Защо по дяволите тези хора са щастливи - Spodeli.net


Нещата от живота...
 


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125881)
 Любов и изневяра (31024)
 Секс и интимност (14811)
 Тинейджърски (22121)
 Семейство (6890)
 Здраве (9880)
 Спорт и красота (4809)
 На работното място (3475)
 Образование (7516)
 В чужбина (1734)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19741)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Други

Защо по дяволите тези хора са щастливи
преди: 4 години, 10 месеца, прочетена 2632 пъти
От известно време гледам един ютюбър, от друга страна е, който обикаля света. Нощува и живее у различни хора от всякакви краища на света по няколко дни. Ама всякакви хора - богати, бедни, племена в джунглата и пустинята. На мен ми направи най-силно впечатление, че най-истински и щастливи са племената, които живеят в най-трудните условия извън цивилизация в джунгли и пустини, особено индианците.

На въпроса "защо сте толкова щастливи", гледат тъпо, все едни ги питаш "защо птицата има крила". Ами просто са щастливи, няма причина. Не са чели захаросани книжки за тайната на щастието, не медитират, не правят йоги и такива глупости. Онзи примерно цял ден е висял да лови риба и тъкмо вечерта най-после успява да хване нещо, взима я в ръце и тя му се изплъзне и си влезе в реката и онзи вместо са псува, почва да се смее искрено. Абсолютно никога не се карат, престъпността е 0.

Живеят в дървени колиби със сламени покриви и без под, стъпват боси направо върху пръстта, няма ток, интернет. Спят на хамаци или направо на земята. Имат само по няколко прасета, кокошки, патки и 1 кон и на близо едно ручейче, в което се къпят, перат, пият и си напояват животните. Нямам идея как не се разболяват, но често живеят до 100-105 г. и никога дори на тази възраст не носят очила и си четат и за учудване на ютюбъра за тях беше нормално жена да ражда до 50-55. Не живеят в села, ами на големи семейства. Всяко семейство си има 2-3 къщи и в радуис от няколко километра няма други хора. Страшно задружни и работливи. Децата от 4 г. ги пращат до ручейчето да пълнянт вода и да се къпят сами там, а малко по-големите помагат на бащите си да ловуват, берат плодове, каквито има в изобилие около тях и да секат дърва. Иначе имат импровизирано училище, в което учат децата да пишат и четат.

Излъчвнето им е на много искрени, истински, миролюбиви, спокойни и непринудени хора, но в същото време мъдри и здрави стъпили на земята.

Та въпросът ми е защо след като техния живот е толкова труден, са толкова щастливи, а ние, които уж сме по-напред технологично, имаме вкъщи душ, течаща чиста вода, осветление, интернет отопление, легла, сред нас има толкова нещастни хора.

Имам няколко теории. Едната е, че са свързани много силно с природата. Човек дори само да се разходи в парка и да усети пролетното приятно слънце, изпитва моментно щастие, а представете си 24/7 да си сред природа и едно цял с нея.

Втората е, че там няма за какво да се пънеш. Неща като коли, апартаменти, дискотеки, силикони, суети губят всякакъв смисъл там. Няма и пред кого да се правиш на псевдобогат, псевдо голяма работа или да се надуваш с джипове и маркови дрехи. Всичко това според мен колкото и да си мислиш, че те прави щастлив, всъщност те прави нещастен, защото дълбоко в себе си, знаеш, че си нещастник, а само за пред хората се правиш на какъвто не си. А там просто си себе си и не се напрягаш да играеш роля. Нито пък някой ще обвини, че нямаш висока заплата, че не си добър бизнесмен, гражданин и каквото там се сетите. Просто нямат изисквания към себе си. Той си знае днес, че трябва да отиде да донесе вода и да напои коня. Другия си знае, че трябва да наготви, третия да насече дърва и на обяд се прибират и почват да си говорят и да си почиват, докато междувременно обядват. След яденето на лицето им се изписва страшно задоволство и спокойствие и започват да дремят блажено на хамаците. Напомня ми, когато съм работил като малък на село и когато на обяд стане жега, как лягаш под някоя дърво на сянка, хапваш изморен и като си легнеш под сянката е страшно блаженство. Това виждами в тях. Значи като трябва да донесе вода, носи вода. Като види ручейчето, първо си прави кефа половин час, плацика се, плува, смее се, радва се. После знае, че трябва да яде и просто яде и се кефи. Не мисли за нищо, няма график, не бърза. Каквото прави, това си прави и му се наслаждава, без да бърза, без да се тревожи, без нищо.

Третата ми теория е, че просто не знаят колко са бедни, а може би и богатството за тях няма особен смисъл.

Четвъртата ми теория е, че са щастливи, защото имат много силна общност. Там те нямат усещане за индивид. Ако един има проблем, всички помагат, усещат се като цяло. Всеки си знае задачата и ролята и я върши с удоволствие и с чувството, че е полезен. Имат си старейшина и уважението към него е огромно. Няма някакви намерения да му вземат властта или нещо подобно. И всички го слушат. Абе представете си едно огромно семейство, което е толкова сплутено, че чак границите между индивидите се размиват и се усещат по-скоро като един общ организъм, отколкото като отделни индивиди. При това в естествената си среда, няма усещане за чуждост, че не си себе си, че някой те притиска или нещо подобно.

Вие какво мислите по въпроса? Иска ми се да съм и аз щастлив и непринуден като тях, но все се тревожа, все мисля за някакви глупости, все искам да съм по-богат, по-красив, по не знам си какъв. Все съм недоволен от себе си и имам изисквания. В резултат дори и да постигна напредък, аз просто не съм щастлив и не мога да се отпусна.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 4 години, 10 месеца
hash: 6d950d4bea
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Щастливи са, защото душите им получават точно това, от което се нуждаят. Благодарност в малкото, заслужен и заработен къшей хляб, единение с природата, която е изначалната човешка родина-това е. Друго няма.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: fb8c5a7a19
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Мравката защо е щастлива? Ми няма го умствения капацитет да разберат, че могат да имат повече. Ти ако не знаеше за разни благини, щеше ли да стадаш за тях - ми не! Просто са ограничени и са щастливи в тъпотата си. По-добре са от нас!

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 7e008591c6
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Добре си се насочил. Не, че не изпитват нещастие. Ти си видял съвсем малка част от техния бит. Ако въпросния пътешественик беше дошъл в някое от все още населените български села през есента щеше да наблюдава подобна картина... защото съм го живял това (както и ти до определена степен). Не е като да няма "нещастие", просто е съвсем друг вид - дори самото нещастие е по-естествено.

Самото съществуване в града е, както си се досетил, откъсване от природата. Малко любопитна информация, която се сетих - в Сърбия мисля, че имаше изследване за това, че хората живеещи на по-нисък етаж са по-щастливи и имат повече деца и премиерът им (ако не се лъжа) уж на шега беше казал да се строят по-ниски сгради.

Медийната среда, в която съществува модерният градски човек (а и не само градски вече) е изключително отровна в повечето случаи. Откакто спрях да гледам телевизия съм МНОГО по-спокоен в ежедневието си. Научавам от колеги за разни неща кой какво бил казал и се чудя защо би ми трябвало да го знам въобще...

Виж само колко невротизирани са персонажите в модерните ситкоми например - и хората прихващат модели на поведение от там и започват да ги повтарят в ежедневието. Самите им гримаси започват да се заключват в една невротизирана мускулатура.

Като казах градската среда по-горе.. чувал ли си за експериментите с мишата утопия на Калхун? Ето тук намерих добро описание на български - https://asktisho.wordpress.com/2019/02/21/mih/

Та, уж всичко им е подсигурено на мишките да могат да живеят в изключителна среда, ама това, което става е, че цялата им миша цивилизация се разпада от самосебе си. В природата твърде перфектното просто не е перфектно.

Това на мен страшно много ми напомня животът в модерната градска среда. Няма реална заплаха за оцеляването. Самото оцеляване е супер лесно. И тъй като няма реална опасност адреналиновите рецептори (изразявам се не-научно тук, не съм гледал дали са адреналинови, допмаинови или каквито и да са) се подрегулират - т.е. стават чувствителни дори на съвсем малки плашещи ситуации или още по-разпространеното - на несъществуващи абстрактни плашещи ситуации. Самата мисъл за осъществяването на дадено бъдещо събитие може да предизвика страх, или пък щастие. Хората започват да живеят повече в главите си, отколкото в реалността. Просто защото реалността не е достатъчно стимулираща. Някои прибягват до наркотици или до разни други крайности, само и само да регулират адреналиновите рецептори. Но най-честото, което се случва, е че хората започват да се хранят с преживявания от медиите - от новините, от филмите, от сериалите. А най-лесната за създаване емоция е страхът. Той е най-първичната емоция, защото е директно свързан с оцеляването. Медиите създават страх у хората и така хората са нещастни, но пък желанието им за преживявания е удовлетворено (наужким, ама мозъкът не прави разлика много-много - замисли се как като гледаш филм понякога си толкова вътре във филма, че изпитваш реални емоции)

Изводът е, че хората с градски стил на живот (не задължително да са в градовете или селата, а самият стил на живот да е такъв) сами си избират да са нещастни най-често, защото не намират какво друго да правят. Затова, намери някакви смислени неща да правиш :)

 
  ... горе^
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 4c428d692b
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

5.   Може ли да споделиш кой е ютюбърът? Стана ми интересно и бих искала да видя канала му.

