За олиото - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (126830)
 Любов и изневяра (31242)
 Секс и интимност (14874)
 Тинейджърски (22169)
 Семейство (6946)
 Здраве (9940)
 Спорт и красота (4825)
 На работното място (3531)
 Образование (7554)
 В чужбина (1749)
 Наркотици и алкохол (1137)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1837)
 Други (20062)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Здраве

За олиото
преди: 4 дни, 23 часа, прочетена 313 пъти
Привет на всички, имам едни чудене. Все повече ми излизат статии за това колко са вредни растителните мазинини за готвене, в частност seed oils. Това наистина ли е така? Аз, както и почти всички, които познавам, готвим със слънчогледово олио. И изобщо от десетилетия се готви с него и/или с мас. Наистина ли е толкова фатално? Защо се твърди, че вреди толкова и каква алтернатива имаме? Честно казано, зехтинът е доста скъп. Вие как готвите?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 3 дни, 23 часа
hash: 4e5841e3b4
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

1.   Темата за растителните масла, особено тези от семена (т. нар. seed oils, като слънчогледово, соево, царевично, рапично и др. ), предизвиква все повече дискусии, особено сред хората, търсещи здравословно хранене. Основните критики към тях идват от две направления:

1. Високо съдържание на омега-6 мастни киселини
Растителните масла от семена съдържат големи количества омега-6 мастни киселини, особено линолова киселина.

Омега-6 не е по дефиниция вредна – тя е есенциална за организма, но проблемът е дисбалансът между омега-6 и омега-3 мастни киселини.

В миналото съотношението омега-6 : омега-3 в храненето на хората е било около 1:1 или 2:1, докато днес може да достигне 20:1 или дори повече.

Смята се, че този дисбаланс може да допринесе за хронични възпаления, сърдечно-съдови заболявания и други здравословни проблеми.

2. Окисляване и трансмазнини
Растителните масла, особено рафинираните, често преминават през високотемпературна обработка, което води до окисляване и образуване на потенциално вредни съединения.

Когато тези масла се използват за пържене при високи температури, могат да се образуват трансмазнини, които са пряко свързани със сърдечно-съдови заболявания.

Дори при съхранение линоловата киселина в seed oils лесно се окислява, което може да доведе до натрупване на свободни радикали в организма.

Какви са алтернативите?
Ако искаш да намалиш употребата на слънчогледово олио, можеш да пробваш следните опции:

Зехтин (екстра върджин) – стабилен за ниско- и среднотемпературно готвене, богат на мононенаситени мазнини.

Кокосово масло – има висока термоустойчивост, но съдържа предимно наситени мазнини.

Мас (свинска или говежда) – традиционен вариант, стабилен при готвене, но има наситени мазнини, които не всички приемат добре.

Гхи (топено масло) – отличен избор за готвене на висока температура, с добър вкус и стабилност.

Авокадово масло – богато на мононенаситени мазнини, подходящо за високи температури.

Най-важното е да се стремиш към разнообразие и баланс, а не просто към изключване на едно масло в полза на друго. Ако продължаваш да готвиш със слънчогледово олио, опитай да:

Използваш студенопресовано масло вместо рафинирано.

Избягваш многократно загряване и пържене на висока температура.

Комбинираш го с източници на омега-3 (риба, ленено семе, чиа).

В крайна сметка, не е задължително да спреш напълно слънчогледовото олио, но осъзнатото му използване и разнообразието могат да допринесат за по-добро здраве.

 
  ...
преди: 3 дни, 22 часа
hash: 45eda056fb
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

2.   Колкото повече търсиш за олиото статии и ги отваряш, толкова повече ще ти излизат. Такъв е алгоритъмът на социалните мрежи.

 
  ...
преди: 3 дни, 21 часа
hash: 3f7eb7cd93
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

3.   Предимно без олио, с никакви мазнини, това е решението.

 
  ... горе^
преди: 3 дни, 16 часа
hash: 6b29b10bd7
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

4.   С олио.
Баба ми цял живот с олио си готви и е на 80г.
В магазина пакетираните храни също са вредни, сладки с палмово масло.
Аз също си готвя с олио

 
  ...
преди: 3 дни, 15 часа
hash: 8bfc669fb3
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

5.   Вредно е, да. Готвя рядко с олио и то малко, рядко пържа, ползвам зехтин, масло и мас.

