Малка риба в голям град или голяма в малък? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127213)
 Любов и изневяра (31319)
 Секс и интимност (14908)
 Тинейджърски (22178)
 Семейство (6967)
 Здраве (9966)
 Спорт и красота (4831)
 На работното място (3564)
 Образование (7563)
 В чужбина (1759)
 Наркотици и алкохол (1144)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1848)
 Други (20202)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Други

Малка риба в голям град или голяма в малък?
преди: 3 години, 9 месеца, прочетена 1353 пъти
Повечето хора отиват в големия град с огромни мечти и хъс едва ли не да станат звезди, известни и влиятелни бизнесмени, уважавани доктори или едва ли не вълкът от Уолстрийт. А сигурно в над 90% от случаите не стават такива, а кътат на някаква безсмислена работа тип офис планктон или кол център. То реално в голям град има огромна конкуренция.

А в един малък град всеки знае няколкото доктора, поета, актьора и т.н. Освен това има работни места, но няма млади хора, защото са напуснали да гонят Михаля/дивото в София. А ги гледам че като си платят наемите и лизингите едвам им стига. Само и само да се похвалят, че си пият кафето на Витошка (а емигрантите ни на Шанс Елизе). Аз съм от София, но като поживях в град с 400 хиляди души срещах приятели и познати постоянно, в София по-рядко засичаш познати лица, дори в центъра. И много повече спестявах там, въпреки, че бях под наем! Дали не е по-добре да те знаят в малък град от колкото да си поредния човек в София или друг още по-голям град като Истанбул, Атина, Париж, Прага?

И в чужбина по моя опит в по-малък град е по-добре (но не и за измамници). В големите градове е пълно с много други чужденци и ти си поредния натресъл се, а в градче с 20 000 души може да си единствения българин и един от много малкото чужденци. А така по-лесно можеш да се впишеш, вместо да си къткаш само с други чужденци или българи. А и хората в малките градове са по-приятелски настроени като цяло.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 3 години, 9 месеца
hash: 9c754e4e44
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Голяма риба в малък град е по-добре. Съвсем друго е, когато хората те познават и уважават, когато където и да излезеш има с кой да се заговориш - самата атмосфера е много по-дружелюбна и приятелска. В големия град си "никой" ако ще и да си най-известният, това няма да ти донесе позитиви освен да те погнат от разни жълти медии и да те спират за снимки и автографи. Просто си част от масата - на никой не му пука кой си при тези обороти на живот.

В по-малкия град самото темпо и начин на живот е много по-спокойно и умерено, няма го шумът и замърсяването. Не е вярно, че в по-малкия град няма възможности за развитие, напротив, ако твориш да речем или си захванал някакъв занаят - на спокойствие в малкия град може да постигнеш повече, отколкото в мегаполиса, където шумът, ангажиментите и стреса постоянно те разсейват, а кафенетата, магазините и клубовете постоянно те изкушават и ти крадат от времето.

По ирония на съдбата съм от "големия град", роден в "Софията" и по-голямата част от живота ми е минал тук, но съм карал летни ваканции като ученик и в малък град и мога да съпоставя. Обичам си града страшно много, но го обичам заради местоположението, заради историята и т.н. В никакъв случай не го обичам заради големината. Затова призовавам всички да си обичат родните места и да си ги развиват и да не гледат на "Софията" като на Ел Дорадо, златния град, просто защото не е - масово се живее от месец за месец, от наем до наем, пътува се с градски и язък ти за едното кафе или бар веднъж в седмицата - чудо голямо.

ZZ

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: c67504be03
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Братле това е много субективен въпрос кой,къде всеки си решава за себе си,но най-добрия начин е да се пробва и на двете места,само така можеш да разбереш къде ти е най-добре и преди всичко трябва ти се чувстваш комфортно и добре а не да се опитваш да угодиш на нечии чужди прищевки

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: 1e1326ad19
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Ще ти дам малко по-различна гледна точка. Учих в малък град в България, не София (майка ми и баща ми отказаха да ме издържат на друго място... те фалираха, когато бях във 2 курс и така или иначе ми се наложи да се издържам без тяхна помощ, но това е друга тема).
В малкия град всичко става с връзки и ако нямаш такива, си кръгла 0. Даже като чистач не можеш да започнеш работа. Ако пък си мислиш, че има много работа за квалифицирани кадри (с образование, чужди езици) - дори да се намерят такива позиции, обикновено в малкия град плащат по-малко от 50% от това, което биха плащали за същата позиция в София. Ако си с "виШО", изкарано, колкото да отбиеш номера, то и в София, и в други градове, шансът ти за работа е еднакъв. Ако обаче имаш наистина добра квалификация, която да те прави ценен за пазара на труда, то определено в София имаш по-добри шансове за високо заплащане. Единственият плюс на малките градове е средата за живот, София е много мръсна. Всичко е много относително - ако живееш в Бояна или Драгалевци, там е зелено (е, няма улици, но в БГ сме свикнали) и се живее по-комфортно в сравнение с Надежда. :)) Всеки сам си преценява, но в малкия град и хората са доста тесногръди и злобнички, в по-голям град никой няма време да се занимава със сплетни и клюки.

