Поколението и ценностите - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (124642)
 Любов и изневяра (30687)
 Секс и интимност (14697)
 Тинейджърски (22078)
 Семейство (6788)
 Здраве (9790)
 Спорт и красота (4787)
 На работното място (3377)
 Образование (7450)
 В чужбина (1712)
 Наркотици и алкохол (1131)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1773)
 Други (19414)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Други

Поколението и ценностите
преди: 12 години, 3 месеца, прочетена 2375 пъти
Здравейте, скъпи читатели. Дали само аз забелязвам, че днешното поколение се опитва да отрече любовта, брака и това да имаш дете? Едва ли съм само аз... всъщност, сигурно много от вас мислят като мен. Ето няколко истини, които открих за живота, които не искам да налагам на другите. Нищо особено. Жените без гърди обиждат жените с големи гърди, че имат млекоцистерни и това е гнусно. Старите моми обиждат омъжените или сгодените жени, че са глупави, че ги съжаляват и т. н. Тези, които не могат да открият един нормален партньор си намират много и се подиграват на онези, които градят нормална връзка. И най - вече... попаднах на статия, която обяснява любовта като психично заболяване и как това било много лошо. Бракът бил сатанинско дело и като капак - работодателите ти отнемат всяка възможност една дама да вземе майчинство. И тем подобни...

Когато някой си няма нещо, той става редактор или писател в списание или онлайн такова, и започва да бълва текстове породени от нещастието или несполуката си.
Колко било хубаво да си необвързан... какви са плюсовете - можеш да си купиш много и различни червила без някой да се цупи, че го цапаш. Можеш да отидеш на рожден ден и да купиш колкото скъп подарък искаш. Можеш да спиш, с колкото и които си хора поискаш докато някоя бактерия на спина те повали. И т. н. до безброй, драги ми читатели... аз до тук не видях нищо хубаво....
Идеята за темата ми е - когато си нямаш нещо - нека го изкараш като нещо лошо... за да не си толкова пре***ан.... Такова е поколението.
Вие какво мислите? Какво ви прави впечатление?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 12 години, 3 месеца
hash: f9690b1574
гласове:
1 2 3 4 5
  (305911 гласа)

1.   „Дали само аз забелязвам, че днешното поколение се опитва да отрече любовта, брака и това да имаш дете? “
Не е вярно! Това са неща, към които човек се стреми от хилядолетия - и днешните млади хора не правят изключение. Тази година например в болницата до нас са се родили 2002 бебета - рекорд от самото ? съществуване.
Просто в днешно време представите как да се случват нещата в живота са други.
Почва се още в 70-те години, когато българката става най-работещата жена в света.
Българката се образова, има нови задачи в живота.
Днешните момичета имат и достъп до всякакви контрацептиви, имат амбицията да постигнат повече в живота от майките си - учат висше образование по-често от мъжете дори, стават адвокатки, лекарки, доценти... И съответно раждат по-късно деца.
Да не говорим, че съвременната българка вече не е готова да прави компромис и напуска мъжа, когато той е пияница, бие я, некадърник е, връзката се е изчерпала. Разведените жени вече не са стигматизирани, хората търсят по-свободно днес своето щастие.
Промени се и семейната структура. Младите отиват да живеят в големите градове, чужбина, където сами трябва да изградят своя живот. Много си купуват сами апартаменти, изплащат заеми и съответно отлагат с децата. При нашите родители е било нормално да живеят много поколения в една къща, старите да купуват жилища на младите в същия малък град. Тогава е имало и много ограничения (като софийското жителство например).
Иначе - младите българи продължават да имат деца, да създават семейства. Счупихме и рекордите от 70-те години, липсват места в детските градини, обаче хората гледат да са в крак с изискванията на времето си. Не е прието вече за една жена да бъде само майка, да не се образова, да не работи, а да ражда само деца, да живее при семейството на мъжа си и т. н.
Образованите гражданки на големите градове отричат и онлайн тази стара форма на живот. Промениха се и законите, за да се предотврати професията „майка“. Днес просто ТРЯБВА да имаш 2 г. стаж, да си внасял осигуровки, да си направил нещо за това общество. Правилно не увеличават и майчинството за втората година, за да се предотврати раждането на деца, за да се взимат едни пари.
Над 50% от българите създават семейство без брак. Никой не казва, че бракът бил сатанинско дело, но съвременната жена има право на избор. Бракът у нас има много лоша слава - преди 89-та е бил наложен и задължителен, а след това повечето гледахме, как много семейства се трепаха и караха без спир, но не се развеждаха, за да не бъдат стигматизирани като „разведени“.
Хубавото е, че всеки има право на избор.