Иначе за темата - тези хора са щастливи, защото живеят по-опростено и точно както ти се изрази - без кой знае какви изисквания към тях самите. За съжаление в нашето ежедневие изискванията и задълженията към нас (не само тези, които ние сами си поставяме, но и тези, които ни се налагат) буквално сриват психиката ни, тъй като стават все по-големи и по-големи. Животът на тези хора е тежък физически, нашият живот е тежък психически и емоционално, което е по-лошият вариант.

Между другото все повече млади хора започват да се ориентират към селата, по-опростеният живот, извън шумния и мръсен град започва да бъде все по предпочитан, а и с право според мен. :)

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 5a6607f744
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   5, мога да ти споделя кой е, но езикът на канала му не е български, нито някой популярен чужд език. Така че не знам колко ще ти свърши работа.

 
  ...


...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 85e7787a6b
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

8.   До 4

Съгласен съм с теб. Повечето хора обръщат прекалено много внимание на неща, който нито могат да попрвят, нито някога ще са проблем за тях, нито нищо ...
Аз на един се опитвах да му обясня, че за мен няма значение, дали Земята е плоска или не, защото това няма да промени нищо в деня ми. Не пътувам в Близкия изток и следователно, не ме интересува какви са им конфликтите. Интересуват ме неща, които са ми полезни. Да си тъпча главата с безмислени факти е загуба на време и на ограничен ментален ресурс (ако вие имате безгранична памет, свръхконцентрация и не ви е проблем, да мислите само и единствено над есенцални проблеми - браво на вас! Останали хора, обаче не са так).
ТУк говоря за глупости от рода на кой с какъв телефон бил, коя група се разпаднала, кой герой умрял в кой сериал, в кое американско градче, едно от 100 000 американски градчета, някой убил 4 ученика с пуша и такива ... Ами съжалявам, ама винаги ще сте объркани и стресирани.

 
  ... горе^
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 670bc68859
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

9.   Може би защото са близо доп природата, бе интернет, без ТВ, не са свикнаши на нашия живот.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: c6347250b2
гласове:
1 2 3 4 5
  (85399 гласа)

10.   Извинявай, но може ли да споделиш канала на ютюбъра. Благодаря беше интересно.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: e5fc575af2
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

11.   Смятам, че коментар3 и разсъжденията му за мравката са много близо до истината.

 
  ... горе^
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 85d1cfb0db
гласове:
1 2 3 4 5
  (70348 гласа)

12.   И в Европа има щастливи, но те не работят в офиси или с клиенти.

 
  ...

...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 01dc432aa4
гласове:
1 2 3 4 5
  (9 гласа)

13.   Ох, как да не са щастливи?!
От раждането - те нямат родови травми. Те не се раждат в болница, не ги отделят от майката непосредствено след раждането, не ги смучат с вакуум, не ги друсат с упойки, не ги блъскат с ваксини. То сега поема дъх и вече имунната му система обработена химически.
Вместо това жената ражда с близките си жени, или с дула, нормално, а детето не се отделя от майката 40 дни. Някои племена дори не прекъсват пъпната връв през първия ден.
Скоро четох "Семената на изгубеното щастие", авторката прави проучване именно за щастието на едно племе, обаче в Южна Америка. Основна идея в книгата, е че майките от племето носят бебетата си непрекъснато, прикрепени с шал за себе си, до прохождането. След 40 дни на усамотение, майката и бебето продължават нормалния живот. За да може да изпълнява задълженията си, майката прикрепва детето с шал пред гърдите си и ръце й са свободни. Ходи с другите жени за вода, катери се по стръмните пътеки и вярва, че така показва пътя на бебето и как безопасно да се придвижва, как се изпълняват дневните активности. Училището живот е започнало. В такава близост бебето усеща промените в пулса и дишането на майката, усеща как тя реагира, как комуникира с останалите и е един постоянен наблюдател на социума и на начина, по който майката го възприема. Нещо като урок по емоционална интелигентност.
Според авторката тази връзка с майката е семето на щастието.
Да добавим, и че живеят близо до земята, а не на ентия етаж. За човека изобщо не е нормално да живее толкова далече от земята, той има огромна нужда да я докосва, да се заземява. А не да живее в кутия от арматура, омотана в ел.исталация, на микроклимата от климатика си пред тв.
Имат и екологична прясна храна. Няма замразено, няма пестициди, отгледал си храната си. Няма по-полезно от това да се храниш с продукти от родното си място в съответния сезон.
Имат общност. А какво иска човекът? Според пирамидата на Маслоу, потребностите ни са подредени така:
1. Физиологични
2. Сигурност
3. Любов/Принадлежност
4. Уважение, увереност
5. Самоусъвършенстване, себереализиране

Ние градските още на първата потребност не сме удовлетворени. Тъпкани с храна, а организмите ни гладни, с дефицити на витамини и минерали.
После объркани какво е сигурност. За един е да има покрив, за друг и един милион в сметката не дава сигурност. Като цяло ни държат в несигурност, постоянно да сме напрегнати. Ако съзнанието ти е заето да осигурява сигурност, то не преминава към следващата потребност от общност и любов. А, ако единственото ни притеснение беше природата и стихиите й? Дали, нямаше тогава по-лесно да се свързваме?
Любов и принадлежност.
Тук вече съвсем сме се загубили. Тук вече са ни научили, че за да ни приемат трябва да имаме като всички маратонки Адидас и Айфон. Да демонстрираме фалшив стандарт на живот и фалшиво щастие. Другото, истинското като го няма, поне да изглеждаме така за една снимка.
Няма да се спирам на останалите потребности, защото ми идват като следствие от първите 3. Уважение и увереност да достигнем в глад, несигурност и социална самота е... Химера. Но и тук се справяме с имитацията и надуваме Егото, обличаме хубаво комплексите си и отиваме да работим за нови дрехи.

А, за медитацията и йогата, съжалявам, че не са ти импонирали, авторе. Мен те ме спасяват в градската джунгла. Отидох на йога преди 8 години, заради болест и безсилие да се справя със себе си. Чрез медитация спрях цигарите, постигнах мечтаната фигура, излекувах се. Но със сигурност не е за всеки, пък и всички водят навътре в теб. Не знам дали ще ме разбереш, но дали се въртиш на хорото, в мандалата, или като дервиш, дали пееш мантри, медитираш, или просто казваш молитва е едно и също нещо.
Дори грам да не вярваш в нищо, пак не можеш да отречеш една супер повърхностна и очевидна истина - чрез една обикновена молитва, ти изричаш желанията си. А това не е никак малко и не е никак лесно и ти дава яснота и посока къде имаш дефицит и къде трябва да работиш.
Звучи малко странно, но пробвай да питаш неподготвен човек за какво би се помолил, най вероятно няма да чуеш нищо конкретно, а здраве, щастие и световен мир, такива общи понятия. И ще си дадеш сметка, че много лесно живеем увлечени в рутината без конкретни цели. Чрез молитва, визуализация, медитация, каквото искаш, установяваш поне конкретни идеи, какво искаш и си го напомняш редовно. Дори само от тази гледна точка без вяра, пак са полезна практика.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 702c442f6f
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

14.   Точно същото си мислех оня ден докато гледах един филм за Куба. Според мен причината е, че повечето сме промити мозъци от капитализма, където е наложено, че вечно трябва да се надпреварваш с някой било то за доходи, коли, жилище, създаване на семейство и т. н Ако изоставаш по някакъв начин едва ли не си заклеймен като неуспешен, а дори и да си успял, винаги ще има някой по - успял, който да те комплексира. Отделно и социалните мрежи и медиите, които пропагандират високия стандарт на елита и това допълнително те смазва и те кара да се чувстваш сякаш постоянно трябва да ги настигаш.
Хората като тези, които описваш, , живеят спокойно, общо взето са бедни, но всички са еднакво бедни и това не създава усещане за малоценност и мозъка им е освободен от това да мислят за пари. Така им остава време да се насладят на нещата, които са естествено заложени у човека, защото каквото и да си говорим човека е просто едно култивирано животно. Има нужда от въздух, слънце, общуване и т. н, а не от затворена градска среда. Аз лично им завиждам и много бих желала да живея като тях.

 
  ... горе^
преди: 4 години, 10 месеца
hash: bbb6a2bc05
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

16.   Преди малко повече от месец ходих до секция по хематология и говорих с една от пациентките - младо момиче, със Таласемия, която е израснала в дом за деца и веднъж в месечно стои седмица, за да и преливат кръв в болницата.
(Пациентите с таласемия имат синдром на Даун- имат забавяне в интелектуалното развитие, не живеят до старост.)
И тя беше много щастлива, а аз си задавах си същите въпроси и се чудих дали осъзнава от колко много живота я е лишил.

Живота на всички много ни е дал и сме свикнали с това и все нещо ни липсва. Ако на някой му липсват парите и модерните удобства - ние ги имаме и не сме чак толкова щастливи.
Аз бих се определила като здрав човек - без сериозни болести и въпреки това не съм винаги щастлива.

Може би истината за щастието не е в това, което ни се натрапва че е. Ако се замислиш целия материализъм който имаме ни е натрапен. И дрехите и телефоните и всичко което ни се рекламира ако не знаехме, че го има щяхме просто да си живеем.

П.с. Наявам се, нямаш против че мнението ми не е свързано точно с племената. Интересен е въпроса който задаваш, просто исках да споделя нещо може би също толкова силно поне за мен което ме провокира да обмислям подобни теми.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 85e7787a6b
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

17.   До 13

Извинявам се, но някой от тези са пълна глупост.

Номално е, детската съртност да е толкова висока, че ако погледнеш графите за брояtt на починалите хора за годината, децата до 5 година възсат, са третата най-голяма възрастова група, за тези между 80-84 години и 75-79 години. В интерес на истиата, децета под 5 годишна възраст, които са почина са били повече от всички между 4 до 44 години, взети заедно! В предни години, тези номера са били ОЩЕ по-шокиращи.
Ако видиш някой с т.нар детски паралич, този човек е вероятно над 40 годишен, като има и не малко случай на такива, коти с над 30, но след това просто няма, защото ваксинат срещо полио е толкова добра, че случаите са намалели с хиляди пъти, спрямо 80те, а 80те спрямо 60те, са намалели пак с толкова. Майките са се редили на опашки, за да си ваксинират децата.

" То сега поема дъх и вече имунната му система обработена химически."

" Нещо като урок по емоционална интелигентност."

Емоционална интелигнетност НЕ съществува. Съществуват емпатия и "генерала интелигнетност". Затова, считаме че авторите разбиращи "човешкото състояние" са умни, но разби пияндурници, пеещи любовни чалга песни, считаме за глупави, а тотално лишените от емпатия са психопати и ако са малко по-умни, то тогава имаш Сталин и Хитлер.

Ако не беше сегашната медицина, щяха да умират едно на 3 деца, както и една на 20 жени щеше да умре при раждане в живота си. Какво щатие, може да има тогва, не знам ... ама някак си, не мис е вярва да е голямо.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 5a4ac40df9
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

18.   Въпроса би бил, на българина какво му пречи да е щастлив, а не защо тоя и оня бил щастлив. Нарича се оптимизъм. Хората са пизитивни на много места по света, само в Бг са се озверили и само за пари ламтят.

 
  ... горе^

...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 57b8faaebb
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

19.   Здравей, авторе! Гледал съм такива филми! Знам как живеят племената, майките как си носят бебетата на "кенгуру" отзад, как мъжете им ходят на лов, къпят се в реката, как пекат риба, дивеч на огъня! Както казаха другите по-горе, на индианците не им трябват материални придобивки, защото не им трябва да пътуват, да се тежкарят с имоти, с коли и с всякаква техника, тъй като за тях е достатъчно да си гледат животни, култури-знаят кое как се гледа, а и нямат шефове над главите си, които постоянно да им възлагат все нови и нови задачи! А ние цивилизованите хора се впрягаме за глупости-мен лично не ме интересува онези прочутите какви и колко неща имат-ами нека ги имат, какво ме интересува! Всеки знае себе си, за какво ми е да се състезавам с тях? Това, което имат, няма да го носят в гробищата, я! Аз съм на този принцип-утре може да ме няма, така че не виждам смисъл да живея живот като този на прочутите-и те не са вечни! Просто всеки трябва да живее с тази максима, а именно, че един ден ще умре и нищо няма да занесе на онзи свят! С всички е така! Тогава какъв е смисълът да трупаш имоти, пари, че ако се разболееш от опасна болест нищо няма да е в състояние да ти помогне! Доказано! А и аз лично не се влияя от каквито и да било сериали и прочие телевизионни шоута-те си вземат парите, пък аз да се стресирам и изнервям заради тях! Хайде, няма нужда! Те ли после ще ми върнат нервите и здравето? Отговорът е ясен! Така че индианците са си много щастливи, че не са в "матрицата"-не им трябва интернет, социални мрежи, телевизия-само да им развалят психиката! Ето и предимството-децата нямат досег с телефони, таблети и компютри още от раждането си-тяхното личностно развитие се усъвършенства с пъти, отколкото това на цивилизованите деца! Защото при тях е точно обратното-майката си е поканила гости и хайде детето оттатък в другата стая с телефона, че да си види тя гостите! Това сме ние-а детето, че не се развива бързо, е отделен въпрос! Започне да играе и после защо изостава в развитието си! Докато индианските деца си играят навън, ходят на лов, не се тагват със снимка, не играят игри-живеят живот-мечта! Така че съм прав!

