 |
|
|
Полезно |
Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена 
Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес. Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти. |
|
|
|
|
|
|
Споделена история от Други |
Кредитът е форма на робство
преди: 1 година, 2 месеца, прочетена 1231 пъти
Темата е във връзка и с другата тема за презастрояването и ще поговоря малко за кредитите, имотния балон и защо да не теглите
Първо - балон има, да. Себейстойността на 1м2 груб строеж железобетонна конструкция е не повече от 200-250 евро. Това включва бетона, тухлите, желязото, машините и стойността на труда, за да се построи 1м2 сграда.
Разбира се, това не са всички разходи. Много оскъпява дограмата, изолацията, прокарването на тръби, асансьори, измазване, окабеляване, общи части - и не на последно място ДДС, което е едно от най-високите в Европа.
Въпреки всичко това дори след довършителните работи 1м2 е не повече, повтарям - не повече от 700 евро като стойност.
Купувайки за 2000-2500 евро вие не правите нищо друго освен да правите строителите безумно богати и да изплащате техните почивки, коли и депозити.
На много хора им промиха мозъците, че да си купиш апартамент е "инвестиция". Инвестиция е да имаш парите и да го купиш тук и сега. Да изтеглиш кредит не е инвестиция, а робство.
Когато си изтеглил кредит за 20 години да речем и започнеш да живееш в апартамента и да изплащал ти ставаш КРЕПОСТНИК. Тоест докато не си изплатиш дълга трябва да стоиш на едно място и да работиш за дълга.
Винаги е било така. Още навремето царете така са давали земи и който се е заселвал на тях е трябвало да работи и да плаща данъци, освен ако не е войник и не служи в армията.
Сега е същото само, че дълга е в ръцете на банките. А банката освен с данъци те гърби и с лихви и със самоучастие. Тоест банката иска да си работил 5 години да речем, да си спестил пари, да ти ги вземе и да ти даде нова ипотека за 20 години, като ако не я изплатиш те гони и ти взима и парите и имота.
Сега се замислете за 20 години колко пъти може да останете без работа, да ви фалира фирмата и каквито искаш причини заради, които да не може да връщаш пари и просто да те занулят, да ти вземат всичко ЧСИ-тата и да те оставят гол и бос на улицата.
Мислите, че няма такива хора ли? Отидете някой път вечер по гарите или подлезите да видите как живеят. Оставени, безимотни и на банките не им дреме.
Затова и вестиции е да имаш парите и да си купиш нещо, а не да връщаш и да се заробиш не е инвестиция.
Плащате кефа само на брокери и строители. Ще кажете Ами къде да живеем. Купете си нещо по ДЖОБА.
По-добре да е порутена къща и да я стегнеш, но да е с лични пари. Кучето си ЗЕМЯ.
Земя с днешните заплати всеки може да си вземе поне 1-2 декара може да събере пари. Няма нужда от ремонти, няма нужда от интериор и мебели, там е твоя е. Ако искаш и е Емеделскс я засаждаш, ако ще строиш в вкарваш в регулация.
Повечето "инвеститори" у. Купуваха апартаменти, за да ги препродават после, но има и много изгорели хора така! Вече има данък, ако купиш и препродадеш в рамките на 1 година ти взимат %.
Да, ама имаш ли гаранция, че ще продадеш по-скъпо отколкото си купил? Ами ако цените паднат? Ами ако се наложи да чакаш 6 месеца, година, две? ! И през това време да влачиш вноски и лихви по кредита? !
В заключение ще кажа, че докато има огромен наплив към големите градове цените НЯМА да паднат. Чисто и просто търсене и предлагане. В същото време по селата има разни парцели и къщи на смешни цени(от порядъка на няколко месечни заплати), които ги купуват... Чужденци!
Имотът в града предлага хипотетично възможности за наем и да живееш и работиш хубава работа, но и има един голям недостатък - при някаква криза или бедствие хората бягат от градовете към селата, а не обратното.
Така стана при локдауните, така е било и при бомбардировките над София почти всички са се изнесли в провинцията.
Моят съвет е да не купувате освен, ако нямате парите в наличност без кредит или ако купувате да купите в краен случай от собственик, където може да вземете нещо с дори 30 или 30% по-евтино от строител.
|
|
|
|
|
|
|
|
Коментари |
|
Вземи последните коментари по RSS |
|
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 5b38491831 |
|
1. Благодаря ти за споделеното мнение. Имаш право. Печалбата е 300-500%, а презастрояването в големите градове е отвартително. Но докато има балъци, така ще е. Най-лошото, когато робът сам иска да е роб и е убеден, че трябва да бъде роб.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 869fd6a232 |
|
2. Така в цената сложи железобетонната конструкция, сложи и дограма и тръби и асансьор, но къде е цената на земята на която строиш? Нима тя е безплатна, имаш ли си на идея колко струва парцела под сградата? Къде е цената на чакането общината да ти построят асвалт, къде е цената на близостта на инфраструктура. Защото ако си закупиш само железобетона би трябвало първите 10 години да газиш кал пред сградата докато общината се сети за асвалт.
Що не се опиташ да струпаш описания железобетон и дограма на една гола поляна извън града да видим дали ще им вземеш цена 2000 евра?
В тази цена не влиза само тухлите и прозорците, в нея има цена на земята под сградата и местоположението, и инфраструктурата, и факта че на близо има училища детски градини магазини аптека и т. н.
По принцип си напълно свободен да си купиш за 500 евро на квадарт всяка селска къща, заедно с земята под нея, но дали ще имаш описаната инфраструктура на близо? Това е вдигнало и цената на имота на 3000 евра, факта че всичката инфраструктура ти е на крачка разтояние и че ако получиш инфаркт в жилището, което си закупил, болницата ти е на 1-2 км, а не на 50 км. Като смяташ надребно с подробности, я кажи колко пари ще дадеш за пътни да ходиш всеки месец, в близките 30 години до банката да плащаш кредита, ако си купиш къща на 50км от банков клон, и ако банковия клон ти е на 300 метра? А колко ще дадеш за пътни до работа ако работиш в града, а жилището ти е на 50 км?
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 21a8e4d9f0 |
|
3. И така е и не съвсем - ако останеш без работа или си болен - може да пуснеш апартамента си на цена малко под пазарната и за 1 месец да го продадеш. И може пак да си на печалба.
Аз в София си купих 2015г. апартамент за 51 хиляди евро. Сега моя струва към 140 хиляди евро.
Така, че някаква форма на инвестиция си е.
Вярно не е оптимална, но в нашата страна не разбираме много от финансови инвестиции и това е положението.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: ec83a42719 |
|
4. Абсолютно съм съгласна. Тъй като аз лично обичам да разсъждавам и в посока философски теми, бих добавила че хората са като стадо. И масата стадо има сила, ама често не го знае. Тя може да определя правилата, ама пак пусто стадо. Та стадото вместо да се вземе в ръце и да почне да определя, се заробва доброволно и ето го резултата.
За тези, които ще кажат а какво ще правиш като станеш на 70, пак ли ще плащаш наеми - ами 1. Едва ли има 70-годишен дядо или баба, които доброволно да искат да живеят в шума и суматохата на големия град (където се предполага че ще са закупили жилището си) и второ, май няма.
Това е достатъчен довод, мисля. Първо, да изплащаш цял живот жилище, което евентуално ще стане твое като си на 70, и тази кутийка да е в мръсния, голям град вместо да си си пенсионер на село с градинка и двор. Малоумно е наистина. Не знам как хората не го осъзнават. В големия град се живее докато си млад, да трупаш стаж, после всички хора по света искат да са си на голям двор на село, или поне някъде в покрайнините. А всички тези надути жилища у нас са по София и Пловдив, предназначени за млади хора, с по две стаи, и негодни дори за отглеждане на дете (защото за да има и още една стая за детето, се налага космическия кредит от над 200 000 евро), което е сравнимо с Европа, където поне имаш възвращаемост на 'инвестицията' си, защото апартамент в европейска столица, където детето ти може да запише университет и да живее, е различно от апартамент в София с ограничените български възможности за реализация и развитие. Тук дори не споменавам качеството на покупката, или дори дизайна на жилището... то само по параметри на това къде се намира жилището, се обезмисля закупуването му.
