Кредитната система и парите - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125885)
 Любов и изневяра (31025)
 Секс и интимност (14811)
 Тинейджърски (22121)
 Семейство (6890)
 Здраве (9880)
 Спорт и красота (4809)
 На работното място (3475)
 Образование (7516)
 В чужбина (1734)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19744)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Други

Кредитната система и парите
преди: 1 година, 11 месеца, прочетена 713 пъти
Мисля, че има прекалено много хора, които не знаят как работи съвременната банкова и финансова система и затова е добре тук да се даде пример, може и други хора да се включат.

В днешния свят всичко се върти и контролира от кредитната система(банките). Реално всеки крупен бизнес, че дори и среден такъв е обвързан по един или друг начин с кредитните институции и банките.

Банките раздават пари както за бизнеси, така и за заплати, а също и ипотеки - огромни суми, които всъщност не са все още генерирани като подсигурени с някакво производство. Така се генерира дълг.

Давам пример. Банката дава на някой си 500 000. Той започва да 'инвестира;' в нещо - купува оборудване, наема работници, започва да прави нещо.

Само че банката е дала не на един човек 500 000 а на хиляди такива хора. И когато хиляди такива бизнесмени и уж инвеститори започнат да привличат работници, материали и производство към себе си с неподсигурени кинти(защото те са такива) реално се трупа дълг.

Реално се разменя неподсигурен капитал(парите), срещу подсигурен капитал(работна ръка, инструменти, машини, мебели и т. н. ).

От своя страна неподсигурените заплати от по няколко хиляди лева/евро/долара СЪЩО трупат дълг.

Давам елементарен пример. Преди локдауните заради пандемията, в САЩ дори със средняшка заплата с 1 час труд може да си купиш в супермаркета пиле, мляко и други основни продукти за 1 СЕДМИЦА.

Разбирате ли за какъв балон става въпрос. 1 час труд за 1 седмица да ядеш.

Това го няма никъде в природата. Невъзможно е сам човек да си оскубе пиле, произведе мляко и създаде храна сам за 1 час в такова количество, освен чрез дълг.

Тоест в момента банковата и кредитна система е един кошмарен балон, в който всички са набълбъкани с кредити - отгоре надолу, или отдолу нагоре все тая - и правителствата(държавите) и бизнесите и обикновения човек всички са на каишка и трупат дългове.

Тъпият въпрос е защо е така?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 1 година, 11 месеца
hash: 3c1d5d88c7
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Спокойно - идват цифровите програмируеми валути!
Ще може да ги ползваш само за това, което реши правителството!
Няма да е както сега - пазарувал си 30 лв в обекта Х, а ще е тотална разбивка - цигари, алкохол, гориво....
И като ти сложат лимит на гориво например или пък ти откажат здравна застраховка, тъй като видят, че си купувал много алкохол или цигари?
Идват интересни времена и децата ни ще живеят в тотална матрица

 
  ...
преди: 1 година, 11 месеца
hash: 80e39d8335
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   На теб не ти е ясно, че тези, които теглят подобни заеми, всъщност произвеждат, дават заплати, връщат месечни вноски и парите се връщат обратно в икономиката. Продават и реализират печалби.
Банките оперират с влоговете на останалите клиенти и не вземат допълнителни средства отникъде.

 
  ...
преди: 1 година, 11 месеца
hash: 664f9d91ec
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Защото предната финансова система е била в опадък и JP Morgan измислят настоящата, обаче понеже има много не високопродуктивни сектори като наука където има пробиви рядко или медицински открития и лекарства а нужда от голямо финансиране отново се стига до момент че системата не работи както трябва през 60-те години и тогава заради власт и гореизброените неща и много които не са Америка маха едностранно златното покритие на парите и така идваме до настоящия момент където великите сили се сблъскват в Украйна скоро и в Тайван се очаква същото

 
  ... горе^
преди: 1 година, 11 месеца
hash: f4e8098275
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Като цяло е така, но не съм съгласен с две неща от поста ти:

1. "1 час труд за 1 седмица да ядеш" - средната почасова ставка е 25$. За 25$ никакъв шанс да си напазураш храна за цяла седмица. По-скоро е 3-4 ч. поне.

