3. Задай си следните въпроси:
Каква е визията ти за кафенето?
Защо хората ще идват в моето кафене?
Кои ще са те?
Къде ще е кафенето?
Как ще го финансирам?
"Целта ми е да отворя кафене, в което да има около 10 души персонал с приблизително 10 маси и 5 сапарета. " - Целта ти е да отвориш кафене, но броя на работници, маси, сепарета, са по-скоро техническа подробност. Реши много внимателно, какво кафене искаш да имаш точно. В България, кафетата са често И сладкарници, барове, пивници, пицарии и прочие.
Зависи какви хора ще искаш в кафето си. Може да си кажеш, моето кафе ще е за всички, но истината е, че досега не съм видял кафене, в коеот да ходят "всички", освен ако не говорим за малки населени места, без особено голям избор. Внимателно избери, коя клиентста група се решиш да преслведваш. Младите често ходят на кафета, но те рядко се задържат на определено място, нямат достатъчно средства и ако заведението ти е много шумно и пълно, може да отблъсне по-възрастните клиенти, които от своя страна имат повече пари, но предпочитат по-спокойни места и често са готови да ги посещават с години.
Как смяташ да се сдобиеш с кафене - дали ще вземеш вече готова такова, дали ще е франчайз, дали ще е нещо изцяло ново?
А до въпроса с финансирането - Освен ако нямаш завидни финансови средства, вариантите са ти три - банка, инвеститор или и двете. Банките са най-бързия, но и рисков вариант. Ако заведението ти потръгне, рискуваш доста лоша кредитна история. Разбира се, ако потръгне и успееш да си изплатиш дълга към банката, цялата печалба ще е изцяло твоя. Инвеститорите са противоположния вариант. Тук някой друг става съсобственик. Много е важно, да имате формален договор за задълженията и правомощията над компанията си. Хубавото на този вариант е, че тъй като нямате дългове, заведението може да работи на загуба известно време, което е често срещано. Трябва да мине известно време, за да се отвърдите на сцената, както и да подобрите различни аспекти. Особено е вярно, в твоя случай, ако тепърва започваш. В този случай, дори и заведението да има висока печалба, в най-добрия случай ще трябва да я делиш с някого, а в лошия, няма да имаш и пълен контрол над бизнеса. Съвет - избягвай хора, за които нямаш идея какви са и защо са. Добрия инвеститор трябва да е човек с чисто съдебно минало, ясен произход на парите и да е уравновесен човек, че току виж са ти навлекли един куп неприятности.
Това са вариантите ти за финансиране.
Слдващия въпрос - Как ще се справиш с всички закони, разпоредби, счетоводство и прочие?
Истината е, че трябва да имаш и изходен план. Ако заведението ти не върви особено добре, може би ще е добре просто да ограничиш загобите и да го дадеш на някой друг. Дори и да потръгне, говорим за постоянна работа и обвързаност. Ако имаш 25 служителя, за които носиш отговорност, както постоянен поток от клиенти, сметки, различни държавни разпоредби и прочие, в един момент, може да решиш да си дадеш почивка и да продадеш цялото заведение, ако стане успешно.
|