На мен за какво ми е апартамент в София, който да изплащам цял живот (даже пак не споменаваме за всичките рискове, които и автора е споменал за несигурната работа), като стана бабичка на 80 (ако доживея дотогава изобщо) да живея в него? Ами аз като съм бабичка, ще искам да съм някъде на спокойно, сред природата, а не в шума и мръсотията, които ме заобикалят ежедневно в големия град. И с тези цени, ако имам възможност да оставя имот на детето си, ами щом са равни или по-високи от европейските, защо ми е да съм роб за София, като по-добре е да бъда роб на Виена, където детето ми ще може да има по-добър шанс за цялостно развитие?
Явно има огромно изпиране на пари все още, и някакви мутри си правят някакви техни си схеми по нашенски. Абсолютно неоправдано е с българската икономика случващото се, и е въпрос на време да се случи нещо (и аз не знам какво ще е то). И чисто пропорционално като брой жилища и демографския спад, пак не се връзват нещата.
Имам и един апокалиптичен вариант на развой на събитията. Твърде вероятно е наистина да се затрием като нация, като всички тези жилища ще бъдат изкупени от чужденци. България все пак има хубав климат, и просто територията ни ще се завземе от чужденци, и след няколко десетилетия, след век, предимно ще преобладават чужденци т. е. България вече няма да е България, а някоя друга страна. Ако не вярвате, изгледайте исторически видеа в youtube, и вижте как през човешката история непрекъснато са се сменяли държави, сменяли са етноси, имена, граници на територии, така че това не е нищо ново под слънцето. Нарича се политика. И политиката на България е да се замозатрие. Поне засега е така, ако действително не се вземат осъзнати мерки да се изгради политика за достъпност на жилищата, насърчаване на раждаемостта и тн.
Като финал, за средностатистическия българин няма логика, нито мотивация да се заробва с такъв кредит, който нито отговаря на себестойността на покупката, нито носи перспектива (ако е закупен за детето на заробилия се). Тези деца винаги могат да имигрират и да си купят техни жилища в чужбина един ден, или поне да спестят и като остареят да си спретнат нещо. Не са вързани нито за София, нито за Пловдив.
Сигурно има логика за хора с бизнеси, които наистина изкарват много и имат поне половината от сумата, но за човек на заплата, това е безумство. То донякъде проблемът е и от Запад, от самия капитализъм, и пак стадото че изобщо се поддава на тази манипулация, да живее цял живот на кредит. И да изплатиш нещо, пет години преди да умреш... като че ли ще е твое като си мъртъв. Богатият човек умело е успял да забаламоса работещия, бедния в историята на човечеството
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: e21230d835 |
|
5. Това е така, макар и силно преувеличено, но само ако не си си написал домашното. Кредита е просто един инструмент и от теб зависи как ще го използваш. Ако го ползваш правилно, може значително да си увеличиш богатството, ако не - ще затънеш в дългове. Но това не е, защото кредита е лош по презумпция, а зашото не си достатъчно финансово грамотен. Това е все едно да кажеш, че ножа е лош. Да, лош е, ако си непохватен и се нарежеш, докато си готвиш. И да, полезен е, ако го ползваш правилно.
|
...
преди: 1 година, 2 месеца hash: 6dff2e362c |
|
6. То и да плащаш наем на алчен рентиер е същото. Наливане от пусто в празно. Не всички имат наследен апартамент. И много ясно че ще изберат да плащат на банка отколкото цял живот на рентиер и като се пенсионираш цял живот да си плащал на тоя дето духа. Рентиерите тук ще се избият да убеждават хората да не влагат в собствено жилище. Колкото повече собственици толкова по-малко кандидати за разбитата панелка на баба им за която да искат 1000 лева наем. И хитро са написали 500евро на месец. В Пловдив вече няма апартаменти под наем на по-ниска цена. 1000 лева всеки месец на някакъв бунак за някаква дупка. Много ясно че ще отида в банката и ще им плащам още малко за нещо мое.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 6dff2e362c |
|
7. То и да плащаш наем на алчен рентиер е същото. Наливане от пусто в празно. Не всички имат наследен апартамент. И много ясно че ще изберат да плащат на банка отколкото цял живот на рентиер и като се пенсионираш цял живот да си плащал на тоя дето духа. Рентиерите тук ще се избият да убеждават хората да не влагат в собствено жилище. Колкото повече собственици толкова по-малко кандидати за разбитата панелка на баба им за която да искат 1000 лева наем. И хитро са написали 500евро на месец. В Пловдив вече няма апартаменти под наем на по-ниска цена. 1000 лева всеки месец на някакъв бунак за някаква дупка. Много ясно че ще отида в банката и ще им плащам още малко за нещо мое.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 37288235f4 |
|
8. Евала за темата братле, много точно
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 1f0a44383e |
|
9. От автора: съжалявам за правописа автокоректа си пише и допълва сам разни думи!
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: c8690c379f |
|
10. Ми живей си под наем където ти се иска, ако това те устройва повече.
|
...
преди: 1 година, 2 месеца hash: 0b4838e089 |
|
11. Авторе, това което си написал от една страна е така, но не съвсем...
Цените на къщите и земята също са високи, ето примерно в София област. Ами то масово искат 100-150 хил лева за нещо дето е за събаряне. После за строежа едва ли ще ти отидат по-малко от 200К т. е. пак трябва да извадиш едни 300К грубо. Отделно в селата няма работа, ще се налага да пътуваш всеки ден до София примерно да работиш, ще губиш много време, пари за гориво, да не говорим че пътищата са под всякаква критика.
Да, по-евтини къщи има в северозапада и из Родопите ама там в радиус от 50 километра от теб няма да има друго освен 70 годишни пенсионери и хора от малцинствата.
Има и един друг момент, който си пренебрегнал. Да речем, че някой млад, здрав мъж си е купил земя, построил е къщата. Добре, а жена от къде ще си намери!? По-селата млади свободни жени няма, всичките се изнасят към големите градове или по чужбина. Искат работа в офис, кола, да ходят на ресторанти, молове, кина, шопинг и т. н. Много ми е интересно как ще обясниш на някоя съвременна жена, че искаш да седите на село, сутрин тя да храни кокошките а следобед да ходите на ливадата да събирате сено за кравата.
За имотния балон държава много лесно може да го спука, ако иска! Просто трябва да се вдигнат данъците на собствениците, които са с повече от едно жилище и не ги ползват. Напълнило се е със спекуланти дето изкупуват десетки апартаменти, после ги държат заключени и чакат на гюме да препродадат на по-висока цена. Има и доста наследници с по 3-4 апартамента, които пак нито отдават, нито продават. Ползват си ги за склад на стари мебели и щракат с пръсти че седят върху потенциални печалби от един милион лева. В същото време от младите семейства се очаква да извадят 200-500 К за жилище, да работят и да раждат деца и да ги гледат, че раждаемостта била ниска. Еми няма как да стане! Ако скоро не се вземат мерки, цялата държава ще се затрие заради кефа на няколко хиляди човека.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: e21230d835 |
|
13. 1100 евро без ДДС е себестойността със земята и всичко. Ти доста раходи си изтървал. Ок, продават за 2500 евро, обаче това прави 2080 без ДДС. ДДС-то не е приход, а е за държавата. За разликата между 2080 и 1100 дължат още 10% данък. Т. е. чистата им печалба е 880 евро спрямо 1100 евро инвестиция. Това прави 80% чиста печалба.
Но това, което пропускаш, е, че един проект отнема 5 г. От идеята до пълното завършване и продажба. Защото то не е само строежа. Преди изобщо да се стигне до строеж, има куп процедури. 80% печалба делено на 5 г. прави 16% годишна възвращаемост. Което е напълно нормално. И това е при 100% продадени апартаменти, което пак не е сигурно. Отделно си има доста рискове. Може изобщо да не успеят да завършат проекта. Така че не е както изглежда от страни, че едва ли не са някакви кожодери и само лапат едни пари наготово.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 29f4d5470f |
|
14. Четох няколко проучвания, в които пишеше, че около 30 процента от жилищата в София стоят празни. Понеже половината от месеца живея в София на квартира, а другата половина в друг град, вечер като излизам да се поразходя се загледах по сградите. Разходих се в различни квартали - Лозенец, Мусагеница, Дървеница, Красна поляна, Младост и още няколко и определено във всяка сграда половината апартаменти бяха тъмни. В една повече, в друга по-малко. В другия град, в който живея, беше горе-долу същото. И има още страшно много започнати нови сгради, на груб строеж, с изкопана дупка с цел строене, тоест още и още апартаменти.
В това нещо няма логика. По време на комунизма или по-точно към края му, сме били 9 милиона и не е имало толкова сгради и хората са живеели. Да, хората са били по-равномерно разпределени на тези 111хил. кв. км, отколкото сега. Сега населението е около 6 милиона, тоест 30 процента по-малко, а броят на апартаментите е сигурно с 30 процента повече. Да, в София сигурно живеят 3 милиона, но в София има жилища да живеят сигурно 7 милиона, а няма инфрастуктура и за 500к души. Няма как наистина да има такова търсене, просто защото апартаментите са твърде много, но постоянно се повтаря, че едва ли не "свършват". То и в другите градове цените са високи, а уж всички живеят в София, и в другите градове се строи, сякаш се възстановяваме като Германия след 1945г. В момента в България съм убеден, че има място за 15 милиона души да живеят. Проблемът е, че нямаме болница с кадърни лекари и за 1 град, или пък училище с добри преподаватели, или каквото и да е друго, за да може най-важната фабрика (тази, която произвежда хора) да върви напред. Ако банката изиска 50-70 процента самоучастие в покупката на жилище, 95 процента от хората никога няма да си купят и съответно никога няма да задлъжнеят. Дали пък целта не е точно България, която е била на едно от първите места по собственост в Европа след 1989г., да бъде поробена под формата на кредити. Това е нещо, което в Европа и САЩ отдавна е факт. Там си имат цели квартали на палатки с бездомни. И когато един човек е длъжник, той ще прави всичко, което му се каже. Ако му кажат приеми гей браковете, ще ги приеме, ако му кажат да кукурига - ще кукурига. Просто защото е длъжник и не прави ли каквото му е наредил този, на когото дължи пари, ще отиде на улицата.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: e21230d835 |
|
15. Относно това да се купи някоя порутена къща на село доста се посмях. Ти стара къща ремонтирал ли си? Знаеш колко разходи са това? И не, не приключваш с първоначалния ремонт, ами поддръжката ти е до живот. Особено на стара къща, която непрекъснато има какво да се ремонтира.
Отделно гледал ли си обявите как въврвят цените на къщите дори на село. В близост до голям град вече трудно се намира къща за под 60-100 к евро. От там нататък имаш още 50 за ремонт и обзавеждане. После в годините пак имаш доста поддръжка. Отделно имаш пътни разходи до града, защото все пак трябва да работиш, а на село няма работа. Освен ако не си земеделец. Като теглиш чертата, къде му излиза края?
Ако купиш пък някоя порутена къща в далечно забутано село, възниква въпроса какво ще работиш, като дори не си близо до голям град. И дори безплатно да я купиш къщата, пак ти трябват 100 000 лв да я стегнеш. Ти наясно ли си, че само смяна на покрив ти почва от 30 к лева? Отделно в такова село нямаш магазин, аптека, лекар, сервиз, канализация, нищо, дори и нормален път нямаш. Зимата често няма и ток. Едни цигари да ти трябват, трябва да ходиш до града по калпави пътища и да си трошиш колата. Един инфаркт да направиш, ще пукнеш, докато дойде линейка. Отделно постоянно се бъхтиш по градини и дворове, защото има работа постоянно и то тежка физическа работа. Не можеш и да я оставиш да буренясва.
Ако пък си купиш земя и си построиш ти, пак имаш 20-30 к лв само за земя. После една сглобяема къща ти е още 60 к. После имаш двор, огради, порти, двор, довършителни работи на самата къща, обзавеждане... И пак отиваш на 150 000 лв поне. И това е ако в далечно село, където земята е по-евтина. И пак възниква въпроса какво ще работиш и какво ще правиш в това село без магазин дори.
Ако пък си построиш в село до голям град, тогава с по-скъпата земя, отиваш на 200 к.
Та колко души имат 200 к да извадят ей така без заем?
А и ти на село живял ли си? Защото не е като по тези романтичните тв предавания. Който е живял, знае. От страни като гледаш, е много лесно и романтично.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 1f0a44383e |
|
16. Автора: забравих май да кажа, че съм в бранша и имам доста добра представа кое колко струва като материали, затова ще отговоря и на въпроса за земята.
Да, земята по принцип е най-скъпото нещо в цялата сграда и мястото. След земята по-скъпа е дограмата/стъклото и цената на труда и най-евтино е желязото, бетона и тухлите.
В София специално почти никой не купува земята в 95% от случаите всичко в периметъра на околовръстното се строи на обезщетение. Обикновено обезщетението е 15-20% за собственика, което в една средностатистическа сграда се изразява в 2 апартамента гараж/магазинче долу на партер.
Тоест земята реално се елиминира като разход като просто продадеш 10 апартамента примерно вместо 12. Лъвския пай пак е за инвеститорите така наречени.
Под тях са адвокати, инжинери, брокери и строителен надзор като мен. Най-зле са общите работници, защото на студ/пек бачкат за 1400-1500 лева.
Моето лично мнение е, че само държавата трябва да дава кредит и за да са достъпни жилищата трябва вноската да е някакъв %, примерно 20% от заплатата и за 20 години си изплащал апартамента. Така хората ще са мотивирани да остават и работят в България.
В момента цените са такива, че правят жилищата достъпни за 2-3% от хората. И реално трябва да работиш някаква рядка професия или не знам какво, за д се класираш.
Впрочем не очаквам да стане по-добре. Мисля, че ще става по-зле. Дори да има лек спад на цените ще е на фона на по-високи лихви. А при следващия икономически цикъл/рецесия тези които не са мислили и са без пари и без работа, но с кредит ще излезнат по улиците и ще търсят виновни - що нямат за храна, ама банката им иска пари и за кредит - кой ще е виновен обаче, тези дето дерат по десет кожи от овцете или тези дето купуват на поразия с чужди пари(кредит)?
|
...
преди: 1 година, 2 месеца hash: 1f0a44383e |
|
17. 14, Ами да има за 15 милиона жилища, ама май няма да са българи тези, които ще ги заселят.
Има уникално тъпа държавна политика, на никой не му пука обаче, разтягат се локуми по форумите и сеира си продължава.
Да, вярно е че сигурно ще стигнем до нивото на САЩ да има гета
с палатки при наличието на жилища за 15 милиона души
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 04e0bed014 |
|
18. Решението е или купуване на апартамент кеш или под наем, другото не е сигурно въобще защото днес може да имаш работа, утре не, такива са времената, кредит е окей, при купуване на телефон или лаптоп.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: c14cdd0309 |
|
19. Вече доста хора се включиха с адекватни мнения и анализираха ситуацията достатъчно добре. Аз лично стигам до заключението, че се явявам нещо като галеник на съдбата защото за добро или за лошо преди години още си изплатих апартамента в София а сега честичко пътувам до своя къща в провинцията която се опитвам да подържам. Но все повече и повече работата там не ми тежи, даже напротив - нямам търпение да драсна натам. Просто този "модерен живот" в града ми действа задушаващо. И то не само заради презастрояването. Хората ме задушават. С празнотата между тях. И в тях. В техните погледи, в техните изражения.
Както и да е, това което мога да кажа е, че имам преки впечатления за реалния живот и от двете крайности на спектъра който се дискурира тук. Единственото което имам да добавя след хората които изредиха трудностите на живота на село и това да подържаш къща, е че ако не сте сръчнички и се страхувате да пипате мръсна или пък специфична работа, ви чака и тази изненада - няма да има майстори които да ви правят къщата дори и да изкарате една торба пари и за тях, чисто хипотетично. А по една къща ви е бедна фантазията колко работа има и колко неща трябва да знаеш за да направиш една стая, стена, покрив, външна постройка дори. Та се подгответе да ставате и майсторчета щото такива просто вече няма. Малкото които са останали, са масово бездарни. Но за сметка на това с надник който старателно се анексира с инфлацията и надника на "майстор у Софето".
Честичко като си свърша работата и седна на беседката в двора която сам съм си изградил, да си сипя едно, да слушам нощните птички и да се опитам да мисля за нещата отвъд непосредственото ежедневие. Да си дигна носа от калта и да се опитам да видя хоризонта, така да се каже. И стигам до извода, че всичко днешно време е прецизно проектирано за да ни задушава и изцежда по всички фронтове и аспекти. Днес има повече роби по тази земя отколкото когато и да е било в историята на човечеството. Успоредно с това пък посредствеността, еднопластовото, консуматорско мислене, е масово и като че ли се поощрява по всевъзможен начин. Всички си мислят, че си живеят супер, всичко е ок и няма причина да не са щастливи, тук и сега. Че това им се полага по рождение, едва ли не. Че всичко е въпрос на самочувствие. Това са най вече хора които никога не са виждали изтормозените лица на нашите баби и дядовци които гният по селата. На които им е отнето всичко в този живот - децата, внуците които се изселиха да гонят своето щастие(по скоро оцелаване). Става ми жал и за младите, малкото останали разумни и съвестни момчета и момичета които имат някакви надежди, че с честен и усърден труд ще си изкарат прехраната, ще изградят семейство и дом. Тези простички нещица от преди няколко десетилетия, сега са по скоро мисия невъзможна, със кризата която е сковала обществото във всякакви аспекти, далеч по сериозни от финансовите и материалните...
За финал един малко страничен апел - това би трябвало да е очевидно за всеки един зрял и цивилизован човек но все пак да ви напомня - въздържайте се от лични нападки. Всеки си има мнение и би трябвало да уважава мнението на другите, дори и да не го споделя. Просто ми се струва, че има една такава тенденция последно време всяка една тема да се превърща в яростен спор по скоро между личности (сиреч - его), отколкото между идеи. И езикът в такива теми честичко излиза извън рамките на нормалния тон и става доста грозничко и неприятно за четене. Още по малко за желание да влезеш и да споделиш мнение което да е поне малко полезно на останалите.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: f5d02a914e |
|
20. Който и консилтант да питаш ще ти каже, че имот с цел инвестиция не се купува с кредит. Принцип. Купува се със собствени пари и така правят.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: f3609d705f |
|
21. Аз съм мъж на 33 от София.
Един експерт беше казал декември 2023 че до ключ най евтино към 1200 евро без земята. Може да потърсите репортажа по телевизията. Все пак не се хранят хора, който не разбират. Какво качва цената до 2500? ами земята, надценката на инвеститора. Къщи се строят с години. Разходите са изключително много. Ако тръгнете да търсите имот в центъра на софия за къща ще забележите че 1200 евро ще ти е само за парцела.
Обеснявам набързо защо. Вземаш парцел до който няма асфалт. Общината ти казва да се оправяш сам. Лееш си го сам за да си прекараш вода и канализация. Това вдига цената на инвестицията ти и ти я слагаш към цената на жилището. Ако ти е излязло 1200 с цената на имота, асфалта, времето спокойно стига 2000 евро особенно ако е на повече от 2-3 етажа. Ти обаче си на края на града - нямаш детска градина, училище, болница и тн. Това качва цената на имотите в центъра на 2500-3000 защото те имат тези неща.
|
...
преди: 1 година, 2 месеца hash: 1221b556b4 |
|
23. Към Номер 14, Истината е, че в България има милиарди незаконни пари и сега се опитват да ги изперат преди приемането на еврото. Мафията покрай Ковида се усети за възможностите в този сектор и сега се възползват. Затова цените са такива.
Колкото и да се подиграват на онзи професор, има много логика в думите му. Нормално е цената на имота да е за срок за изплащане 10-12 години, не 30-35. Причините за високите цени са мафията, която пере пари в момента. И е прав, че когато мафията се намеси в тези икономически процеси, може да последват сериозни проблеми в икономиката. Не бива да се пречи на невидимата ръка на пазара. И не е вярно, че брокерите нямали пръст в това. Някои познати вече са ми казвали, че нагли брокери са им се натрисвали и са ги изнудвали да подпишат договор, щото тука в тоя район цените били с 20% по - високи и ако клиент вземел евтино в този район, щял да подкопае цените. А покрай това и цените на новите строежи в квартала.
Аз имам една моя си теория и тя е, че ако станат прекалено непоносими тия наеми и цени на имотите, хората ще се махнат от България. Този път не заради ниски заплати, а заради високите цени. Няма кой да дава 1200лв за наем при заплата 2500лв.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 2e9ca9cad7 |
|
24. Когато изобщо не си в час, що е то строителна себестойност, не се изказвай!
Тези цени сигурно ти ги е подшушнала някоя баба на седянка...
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 2e9ca9cad7 |
|
25. Тук наистина е пълно с некомпетентни и неграмотни хора.
Станете строителни предприемачи, да ви видим!
С тези очаквания, ще фалирате още на първия ден.
|
преди: 1 година, 2 месеца hash: 04e0bed014 |
|
26. Много добре описа нещата авторът на темата.
|
|
|
Коментари очaкващи одобрение: няма |
... |
|
|
|