„Можеш да спиш, с колкото и които си хора поискаш докато някоя бактерия на спина те повали. “

Първо - СПИН е болест, причинена от ХИВ-ВИРУСА, не е вид бактерия.
Второ - днес в България има много по-малко венерически болести от преди. Да си женен и обвързан не значи, че не можеш да спиш, с когото си искаш.
Ти се оплакваш от лошото отношение на някои хора към твоето решение и ценности (да бъдеш млада майка и съпруга), а ти самата не уважаваш начина на живот на другите.
Аз лично не виждам нищо лошо в това човек да е честен и да си каже, че не иска да бъде обвързван и да наранява с изневерите си другите, а просто иска да се наживее като необвързан. Лошо няма.

„работодателите ти отнемат всяка възможност една дама да вземе майчинство. “
Не работотдателите, а Законодателят е определил всички правила за взимане на отпуск по майчинство. Социалните фондове плащат майчинството, не работодателите. Работодателите биват ЗАДЪЛЖЕНИ ПО ЗАКОН да ти дават майчинство, нямат право да уволняват бременни и родилки. Друг е въпросът, че има хора, които искат да упражняват професията „майка“ - не са работили нужните 2 г. например, после се сърдят, че няма майчинство - други пък намират лекари, който ги пишат проблеми родилки, за да не работят, макар че проблеми с бременността нямат. С две думи - в силната позиция и защитени от закона са родилките, не работодателите. И това е добре така, но нека първо поработим малко, после се наредим на опашката за майчинство.

Нека всеки си живее живота, както реши, но не се сърди за живота на другите. Няма лошо и да раждаш на 18 г., но трябва да имаш сам пари да се издържаш, защото Законодателят е категоричен - няма майчинство без работа. Това е положението, всеки да си прави сметката...

 
  ...
преди: 12 години, 3 месеца
hash: ef194096aa
гласове:
1 2 3 4 5
  (252444 гласа)

2.   Дали само аз забелязвам, че днешното поколение се опитва да отрече любовта, брака и това да имаш дете? Всички го забелязваме, но повечето констатираме, че младите са прави. Поколенията не се различават само по възраст а и времената по който живеят са от значение.
Сравни сама разликата между средно статичстическо младо семейство 1987 и 2012г. Това са 25 години, едно поколение. За да започне младото семейство живота си и да е спокойно да роди деца: през 1987 му трябват жилище от работното място или жилфонд под наем от 20лв месечно, автомобил лада и телевизор "велико търново". Сега погледни семейстовто 2012г на него му трябва собствено жилище, автомобил под 10 годишна възраст, плазмен телевизор, микровълнова, автоматична пералня, компютър, лаптоп, 2 телефона от по 700лв и т. н.
Погледни отглеждането на едно бебе: 1987 за първите пет месеца са нужни 10 пелени и 1 одеало 15 ританки и камизолки, каучукова биберона /ползвали са стъклени шишета от безалкохолно/, кошче за спане и количка. За бебе 2012г са нужни 5 пелени и 2 одеала 10 ританки и камизолки, количка, кошара за спане, кошара за игра, 3 шишета с биберони, машина за стерелизация на шишета, 5 памперса дневно, кошче за кола, мокри кърпи, бейбифон, проходилка и т. н. и т. н.
Ние 50 годишните като родители искаме от младите да имат кариери и едноверменно да ни родят внуци и това без наша помощ. Дали ние сме успели да ги отгледаме без родителска помощ? Как да осигурят нужните неща за създаване на семейство и бебе? Никой не може да отговри на тези въпроси и все пак доста млади успяват.
Сама си отговори как се издържа семейство с 600-700лв заплата на бащата и 240лв майчинство през втората годинка на бебето. Стандарт преди три дни "Месечната издръжка на едно четиричленно семейство от двама родители и две деца вече достигна 2250 лв. "
№1 пълните детски градини в София се дължат не на повешения прираст а на затварянето на селските градини и градините в малките градове. И 2000 бебета годишно са нищо пред нужните на държавата ни 100 000 годишно, раждаемостта намалява, дори във вашата болница да е висока.

 
  ...
преди: 12 години, 3 месеца
hash: f9690b1574
гласове:
1 2 3 4 5
  (223330 гласа)

3.   От 1 до 2
Много хубав пост! Иначе, болницата ми е в провинцията, в голям град, но не е в София, и при нас има недостиг на места в градините. Раждаемостта през 2009 г. би всички рекорди, каквото и да казват хора като авторката. И днес е пълно с малчугани.
Идвам иначе от най-бедното и безработно градче в страната. И там откриват детски градини, назначават нови учителки и в училищата, защото просто много хора в последните години родиха вечно отлагането второ детенце.
Правилно си описала положението, но ми звучи като упрек. Сякаш младите днес можем да живеем и да си отглеждаме децата като едно време. Аз като съм се родила е нямало дори редовно ток - 2 ч. има 2 не. Нямало е хумана, за да ме нахранят, всичко с връзки. Родителите ми са минали през ада и почти са се разделили, защото е било много трудно. Не само са нямали жилище от жил-фонд, ами и ток и парно са нямали. Всички са живяли със старите в една гарсониера и най-лошото - по разпределение са били в много малко градче, а са искали да живеят в голям град, но никой не им е давал жителство.
Нямало е и свобода - хората е трябвало да се женят. Не са имали достъп до контрацептиви, а омъжените жени са нямали право да абортират, ако нямат поне 2 деца. Имало е и ергенски данъци, изобщо -ужас

Няма база за сравнение!!! Как да отричаш нещо, което държавата ти налага на сила - ами жениш се и раждаш заветните 2 деца, какво да правиш.

