Да започна ли да уча програмиране - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (124633)
 Любов и изневяра (30687)
 Секс и интимност (14696)
 Тинейджърски (22078)
 Семейство (6786)
 Здраве (9790)
 Спорт и красота (4786)
 На работното място (3376)
 Образование (7450)
 В чужбина (1712)
 Наркотици и алкохол (1131)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1773)
 Други (19410)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от На работното място

Да започна ли да уча програмиране
преди: 7 години, 3 месеца, прочетена 4439 пъти
От година и нещо-две се занимавам с архитектурни визуализации и ме влече. Не съм архитект, просто работя добре със софтуерите за компютърна графика и от там просто беше въпрос на време да разуча кои са основните принципи и неща от архитектурата, които да прилагам в работата си. Ударил съм някакъв таван на развитие, но смятам, че трябва да се пренасоча в друга сфера. Не знам дали е проблем това, че съм на 25 години. Има хора, които влизат в ИТ сектора на 30 и в последствие стават много успешни.

Ако има програмисти какви съвети бихте ми дали? В интерес на истината преди да започна да се занимавам с 3Д, се увличах доста по програмирането, но бях стресиран, а и когато разбрах от учителя си по Информатика, че се иска висша математика (а аз въобще не бях добър в математиката, и сега не съм) и се отказах тотално, но в последните години разбирам все повече и от повече хора, че не се изисква математика. Лека полека по онлайн толкова и видеа за програмиането и огромния недостиг на програмисти в България се чудя все повеч дали този път да не опитам, но по-сериозно.

Има ли програмисти тук, които могат да ми дадат информация за това дали да започна или поне да опитам да започна да се занимавам с това. Кои са търсните езици? Според мой наблюдения в Jobs-a и сайтовете за обяви пазара е супер пресошен и се търсят под път и над път, а и работа за всички езици има.

Другия мотивираш факор са парите, съжалявам, че го споменавам, това професия, която се работи със страст, аз я имам към компютрите като цяло, но бих искал заедно с развитието си да имам и добро възнграждение.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 7 години, 3 месеца
hash: 10ee007aa5
гласове:
1 2 3 4 5
  (305911 гласа)

1.   Ти си по-скоро за дизайнер, щом си добър в 3Д визуализирането.
За програмирането се иска математическо и логическо мислене. Ако не си бил добър по предмети като математика и физика, едва ли ще станеш добър програмист. Не слушай какво ти говорят шефовете на частни школи за обучение. Според тях всеки идиот може да стане програмист, защото така зарибяват хората да се запишат на курсовете им по програмиране. Цените на един такъв курс са по 300-400 лв на човек, някои взимат и повече. На тях не им пука дали ще станеш добър, важното е да ти вземат парите. Това е бруталната истина и е така по цял свят, не само в България.
За да започнеш работа като младши програмист трябва да знаеш поне няколко езика за програмиране, трябва да разбираш от бази данни, трябва ти и поне английски, някои фирми търсят и френски или немски език. Трябва да можеш да работиш с версии за контрол, да разбираш от операционни системи, трябва и да разбираш от хардуер, не само от софтуер.
Никак не е лесно, искат се няколко години специализирано обучение. Който ти каже нещо друго, най-вероятно лъже. Ако беше лесно всеки щеше да е програмист. Това е положението, ако искаш да започнеш работа и да изкарваш пари. В Софтуерния университет и в Телерик, по-малко от 10% от записалите се завършват с добър успех. Тези с отличен успех са 1%.
Не искам да те откажа, просто това е истината - иска се здраво учене и здраво бачкане, програмирането не е за всеки. Мисля, че е по-добре да знаеш тежката истина отколкото да те излъжат, да си дадеш парите или да си загубиш времето, и по средата като започне трудната част да си кажеш "не е за мен" и да се откажеш.

 
  ...
преди: 7 години, 3 месеца
hash: e13b4b29e1
гласове:
1 2 3 4 5
  (252444 гласа)

2.   Само ако желаеш.

Моят съвет е, да се запишеш на някой начален курс.
Ако, обаче, имаш приятел, който работи в сферата, то се объни към него.
Пробвай известно време, да разбереш, дали това е за теб. И да, математиката, ще ти е нужна, само ако се насочиш с по-специфични области. В 99% от модерните работи, математиката, която ще трбява да прилагаш е на нивата от VI-VII клас.
А иначе, най-популярни езици са Java и C#, но в момента, това не значи нищо за теб, така че спокойно. Важното е да научиш идеите зад кода, а не простоата му имплементация. Тогава ще можеш лесно да се прехврълиш към други програмни езици.

А за парите - заплаите са добир, но началните не са чак толкова добри.

ПП - Ако не знаеш английски, то сега ти е момента, да го научиш на достатъчн добро ниво, че да рабираш текстовте. Цялата информация я има първо на английски, а някой неща, просто ги няма и на български. Освен това, ако ти се накложи да общуваш с хора от цял свят, ще се говори основно на английски.

 
  ...
преди: 7 години, 3 месеца
hash: 91905972ec
гласове:
1 2 3 4 5
  (223330 гласа)

3.   Аз започнах да уча програмиране преди 5 месеца от нулата. Направих си ресърч в интернет, избрах Джава и за моя голяма радост открих българска книга за напълно начинаещи програмисти - Въведение в програмирането с джава на Светлин Наков и колектив. Чета я с огромен интерес и най - важното не преминавам към следващите глави преди да съм си решил задачите след всяка глава. Като също така гледам видео уроци в интернет, следвам различни блогове и решавам колкото се може повече задачи, защото нямам никаква основа за решаване на алгоритмични задачи. В училище бях ужасен, даже не си купувах учебници. По математика и физика едвам минавах, по английски не прочитах и буква. Учителите ми казваха, че ще давам пари за уроци по английски и компютри, а аз се смях. По - късно английския ми потрябва и плащах 6 месеца за уроци, сега го знам перфектно и си уча само на английски. Невероятно е колко много неща може да научи човек с английски напълно безплатно само с помощта на Гугъл.

Относно книгата, която споменах - намирам я за скъпоценна. Да започна да уча програмиране е едно от най - хубавите неща, които са ми се случвали. Уча бавно, но научавам! 5 месеца по - късно съм на половината и въпреки че в увода се казва, че тази книга се прочита за 4-5 месеца, изобщо не ми пука! Даже се радвам, че съм на самообучение. Подготвителния курс в СофтУни за начинаещи се взима за 2 месеца, курсът обхваща материалът от първите осем глави от книгата, аз го минах за 3 месеца и какво от това? Изкарвам максимум точки на предишни приемни изпити. Важно е да се изгради стабилна основа, защото ако не е, после всичко ще рухне! Научавам когато си науча. Нямам срокове, сам съм си учител и се надявам след още 5 месеца или да съм на стаж или да запълня пропуските в СофтУни, но със сигурност няма да се откажа от програмирането.

Моето лично мнение за хора, които не са на ти с математика е че те трябва да вложат двойно повече усилия и не защото математиката е нужна за да си добър програмист, а защото нямат опита в решаването на проблеми. Аз обичах да играя шах преди и то много, смятам че изиграните партии ми помагат в програмирането - най - важното е да имаш развито логическо мислене! За да вложиш двойно повече усилия трябва поне за 1 година писането на код да ти е основно занимание. Ако работиш на 8 часа и между другото учиш няма да стане! Ако не те сърбят ръцете всеки ден да пишеш код и не ти харесва да стоиш пред компютъра 7-8 часа на ден, то програмирането не е за теб.

Скромното ми мнение - М23.

 
  ... горе^
преди: 7 години, 3 месеца
hash: ee722fdd70
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

4.   Не си прави илюзии за „огромен недостиг на програмисти в Бг”. За съжаление в момента е точно обратното-всеки втори е тръгнал да става програмист. Почти всяка обява обаче е за хора с опит, а за начинаещи е леш-малко места и много мераклии от кол и въже, затова и подборът е през иглени уши.

 
  ...
преди: 7 години, 3 месеца
hash: b9b1b5f733
гласове:
1 2 3 4 5
  (7 гласа)

5.   Ще дам един съвет на всички, които искат да се занимават в ИТ сектор.
Пазара е голям, такива като теб които искат да се занимават с програмиране над път и под път.
1-Ако правиш нещо го прави с желание.
2-Не мисли заради парите.
3-Всеки месец да си обновяваш знанията и уменията.
4-След 1, 2 години, ако не си достатъчно добър, ще те сдъвчат и ще те изплюят.
5-След 3, 4 години, ще има съкращения на всички програмисти, всичко ще се прави от машини, освен ако не си с гига потенциалност, тогава има шанс да те оставят на работа.

 
  ...


