Кой лаптоп е добър за работа и лек гейминг? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127213)
 Любов и изневяра (31319)
 Секс и интимност (14908)
 Тинейджърски (22178)
 Семейство (6967)
 Здраве (9966)
 Спорт и красота (4831)
 На работното място (3564)
 Образование (7563)
 В чужбина (1759)
 Наркотици и алкохол (1144)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1848)
 Други (20202)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Други

Кой лаптоп е добър за работа и лек гейминг?
преди: 2 години, 8 месеца, прочетена 1219 пъти
Здравейте. До скоро ползвах Macbook pro mid 2009, екранът му замина,не мисля че може да се оправи и сега ще взимам нов. Харесала съм си HP G8, Microsoft Surface Go 3 4Gb Ram версията,бюджета ми е до 1000лв най-много, търся нещо за фотошоп и леки игри като лига и рокет лига,кой модел бихте избрали?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 2 години, 8 месеца
hash: 6386ce3552
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Щом искаш до 1000лв, вземи поне 8 РАМ, процесора е хубаво да e i3 поне,

Аз лично съм доволен от Acer. Имам 2 от тях.

 
  ...
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 4cd9132cac
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   За лига само видеокартата ще ти струва 1000 лева

 
  ...
преди: 2 години, 8 месеца
hash: be40a96332
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   С 1000 лева трудно да вземеш нещо читаво. П, П: Мислиш за фотошоп, а горе споменатите лаптопи със зор подкарват уиндоус. Търси поне, ПОНЕ 8 гб рам, а за работа с фотошоп дори бих казал 16.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 7cf0869f51
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   За да може да получиш по-точни препоръки, няма да е лошо да напишеш някои основни неща:
1. Ще разнасяш ли често лаптопа навън? Трябва ли задължително да е лек и тънък?
2. Какъв размер екран те устройва? 14", 15, 6", 17, 3"? Знаеш, че колкото по-голям, толкова по-добре.
3. На батерия ли ще го ползваш основно, или с включено зарядно в контакта?
4. С множество слоеве ли работиш във Photoshop, с огромен брой пиксели, или просто някакви леки рисунки?

"HP" в ниския и среден ценови клас са големи боклуци. Това са едни от най-развалящите се модели лаптопи в България. Марката няма нищо общо с онова, което бе през 90-те години, а и за Източна Европа пробутват най-лошите партиди. Същото важи и за "Dell".

"Acer" и "Asus" са класи по-добре като надеждност във времето, също и някои игрови модели на "Lenovo" от последните две години, но си имай едно наум за "Lenovo", защото повечето им модели страдат от чупливи панти. Дори и скъпата им серия "ThinkPad" страда от влошено качество на пантите. Умишлено използват малки, презатегнати панти с отслабена основа за захващането им, която след определен брой отваряния и затваряния се чупи и те принуждават да посещаваш следгаранционен сервиз или да си купиш нов модел.
Затова бих заложил преди всичко на "Acer" с алуминиев корпус, тъй като техните панти са по-надеждни, а клавиатурите им са сред най-удобните.

Виж след 1:21 минута в това видео как целият корпус бива извит при отваряне и затваряне на екрана на този Lenovo Legion 5. Това след време предизвиква счупване на пластмасовите крачета вътре, които придържат пантите на екрана и ще доведе до нежелани разходи и нерви:
https://youtu. be/xSsd-6xjHfw

Препоръката ми е задължително екранът да бъде матов, без премигваща подсветка (flicker-free) и с панел FullHD IPS, а не TN, каквито за съжаление имат почти всички модели на цена под 1000 лева. Повечето от по-скъпите модели са с IPS, но ще трябва да приготвиш около 1300-1600 лева. Имай предвид, че евтиното накрая излиза скъпо, затова от прекалено пестене после може да не останеш доволна от евтиния модел, който си купиш, тъй като ще има прекалено много отстъпки с качеството и мощта спрямо това, което можеш да получиш срещу няколкостотин лева отгоре.

Чипът да е поне 4-ядрен (с 4 или 8 нишки) и с висока тактова честота. Photoshop се представя около 25% по-бързи с 4-ядрен чип в сравнение с 2-ядрен такъв. А с едноядрен е много по-бавен, особено ако имаш и друга отворена програма в това време. 6-ядрен чип е около 8% по-бърз от 4-ядрения. Вграденото видео от типа на Radeon RX Vega 7 с чиповете се представя по-добре от тези на Intel HD/Iris в чиповете им Core i3 и i5.

Памет - задължително поне 8GB (DDR4 или LPDDR4X) и по възможност двуканална (2 по 4GB), а още по-добре, ако са 16GB общо.

SSD по възможност да е тип NVMe, а не SATA3, защото първият е доста по-бърз и особено при работа с Photoshop с множество слоеве ще се усеща разликата. Моят лаптоп с NVMe SSD зарежда Windows 10 за 5 секунди след натискане на копчето, когато преди това е бил изключен с "Power > Shut down".


Предлагам 3 възможно по-евтини модела на "Acer", всичките с IPS панел, частично алуминиев корпус, подскветка на клавиатурата (която освен това ти гарантира, че надписите на клавишите никога няма да се протрият) и два от тях (без първия) са с четец на пръстови отпечатъци за лесно, удобно и сигурно включване.

Ето този модел с чип AMD Ryzen е най-евтиният удачен за подобни нужди. 1250 лева е, но както писах горе, ако вземеш нещо евтино с цел да пестиш, ще се окаже лоша покупка за целта:
https://tinyurl. com/wv3kkv32

Ето и друг сходен на него, но с чип на Intel и двойно по-голям обем SSD. Този е за предпочитане пред горния:
https://tinyurl. com/ykmr5jmy

А ако искаш с по-голям екран, ето този е добър. Той вече има отделна видеокарта, която в повечето игри е до 50-100% по-бърза от тази на Intel Iris:
https://tinyurl. com/2p9c6364

Разбира се, има и по-скъпи модели, които са още по-мощни и хубави, но запитването ти е относно достъпни такива, затова давам пример с тези три модела.

- Кифлоприземител

 
  ...
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 4d42a5b220
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

6.   За теб това е най- доброто. Цената му е 1150 лева.
Asus Vivobook S S416JA-EB1122T PC Portable 14" FHD (Intel Core i5-1035G1, RAM 8Go, SSD 512Go, Windows 1…
Ан

 
  ...


...
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 8a762fef3a
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

7.   Здравей!
С 1000 лева трудно, почти невъзможно даже.
Изкарвам си хляба с Фотошоп и Илюстратор и мога да ти кажа, че с по-малко от 8 или 16 рам, по-малко от 4 гигабайта видеокарта и слаб процесор ще е мъка. Също гледай да е с матов екран, и горе са ти казали.
Попринцип аз и много от хората около мен (които бачкат на windows) ползваме hp, серията им pavilion за гейминг е добра, hp omen са още по-добре, но тук вече говорим за над 2 бона и нещо при всички положения. С лаптопи на hp за 10 години не съм имал проблем, просто ги сменях с по-силни и нови и по-старите ги давах на малкия, до днес всичко си работи на старите.
Ти бачкаш и на mac, там разцепват също с машините, M1 чиповете им са извънземни, но тук си говорим за още повече пари.
Виж и опция за настолен компютър, не е портативно, но там е значително по-евтино. Виж и втора употреба, но гледай да е от някой на които имаш доверие, че да не те метнат.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 7cf0869f51
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

8.   Номер 6, в какъв смисъл най-доброто? Посоченият от теб модел е доста по-слаб дори и от най-евтиното от трите предложения, които изброих горе. В многоядрена работа AMD Ryzen 5 5500U е около 70% по-бърз от Intel Core i5-1035G1 при CPU изчисления, а като графика (GPU) в някои игри е почти двойно по-бърз.
Също така, за графична обработка размер на екрана от 14" е твърде малък. Единственото предимство на малките модели е това, че са една идея по-лесни за редовно разнасяне насам натам от моделите с 15,6" и 17,3" екрани. Освен малкия екран, охлаждането им също е по-малко, батерията е по-малка, клавиатурата е по-малка, имат по-малко на брой UBS входове...

По принцип хората, занимаващи се сериозно с графична обработка, използват качествен и голям външен екран с матов IPS панел, свързан или с лаптоп, или с настолна работна станция. Да се дзвери човек в малкия екран е не просто неудобно, ами и лошо за гръбнака и особено за очите. Гледайки малък екран от по-близко разстояние, очите ти сключват по-голям ъгъл помежду си и това води до повишено напрежение в очните мускули и опасност от разваляне на зрението. Също така, отделният екран стои по-високо, на равнището на очите, затова и стойката на човек тогава е по-изправена. Dell E2720HS е добър екран за целта.

- Кифлоприземител

 
  ...
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 6d7166abc4
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

9.   HP 15s-eq2010nu - 15 инча, 512 гиги хард от по-бързите за 950 лева в БГ. Идва с 8 гб рам, но можеш да си намериш още 8 за 70-80 лева (гледай, да са една и съща честота). Ryzen 5500U процесор. Екранът не е най-лошото нещо, което си виждал.

Ето, какво може да очакваш от него: https://www.youtube.com/watch?v=CPjOMfG7jLo

Ползвал съм Ryzen 4500U в лаптоп и бях много приятно изненадан. Photoshop ще ти върви адекватно за тези пари.

А и ако държиш на малък екран, по-добре си вземи iPad пред Surface Go 3, честно ти казвам!

 
  ...
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 53d6235a96
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

10.   Acer Aspire Nitro 7 брат, нямаш грижи, Mid-tier gaming и доста голям екран и удобна клавиатура за работа.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 7cf0869f51
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

11.   Само да отбележа, че днес "Ардес" вече са качили цената на втория модел от мнение 4 с 300-350 лева; онзи ден беше по-ниска. Често я правят тази магария с понижени цени само за 1-2 дни и изгодните предложения трябва да се дебнат.

Ако ще се дават около 1500 лева, то по-добре ето този модел:
https://tinyurl. com/2p9y43wh
Моят е от същата серия, но видео картата на този модел горе е двойно по-мощна, така че ще яде Photoshop за закуска. На моя без проблем съм работил с тежки триизмерни модели, докато съм го свързвал посредством HDMI кабел към 4K екран (3840х2160 пиксела).

Моделите около 1000 лева просто не си заслужават. Дай 500 лева отгоре и ще имаш машина, която ще покрива нуждите ти за години напред; особено щом се касае за покупка, от която после ще зависят доходите ти!

Само да вметна, че ако се вземе лаптоп с прекалено мощна видео карта, той става неизползваем на батерия, защото ще я изхаби за около час-час и половина под натоварване. Затова мощен игрови лаптоп се ползва основно с постоянно включено зарядно в контакта. Те са и доста шумни, а обикновено и след известна употреба започват да греят доста и мощта им бива ограничавана с цел предотвратяване на прегряване. Те са привидно мощни само с първия половин-един час, след което все едно ползваш по-слаб модел, но с неудобството от шума и високите температури на мощните модели. Затова удачното решение е да се закупи модел с отделна видео карта, която да не е прекалено мощна за малкото охлаждане на лаптопите, като е посоченият от мен модел с GTX 1650.

За около 1600 лева можеш да намериш "Lenovo" с по-мощна видео карта, но с рисковете да си изпатиш от келявите панти на марката и да прегрява под натоварване, отделно от шума и потреблението. Миналата година предупредих за това двама приятели. Поблазниха се да си купят Lenovo Legion (два различни модела) и единият след няколко месеца се сдоби със счупени панти, върна го и си взе "Acer" с алуминиев корпус; а при другия малко по-късно едната панта стана по-стегната за отваряне, започна да отслабва пластмасата на екрана (не я счупи, но избеля като признак за бъдещо счупване) и също върна лаптопа гаранционно. Той пък си взе настолна машина и това бе най-правилното решение. Лаптоп се взима само от нужда да се разнася често.

- Кифлоприземител

 
  ...

...
преди: 2 години, 8 месеца
hash: b2333b4ea8
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

13.   Ко избра, ве брат? Сподлеи дали вари кат хора! Аре браточка!

 
  ...
преди: 2 години, 8 месеца
hash: 73cd5fc130
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

14.   От автора: Взех си HP 15s за 700лв, всичко му върви безупречно :))

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net