напрежението изчезва.

При една презентация няма значение ти как се чувстваш, а това публиката да не разбере. Работи над това. Записвай се, когато говориш, и ще разбереш как звучиш и дали имаш нещо да изглаждаш.

 
  ...
преди: 6 години, 3 месеца
hash: 9d67c2eb00
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Здравей! Благодаря за темата. Аз не мога да помогна, но ще следя, защото също имам проблем с това :( Даже за презентации дума да не става при мен, завърших висше като досега съм направила само една единствена. Слава Богу, минавах между капките. Но примерно при устни изпити от стрес не можех да изговоря нещата в пълен обем и търсех други думи, по-лесни за изговаряне. Много е изморително това. Не е заекване, а нещо като накъсано дишане, което пречи. Надявам се някой да сподели метод за преодоляване! И да се справяме

 
  ...
преди: 6 години, 3 месеца
hash: 9bc1d7af80
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Ти за мен си много смел човек. Пак много добре се справяш. Само да знаеш че опиати и алкохол няма да помогнат... ще станеш по зле и след тва ще станеш зависим и ще ти трябва по големи количества и дикцията съвсем ще замине. Казвам това щото някой може да ти предложи това смешен вариант. Според мен е добре да започнеш да правиш тренировъчни лекции пред приятели и постепенно да увеличаваш хората и ще свикнеш

 
  ... горе^
преди: 6 години, 3 месеца
hash: 823c26b113
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Пробвай дълбоко диафрагмено дишане съчетано с отпускане на тялото да се премахнат блокажите (напрегнати мускулни групи) преди презентацията.

 
  ...
преди: 6 години, 3 месеца
hash: 7fce601e87
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

5.   Да ти кажа как процедирам аз. Като се изправя пред пълна зала си избирам само един човек и си представям, че говоря само на него. Както знаеш в българският език учтивата форма е Вие, така че няма значение дали говориш на 1 или на 100 човека. За сега това винаги ме спасява. Все едно в цялата зала сме само аз и той или аз и тя и аз просто му/й разказвам нещо интересно.

 
  ...


...
преди: 6 години, 3 месеца
hash: 3c779ee8ba
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

6.   С времето и практиката става все по-лесно. Самоиронията също върши чудеса, когато е с мярка и на място. На мен ми помага да се записвам с телефона, така разбрах, че правя едни странни физиономии и се усмихвам малко особено. Преди да изляза си давам няколко минути да се отпусна. Дишам дълбоко и стоя с широка усмивка няколко минутки. После си напомням да отпусна долната челюст, да изгладя линиите на напрежение на челото, да дръпна раменете назад и тогава излизам.
Направи си видео, за да видиш къде трябва да работиш. Правя и едно упражнение за дикцията, доста е ефикасно. Състои се в следното: между предните зъби се поставя коркова тапа и започваш бавно и отчетливо да произнасяш "ба-бъ-бо-бу-бе-би-бьо-бю-бя" после с "в", "г" и останалите съгласни. Това упражнение ще направи, така че да свикнеш да говориш с по-отворена уста. Така изглеждаш по-добре и се чуваш много ясно. Опитай. Четенето на глас, също е супер упражнение. Другото, което съм си мислила, но не съм направила все още е да се запиша на курс по актьорско майсторство. Видях, че има такива 3 месечни курсове, които обещават да те научат да общуваш непринудено, да разказваш увлекателно, да спориш качествено, да контролираш изблика на емоциите. Звучи ми много полезно и след Коледа съм решила да започна да посещавам такъв курс.

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net