2. "Невъзможно е сам човек да си оскубе пиле, произведе мляко и създаде храна сам за 1 час в такова количество" - забравяш за технологията. Едно време е отнемало поне ден да уловиш една кокошка и да я сготвиш, без гаранция, че ще успееш. Сега имаме животновъдство. Просто една машина взима кокошките на конвейер, коли ги, оскубва ги, разфасова ги и воала - за ден само няколко работника бълват хиляди кокошки готови изчистени, обработени, разфасовани. После ти у вас пускаш мултикукъра и за час имаш вечеря. Ако отидеш до ресторанта, там 10 души персонал с необхдоимото оборудване днес могат да ти сготвят 100 кокошки, че и да ги аранжират, сервират и отсервират. Без тези технологии на тези 10 души същата работа от улова до сервирането щяха да им трябват не ден, а месец. Освен това има и нещо, наречено икономии от мащаба, т. е. колкото по-големи количества произвеждаш, толкова по-ефективно и евтино става производството като себестойност.

По твоята логика комбайна трябва да жъне със същата производителност като човек със сърп.

 
  ...
преди: 1 година, 11 месеца
hash: e241578379
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

5.   "Това го няма никъде в природата. Невъзможно е сам човек да си оскубе пиле, произведе мляко и създаде храна сам за 1 час в такова количество"

Да, няма го. Дължи се на неща като разпределение на труда, индустриализация, наука... Много неща пич. Кредитирането е една малка, но важна част от цялтото нещо. Това че има проблеми с това как се управлява кредитирането е факт, ама и ти не си си направил труда да го проучиш... Гледал си нещо по темата, ама не ти е влязло много в главата.

 
  ...


...
преди: 1 година, 11 месеца
hash: f915123deb
гласове:
1 2 3 4 5
  (7 гласа)

6.   Бизнес се прави с кредити. Не да ми събираш 100 години някаква си сума пари. Америка е идеален пример за това. Който иска да работи и е амбициозен, се прави всичко възможно за това да успееш. Който го мързи, обикновено е точно като тия по улиците на Щатите - провален от наркотици, алкохол и най-вече собствената си заблуда, че някой от правителството е длъжен.

Руската пропаганда и тук удари на камък.

 
  ... горе^
преди: 1 година, 11 месеца
hash: da19ff40ed
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

8.   До 6

САЩ е пример за рисков капитал или венчър капитал, на разговорен език. Дори и в Европа е масово така вече. Прочети малко от Питър Тиъл. Звучи помпозно, но след 10 години из тези среди, мога да ти кажа, че е описал всичко ного точно. Имам да добавя и няколко други, според наблюденията си:

- Никой не получава бинзес кредити. Всичко е винаги обезпечено. Дали ще е с имущество на фирмата, дали ще са лични актив, като акции, облигации или имоти - никога не получаваш кредит, на добра дума.
- Повечето хора, ползват "събрани" средства, но не са събирани 100 години. Говорим за такива с много видоко платени професии:
- Финансови гурута, най-често инвестиционнни банкери, които освен средства, имат и много връзки.
- Ръководители на успешни компании. Най-често някакви програмистчета, дето са били от ранно в някакъв стартъп и са пораснали яко с него.
- Адвокати, дето не знаят, какво да си правят масивните хонорари. Само деот, съм работил с такива и ще ти кажа, че има "болнава амбиция" и тях ги мързи да дишат, но с удоволствие, ще намерят някой, чийто силички да изцедят.
- Хора с вече успешни бизнеси.

Един не знам, да е отишал в банкта, да е казал "дайте ми пари за бизнес", те да са му дали и айде ГАЗ! Познавам такива, взели "кредити", с помощ от общината, но тукговорим за малко по... социални икономики, които са много далеч от САЩ.

Но основните средства, идват от инвеститори. Отиваш, заявяваш какво правиш, а едни хора те оценят, решават, пускат те по програмата и вече, къде зависи от теб, къде късмет. И да, важен е късмета. Важно е, да попаднеш и на точните хора, в точното време.

А бедните в САЩ, са по-скоро излагация на САЩ. Как така, в страни като Дания и Холандия, дето са си също толкова капиталистически, нямат армии от бездомни? И да, мога да споря, че са капиталистически, защото имат огормни комапнии, огормни венчър фондове и множество инвеститори.

 
  ...
преди: 1 година, 11 месеца
hash: b68ec596c1
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

9.   "И да, мога да споря, че са капиталистически, защото имат огормни комапнии, огормни венчър фондове и множество инвеститори. "

Капиталистически са, но имат социална политика.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net