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 0e4a9d8d3c
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

20.   17, аз винаги съм се чудила защо 13 и мислещите като нея не отидат да живеят в гората или в пещера, да раждат сами или с дула, да се катерят по баира с бебето и т.н. Щастието ще им е в кърпа вързано, а и не е толкова трудно, ако това им е идеалът за живот.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 1818e327c1
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

21.   Номер 14: разбира се, по-добре всички да сме овце и да ни налагат, ако ще и насила, да сме еднакви. Ако ще и против волята. Против свободата.
Не се научихте да сте отговорни към вас самите, да потърсите във вас причините за нещастието и неудачията. Все някой друг е виновен. Я съседа, я роднината... Най-вече системата. Това е, защото не цените собствената си индивидуалност, съдите останалите. И като сте обградени от хора като вас, следователно и вие сте подложени на критика. Където и да отидете, ако не промените този начин на мислене, никога няма да бъдете доволни и щастливи, независимо дали имате много или малко. Чуждото яйце винаги изглежда по-хубаво и голямо за този, който от много зяпане по чуждите чинии не вижда какво има в собствената.
Човек, който поставя своето щастие в ръцете на останалите, било то общество или система, никога няма да бъде щастлив. Защото щастието се намира вътре в самия човек, не навън.

 
  ... горе^
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 89ea15e6c9
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

22.   Отдалечеността от Бога.

И тук звуча като някакъв проповедник, а съм бивш върлостен атеист. И не говоря за конкретен Бог, а за житейска философия. Осъзнаването и приемането на факта, че не всичко зависи от нас (рибата се е изплъзнала от ръката на човека от племето), че сме тук временно и сме тленни, и фактът, че сме живи е чудо.
Защото на това племе сигурността не идва от реални условия на сигурност, а от сигурността, която вярата дава. Вярата и приемането на слабостта, човешка, обуславя емпатията, съпричастността идва, когато човек приеме своите слабости, както и слабостите на другите, човечността. Ницще, в търсенето на идеала и свръхчовека, заявява: "Бог е мъртъв", "Бог остава мъртъв! И ние го убихме! Как можем да утешим себе си, убийците на убийците? Най-свещеното и могъщо нещо, което светът е притежавал досега, е загубило кръвта си под ножа ни. - Кой ще ни измие от тази кръв? С каква вода можем да се пречистим? Какви свещени игри ще бъдем принудени да измисляме? Не е ли величието на този акт прекалено голямо за нас? Не сме ли принудени сами да станем богове - дори само, за да изглеждаме достойни за тях?". И в търсенето на свръхчовека преживява психически сривове, заболял от сифилис. Какъв парадокс. И Салвадор Дали пише по този повод: "Когато отворих Ницше за първи път, бях силно шокиран. Черно на бяло, той имаше дързостта да твърди: "Бог е мъртъв!" Как! Току-що научих, че Бог не съществува и сега някой ме информира за неговата смърт! Първите ми подозрения възникнаха.". Всъщност, ако четем Библията в по-преносен смисъл, то бихме могли да видим в грехопадението на Адам и Ева, метафора на възможността да се опознае доброто и злото, материалният свят да бъде изучен посредством материята - тялото. Няма да задълбочавам, форматът не го позволява, но аз смятам, че за нашите географски ширини и особености, именно ортодоксалното християнство е най-удачната религия. Самият кръст е метафора на равновесието между вярата (вертикала) и материята (хоризонтала). Защото интелектът има особеност да се развива повече в зони, където е нужен за оцеляването (суров климат и известна трудност за доставяне на храна - имаме нужда от топлина и храна през зимата, не ни е достатъчно да имаме хамак под палмовото дърво). Медитациите пък са по-подходящи в социална система с касти, където липсва възможността да се преминава от каста в каста, номер 13 се е помъчила да адаптира медитациите по свой собствен начин и е включила в молбите си цели, нещо неприсъщо за племената на автора, както и за хората, проповядващи източните религии. Защо "ортодоксалното христянство", защото сме на границата между запада и изтока, и суеверията (мартениците, препишкване на син камък, амулети) са допустими, и с право - това са част от традициите ни, както и работещи психологически начини срещу някои проблеми. Католиците се изповядват, ние се молим на икони и ходим при знахарки, които оправят проблемите (ако са съвестни, както е било едно време в по-малки населени местности) именно чрез психологични похвати, а сега ходим на психотерапевти. И въпреки, че психотерапевтите обясняват и на нас причинно-следствените връзки (ако си разбират от работата, а не са повлияни от десетките негативно действащи похвати и разработки), то вярата в чудото на живота е оставена на заден план, след всичките ТРЯБВА. Трябва да се множим, не защото животът е ценност и създаването на човек е чудо, а защото така трябва, някой да ни погребе, да ни изчисти гроба, да ни помага в старост, да преуспее и косвено да се почувстваме значими, да не сме стари ергени, стари моми, да не каже съседа, да създадем още роби на системата, работна ръка, за да изпълним някаква роля, за да сме полезни... Влизаме във връзки, не защото е чудо две животинки да са щастливи заедно, да се обичат, да се радват и да си споделят, а за да не сме сами, от страх, за да има с кого да се борим с живота (да се БОРИМ с живота), за да не сме стари моми, стари ергени, за да се похвалим, за да спечелим изгода, защото така трябва, за да удовлетворим родителите, за да им създадем внуци, за да сме примерни родители, защото така сме мечтали, за да не си кукаме сами с котки, заради съседите, заради приятел(к)ите, за да ни завиждат, за да не се чувстваме празни, за да ни е по-лесно, защото ни е скучно, за да се грижим за някой, за да се грижат за нас, за да сме идеалната двойка с идеалната сватба и най-красива кола...
И защо ни е електричество, в крайна сметка? Защото е по-удобно.
Защо ни е къща и кола? - защото е по-удобно от обор и магаре, а за къси преходи са измислили (изненада) и колелото.
Защо са ни бижута? - и индианците се кичат с пера, а пауните не се свенят да разперват перата си.
(...)
Защо са ни книгите, музиката, изкуството? - защото извисяват духа.
И пак стигаме до кръста - равновесие между духа и материята.

Единствено загубата на Бога.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 8b7baa1e19
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

23.   Ние сме в капана на парите и цивилизацията.
там няма капан. Там си имат всичко.
Докато ние сме затворници на системата.
живеем за да плащаме сметки.
ония хора живеят за да се нахранят днес.
А ние най-малкото е за да се нахраним.
Предимно работим за да си платим подслона, тоците и водите и прически да си направим, дрехи да си купим. Даже вода си купуваме.
Всичко се купува тука.
Ония там почти нищо не купуват. Не са вързани роби на парите.

 
  ...

...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 78227b110b
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

24.   Ами не се притесняват, че утре може да ги уволнят и да няма заплта или пък, че икономиката може да се срине и да няма пари за помощи. Те си имат крави и кокошки, по които не ходят измислени болести от хората във властта. Те също така не гледат телевизия, коята да ги депресира и не седят на стол по 9 часа на ден, за да работят в интернет, докато не хванат шипове. Не получават неврози и хронична умора, нито бърнаут, защото храната им не е гмо и в нея няма е-та. От кое да с нещастни? По-скоро си задай въпроса, ние от кое трябва да сме щастливи? Вече на по 20-30 години сме с минимум гастрит, синузит, мигрена, хронична умора, кандидоза в червата, и/или депресия и болки в кръста и мускилите и това е в най-добрия случай. Старите хора казват, че човек се разболява след 60тата си годишнина. Е, вече не е така. Нашето е борба за оцеляване, нон-стоп натрявяния от изгорели газове от боклуци и коли, е-та, химикали и тежки метали от въздуха и борба за пречистване на организма с различни лекарства и помади. От кое да са нещастни тузмеците и от кое по-точно да сме щастливи ние? Вече не може и да отглеждаме животни на село, заради европейските директиви е много скъпо да осигуриш условия. Омръзна ми да изреждам, всички сме нясно и без това. Това е един социум, в който всички сме принудени да живеем, въпреки че не ни харесва. Няма къде да отидем.

 
  ... горе^
преди: 4 години, 10 месеца
hash: a2d1445fe4
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

25.   От това, което споделяш ми направи впечатление, че дори и най-възрастните виждат чудесно, четат без очила. Ами здрави са тези хора. Просто са здрави. А са здрави, защото живеят така, както по начало ни е било отредено предполагам, близо до природата. Все пак сме част от тази природа, но сме се откъснали. Вървим срещу себе си. И аз съм попадала на статии за подобни племена, не знаят какво е кариес, не знаят какво е рак. Когато процесите в организма ти протичат правилно, изпитваш дори и безпричинно щастие и лекота. Обратно - дори и без официално открито заболяване, може да чувстваш раздразнение, умора, апатия.. само да кажем, защото имаш дефицити в организма, вследствие на лошо хранене примерно. Цялостно сме сбъркани тук в цивилизацията, направо не е за говорене, във всяко едно отношение. Но няма оправия при нас. Твърде сме се отдалечили. Аз не че имах какво да кажа съществено, искам само да поздравя автора и коментиралите. Просто много ми харесаха темата и коментарите към нея.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 9ae41d90b0
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

26.   Прочети "Жените на Варшава" от Георги Марков и ще ти стане ясно какво е това щастие.

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: abb5a86bfe
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

27.   Ако не знаеш какво е смартфон не си тъжен, че го нямаш.

 
  ... горе^
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 0698f157b5
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

29.   Щастливи са защото не използват социалните мрежи. От фейсбук и инстаграм хората са станали адски фалшиви. Гледат някоя известна личност и започват да я копират едно към едно, никой не е себе си. Деактивирай си социалните мрежи за един месец и ми пиши. ;)

 
  ...

...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 85e7787a6b
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

30.   А аз ще ти дам друга теория.
Ти казваш, че били бедни, ама аз ти казвам, че не са бедни.
Първо - има земи, на които живея и на километри няма хора от тях.
Второ - това са плодородни земи, къдеот има много пловдове (да речем, че си гледат, защо дивите варианти на повечето неща, които приемаме за даденост, са много малко и трудно ще издържат популация, която не мигрира), където им е разрешен лова, където имат и с какво да ловуват.
Трето - имат материалите и знание, да си строят къщи, да се отопляват, да си запазват хранта.
Четвърто - не бъзрат за никъде. Няма защо.

При изобилие на ресурси и малка популация, не е трудно, да сме задоволени и щастливи. Нещастието идва от липса. Говориш за псевдо богати и прочие, но нека ти каза, за истински богати хора, които познавам.

Но какво остава за другите - нямат жилища, защото жилищата са на родителите им, а ако са 2-3 деца, това озачава, че никога няма да има жилище, освен ако не си скъсат задника от бачкане. Нямат си неизчерпаем източник на пловове, месо, кожи и приче, дето е лесно достъпен.

Познавам семсйтво, дето живее така. Дядото направил пари, а сега едни земи се отдават под наем, едни фондове носят пари всяка година, никой за никъде не бърза и всичко е само лакрос, голф и вино, като някой прави напъни, да става "бизнесмен", за да се пробва, да постигне нещо със семейнто богатство и така, аз се запознах с човек, който от 16 годишен е бил в университет, няма ден трудов стаж, преди да седне в борда на директорите, на компания, която баща му е финансирал и като заприказва, все едно нкой разкава приказка, а не неща от живота. Не че нещо, ама пича няма грам представа, как живеем ... всички останали.
Ако аз имах плодородна земя, книги, цветущо здраве, компания, красива жена, вино, добри приятели и въмзможността, всичко това да го задържа, без да си давам зор - ами кажи ги къде живеят тея и приемт ли членове. Другият вариант е да стана зет на ония богат заплес, дето си мисли, че всички си купуват костюм от шивача ...

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 85d1cfb0db
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

31.   29, така е сега една селянка на работата учи танци и веднага да заснела танцът и да го качи в мрежата. Баба й от Делиормана само клипчета е качвала!

 
  ... горе^
преди: 4 години, 10 месеца
hash: c17dff80d3
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

32.   Щастливи са, защото не познават алчността и егоизма! Какво му трябва на човек, да има какво да яде, да има покрив над главата, да има семейство и нищо повече. Белите хора ползват само 1/10 от храната, всичко друго се изхвърля, това ли е "високият" стандарт?

 
  ...
преди: 4 години, 10 месеца
hash: 5921a0a5d9
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

33.   Човек, за да е щастлив не трябва да мисли Защо е щастлив. Започне ли да мисли вече не е щастлив.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net