 
  ...


...
преди: 3 дни, 13 часа
hash: b72d411380
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

6.   Купих си еър фрайър и готвя почти без мазнина. Когато се налага ползвам краве или кокосово масло.

 
  ... горе^
преди: 3 дни, 12 часа
hash: 92f3c1fc26
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

7.   Не е толкова вредно. Проблема е, че в ресторантите се готви яко с олио и мазнина защото е по-вкусно и тогава става вредно. Ако си готвиш вкъщи и ползваш олиото с мярка не е проблем. Но като цяло по-малко е по добре. Ядките имат много от полезните мазнини, зехтин в салата е по-добре от колкото пържено пиле.

 
  ...
преди: 3 дни, 8 часа
hash: 25f7016dbf
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

8.   Готвя с зехтин, но понеже не пържа, само го добаваям накрая на готвенето и към салатите.

 
  ...
преди: 3 дни, 7 часа
hash: fb980eb21b
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

9.   Пич, а можеш ли просто да опиташ да мислиш със собствената си глава? Утре фейса ще ти пуснат статии как е полезно само хлебарки да ядеш. Дори не знаеш какво е това seed oils.

Понеже съм живял в Щатите - там ползват една гадост, предимно рапица, дето я брандират като "зеленчуково олио" - vegetable oil. Oттам идват нещата.

Иначе - олиото е вредно, най-вече защото е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО калорично. Особено за хора, които се заседяват. Има го навсякъде в полуготовите храни и сосове. И е безумно евтино. Преди 15 години беше на същата цена.

Та идеята ми е, че все се чудиш дали да спреш месото, защото са ти казали, че кренвиршите са гадни. Пълно е с гадни и вредни зехтини. Пълно е с гадно ментосано масло.

 
  ... горе^
преди: 3 дни, 7 часа
hash: fa052b0f9a
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

10.   Ами преди време така беше за маслото. Трендът се смени и рекоха - маслото е супер, и трябваше да си намерят нещо друго, за да са релевантни. Иначе фактите отдавна са казани - че се образуват канцерогенни вещества когато се готви на висока температура. Просто трябва да се съобразяваш коя мазнина на каква температура да ползваш.

 
  ...

...
преди: 3 дни, 3 часа
hash: 7ebd6d8573
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

11.   Със зехтин не се пържи. Seed oils са вредни, защото причиняват възпалителни процеси. Освен това рафинирианите масла като слънчогледово олио съдържат и бензин и сода каустик. От Seed oils единствено сусамовото е сравнително безвредно, обаче е скъпо. Но пък е много трайно и издръжливо на окисление и прави страхотен вкуса с аромата си.

 
  ...
преди: 3 дни, 3 часа
hash: ee9d1484a1
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

12.   Когато готвя, слагам по малко олио. Пържени храни ям по-рядко.

 
  ... горе^
преди: 3 дни, 2 часа
hash: 4e5841e3b4
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

13.   За готвене има специален зехтин, но не се продава в България. С нормалния не се готви.

 
  ...
преди: 2 дни, 10 часа
hash: 977ab9696e
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

16.   Супер тема.

"Все повече ми излизат статии за това колко са вредни растителните мазинини за готвене, в частност seed oils. " - Имаше силно лоби, което демонизираше животинските мазнини, както и млечните продукти, просто, защото компаниите зад това лоби, правиха милиарди от евтини боклуци. В САЩ все още имат "хранителна пирамида", според която, да се тъпчеш с царевица, хляб и захар, е най-полезното ннещо, което можеш да направиш.

"И изобщо от десетилетия се готви с него и/или с мас. " - Ще почна от тук, за да разбереш историята на олито. Прав си, че от десетилетия се готви с него, но с мас се готви от хилядолетия.

Олиото е ново попълнение по географските ни ширини. Преди 100 години е било малко известно. В началото на 20-ти век е имало опити, да се гледа слънчоглед и да се добива масло от него, но не е бил толкова успешен. Слънчогледът е бил по-скоро гледан, като цвете, отколкото като полско маслодайно растение.

Защо, обаче, минаваме на олио? Преди 1920 година, вместо олио са позлвани (според целите), мляко, мас и лой (разликата е, че мастта е свинска, а лой се добива от говеждо или овнешко), както и зехтин (наричан преди време дървеоно масло или маслиново масло), който, за съжаление, е много, много труден за придобиване у нас.
След катастрофалните последици от войните, България губи възможността си, да го вкарва евтино растителни мазнини от други страни. Това налага бързо развитие. През 1920 в Бъглария има 4882 хектара със слънчоглед, а през 1934-та вече имаме 107 606 хектара, имали сме рафинерии и олиото вече е популярен продукт в цялата страна. Хранително е, става за пържене, става за добавка към различни храни, няма лош вкус, издържа сравнително дълго, съхранява се лесно и е евтино. От нуждата си създаваме удобство и ни става навик.

"Все повече ми излизат статии за това колко са вредни растителните мазинини за готвене, в частност seed oils. Това наистина ли е така? "

- Зависи от източниците, които гледаш. Има хора, които твърдят, че са спрели олиото и са постигнали добри резултати в теглото, здравето и тонуса си. Но какво точно са спрели? Олиото или храни готвени с олио? Защото повечето пържени храни, са много високо калорични и от тях ти се прияжда повече. То ако ядеш 100 грама картофки един път в седмицата, няма да е проблем. Ама повечето хора ще издумка 200 грама, после ще поискат още. Не знам, дали не е повече проблем от чревоугодие, отколкото от олиото.
Обаче имаш хора, котио твърдят, че при пържене с висока температура, олиото отделя вредни вещества. Други казват, че защото сме почнали да гледаме хубридни слънчогледи, самото олио има по-висока хранителна стойност и добавяме излишни калории към диетата си. Трети казват, че просто самото олио е вредно.
Моето лично мнение е, че олиото, ако не е вредно, не е толкова полезно и вкусно, колкото зехтина. Карам на кето от известно време и зехтина е супер, защото хем ме нахранва доста, на една салата, като го сложа, хем не ме кара, да трупам калории, че дори и инергия ми дава.

Сега, има мит, че със зехтин не се пържи. Със зехтин не е хубаво, да се пържи на МНОГО силен огън, защото просто загаря и става много гаден вкуса, а и уж се отделят доста неприятни вещества, които не се получавали при слаб огън. Накратко - гледай да не изгориш "дървеното масло". Иначе отиди из Италия и Испания, виж какво става! Запърважват си яко зехтинче със чесън, лук и подправки, после добаваят месо и зеленчуците.

Като алтернатива на олиото, в зависимост от това, как ще го позлваш имаш:

- Зехтин. Колкот по-хубав, толкова по-добре. Такъв "зехтин за готвене" е маркетингова измишльотина, като "Веганска сол" или "Веганско брашно". Става и за салати и за готвене, а ако го позлщ за печене, придава мног различен вкус, така че, ако е нещо сладкарско, не става.

- Масло (краве или друго млечно) - горе доло, като горното, но тук разликата е, че можеш да си правиш и сладкси, обаче загаря много по-бързо.

- Мляко и кисело мляко. За баници и палачинки, торти.

- Мас и лой - вече, ако пържиш картофи - ами как да ти кажа - не си ял пържени картофки, ако не си ги ял пържени в свиснак мас. Пържоли и прочие, се получават един път! Зеленчуци, дори д аси сложил, колкото да не залепне, пак е супер. Но чеснтоказано, за вкус предпочитам масло. По-добре абсорбира подправките и не оставя толкова "вкус на мас".

А аз как готвя? Ами основно с масло и понякога със зехтин. Мас избягвам, защото просто не съм толкова голям фен на аромата и вкуса (освен... за пържени картофи... но трябва... трябва да се боря и да не се поддавам... ах тежка е борбата!!! ).
Зехтина си го слагам яко на салати, на пиленце, сосове и прочие. Трите тайни съставки на френската кухня, обаче са малсо, масло и още масло. Просто вискчо става. по-добро. Но и по-скъпо.

Ами това! Гледай да ядеш по-хубави хранни, по-малко пържено и да спортуваш.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net