Делите ли бакшиша с колегите си? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127374)
 Любов и изневяра (31350)
 Секс и интимност (14921)
 Тинейджърски (22182)
 Семейство (6977)
 Здраве (9983)
 Спорт и красота (4836)
 На работното място (3577)
 Образование (7572)
 В чужбина (1762)
 Наркотици и алкохол (1144)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1849)
 Други (20251)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от На работното място

Делите ли бакшиша с колегите си?
преди: 5 години, 2 месеца, прочетена 2281 пъти
Здравейте,
Както се подразбира, става дума за бакшиша от клиентите и евентуална подялба с колегите.
Работя на място, на което са приели, че изкараното допълнително към оборота трябва да се поделя по равно между тези, които са били на смяна. Проблемът се състои в това, че аз не съм съгласна по простата причина, че изкарвам много повече от другите, с много повече усилия и работа. И не желая да го поделям с хора, които по цял ден си гледат в телефоните и не полагат грам усилие, за да изкарат дори и 1/3 от това, което изкарвам аз. Ще кажете вероятно да давам само толкова, колкото и те са направили като пари, но лошото е, че са ужасно ловки и хитри, и вече чувам зад гърба си коментари като "кой знае колко си изкарва допълнително, за да и стигат парите до заплата".... Хич не ми се нрави ситуацията, но не знам и какво да сторя. Какво мислите за този маниер на работа?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 5 години, 2 месеца
hash: 6072d19dd7
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   При нас бакшишите са индивидуални за всеки-кой колкото може да си изкара допълнително негови са си. Така се стимулира по-доброто обслужване и заетост между поръчките. Не е прието да се дели с некадърници и отбиващи номера връзкари. А помияри, които да говорят зад гърба ти ще има винаги

 
  ...
преди: 5 години, 2 месеца
hash: 0a59ea3e7d
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Мисля, че хората с вече са станали толкова злобни, че е адски трудно да се работи в колектив. Злобни, нагли и прости. Вече в два колектива положението е едно и също при мен.
Да спориш с целия колектив няма смисъл, така че просто можеш да предложиш на шефа си да промени ситуацията и всеки да си прибира бакшиша.

 
  ...
преди: 5 години, 2 месеца
hash: 0982b40f62
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   аз съм бачкал на такива условия но много измами правеха всички и накарая и аз започнах покрай тях и става въпрос примерно дават ми 200лв бакшиш и трябва да ги деля с трима човека още ама аз си ги прибера тези 200лв и оставям само 50лв да се оправят и така накрая на смяната си тръгвах с 150лв чисто и от тези 50лв като се разделят на 4 общо с мен тоест и зимах остатъка ;) тва е варянт който можеш да ползваш и ти стига никой да не те гледа в ръцете колко пари точно са ти дали като бакшиш :)

 
  ... горе^
преди: 5 години, 2 месеца
hash: e8976c5a9a
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Когато не си делите бакшиша не си помагате. Познавате клиентите, знаете кои са склонни да оставят повече и сте готови да се скарате кои да ги обслужва. Интересува ви вашият район, вашият клиент, вашият бакшиш, а че друг колега издаянва, клиентите чакат дълго, недоволстват, гледайки свободни служители, които не ги обслужват - това смятате, че не е ваша отговорност. Няма колективност, няма обща идея-работата не върви.
Ако шефът ви е прочел поне една книга за управление, той знае, че деленето на бакшиша е начинът служителите да заработят в колектив, грижейки се за идеята всичко в заведението да бъде ок. Вече няма, тази маса не е моя, това не моя работа. Така, дали ще имате бакшиши зависи от колективното ви представяне на работа. Така се контролирате взаимно.
Аз ще оценя, ако мой служител дойде и без мрънкане, клюкарене и истерии ми сподели проблема. Особено ако има акъла да ми го представи като проблем на бизнеса ми, а не като негов личен.

 
  ...
преди: 5 години, 2 месеца
hash: ec23442980
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

5.   Ние в нашия екип си делим всичко но ние работим като един и никой не се скатава.

 
  ...


...
преди: 5 години, 2 месеца
hash: 78fc2493a4
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

6.   Бакшиша се дели с всички , така хората зад бара или в кухнята , дори и чистачките получават по нещо , защото за да получиш бакшиш и те имат принос за това , не бъди Егоист .

 
  ... горе^
преди: 5 години, 2 месеца
hash: 57213b37ef
гласове:
1 2 3 4 5
  (7 гласа)

8.   Въпрос на гледни точки, ако например беше бармана и правеше невероятни коктейли, заради които хората оставят бакшиши на сервитьора и той си ги прибира всичките дали щеше да мислиш така, защото съм бил и в ситуацията, някой сервитьор да ми каже, че има 100 лева бакшиш от една маса, защото много са им били харесали коктейлите и като го питам, дали ще делим и той да ми каже не. Един вид ми го натрива в носа, че заради моята работа, той взема пари, а аз духам супата.

 
  ...
преди: 5 години, 2 месеца
hash: a9d3b94867
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

9.   №8 А ако хората идват заради обстановката, близоста на ценъра, плажа или атракцион, или заради удобните канапета, със собсвеника на заведението ли да се делят бакшишите?
Все пак при наемането на работа работодателя обикновенно е преценил и е сложил на бармана и готвача твърда заплата, а сревитьорите са на минимално заплащане или на процент, заради бакшиша. Твоя труд като барман е да правиш невероятни коктейли, това ти е задължение и работодателя ти плаща за това, плаща ти толкова на колкото си се съгласил, а сервитьора има минимално заплащане от работодател и получава повече, ако си изкара. Ако заведението няма работа, ти своята заплата ще вземеш, а сервитьора ще вземе само минималното заплащане нали? Защо неси съгласен когато няма работа да делиш надника си със сервитьора?

 
  ...
преди: 5 години, 2 месеца
hash: e2e2d5f7f4
гласове:
1 2 3 4 5
  (85399 гласа)

10.   Работех на рецепцията в малък хотел и винаги сме си делили бакшишите с камериерките. Защото понякога оставаха бакшиш на мен, друг път на някоя от тях. За това си деляхме парите по равно, а ако ставаше дума за малко пари, ходехме и си купувахме нещо сладко и си го ядяхме заедно. Разбира се зависи къде и с колко хора работиш. При нас ставаше защото на смяна бяхме 2 или 3, аз и 1 или 2 камериерки и отношенията ни си бяха приятелски. Ако работиш с много колеги и половината не ги понасяш, защо да си делиш бакшишите с тях?

 
  ... горе^
преди: 5 години, 1 месец
hash: 609c68c511
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

11.   Много добри отговори са дадени по-горе. Една монета, колкото и тънка, винаги има две страни. И едните са прави (да се делят), и другите (да не се прави).
Но трябва да се вземе под внимание и конкретния случай.

Ако мениджъра/собственика е човек на място, можеш да обсъдиш положението, като го представиш така, че да не злепоставяш никого. Просто му/ѝ задай въпрос как стоят нещата с подялбата на бакшишите и какво става в случаи, когато някой от колектива вложи повече усилия за да останат клиентите супер впечатлени от мястото.
Ако това не е приложимо, може да работиш една седмица, както другите, делиш по равно парите, но и отчиташ твоя дял в кофата. Това ще ти бъде сумата, която ще делиш в бъдеще, когато се стараеш, а останолото е бонус за екстра усилието. Така и съвестта ти ще е чиста. Но следи и другите дали са честни с дела си.
На коментарите отправени към теб от колегите, отговаряй, че имаш малки разходи и затова ти стигат парите.

Само идеи за справяне със ситуацията. Но не е правилно някой да носи на гръб някой друг. Поравната подялба е правилна само в правилния колектив- сервитьори, бармани, готвачи и т.н.; не трябва да се награждава мързел и непукизъм. Не всеки има сръчност и/или чар, но правилното отношение към работата е най-важното тук, а то трябва да се награждава.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net