Въпрос, свързан с генетика - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127111)
 Любов и изневяра (31297)
 Секс и интимност (14899)
 Тинейджърски (22176)
 Семейство (6959)
 Здраве (9957)
 Спорт и красота (4829)
 На работното място (3553)
 Образование (7559)
 В чужбина (1757)
 Наркотици и алкохол (1143)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1847)
 Други (20171)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Здраве

Въпрос, свързан с генетика
преди: 11 години, 3 месеца, прочетена 5338 пъти
Здравейте.
Някой наясно ли е как се унаследява цветът на косата? Интересува ме следното: бащата е с черна коса, майката е с тъмнокафява /много тъмно/; детето е с тъмнокафяв цвят на косата, но по-светъл от този на майката.
Имам и още един въпрос: ако човек е със зелено-кафеви (пъстри) очи, а в ранна детска възраст е бил със сиви очи, това означава ли, че Е бил кърмен като бебе? Понеже съм чувала, че всички кърмачета са със сини очи, независимо какъв ще бъде постоянният им цвят след това.
Моля да пишат само хора, които са сигурни и наистина разбират, защото ми е важно - не питам просто от любопитство...
Благодаря предварително.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 11 години, 3 месеца
hash: fd6eca5db7
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Купи си учебник по биология за 11 клас, май тогава се учеше генетика и ще разбереш защо е възможно и майката и бащата да са с тъмни коси, а детето да е русо. А колкото до това, че бебетата са синеоки, да това е вярно, но няма никакво значение кърмени ли са или не. А в последствие очите се променят и придобиват постоянния си цвят.

 
  ...
преди: 11 години, 3 месеца
hash: 5e9ca26467
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Нaпрaви днк тест зa бaщинство... и ще рaзбереш истинaтa;)
Тук никой не може дa ти отговори, кой те е " зaплодил"
A генетически, не сaмо от родителите" вземa" детето, .... бaби, дядовци, вуйчовци.... др.

 
  ...
преди: 11 години, 3 месеца
hash: 9553abbb98
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Вижте. Генетиката е доста сложна наука. За да достигне до нас такава, каквато я познаваме е преминала през три етапа.
1)мендел- класически
2)морган- хромозомен
3)съвременен -мол биология.
Мендел прави опити с грах. Използвайки чисти линии.
По-просто казано:
създава символи, с които да означава доминантен и рецисивен ген. По определението за доминантност, винаги по- силните цветове доминират, разбира се има и изключения. Символите, които използва са главна и малка буква (на Пример А и а)
Ако бащата носи е с алелна двойка Аа (А е за кафяв, а а е за руса коса), и майката носи същата алелна двойка Аа) се получава шанс 3:1, т. е 3 деца ще са с кафява коса и едно с руса. Това е монохибридното кръстосва. Съществуват и методи за проследяване на две(дихибридно) или повече алелни двойки едновременно. На примерн, айка ми и баща ми са с кафява коса и кафеви очи, а аз съм с руса коса и сини очи :D :))) Природа

 
  ... горе^
преди: 11 години, 3 месеца
hash: c954e959da
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   ОТ АВТОРА
#2, откъде знаеш дали аз съм точно "майката", и за какво точно са ми съмненията ;)?

Всъщност не съм далеч от генетиката, която се учи в училище – разбирам я. Учила съм за кафявите и сините очи, но за цвят на косата точно – не. Затова потърсих инфо в нет-а, имаше само на английски, разбрах принципа донякъде, но все пак този признак /цвят на косата/ зависи от много гени. Това, което намерих в нет-а, е най-общо следното:
Най-тъмното кафяво означава само доминантни алели: "AAAA"; русото – само рецесивни: "aaaa". А пък "AAaa" примерно е нещо средно (50% пигмент). Това е за кафевия меланин. Има и черен меланин – той придава черен цвят на косата. Когато е в макс. количество –> наситено черно; а когато е в мин. -> косата е по-"бледо" черна, леко сивкава (но често присъства и кафявата "боичка" и така се оформя сборен между черното и кафявото цвят.
В случая бащата има макс. черен цвят, майката – почти макс., а при детето черния цвят е много слабо застъпен (почти само кафяв цвят). Дано се разбира какво се опитах да обясня... Написах темата понеже тук пишат и четат всякакви хора, защо не и добре запознати с тази област от науката. Ще съм много благодарна, ако някой от тях ми отговори...

А това че под въздействие на кърмата очите са сини го знам от обща култура, но въпросът ми е: ако човек със зелено-кафеви очи на ~3 год. възраст е имал сиви очи, това означава ли че със сигурност е бил кърмен?

 
  ...
преди: 11 години, 3 месеца
hash: 9553abbb98
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

5.   Тък не мога да бъда сигурна, но може би е на принципа както косата потъмнява с годините, така и очите. Повечето новородени просто се раждат със сини или сиви очи и сшед това постепенно придобиват цвета, който е заложен в гените му

 
  ...


...
преди: 11 години, 3 месеца
hash: 33e1778cc7
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

6.   Напълно нормално е бащата и майката да са с черни или тъмни коси, а детето да е светъл оттенък.
Всеки може да наследи както комбинация от очите на двамата родители, така и да няма нищо общо с тях, а да е наследило тези на дядо си например. Промяна на цвета на очите има през целия живот на човека, макар доста често трудно забележима, това не е свързано с кърмене. Само някой бебета се раждат синеоки и после променят цвета дори до кафяво. бебета родили се със сини очи, могат да потъмнеят през първите три години. Този процес настъпва заради меланина - тъмен пигмент, който липсва при раждането и се проявява с възрастта.
Отговорът на въпроса "означава ли че със сигурност е бил кърмен? " е НЕ! кърмата не променя цвета на очите, тя не доставя меланин, меланинът се произвежда в мозъка под въздействието на слънчева светлина. Възрастта и количеството произведен меланин прави цвета на очите друг. Ако човек по физическа причина не може да произвежда меланин то е аблинос.
Мойте очи например изсветляха, до дадена възраст бях с черни очи, казваха ми очи като маслини, големи лъскави и черни, сега съм с жълто -кафяви, нямам време да ходя да се излежавам на слънце.
Познавам български родители, които нарочно не изкарваха бебето си на слънце /дневна разходка/ и намалиха съзнателно приема на капки витамин "Д" за да останат очите му сини и кожата бяла, извеждат го вечер зимата след 17 часа, лятото след 19ч, детето не е болно от слънчева болест. Това е решение на родителите, за жалост не може никой да им попречи. Не че детето не излиза въобще, но на слънце има броени часове от живота си, най-много 80 часа годишно.

 
  ... горе^
преди: 11 години, 3 месеца
hash: 9c2c768d4f
гласове:
1 2 3 4 5
  (100228 гласа)

7.   В 4 коментар разбирам, че авторката в общи линии е намерила това, което я интересува, но все пак:
Гените при всеки отделен индивид се проявяват по различен начин фенотипно /външния вид/, тъй като в много случаи присъствието на даден ген не означава точно израз само на един белег. Обикновено всеки белег се формира под влияние на няколко гена, които си взаимодействат по много различни начини - известни, а вероятно и неизвестни. Случая със сините и кафявите очи е най-опростен пример за фенотипна изява, обаче тук отново има фактори, които влияят на конкретния нюанс на цвета. Кафявите, черните и зелените очи индикират, че има синтез на пигмент в ириса/частта на окото, която заобикаля зеницата, като конкретния цвят зависи от интензивността на синтезирания пигмент. Сините очи са на хора, които нямат пигмент в ириса - той е прозрачен, а синия цвят, който се вижда, всъщност е цвета на ретината. Конкретния син цвят пък зависи от прозрачността на ириса, прозрачността на стъкловидното тяло в окото, както и на самата ретина. При всички хора, тя е със синкав оотенък, просто при тези с кафяви очи не се вижда. Цвета на ретината се определя по начина, по който се формират и цветовете на кожата и косата. Те също зависят от количеството на пигмента меланин в тях, но там има комулативно/натрупващо се/ взаимодействие на гените. Това означава, че от родителите се получават различен брой, , кодове''/алели/ за синтез на пигмент. Броят е различен за всеки човек и обикновено се получава по половин комплект от всеки родител. Възможно е обаче да се получат и отклонения, например - ако цвета на кожата на индивида Х се определя от 6 броя алели/без значение доминантни или рецисивни/, в общия случай той е получил по 3 от двамата родители. Възможно е обаче/почти винаги-затова сме толкова различни/, при процеса на кросинговър да се образуват гамети/полов клетки/ с по-малко-1или 2, или повече- 3 или 4 алела. Ако те участват при оплождането, може да се получи индивид с по светъл нюанс ако алелите са под 3, или по-тъмен-ако са над 3. По този начин се формират много белези - ръст, форма на отделни части от тялото, като пак да уточня, че примера е съвсем опростен за онагледяване на тези сложни процеси.
Затова е по-добре да не се търси прилика на деца с родители, баби, лели и т. н - всеки е уникален, просто напомня на някой, а ако се търси прилика и разлика, обикновено и двата случая може да се намери.
Цвета на очите при новородените, няма пряка връзка с кърмата, а по-скоро зависи от общото състояние на бебето, на генетичната и кръвната му съвместимост с майката, а както някой е написал в горните коментари, цвета на очите се променя макар и не много забележимо през целия живот в зависимост от влиянието на средата.

 
  ...
преди: 11 години, 3 месеца
hash: c954e959da
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

8.   ОТ АВТОРА
Количествените признаци (напр. количество пигмент) по принцип се определят от много алели /например 6/–колкото повече от тях са доминантни, толкова по-голямо е количеството на пигмента.
Както писах по-горе, дали косата ще е тъмнокафява, по-светло кафява или руса зависи от кафевия меланин.
А дали косата ще е черна, кафяво-черна или само кафява зависи от количеството черен меланин. Черна коса /като на бащата/ означава само доминантни алели, т. е. AAAAAA. "Почти" черна /като при майката/ означава "почти" само доминантни алели. А ако косата е само кафява /като при детето/ значи няма или почти няма черен меланин, т. е. всички или почти всички алели за черен меланин са рецесивни.
Може и да съм в грешка, но понеже биологията ми е, така да се каже, силна част /учих в паралелка със засилено изучаване на биология, пък и си я разбирам/ и свързах това, което знам, с прочетеното по въпроса. Това, което описах по горе, е общ принцип за унаследяване на количествен признак – напр. количество меланин на кожата, а, оказва се, и на косата.

 
  ...
преди: 11 години, 3 месеца
hash: c954e959da
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

9.   Иначе, #6 (пак съм автора), естествено слънчевата светлина има значение, но разликите не са толкова драстични, не са свързани с възрастта, и са ОБРАТИМИ.

П. П. : от вит. D не се потъмнява. При недостиг се развива рахит.

 
  ... горе^
преди: 11 години, 3 месеца
hash: c881c0a6d4
гласове:
1 2 3 4 5
  (10 гласа)

10.   Първо: Генетика не се учи в 11 клас, а в 10.
Второ: Монохибридното кръстосване няма нищо общо с унаследяване гените за цвета на очите.
Трето: Добре е да си преговориш генетиката, защото по дадените от теб примери, разбирам, че унаследяването става по принципа на неалелните взаимодействия, а именно полимерно взаимодействие. Характерно е за алели на гени определящи количествените белези(маса, височина, ИНТЕНЗИВНОСТ НА ОЦВЕТЯВАНЕТО и т. н). Примерът в учебника е за цветовете при семената на пшеницата. Погледни ги и създай всякакви комбинации от гени. Като започнеш с А1А1А2А2xа1а1а2а2 и т. н. Интересното в случая е, че само с даден фенотипен белег на родителите, не може да установиш разпадането по генотип и фенотип в потомството. Може да използваш фенотипен радикал, но отново няма да разбереш... Отговорите на другите въпроси -> #6

 
  ...

...
преди: 11 години, 3 месеца
hash: c954e959da
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

11.   АВТОРА СЪМ.
#10, точно за полимерно взаимодействие говорех. Наясно съм как се получават възможните комбинации при този тип унаследяване. По-скоро не съм наясно с цвета на косата. Това, което намерих като информация е, че за косата има три вида меланин: кафяв, черен и червен, и цветът й се определя от наличието/отсъствието и съотношението им. Ако всеки от тях се приеме за количествен признак, излиза, че двама родители с максимално тъмни коси ще дават само доминантни алели за кафяв / черен меланин и съответно детето няма откъде да получи рецесивни, които да доведат до по-светъл цвят. Но пък при многотъмните коси трудно се различават кафяво и черно. Може много тъмно кафявата коса да изглежда като черна, или пък при наистина черна коса да не се вижда кафевият пигмент...

 
  ...
преди: 11 години, 3 месеца
hash: b376061c1f
гласове:
1 2 3 4 5
  (70348 гласа)

12.   10 съм. Основните цветове като цяло са това, но полимерните взаимодействия не включват само 3 гени, може да са десетки гени, започващи от черен цвят до русо. Не може с елементарни познания от учебниците да се определят фенотипни резултати на потомците, предвид, че става дума за количествени белези, а не за качествени. Комбинациите са просто много и за да се определи се изисква т. н. медико-генетична консултация(и това го пише в учебника). Но отговорът е, че може да се роди потомък с различен цвят на косата от този на родителите. Този цвят може да е заложен в рецесивните гени. А в генотипа на родителите да е в хетерозиготна комбинация(както знаеш, рецесивните белези не се проявяват при хетерозиготно състояние, а само в хомо-). Може след оплождане на гаметите да се образува генотип, съдържащ хомозиготен по рецесивния.

 
  ... горе^
преди: 11 години, 3 месеца
hash: c954e959da
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

13.   От автора:
10 / 12, ако можех да попитам някой лекар или генетик, нямаше да питам тук... просто въпросът е деликатен.
Много ти благодаря за отговорите, но бих искала да те попитам сигурен/сигурна ли си в това, което ми даваш като информация (защото, както намекнах по-горе, става въпрос за реален "случай")? В смисъл мога ли да приема това, което пишеш, за компетентно?

 
  ...
преди: 10 години, 3 месеца
hash: 256ddc0a5c
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

14.   Разбира се, че може от двама родители с много тъмни коси да се роди дете с по - светла, та дори руса. Явно е имало светли предци, на които гените са се запазили и са се проявили след поколение.
Това, че генетиката обяснява нещата с формула, не значи, че важи на 100 пр.,
аз знам за много изключения, всичко е възможно.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net