 
  ... горе^
преди: 3 години, 9 месеца
hash: b457c68a42
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Хубаво говориш за голямата риба в малкия град, но в повечето случаи става въпрос за малка риба в малкия град, която се мести в големия с надеждата да порастне и да стане голяма. Малкия град почти никога не ти дава възможност да порастнеш и да се превърнеш в голяма риба.
Днешната тема са златните медали от олимпийските игри, много от медалистите са родом от малък град, но само големия град им дава възможност да тренират и да достигнат до олимпиада. В малките градове, нито има достатъчно добри зали, нито пък добри треньори. Големия град дава възможност да разгърнеш способностите си, дава шансове, имаш по голямо право на избор, не само с какво да се занимаваш, но и къде за коя фирма да работиш. Сложи примерно един обикновен заварчик, колко фирми в малък град имат нужда от заварчик и какъв избор от фирми ще има заварчика в големия град. В големия град заварчика може да изисква и повишаване на заплата и работодателя може и да му даде увеличение за да го задържи в фирмата си, в малкия град такава вероятност е минимална, в малкия град заварчикът ще е длъжен да се съгласи с условията на единствения работодател който има нужда от такъв тип работник.
Искренно вярвам че никой не се мести в голям град за да се похвали че се разхожда по Витошка или по Шан-з-Елизе.
Големите риби от малките градове си стоят в малките градове, те са наясно че в големия град те ще се превърнат в просто една от многото малки/средни риби в големия град. Известните големи риби като доктора, поета и актьора не се местят в големия град в малкия те са ценени. Местят се младите хора с по обикновенни умения, защото в малкия работодателя не ги оценява и въобще не им стигат силите да вземат лизинги, камо ли да ги изплащат.
За България град с 400 хиляди души въобще не е малък, всъщност само София и Пловдив са над 400 хил души. Дори Варна нямат 400 хил население, а другите градове са по-малки, доста по-малки. Не е добре обмислено да наречеш Пловдив малък за България град.
Говориш за малките 20 хилядни градове в Европа. Пробвай да работиш в български град с 20 000 души и тогава пак си дай мнението. Пробвай да си намериш работа в Харманли, Самоков, Ботевград, Нова Загора или Карлово, пробвай със заплатата, която дават работодателите в тези градове да плащаш наем и лизинги и тогава ще разбереш защо младите си търсят късмета в по голям град. Не сравнявай малките градове в чужбина, там производствата са изнесени в малките градове, в малките градове там има работа и дават заплата с която се живее нормално.
В Европа работодателлите могат да продават труда на работниците си и не са толкова алчни като нашите, наясно са че работника е най важния капитал в фирмата. Ненормалното в България е че при заплатите които плащат бг работодателите могат да си купуват нови автомобили, като Бентли, Порше, Богати и Ламборджини, не е нормално работниците ти да работят за заплати 1000-1500лева, а ти да си купиш Ламбо за милион, защото всъщност парите за това Ламбо са физически изработени от твоите работници и би трябвало първо да достигнеш статус на заплатите, които плащаш, да се разрастне бизнеса ти и тогава да заделиш за себе си толкова големи печалби, че да караш такъв автомобил. Ако разгледаш фирмичките в Европа, кой техен работодател си позволява ново Ламбо, колко е голяма фиирмата му и какви заплати плаща ще разбереш за какво ти говоря.

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: 391a67e118
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

5.   Ако си нарцис с пристрастеност към вниманието и славата, ти трябва да си голяма риба в малък град. Хем получаваш нужното ти, хем конкуренцията е слаба и няма шанс да те детронират. Ако си обикновен човек, другата опция напълно те устройва.

На всеки според нуждите, казано така!

 
  ...


...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: 3479aea006
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

6.   До 4
Какви наеми и лизинги в малкия град, като в малкия град имаш собствено жилище от родителите ти и не се занимаваш с никакви наеми. В моя град, няма да споменавам име /20-30 хил град е/, има доста млади семейства които останаха да си живеят или се върнаха след като завършиха университет, та с две заплати от по 1000-1500 тия семейства си живеят много добре да ти кажа. С 3-4хил общ доход в град от такъв калибър си цар и господар.
1) Имаш собствено жилище, което ликвидира нуждата от плащане за наем или изплащане на апартамент по 20 години.
2) Доста по-ниски разходи за консумативи, липса на плащане за градски транспорт, много по-малки разходи за гориво тъй като и разстоянията са малки. Много хора си ходят и пеш на работа.
3) Роднини и близки които също живеят в градчето или баби и дядовци из съседните села, от които взимаш свежи плодове, зеленчуци, включително боб, картоф и тн и буквално почти не даваш пари за храна.
4) Чистия въздух и хубавата природа пък са най-хубавия и здравословен бонус към всичко това.

Относно заплатите - в моя град по-простите хора, които не ходиха да учат и които нямат някакви квалификации работят като общи работници за по 700-900 лв, да. Но те ще са най-ниската прослойка и в големия град. Докато младите хора за които ти говоря, са завършили образование и взимат не лоши пари като за малкия град 1000-1500. Някои успяха и в общината да влязат, понеже политиката на кмета ни е да привлича младите хора в общината. Там също взимат не лоши пари, особено тези които почнаха да работят като ръководители. Така че не е точно така както ги казваш нещата. С около 3 хилядарки, едно семейство са си царе и господари.

 
  ... горе^
преди: 3 години, 9 месеца
hash: b457c68a42
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

7.   От 4 до 6 в малкия град младите нямат жилище, родителите им имат, но нима предлагаш пълнолетните млади да живеят при мама? В реда на нещата е млад човек да иска, и да бъде самостоятелен. Родителите му може да имат жилище, но той няма собствено, докато не си купи или наследи.
Не знам кой е твоя град, но не завиждам на хора завършили висше на които им се налага да живеят с родителите си. Не мога да нарека царски, живота с родителите под един покрив, след като си навършил 20г възраст.


1) Нямаш собствено жилище, а чакаш да наследиш такова! До тогава живееш с мама и се съобразяваш с нея, че караш и съпруга/та ти да се съобразява с родителите ти. Не ми харесва идеята с надежда да чакаш кончината на родителите си за да придобиеш собственост. Много по добре е 20 години кредит и да се молиш за дълголетието на родителите си.
2) Можеш също да спестиш като накараш мама докато е жива да ти плаща сметките, и да ползваш колата на тати, така ще спестиш и от гражданска за колата.
3) Ама моля ти се, най готино е да гърбиш роднините да копаят картофи, а ти само да вземаш. Можеш и животни да ги накараш да гледат и кокошки за да ти дават яйца и овце за да хапваш редовно агнешко печено, най добре ги накарай да го опекът да не харчиш за ток. Но после дъвкането може да те изморява, може да караш баба си да ти сдъвква хранната с нейните ченета.

Общо казано 6 предлагаш на хората да сучат от родители и роднини докато онези са живи, пък като умрът да се облажиш с жилище. Ма как няма да са царе и господари докато сучат. Обаче колелото на живота се върти и дали ти ще искаш да образоваш децата си за да се върнат в твоя дом с половинката си, за да им плащаш сметките? Когато се сдобиеш с внуци, ще се преместиш ли да живееш на село, ще копаш ли боб и картофи за да има какво да им даваш или тогава ще обърнеш палачинката и ще кажеш на поколението си че са пълннолетни и сами трябва да се обгрижват?

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: dc8b2ecb69
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

8.   3 и в София почти всички хубави позиции са с връзки, но в малкия град връзки се създават по-бързо и лесно.

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: dc8b2ecb69
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

9.   5 искаш да кажеш посредствен.

 
  ... горе^
преди: 3 години, 9 месеца
hash: dc8b2ecb69
гласове:
1 2 3 4 5
  (85399 гласа)

10.   Най-добре малък град в по-богата страна.

 
  ...

...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: e5e724c762
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

11.   От 8 да се допълня - в офисите в малките градчета често си носят например кошници с плодове и такива неща и си ги разменят, така са ми разказвали. Разбира се има села и градове, където хората са по-дръпнати и шантави. Но дори и там някак като се видите два пъти и става приказката, в София за да завържеш познанства трябва повече време, а и да ги завържеш винаги може да ти забият ножа в гърба. В малкия град ако направят така е ясно, че повече няма да ги отразиш, а не се живее с вражди и омраз и затова повечето хора в малките градове гледат да се разбират и търпят, защото няма къде да идат. Е някои напускат градчето. Относно по-малък град в по-богата страна гледам едни малки градчета на пъпа на Европа и много ми харесаха, например кулите в центъра на Klatovy (23 хиляди души).

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net