Колко точни са IQ тестовете? Дали не се надценявам? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127318)
 Любов и изневяра (31342)
 Секс и интимност (14918)
 Тинейджърски (22181)
 Семейство (6975)
 Здраве (9977)
 Спорт и красота (4836)
 На работното място (3571)
 Образование (7571)
 В чужбина (1762)
 Наркотици и алкохол (1144)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1848)
 Други (20229)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Други

Колко точни са IQ тестовете? Дали не се надценявам?
преди: 3 години, 9 месеца, прочетена 1334 пъти
Знам, че тези тестове измерват логическата интелигентност и също, че, колкото повече от тях си решил, толкова по-привикнал си и имаш по-висок резултат.
Притежавам много силно логическо мислене или поне така си мисля. Изкарах 132 първия път,а втория - 119. Лично аз се определям като много по-интелигентен от доста голяма част от хората, които срещам, и затова очаквах повече особено от втория път. Средното за българите, четох, че е около 95. Дали пък българите не са по-глупави и на фона на тях да си мисля че съм по-интелигентен, отколкото съм в действителност? Освен това живея в малък град, българите с по-високо IQ са в големите градове и в чужбина като цяло.
Има ли някакви други фактори, които влияят? Надценявам ли се? Колко изкарахте вие и колко точни смятате, че са тестовете за интелигентност?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 3 години, 9 месеца
hash: 261ede7844
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   "Лично аз се определям като много по-интелигентен"
"Надценявам ли се"

На фона на казанато, човек да се чуди. И кой тест взе? Тестът на Векслер за възрастни? Прогресивната матрица на Рейвън? Или някой боклучав тест като Mensa, който си намерил онлайн?

IQ тестовете се администрират от психолог, вземащите ги са под наблюдение. Не знам какъв боклук си попълвал, но разликата между 132 и 119 е 13 точки. Тоест, почти едно стандартно отклонение. И ако тези измервания са били близки времево, то ептен пародия си попълвал.

А и самият тест не е само признак на интелект. Резултатът ти се влияе от достъпа ти до учебни пособия, качеството на образователната система и т.н. Колко точен е тестът зависи от каччеството на превода и дали е правилно стандартизиран. IQ тестовете са точни инструменти, ако се ползвани правилно. Ако не, наблюдаваме резултат като твоя. Измери пак, този път може Айнщайн да биеш.

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: b2ee170355
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Ако си минал на менса е ок. Показва добре развита логическа интелигентност, доста над средната. Средно нашите депутати не биха минали 100 точки. Но принципно, втория резултат е нормално да е по-добър от първия. Защото ще си наясно какво представлява. Малцина могат да съберат над 140 точки не само в България.

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: c92ef1fac6
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   "Реалнните" тестове са малко. Всички онлайн и такива, дето ги пускат на работнто място, не са истински тестове.
IQ теста се използва, за да предскаже успехите в академията и на работнто място, но не гаранция за успех.
132 IQ пункта те правят кандидат за MENSA, защото си в топ 2% от населението, по IQ тест.
За теб би трябвало да е по-лесно, отколкото ще е за човек със 100 пункта, да завърши университет, да започне работа във видоскоплатена сфера, като финанси, право, IT технологиии и прочие ... или поне така казват.

 
  ... горе^
преди: 3 години, 9 месеца
hash: 79c1fea6b4
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Тестовете за интелигентност са точни, стига да не са от интернет. Истински IQ тестове се провеждат от професионалисти в сферата на психологията или образованието и струват пари. Само там може да получиш адекватни резултати. IQ тестовете в интернет понякога могат да се използват като подготовка преди да се явиш на истински тест за интелигентност, но повечето от тях и за това не стават.

Не се обиждай, но това "смятам се за много по-интелигентен от повечето хора" изобщо не звучи добре. Ако ти е толкова интересно дали имаш високо IQ си намери професионалист и направи истиснки тест.

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: 46d80b38a5
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

5.   IQ не измерва колко е умен човек, а само колко е математически логичен. Тези тестове са изключително повърхностни и неточни, защото са разработени твърде универсално, така че да могат да се изследват лица с различно ниво на езикова култура. Тоест, какъвто и език да говори човек, и на каквото и да е ниво, той може да прозре в дадена степен индукция и дедукция. Задачи с изключвания или обобщения. Има още доста видове интелигентност, сред които лингвистична, креативно-творческа, телесно-кинетична и др. В този смисъл високото IQ не гарантира например, че човекът може да учи езици с лекота, или да е добър оратор, или дори грамотен човек. Той може и да не е сръчен, да не може да чертае, да няма пространствено виждане и съответно да не става за хирург, архитект, лаборант и др. Може да няма интерперсонална интелигентност, да е учител, който не усеща дали го разбират или не. Може да няма музикална интелигентност, да знае ноти, тоналности като знаци, но да не ги различава като звуци. Съответно един човек с ниско IQ може да има висока лингвистична интелигентност и да пише шедьоври, или да научи няколко езика. Може да не знае ноти, а да може да възпроизведе мелодия на инструмент, дори да композира. Може изключително добре да разчита хората и да е умел политик, социален работник, лидер.
Мисля, че схващаш идеята, нещата са много комплексни.
IQ 118

 
  ...


...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: 5e247e5ef7
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

6.   На МЕНСА-та изкарах 152. Какво да ти кажа - това е някакво мерило колко ти е мощен процесорът в главата, но за какво и дали ще го използваш вече е отделен въпрос...
Участвах даже в някакъв клуб. Там имаше едно мочмиче с 200. Всички го гледаха като богиня. Разговарях няколко пъти с него - наистина интелигентно, но не ми се стори нещо изклчючително. След това постепенно престанах да ходя (май повечето хора бяха комплексари и се правеха на голямата работа там) и загубихме връзка. Не знам дори дали успя да се омъжи.
Хубаво е това, но не е мерило за нищо. Най-малкото пък за успех в живота. Просто някакъв потенциал, вероятно като десетките ти други, които дали ще успееш да развиеш е божа работа... изисква самодисциплина самонаблюдение, усилена работа, и може би някой да те води (я нобелов лауреат, я някакъв друг човек с богат опит в определена област).

 
  ... горе^
преди: 3 години, 9 месеца
hash: aca9521365
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

7.   Преди около година си правих много такива тестове, включително прословутия менса го минах повече от веднъж онлайн. Купих си и такава книга, специална - с доста IQ тестове в нея. Сигурно съм си направил поне 8 - 10 теста.

Повечето по спомен ми излизаха в граница над 110, но под 130 точки, което се води висока интелигентност, но не и гениалност. Уж. Това дали можеш да решаваш тестове не е кой знае какъв фактор за реални качества. Да, този с по-високо IQ, ще има по-добро аналитично мислене. Е, и ? Това няма да ти оправи комуникативните умения, личното присъствие, или липсата на опит и знания в една или друга сфера.

Компютърът със сигурност вади алгоритми и логика хиляди пъти по-точна и прецизна от човешката. В тези тестове изцяло е изключен чисто човешкият фактор, творческото мислене, въображението. Изцяло се залага на логиката и дедукцията - на лявото полукълбо от мозъка. Това далеч не покрива всичко и не е целият потенциал на човешкия ум.

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: 93400ae33b
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

8.   Аз съм си правил и ми излезе 144, което е доста. Допускам, че е вярно, защото аз все пак съм завършил математическа гимназия, имам и успехи на състезания. Но подчертавам, че това измерва само логическото/математическото мислене. Това, че имаш логическо мислене рядко помага в живота, освен ако не е пряко свързано с професията ти. Ако вземе една извадка на хора с високо IQ, едва ли ще са по-успешни от средностатическия човек. Даже и може и да обратното, защото такива хора често са интроверти и липсата на контакти им пречи. Отделно имат прекалено праволинейно мислене, което също пречи, защото в живота често трябва да си креативен и дори нестандартен.

Много повече помага емоционалната интелигентост. Тя наистина донякъде е показател за потенциал и успех в живота. Това предполага повече контакти, по-добре справяне с кризите в живота, както и с успехите, отношенията с близките и т.н.

Не знам дали знаеш, но има много видове интелигентност. Логическата е само една от тях. На времето нях чел книга по-въпроса, но съм забравил вече. Но има да речем нещо като стратегическа интелигентност, такива хора са добри шахматисти например и добри в планирането на живота си. Има да речем предприемаческа интелигентност, спортна и така нататък, много са. Не случайно има хора, които са почти неграмотни, обаче за търговия им сече пипето и са милионери. Аз например каква файда, че съм логически интелигентен, като бачкам за 1400 лв? Имам съученици, които едва завършиха с тройка, ама живеят в палати и карат чисто нови джипове, защото иамт бизнеси. Даже познавам един тройкаджия, който сега изнася ядки собствено производство в цяла източна Европа и печели милиони всяка година. Голям праз, че има IQ под 100.

Много важни са търговския нюх и емоционалния интелект. Това са нещата, които наистина помагат в живота. Другото е само за хвалба, ама файда никаква.

 
  ...
преди: 3 години, 9 месеца
hash: cf42716f38
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

9.   Да, надценяваш се.

 
  ... горе^
преди: 3 години, 8 месеца
hash: 2cd30706b1
гласове:
1 2 3 4 5
  (85399 гласа)

10.   Номер 6 със своите 152 още не е успял да схване, че това означава по-малък избор за споделена комуникация с хората и повече самота...

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net