...
преди: 7 години, 3 месеца
hash: 251710737e
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

6.   Отзад напред:
1. За добро възнаграждение трябва да се потрудиш, надали ще започнеш на повече от 800-900 лв. нето, може и по-малко. Познавам близки хора, който взимат 5000-6000. Средно за сектора 2 500 лв. на месец(1).
2. Търсят се качествени, каквито се срещат рядко. За езици - C#, Java, Python, JavaScript, C, C , като с тях вървят и рамки, библиотеки и т.н. Тоест Javascript ReactJS/Angluar и тук влиза HTML/CSS
Java Spring Hibernate..
И вече за уеб трябват и бази данни да се знаят в общи линии гледаш технологичния стек не само езика.
3. Теория на полето и операционно смятане няма да ти трябват. Има някои дялове от математиката, които са фундаментални за компютърните науки. Дали ти трябва, или не зависи от случая. По принцип ако ти трябва ще изкарваш много, много над средната заплата за сектора. По-широко разпространените области са линейна алгебра, аналитична геометрия, дискретна математика и статистика и теория вероятности. Като ЛААГ и дискретната математика са фундаментални за сектора, а статистиката се ползва в изкуствения интелект.
За съвет това:
http://www.math.bas.bg/bantchev/misc/teach-10-years.html
4. Аз, лично не познавам някой който е започнал на 30 години и се е развил успешно(заб. това не значи че няма такива). Не мога да преценя дали това ще е проблем или не. Със сигурност няма да има проблем, при усвояването на материал. Но за кариера е друга бира.

 
  ... горе^
преди: 7 години, 3 месеца
hash: a115da0801
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

7.   Аз още на 13 изкарах курс по Java. И истината е, че нищо не разбрах, съвсем други неща ме влечаха. Сега съм вече почти на 16, уча графичен дизайн и реших да си припомня и надградя знанията от преди 3 години. Брат ми завърши въпросния курс, когато беше на 24, а сега е на 28.. На него математиката никога не му е вървяла, на мен също.. Но това с математиката е някакъв мит, може би зареди развитото логическо мислене, което дава тя. Вмомента той взима много голяма сума и отдавна не работи към български фирми. Всичко е въпрос на желание. Той не започна с голямо такова, но парите го мотивираха и положи много усилия първата една година.. Навлезеш ли в материята вече ти става присъща. Никак не е късно!! Има хора, който и на 40-45 започват! Давай смело!

 
  ...
преди: 7 години, 2 месеца
hash: e13b4b29e1
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

9.   Чисто, просто и ясно.

Започни с книга или курс по въведение в програмирането. Гледай, материалтие да са ти след 2014-15-а година.
Ползвай Google.
Отделяй по 8 часа на ден в продължение на 18-24 месеца.

Вече си на половината път и можеш да си търсиш работа.

Най-лесно е, ако имаш приятел!!!

 
  ...
преди: 7 години, 2 месеца
hash: 96113f3e88
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

10.   Колега не се заяждам но как удари тавана в 3д визуализациите? Търсен си в чужбина? Визуализациите ти са по книги където се показват най-собрите 3д и 2д неща? Какъв е тоя таван в развитие при положение че при 3д-то простояно има я нов плъг-ин я нова версия я нова програма и т.н. Постояно трябва нови неща да знаеш (предполагам и програмирането е така) Щом искаш да работиш програмиране заради парите значи не си достатчно добър или търсен визуализатор (нищо лично). Ако беше то един проект почва от трицифрена сума и свършва с четири пък някой път и пет цифрена. Но дори и с трицифрена сума ако си търсен визуализатор ако имаш примерно четири поръчки на месец ще взимаш колкото програмист. Ако си във фирма е друго но и във фирма ако си добър и парите са добри. Така че не знам какъв е тоя таван за който говориш дето си стигнал. Не съм програмист но не мисля че там е по различно. Но ако то повече ти се отдава от 3д-то давай.

 
  ... горе^
преди: 7 години, 2 месеца
hash: 30676c51ae
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

11.   Здрасти,

Виж това:
http://m.dir.bg/dnes/news/26432066/

Особено ако живееш в Бургас ще е супер за теб!

 
  ...

...
преди: 7 години, 2 месеца
hash: f69c802f5a
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

12.   Щом си вече напред с 3Д-ито за какво ти е да ставаш начинаеш програмист?

