Средна стойност на труда и на заплатите - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127447)
 Любов и изневяра (31366)
 Секс и интимност (14923)
 Тинейджърски (22190)
 Семейство (6982)
 Здраве (9984)
 Спорт и красота (4837)
 На работното място (3585)
 Образование (7575)
 В чужбина (1763)
 Наркотици и алкохол (1145)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1854)
 Други (20273)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Други

Средна стойност на труда и на заплатите
преди: 2 години, 3 месеца, прочетена 815 пъти
Може би много хора не са чували за 'политическата икономия' - това е нещо като наука, която се занимава с изучаването на икономиката, но не в смисъл на сухи факти като макро и микро икономика, а по-скоро как се отнася икономиката към обществото и социалните процеси.

Та, според политическата икономика приблизително всеки един вид труд в обществото има равно КПД(коефициент на полезно действие). Тоест, в обществото има страшно много видове труд - банкери, учители, полицаи, работници, майстори, чистачи, продавачи, търговци, мениджъри и т. н. като на всеки вид труд отговаря определена заплата и доход. И всичко това се комбинира и се преплита в обществото.

Какво се оказва обаче, че при един много голям мащаб - да кажем мащаб от 1 милион, в който има всички тези професии и видове труд те приблизително се усредняват и имат еднаква тежест и полезно действие за обществото.

Какво се дава за пример. Че ако вземеш двама отделни работници единият може и да е с 15 или 20% по-продуктивен от другия. Обаче ако вземеш 5 случайно хванати работници те със сигурност ще са продуктивни точно колкото други 5 случайно хванати работници.

Една фирма, на която й трябват точно 500 човека, или поне 500, няма как да работи с 300, ако ще да ги избира с конкурс за продуктивност и гениалност.

Тоест при един много голям мащаб няма значение и тези стойности се усреднват. От там идва и въпроса:

Защо примерно адвокатите взимат масово по 3-4-5 хиляди лева заплати, а мед. сестрите по 1500?

Защо има евтин и скъп труд?

Как може определени професии да взимат по 300-400-500% по-високи заплати, щом политическата икономия доказва, че интелектуалнит и физическит труд приблизително се усредняват и че няма как 5 адвокати или 5 депутати да са по-продуктивни, от 5 коя да е бачкаторска професия?

Смятате ли, че ще е по-добре ако и заплатите се усреднят както и КПД-то за обществото и примерно ще е по-добре ако всеки независимо от професията си взима примерно 1900 лева, вместо да има разлики от 850 до над 10 000 лева?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 2 години, 3 месеца
hash: a3f6d67540
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Ама ти си готов за комунист, бе моето момче. Навсекиму по равно/според нуждите.

 
  ...
преди: 2 години, 3 месеца
hash: 64bbe8458b
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Ще отговоря така - аз смятам че всеки човек, който работи по 40 часа на седмица, трябва да взима толкова, колкото да може да покрие всичките си разходи за :наем/ипотека сметки храна свободно време да остават спестявания, така че при авария (съкращение, криза или нещо друго), този човек да може да издържи финансово съвсем сам 4-5 месеца, докато
намери ново работно място. Бих нарекла това златна формула.
Мисля че на всички ни е ясно че масово заплатите НЕ покриват тази златна формула т. е. хората са си експлоатирани, щом не могат да покриват (или едвам покриват) месечните си нужди сами. А камо ли за спестявания. Но е редно като правило, един работещ човек да може да устои сам 4-5 месеца в случай на авария, а много добре знаем, че това е почти невъзможно за повечето хора.
Реално истината е че за какъвто и труд да говорим, за 40 часа труд на седмица, един нормален доход за средностатистически човек би трябвало да е 2400 лв чисто (според мои изчисления спрямо столицата, цени и тн). А реално, голяма част от хората получават средно 1500 лв, което няма как да е достатъчно за нормален живот.
Вече заплатите за специалисти (с професия и университет), трябва задължително да са минимум 2400лв и над, 3000лв, 3400лв, 4000лв. Единствено при IT, и ограничен набор от чужди фирми има такова развитие. Масово има професии с по 1200лв заплата (както за жалост е в моята сфера), което обезсмисля времето на придобиване на знания по тази специалност. По-добре без висше, продавач за същата заплата. Напълно се обезмисля така решението на индивида да учи. Единственият плюс е че поне седиш на бюро, вместо на крак цял ден.
Обобщение - като цяло, всички работещи хора трябва да могат да покриват златното правило по-горе. А специалистите да получават и повече така че реално да има смисъл от допълнителния труд, който са вкарали, за да се изучат. Но това много добре знаем, че го няма и е един идеален вариант, който не съществува тук (все още).

 
  ...
преди: 2 години, 3 месеца
hash: daea7f0b36
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Ако успееш да изравниш заплатите на адвокат, депутат и улична метачка коя професия би избрал? За себе си запазвам професия продавач на билети, ако заплатите са изравнени, все пак тогава борбата ще бъде не за заплати, а за по лесна дейност и никой няма да иска да върши трудна дейност. Ако заплащането се изравни кой ще иска да бъде хамал като може да е метач за същите пари?
Иначе да ножицата между бедни и богати в България е прекалено голяма, от рода на 1500-2500%, което наистина не е нормално, колко е възможно да е по продуктивен един индивид от друг, 2-3-5 пъти, но 15-20 пъти са прекалено много.
Та по скоро съм на мнение че ножицата между различни професии трябва да се намали, между най ниско и най високо заплащане да е не повече от 5 пъти. Ако в държавата има заплата от 10 000лв то минималната трябва да е 2000лв

 
  ... горе^
преди: 2 години, 3 месеца
hash: 7c732311da
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Много Карл Маркс четеш!
Точно затова Харисън Форд е измислил деференцираното плащане или по-точно плащане за свършена работа! Каква еднаква тежест за някой би имал човек, който си преизпълнява нормата и такъв, който не покрива и половината???
Имаше една приказка как един учител внедрил комунистическият метод на "плащане" при студентите си! Той вместо да им пише оценка на всеки по отделно за положеният труд, пишел на всичките еднаква оценка/осреднена от работите на всички/. Създало се недоволство сред тези, които учили и се старали, докато накрая всички не получили 2-ки!? !?
Какъв е изводът? Когато видиш, че не си дооценен за труда, който полагаш почваш да правиш същите неща както мързеливците... т. е. СПИРАШ ДА СЕ СТАРАЕШ!

 
  ...
преди: 2 години, 3 месеца
hash: 389edd79df
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

5.   Прочети малко за комунизма и защо той се доказа много по-неефективна икономическа система от западната. Говоря когато имаше наистина комунизъм, и наистина капитализъм, двете се конкурираха. Не за днес, което е някакъв микс и пародия...

Хората нямат еднакво "КПД", различните професии изискват различна инвестиция в образование. Пазарът на труда е точно както пазарът на всяка друга стока, и е все едно да кажеш - не е ли добре всички домати на пазара да струват една и съща цена, нищо че единият е парников консервен, а другият е розов градински.

Ако толкова те влече тая идея, намери си приятел, и си усредни заплатата с неговата :). Ако проработи, тогаз пиши теми...

 
  ...


...
преди: 2 години, 3 месеца
hash: ced0fc0156
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   Много добре обосновано включване от номер 2. За съжаление, това, което е написала, едва ли ще бъде приложено в България в близките десетилетия, тъй като основната причина у нас да има преобладаващ брой чужди вложители е ниската себестойност на положения труд за дейности, които са общи и може да ги върши почти всеки след кратко обучение. А това, което допълнително налива масло в огъня, е, че дори и голяма част от работещите да напуснат поради ниско заплащане, за мястото им чакат немалко други, които също не са с кой знае какви умения и точно затова са леснозаменими!

Именно хората с най-търсените и незаменими умения, които малцина притежават, са най-платени! Ще допълня това, че обикновено това са дейности не разчитат на дневна надница и постоянна заетост, а са в областта на услугите "на парче" или краткосрочната заетост. Затова адвокати, зъболекари, автобояджии, заварчици, архитекти и прочее изискват големи суми за сравнително кратки срокове на същински свършената от тях работа. В крайна сметка, при тези хора не ходиш всеки ден или всяка година, затова услугите им са скъпоплатени, за да си избият липсата на заетост в по-голямата част от времето.

Един бояджия, който искаш да боядиса колата ти, дори и още преди 20 години да е изплатил помещението си и камерата за боядисване и в момента да работи само на печалба, без дългове и заеми, няма да те таксува само малко над стойността на боята, нито ще те цака с почасова надница от 5-10 лева, а ще ти изпердаши десетки, дори стотици пъти по-висока надценка. 900 мл боя са около 34-70 лева, по-качествените бои в комплект с лак са по 150-200 лева, но бояджията ще ти каже: "Нямаш грижи, брат! Ще ми отнеме 2 дни, дай сега 4 бона и си стискаме ръцете! ".

Моята работа също се причислява към редките услуги и тъй като малцина свободнопрактикуващи имат подобни умения, цените няма как да са ниски, защото хем платежоспособните поръчители са особено взискателни към качеството и държат на възможно по-кратки срокове (разбирай: извънредна работа по много часове на ден, жертване на личното време, безсънни нощи), хем в голяма част от останалото време няма заетост (или има недобре платени предложения, които не си струват усилията) и се чака до нова поръчка. Затова не е рядкост за няколко дни да изработя 1-2 средни заплати и после да си почивам в другото време от месеца. Мен ме устройва, но това не бива да звучи лесно, защото за да достигна до тези умения, съм влагал страшно много време в самообучение и усъвършенстване и в началото съм кретал за мижави пари.

Аз дори и сега работя на безценица в сравнение с това, което моите поръчители после печелят, благодарение на моята работа. Те печелят повече за единица време, отколкото аз. Ако проектирам нещо за 2-4 дни и взема 1500-3000 лева, после този с фрезата след мен ще вземе 2-3 бона за няколко часа работа на фрезата и около 10-30 минути лично положен от него труд да изготви g-кода за фрезоването. В останалото време просто трябва да седи и да гледа умно машината да не се обърка нещо при фрезоването. Буквално за не повече от половин час работа той печели толкова, колкото аз за 20-50 часа часа.
А този с машината за лазерно рязане вкарва DWG чертежа и прави настройките за няма и минута, полага лист ламарина и чака няколко минути, след което взема стотици или хиляди левове за тази услуга (5-10 лева на линеен метър без ДДС, плюс цената на материала).
Огъване на тръби? Няма проблеми: кихаш 6-40 лева на сгъвка или линеен метър, което отнема на машината между 1 и 10 секунди в зависимост от диаметъра на тръбата и ъгъла на огъване. Ако поръчката е с твой материал, те цакат с още 30% надценка. Цената е двойна, ако се касае за единична бройка. Ако щеш. Като няма кой друг да го направи, а останалите и те искат по толкова или дори повече, ще плащаш и още как.

Отделно от това, не бива да се забравя, че определен вид дейности са свързани и с отдаване на авторско право или естеството на работа е такова, че от въпросното произведение може да се направят чудовищно големи пари. Това включва творби като текстове и мелодии на песни, архитектура на сграда, изобретения, формообразуване на коли и друга техника, програмен код и прочее. Някой може да състави текст на песен само за 30 минути, но с течение на времето после ще получава десетки или стотици хиляди левове за авторското право, тъй като ако е успешна, песента ще носи огромни приходи на издателя. Ако пък за няколко дни или седмици направя формообразуването за някой производител на коли, естествено, че ще го цакам с поне 350 000 евро плюс 5% от всяка продажба, защото после - благодарение на моя труд - ще има възможността да продава количества от този модел на цена поне 1 милион евро на бройка и съществена роля ще играе външният вид.

Преди години отиваме при един аргончик, понеже се беше спукал кожухът на един електродвигател и работата беше спешна. За 2 см заварка в рамките на 10 секунди ни взе 20 лева, което - както и да го смята човек - прави по 2 лева на секунда. Това е така, защото без тази ключова заварка електродвигателят щеше да е за боклука.

Отивам при стругар частник и взема 10 лева за малка втулка, която му отнема 1 минута работа и чийто материал струва стотинки. Разбира се, че има право да изисква такова заплащане, след като при него хората ходят само в извънреден случай, главно за единични бройки и не е на постоянно работно време. Работил съм същото преди 20 години в един цех и тогава се скъсвах да правя цял сандък с подобни втулки (може би около 200 броя на смяна) срещу 10 лева надница за 10-часов работен ден, следователно трудът ми тогава е бил оценен на 5 стотинки на втулка или 1 лев на час. Това е положението.

- Кифлоприземител

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net