Но да обвинявате днешните млади, че сме отричали любовта и семейството е лицемерно и несправедливо. Оставили са ни старите поколения една разбита държава, емигрираха много, много отидоха в София и големите градове, изучихме се, гледаме да поработим, да спестим някой лев, да имама стаж за мейчинство... С две думи - ами подреждаме живота си, така че да можем да осигурим на децата си всичко, нека да нямаме собствено жилище, плазми и телефони. Не това ни е важното, разберете го, но искаме да можем да платим дрехите, обувките, храната, медицинското обслужване на децата си.
Толкова ли е грешно това?
Паралелно с това изграждаме рухналата си държава, грижим се за стари и болни, гледаме да спестим нещо, живеем в несигурност. Повечето стари са работили една работа цял живот, ние вече 10 сменихме.
Е, не можем да раждаме на 18, но нима е по-зле да родиш на 28? Това не ни пречи да се обичаме, да живеем с мъже/жени, да си раждаме деца? Днес имаме право на избор поне, и ток имаме, и памперси, и всичко - от нас зависи, не от държавата, дали ще ги имаме!
Не съм и съгласна с това, че на България ? трябвали 100 хил. деца. Разберете, че живеем в 21 век, не в 20-ти. За какво са ни тези деца? Най-богатите държави в света имат малко, но добре образовано и продуктивно население. Ако успеем да образоваме всяко циганче в страната ни, нито ни трябва свръх раждаемост, нито емигранти. Всичко е в наши ръце!

 
  ... горе^
преди: 12 години, 3 месеца
hash: ef194096aa
гласове:
1 2 3 4 5
  (142012 гласа)

4.   №1/3 Никъкъв упрек не е, защитавам младите "повечето констатираме, че младите са прави" и "все пак доста млади успяват".
Никой не говори за времето, когато ти си се родила, режимът на тока беше след деветдесета а тук съм описала състоянието 1987г. Тогава имаше жил-фонд и ток и парно и даваха апратаменти под наем от завода в който работиш. Но все пак бяхме доволни на малкото, телевизор, жилище с нисък наем и жигула. Ти №1/3 би ли създала в момента семейство и дете с такава собственост? Ще исакш повече нали, без пералня и памперси не можеш дори да си предстваиш да гледаш дете, и аз все пак допускам, че може би си права.
Не мога да опиша всички години!!!
Но щом пишеш, ще ти кажа, те вашите не са били длъжни да живеят в малкия град, законът за жителството беше отменен 1990г някой жестоко те лъже. Нито са били длъжни да живеят в гарсониерата на баба ти, можели са да си наемат квартира, частни квартири имаше и по живково време. Можело е, след 1974 е имало промяна в наредбата за Софийско жителство и ако работят в София е можело да получат временно жителство. Никой не забраняваше абортите дори по живково време. И ергенския данък падна 1990г. Така, че когато си се родила нямаше нищо такова. Ако с това вашите си измиват ръцете пред теб, провери в нета.
Нямаше задължение от държавата за две деца, повечето имаха по две, защото родителите им ги убеждаваха, че е по добре, детето им да не расте самичко, да не стане егоист и ако му се случи болест или инвалидизация поне да имат едно здраво и да има име на двете семейства откъм момчето и от към момичето и какво ли още не. Но държавата не се намесваше със забрани за аборти.
Предлагам сделка! Аз ще ти покажа наредбите за жителство и ергенски данък кога са свалени, ти ми покажи къде има закон или наредба за две деца. Става ли?
Старите поколения не са ти оставили разбита държава все още живееш ти или наборите ти в панелките, над 3 000 000 жители живеят в панелки /провери/, все още шофираш по пътища посторени тогава, все още вървиш по тротоари наредени от тях, дори твоето днешно правителство е в сградата посторена от тях. Ползваш електричество благодарение на постоените от тях електроцентрали и какво ли още не.
Тези 100 000 деца годишно ти трябват за да подържаш населението, за да не намалява и да можеш да вземаш пенсия след 30-40 години. Сегашните изчисления според раждаемостта са, че само след 20 години няма да има кой да изкарва пенсиите. А поцент на неработоспособно население винаги ще има. Циганите по този начин няма да образоват, братовчедка ми е учителка в ромско училище и казва, че ако в един четвърти клас от 30 циганета има 2 учащи за четворка /в нормално училище/, и общо 5 можещи да прочетат текст от учебника, било подвиг за началната учителка. В америка имат същия проблем с негрите, просто при тях негрите са с по ниска раждаемост и са по малък процент от населението.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker