1. Много зависи. Наложи се да преместим малкия през средата на първи клас, но срокът не беше свършил. Съучениците му го тормозиха, а класната му го унижаваше пред класа. Преместихме го за няма и седмица, защото всички реагирахме бързо.
Отидох в новото училище, подадох писмено заявление към директора, че искам детето ми да учи там, стига да има свободни места. Директорът трябваше до 3 работни дни да изготви служебна бележка, дали детето може да бъде прието в училището. После с тази бележка и заявление отиваш при директора на настоящето училище, който отново до няколко работни дни трябва да подготви документи за отписване. Тоест, копие от учебен план и разни други подобни. Щом това се случи, вече ти самият се задействаш. Отиваш в новото училище и ти обясняват как става самото записване, има някакъв срок, в който трябва да я свършиш тази работа. Носиш всички документи, раздаваш подписи, запознаваш се с различията в учебния план. Това беше процедурата, при нас отне по-малко от седмица. Може да се счита, че имахме късмет. Директорката в старото училище прие аргументите ми, съгласи се с мен сравнително бързо и още същия ден се задейства. А в новото училище, за щастие, имаше свободни места и ни приеха с отворени обятия.
Ако директорът не е съгласен с преместването, то трябва да се свържеш с регионалния инспектор по образованието. Трябва неговото разрешение и при разни особени случаи, с които не съм запозната добре, потърси информация. Ако ученикът е малолетен, родителят се занимава с цялата документация. Ако ученикът е непълнолетен, тогава той подава писменото заявление, на което пак има подпис от родител за съгласие. Няма да отнеме 3 месеца със сигурност, наплашили са ви излишно.
|