 
  ...
преди: 7 години, 2 месеца
hash: e13b4b29e1
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

13.   Почнеш или не, знай, че с под 8-10 часа на ден, няма да стане работата. Да, знам, че може би имаш работа, знам, че може би имаш други задължения, но се изисква да полагаш много усилие. Иначе, ще ти отнеме 10 години, да научиш, това, което другите учат за 3-4.

Вариант за теб е, тъй като си вече в индустрията, тъй като имаш някакви базови познания, да се напънеш яко и да почнеш някаква стажанста позиция, било то и с front end дизайн. Целта е, да имаш почасова работа свързана с индустрията, та да можеш да се отдадеш изцяло на учене.
Това, че знаеш 3D е невероятно, защото навлиза все повече и повече навсякъде. VR и аугментирана реалност, ще са хит поне следващите 3-4 години, дори и да са провал след това, така че има доста работа и за теб.

Но без зор, няма да стане. Търсе има, на добри кадри. Посредствените са просто пълнеж. По-добре да имаш някой, да върши половин работа, за половин пари, отколкото да се налага да плащаш извънредни и да си мориш добрите хора, та да вършат "хамалската" работа. След 10-15 години, може всичко да се програмира от роботи, но ако можех да предсказвам бъдещето, щях да играя на тото.

 
  ... горе^
преди: 7 години, 2 месеца
hash: 96113f3e88
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

14.   До 12. Понеже явно вобще не е напред с 3д-то. Някой хора си мислят че като правят някакви картинки и вече са 3д визуализатори. За добър визуализатор много по ще ти е от помощ познания по фотография и кинематография например отколкото познания по компютри. Добрите визуализатори взимат колкото програмисти. Така че не знам как ако си добър визуализатор ще искаш да почнеш от 0 да ставаш програмист заради пари.

 
  ...
преди: 7 години, 2 месеца
hash: 4829ced31d
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

15.   До 14, и аз така си помислих :)

Авторе,
програмирането не е да научиш синктаксиса на един език, а да разпознаваш алгоритми и структури от данни в контекста на различни технологии.
Препоръчвам ти да опиташ ДевОпс - сега е хот - вчерашния Админ лек скриптинг = ДевОпс. Трябват ти следните технологии: мрежи, ОС, виртуализация и някой продукт за автоматизация - Пъпет, Шеф или каквото друго се търси по обявите.

 
  ...
преди: 7 години, 2 месеца
hash: 8a5f306f05
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

16.   Програмист с над 10 години опит съм. Математика се иска за определен вид програмиране. Занимавал съм се с OpenGL - там трябва аналитична геометрия - матрици, кватерниони и тн. Можеш да го научиш И от интернет - според мен 2-3 седмици и ще си в джаза. Но като цяло повечето програмиране може да мине почти без математика, просто малко логика (кое да се случи първо, кое второ, как да се оптимизира някой цикъл и тн. ). Има уеб-програмисти, които нямат идея какво е първа производна и метод на крайните разлики (сигурно и разлика между синус и косинус не правят), но си бачкат отлично. Общо-взето МНОГО зависи към какъв вид програмиране ще се насочиш.

 
  ... горе^

...
преди: 7 години, 2 месеца
hash: e13b4b29e1
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

17.   Авторе, ако можеш, моля те, сподели какво си решил, да правиш, а след това, кажи какво постигна!

Има много такива теми, но аторите им, почти никога не се завръщт.

 
  ...
преди: 7 години, 2 месеца
hash: e01e44831e
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

18.   Здравей!

През последните няколко години минах през доста държавни и частни университети и частни академии. Някъде като студент, на други места покрай общи проекти или неправителствени организации, се запознах с учебния процес, преподаватели и материал.

Съвета ми е - частни академии. Дали СофтУни, Телерик, IT STEP, IT Talents - все едно.

 
  ...
преди: 3 години, 5 месеца
hash: 85d76b246f
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

19.   Много време е минало от както е зададен въпроса,но все пак...не се чуди а действай няма да сглупиш може и да е трудно отначало но после си струва ;).Все пак кажи как се разви?

 
  ... горе^
преди: 3 години, 5 месеца
hash: 9759c77312
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

20.   Трудно беше началото, но вадя повече от 3000 лева и наистина си струваше

 
  ...
преди: 3 години, 5 месеца
hash: 449808387d
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

21.   До 20

Браво. Би ли споделил през какво мина, какво учи, какво работиш сега, накъде отиваш и какви съвети би дал на хората, които са в същото положение като теб, преди 4 години? Просто за информация.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker