Пари на заем - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (124640)
 Любов и изневяра (30687)
 Секс и интимност (14697)
 Тинейджърски (22078)
 Семейство (6788)
 Здраве (9790)
 Спорт и красота (4787)
 На работното място (3377)
 Образование (7450)
 В чужбина (1712)
 Наркотици и алкохол (1131)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1773)
 Други (19412)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Други

Пари на заем
преди: 11 години, 2 месеца, прочетена 2077 пъти
Здравейте,
преди няколко години със записна заповед дадох доста голяма сума пари на заем на частно лице, няма уговорени никакви лихви. Срока за погасяване на заема изтече точно преди една година. От тогава до сега ми са върнати само 20 процента от сумата, като постоянно се просрочва и отбягва връщането. Лицето е чужд гражданин със статут за пребиваване, официално безработен.
Какви мерки мога да предприема за да си върна законно парите?
Благодаря ви за вниманието.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 11 години, 2 месеца
hash: 2fb89dca4d
гласове:
1 2 3 4 5
  (305911 гласа)

1.   Официални- никакви. Той се води безработен- от къде да ги върне? ))))

 
  ...
преди: 11 години, 2 месеца
hash: f2a1315cc1
гласове:
1 2 3 4 5
  (252444 гласа)

2.   Easy Credit, пари назаем :)

 
  ...
преди: 11 години, 2 месеца
hash: ad738c25cd
гласове:
1 2 3 4 5
  (223330 гласа)

3.   Иди при съдия-изпълнител. Той има начини да провери имотното му състояние зад граница.

 
  ... горе^
преди: 11 години, 2 месеца
hash: 394821e231
гласове:
1 2 3 4 5
  (142012 гласа)

4.   Ако сумата не е много голяма не се занимавай със съдилища - ще ти излезе солено. Виж какво пише:


"Записът на заповед е абстрактна сделка, при нея издателят се задължава да заплати определена сума пари, без да се сочат причините за това. В същото време обаче записът на заповед се издава заради конкретни отношения между издателя и лицето, в чиято полза се поема задължението за заплащане на определена сума /основанията могат да бъдат от различно естество, обикновено запис на заповед се издава за обезпечение на задължения по сключен договор. /

В случай, че издателят не плати сумата по записа на заповед на падежа, то лицето, в чиято полза е поето задължението за заплащане на сумите по записа на заповед, може да предяви претенцията си по съдебен ред.

При неплащане на задължението по запис на заповед, лицето, в чиято полза е издаден записа на заповед може да подаде заявление до районния съд въз основа на записа на заповед за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист. Съдът проверява дали записът на заповед е редовен от формална страна, дали съдържа всички, изискуеми от закона реквизити и ако прецени, че записът на заповед е редовен от външна страна, издава заповед за изпълнение и изпълнителен лист срещу длъжника за събиране на сумата по записа на заповед по принудителен ред.

Въз основа на изпълнителния лист Крeдоторът може да образува изпълнително дело срещу длъжника. Съдия-изпълнителят връчва на длъжника покана за доброволно изпълнение заедно с препис от изпълнителния лист и от заповедта за незабавно изпълнение.

Едва в този момент длъжникът узнава, че срещу него са предприети действия за събиране на сумата по запис на заповед по принудителен ред и едва от този момент той може да предприеме действия за защита.

Длъжникът може да подаде възражение срещу заповедта за изпълнение. Възражението спира изпълнението по изпълнителното дело.

Спирането на изпълнението при запис на зповед е изключение от общия случай когато се издава заповед за изпълнение въз основа на документ. Законодателят е предвидил спиране на изпълнението в случая, тъй като запис на заповед се издава в много случаи и практиката е показала, че в голяма част от тях, сумата всъщност не се дължи.

След като длъжникът подаде възражение срещу заповедта за изпълнение /същото не е задължително да се мотивира/, съдът указва на Кредитора, че има право в едномесечен срок от съобщението да передяви искова молба срещу длъжника, за да установи дължимостта на вземането си.

В случай, че Кредиторът не предяви искова молба в указания срок, изпълнителният лист и издадената заповед за изпълнение се обезсилват.

Когато Кредиторът подаде искова молба срещу Длъжника, за да установи съществуването на вземането си по записа на заповед, Кредиторът в исковата си молба не следва да сочи причините /сделката за обезпечението на която е издаден записа на заповед/, тъй като записът на заповед е абстрактна сделка/ има се предвид, че законът не се интересува какви са мотивите за издаване на запис на заповед и защо длъжникът се е задължил да плати, а се приема, че при положение, че длъжникът е издал записа на заповед, същият дължи.

На практика в самата исковата молба Кредиторът не следва да посочва сделката, за обезпечението на която длъжникът е издал записа на заповед, нито да навежда твърдения за неизпълнение на задълженията на Длъжника по тази сделка.

Длъжникът обаче, в едномесечен срок от получаването на препис от исковата съда, връчен чрез съда, може да подаде мотивиран писмен отговор срещу исковата молба, чрез който да оспори вземането на Кредитора. Длъжникът може да направи своите възражения срещу вземането, които могат да бъдат в две категории абсолютни – срещу формата или съдържанието на записа на заповед / да твърди, че не е спазена формата на записа на заповед, че липсва задължително изиксуем реквизит/. Длъжникът може да направи и лични възражения, основани на отношенията му с кредитора /например, че се е задължил по запис на заповед, но задължението е било погасено чрез плащане, прихващане, по давност /.

В случай, че издателят на записа на заповед /длъжникът/ оспори задълженнието по записа на заповед, то тогава всяка от страните трябва да доказва изгодни за себе си правни последици. Кредиторът трябва да установи съществуването на вземането, факта, от който произтича вземането му, пораждането на задължението и неговия размер, а длъжникът – да изчерпи и докаже своите възражения.

Предметът на доказване по иск на Кредитора във връзка със задължение по запис на заповед следва да се изведе от естеството на възражението на длъжника срещу претенцията на кредитора за заплащане на сумата по записа на заповед.

В случай, че искът на Кредиторът бъде уважен, с влязло в сила решение, изпълнението по изпълнителното дело се продължава.

В случай, че искът бъде отхвърлен, заповедта за незабавно изпълнение и изпълнителният лист се обезсилват и изпълнението по изпълнителното дело се прекратява. "



И след като свърши тази мъка ще се постави въпроса от какво съдия - изпълнителя ще вземе въпросните пари.
Запис на заповед се разглежда в Търговския закон, а вие до колкото разбирам нямате такива отношения.

Все пак се консултирай с адвокат.

 
  ...
преди: 11 години, 2 месеца
hash: 21f5580371
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

5.   Благодаря за отговорите, за записната заповед четох, че има давност 3 години след датата на срока за погасяване и мисля след Нова година да заведа дело или да отида при съдия изпълнител. Най добре ще е да наема адвокат.
Ако нищо не се получи по законен ред ще продам дълга на мутрите. За съжаление няма да ми остане избор.
Позволявам си да ви дам съвет -никога по никакъв повод не давайте пари на заем, колкото и да имате и колкото да са чисти намеренията на другата страна.
Ще се радвам на още мнения.

 
  ...


...
преди: 11 години, 2 месеца
hash: 394821e231
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

6.   Аз съм предния - относно имотното състояние - можеш сам да го провериш - в Агенцията по вписвания - ако е български гражданин става по ЕГН, като е чужд - питай там. Не е трудно.

 
  ... горе^
преди: 11 години, 2 месеца
hash: 394821e231
гласове:
1 2 3 4 5
  (100228 гласа)

7.   Това е за имотното състояние в България.

 
  ...
преди: 11 години, 2 месеца
hash: f25ae7de29
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

8.   Можеш да подемеш дело и да го съдиш, можеш да джиросаш заповедта. Възможности има ако ЗЗ е точна, правилна и доказуема.

 
  ...
преди: 11 години, 2 месеца
hash: 699cc5ee89
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

9.   Една забележка - документа е "Запис на заповед", а не "записна заповед".

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker