Няма работа за програмисти! - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125873)
 Любов и изневяра (31020)
 Секс и интимност (14809)
 Тинейджърски (22120)
 Семейство (6890)
 Здраве (9878)
 Спорт и красота (4809)
 На работното място (3473)
 Образование (7515)
 В чужбина (1733)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19740)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от На работното място

Няма работа за програмисти!
преди: 18 дни, 20 часа, прочетена 1246 пъти
Мид java съм със spring. От 3 месеца съм без работа и не знам кога ще успея да започна някъде. За junior-ите е по-зле. Знам такива които от година и половина не могат да започнат никъде.

Нищо общо с началото на 2023 или както беше 2022. Знам за колеги на които им връчват нови договори и директно им намаляват заплатите.

Много хора завършиха академийки, курсове и т. н. Конкуренцията за работни места голяма.

Не знам какво да правя. Не мисля, че времената когато програмистите само щракваха с пръсти и си намираха по-добра позиция.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 18 дни, 10 часа
hash: 8be57f1dc9
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

1.   Глупости. Работа има, колкото щеш. Просто намали изискванията и научи питоня.

 
  ...
преди: 18 дни, 10 часа
hash: bdedd56e79
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

2.   Аз съм инженер и търся работа като производствен инженер или развойна дейност (R&D) в цялата страна. Минах доста интервюта с всички "топ" компании, доколкото могат да се нарекат така.

Генерално мога да потвърдя, че компаниите търсят нископлатени опитни професионалисти. За сметка на кол-центрове, Спиди шофьори, дюнерджии и т. н. Техния труд не трябва да бъде подценяван, но на много от изброените заплатите им са 2500 , а на образовани хора, трудили се и учили, правили стажове само и само да имат опит, им се предлагат същите или по-малко, което някак си не е логично, защото така хората губят мотивация за развития. Казват си, че им е окей да работят скапваща здравето работа, защото виждат, че техни съученици и т. н. взимат по-малко пари, работейки 5 дни в седмицата, докато някой дюнерджия може да работи 2 на 2 и да почива по 3 и съответно 4 дни в седмицата.

 
  ...
преди: 18 дни, 9 часа
hash: bddcbabfac
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

3.   Това се очакваше още преди десетилетие. Насищането с кадри за една специалност, колкото и да е бързо развиваща се, стига своя предел. сега за един заварчик е много по-лесно да си намери работа, отколкото да един програмист.

 
  ... горе^
преди: 18 дни, 9 часа
hash: 7045cdc52e
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

4.   E как така, нали имаше глад за програмисти? А гладен програмист не?

 
  ...
преди: 18 дни, 8 часа
hash: 6b2fcc3970
гласове:
1 2 3 4 5
  (7 гласа)

5.   Скоро програмистите ще са келнери по морето - щото поне английски знаят. Келнерите дето не знаят английски ще метат улиците. Такъв е пазара на труда.

 
  ...


...
преди: 18 дни, 1 мин
hash: 1dee1b5bcb
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

6.   Е не се знае как ще са нещата. Дали това е временно явление или трайна тенденция.
Бъде проактивен - контакт вай в linkedin мениджъри и рекрутъри и се предлагай.
Не спирай да се квалифицираш. Може и в други направления като project msnagement да кажем. Така може да се брондираш като комплексен специалист и да си по--интересен за работодателите.
Търси проекти като freelancer в други страни.
На интервютата като ходиш се опитай да се отличиш от другите програмисти - например отиди супер спретнат - с официален панталон и риза и акцентирай върху това, колко си комуникативен, делови и работлив. Че винаги спазваш сроковете и т. н.
Когато има конкуренция - трябва човек да направи свръх усилие понякога, за да изберат него.
Гледай видеа в нета - има много - затова как да се представяш по-добре на интервю за програмисти.
Аз понеже се занимавам с друга дейност, за която няма много работа и съм свикнал да полагам повече усилия.
И най-важното - бъди позитивен и не обръщай внимание на хейтърите!

 
  ... горе^
преди: 17 дни, 23 часа
hash: 48886dac9f
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

7.   Преквалификация, като нещо, което всъщност се търси

 
  ...
преди: 17 дни, 22 часа
hash: ed43bf7f16
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

8.   "Ковид" годините бяха аномалия, така че не си прави изводи за пазара на труда, според периода 2021-2023-та. Прост имаше много пари за инвестиране, а компаниите наемаха повече кадри, защото това най-лесно оправдава средставта. Ето - правим пет нови продукта и сме с два пъти повече хора.
Това доведе до наемането на всякакви странни хора, които не знаят нищо за програмиране, но са излгедали един курс в тубата. Когато отидат на интервю, техническите им умения не бяха толкова важни. Гледаха, дали ще са проблемни и дали няма да си сменят работата бързо, ако им доскучае, а то ще им доскучае.

Но мандарата свърши. Сега нивата са подобни на тези, преди пандемията. За съжаление, освен, че има прекалено мног наети хора, сега имаме и сума народ с "две години опит като програмист", дето преди 4 години, шансовете да отиде на интервю щяха да са 1/100, а да мине интервюто и да го вземат на работа, че и да не го изгонят след седмица, щеше да е 1/1000. За съжаление, сега същите имат "опит" и се налага, да се бориш с тях, а доста са много добри в това, да минават интервюта и да залъжат работодателите си, за известно време.

Не разбирам последното ти изречение.

Очкавма, че ще има "хак им на гадните програмисти", но истината е, че тези, котио са били гадни през годините, вече са прекалнео напред в професията и ще са най-малко повлияни.

П. П. сигурно ще има и дискусия за И. И. - отначало си помислих, че работа за програмистите ще изчезна 2020-та година. После пуснаха copilot, GPT-та и още няколко производни - амммм... Не казвам, че не е ползен инструмент, но в интерес на иситната, по-скоро ти спестява време в търсене и писане на "скучен код", отколкто да "прави всичко", но дори и тогава, тярбва да си мноооооого внимателн. Сам Алтман (Олтман? ) каза, че хората се концентрирали прекалено много на 1 греен отговор от 10 000. Трябвало да се концентрират на останалите няколко хиляди, които били много добри. Не съм сигурне, че Сам е позлвал често собствения си продкут, иначе нямаше да ги говори тези. Да, впечетляващи са някои от нещата, които правят тези асистенти, други са просот претоплена манджа на неща от преди 25 години, които индустирята просто изостави, но имам чувството, че с времето, все повече и повече се скапват тези асистенти. Може би вече се научих да боравя и с тях. Лошото е, че за разлика от други инструменти, не съм сигурен за лимитите им. Един път се прецаква тотално, на най-леката задача, а друг път прави нещо изключително добре, което после, колкото и да се опитвам, не мога да го накарам да направи отново или поне не без да набие вътре 1001 малки грешки.

После идва и проблемът с авторските права. След последните събития, не знам къде ще му излезе края.

 
  ...
преди: 17 дни, 12 часа
hash: f8d40b88d9
гласове:
1 2 3 4 5
  (12 гласа)

9.   Почти никой от вашият сектор не заслужава тези големи заплати". Аз познавам десетки програмисти - почти всичките са с апенгер или аутизъм - може би ок в работата си, но изключително гламави и задръстени хора, неприятни като цяло. Тези хора не ги чувствам какво биха работили ако ги съкратят, може би нищо. Вижда му се края на сектора, това си заслувате печелбарите!

 
  ... горе^
преди: 17 дни, 12 часа
hash: ac19d1b862
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

10.   Според мен, тепърва ще става и по зле. Не, че съм програмист, но в България се инвестираше яко първо в следствие на това, че вече имаше изградена инфраструктура т. е. наследство от комунизмът и второ относително ниските заплати спрямо запада. От там и тия академийки просперираха. В смисъл такъв, когато една компания отвори офис тук, защото си е направила сметката, че 5 старши програмиста назначени в България е по рентабилно отколкото в западна страна, покрай тях вървят и джуниър и регуляр и прочее. Тоест има търсене и академийките бълваха "кадри".
Само, че първо заплатите вече станаха доста високи, така, че т. н. евтина работна ръка се губи като мотив и второ в следствие на ИИ фронтендаджиството малко или много се подменя и не само то. Така, че с един отлив на фирми към по евтини дестинации в това число и все по развиващият се ИИ нищо чудно, че имаш проблеми с намиране на работа.
В крайна сметка за да сме обективни, хващам се на бас, че 80% от заетите в ИТ особено от академийките са реално голи и боси що се касае до хард кор разбиране на нещата.
Аз до колкото съм запознат, обикновено ги учат на някакви базови неща и от там вече всяка компания си има свои собствени библиотеки ли се наричаха /framework с изградени функционалности, които са за отделната фирма.
Така, че нищо чудно. Някой си построиха "комунизма" и се ометоха с твърдия кеш, други останаха с мечти и надежди.
Защото това да взимаш 5к на месец ей така си е пирамида отвсякъде според мен. Друг е въпросът, че държавата трябваше да използва приходите от ИТ индустрията да развие нещо друго за тия години, но това е положението.

 
  ...

...
преди: 17 дни, 12 часа
hash: dcafd83a93
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

11.   Зарежи java-та.

 
  ...
преди: 17 дни, 11 часа
hash: 84b6782e18
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

12.   Преквалифицирай се в плочкаджия или водопроводчик. Там изкуственият интелект няма да навлезе скоро.

 
  ... горе^
преди: 17 дни, 11 часа
hash: 2b5fbc56d3
гласове:
1 2 3 4 5
  (7 гласа)

13.   Приключи авантата

 
  ...
преди: 17 дни, 9 часа
hash: df94614015
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

15.   Напълно нормално и очаквано, всеки пазар е динамичен. Много хора се насочихо в сектора заради големите заплати, просто де обърна тенденцията. Преди 20 години беше същото с икономистите, бяха малко, в същото време експанзия на банките, сега нямат работа.

 
  ...
преди: 17 дни, 6 часа
hash: 48566e64f7
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

16.   Да произвеждаш хардуер е оферта все още, но трябва да имаш топки.
Някой ти поръчва 100 платки за 16 000 лв, а ги правиш за 10.
А работата е един имейл.

Пак казвам трябва да имаш топки и да си акула на знания във сферата си.
Аз чукам американци, швейцарци, псувам ги в имейли,
Просто защото мога да си го позволя.
Те знаят че аз съм много добър ненормалник в моята сфера и ме търпят, какво да правят.

 
  ... горе^

...
преди: 17 дни, 33 мин.
hash: d285871e61
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

19.   Учител съм и от 2 години по обучения в страната се запознавам с различни хора. Повечето споделят точно това - че след пускането на интелекта са останали без работа и се квалифицирали като учители. По ИТ и математика има голям глад за учители, вече в доста училища освен ИИ учат и програмиране, уеб технологии, база данни и т. н. Работата с деца е вдъхновяваща, ако смяташ, че ти се отдава можеш да пробваш, а след работа да си работиш на частно.

 
  ...
преди: 16 дни, 22 часа
hash: d9a02e2f60
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

20.   До 9 Доста злоба и омраза. А ако знаеш, какви пари се взимат във финансовия сектор, сигурно ще обявиш всипки работещи там за безчовечни капиталисти и ще се молиш за новия девети.

 
  ...
преди: 16 дни, 19 часа
hash: 903683b284
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

21.   Едно време имаше много работа, защото разликите в заплатите между бг и зaпаден програмист бяха фрапантни. Сега не е чак толкова и компаниите нямат същия стимул да аутсорсват тук. Освен това преди време нямаше и специалисти, а сега академиите бълват такива. Така че нормално е.

Не е нормално един програмист да получава в пъти повече от всеки друг специалист в страната си. Не може един лекар да учи 10 г., да носи отговорност за човешки животи, а да взима 2 к, а програмиста с 2-годиешн курс да взима 3 пъти повече. На запад програмистите не получават повече от другите специалисти, та беше въпрос на време и тук нещата да си дойдат на място. На запад програмиста взима, колкото инженера, адвоката, счетговодителя и т. н. А специалисти като лекари взимат 3 пъти повече от програмист, което е нормално, а в бг, програмиста взима 3 пъти повече от лекар, което не е нормално. Преди 20 г. си спомням, един съученик дори като студент взимаше 2 к, при нормални заплати тогава 400 лв.

Така че по законите на икономиката е логично във времето нещата да се изравнят. Ако си санижите критериите и започнете да искате по 2 к заплати, работа ще има за всички, но ако лежите на стари лаври и искате икономически необосновани заплати по 5 и нагоре, много от вас ще си стоят без работа.

 
  ... горе^
преди: 16 дни, 17 часа
hash: f8d40b88d9
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

22.   Орговор на 20 - Не, не е злоба, просто давам мнение, няколко човека от моето обкръжение работят като програмисти - нито са интелигентни, изглеждат зле(неподстригвани, мръсни дрехи и тн) - постоянно се говори за тъпкане, ядене и тн. Аутисти са, доказани

 
  ...
преди: 16 дни, 15 часа
hash: c6138f7e26
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

23.   Програмистите, че са надценени така е, но поне правят нещо - и те са роби и пишат код. Ами хората из министерствата никаква работа не вършат, на хартия са с ниски заплати, но от проекти, програми на ЕС и рушвети си прибират една заплата отгоре месечно поне, недекларирана никъде. И в БАН е така.

 
  ...

...
преди: 16 дни, 15 часа
hash: ab56b0c914
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

24.   До 9 :
Значи един човек като мен, който 20 години учи и се развива в дадена сфера не си заслужава заплатата, а ти я заслужаваш ли, бе, Ганьо? ! Заслужавам си всеки лев, който съм изкарал със СПЕЦИАЛИЗИРАНИЯ си труд.

До 13:
Каква аванта? Работим като волове, понякога по 24 часа, ако се наложи по даден проект, а някакъв сопол ще ми говори за аванти? Тихо там в ъгъла, понеже някои програмисти могат и да те спукат от бой на улицата, ако не занеш кога да си затваряш устата...

До 1:
"Питоня" го учат във всяка академийка вече, не е с нищо по-специален от другите езици.


Авторе, аз съм баш програмист (всички езици, старши експерт с 20 години чист опит в програмирането, участвал в редица важни международни проекти) и имах прозорец от почти 6 месеца без работа - съкратиха ни всички миналата година, понеже фирмата, в която работех основно, си закри българския филиал. Сега съм към една румънска фирма, попаднах на тях в LinkedIn. Съветът ми е да научиш повече езици и да си оправиш профила в LinkedIn. Или ако не ти се занимава вече с програмирането, да си избереш друга сфера. Аз започнах да програмирам като малък, понеже ми беше много интересно и ми е страст. И 300 лева да взимам месечно, пак бих си избрал тази професия (първата ми заплата беше 170 лева). Ако си се подлъгал по това, че програмистите взимат много пари, по-добре избери нещо друго. Пазарът на труда винаги ще се променя според търсенето. Към момента няма много търсене на програмисти у нас, утре може пак да има. Като във всяка една друга професия. Трябва да правиш онова, което ти е на сърце и да имаш винаги някакъв бекъп план. Примерно, аз завърших паралелно и друга специалност в университет, за да може ако съвсем изчезнат възможностите за програмиране, да мога да си го упражнявам само като хоби и да практикувам другата професия, с която да си храня семейството. Това е. Опичай си акъла. Живеем в несигурни времена.

 
  ... горе^
преди: 16 дни, 8 часа
hash: 98bbf96b62
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

25.   Има свиване на трудовия пазар във всички сфери. Не е нещо, което засяга само програмистите. И е глобална тенденция. Има рецесия, всички сме в една лодка и потъваме. Това че било заради AI е заблуждение. Понеже инструменти, базирани на модели за машинно обучение, помагат за повишаване на продуктивността, някои компании съкращават позиции и успяват да запазят същата продуктивност. И хората казват примерно "Пешо го съкратиха, защото вече писането на тестове е автоматизирано. " Но компанията просто се опитва да спести средства. Дори да успеят да запазят продуктивността си, не могат да растат, без повече служители. Ако можеха да си позволят да инвестират в растеж, нямаше да съкратят Пешо, а да го преквалифицират да върши нещо друго.

По отношение на това какво да правиш. Може да продължиш да кандидатстваш по обяви, но дали ще стане нещо е на късмет. Работодателите са заринати с кандидатури, въпрос на шанс е дали въобще ще ти погледнат CV-то. Така че не разчитай само на това. Свържи се с всички познати в твоята сфера и питай дали в тяхната компания търсят хора и дали могат да те препоръчат. Ходи на събития, семинари, кариерни изложения и изграждай контакти. Междувременно си развивай уменията, работи по собствени идеи или contribute-вай към open source проекти. И се надявай, че ще дойдат по-добри времена.

 
  ...
преди: 15 дни, 15 часа
hash: e9e5385b4a
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

26.   Прочетох Java и спрях да чета, съжалявам

 
  ...
преди: 15 дни, 14 часа
hash: 38bce32e65
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

27.   Не е така. Научи го тоз Питон и ще си намериш. Бъди скромен, без това качество няма да си намериш никаква работа.

 
  ... горе^
преди: 15 дни, 4 часа
hash: 98bbf96b62
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

28.   27, това от опит ли го казваш или целиш да ядосаш някого? Защото "тоз Питон" го знаят и 10 годишни деца. Даже и C знаят и ходят на състезания по програмиране. Но разработката на софтуер е съвсем друго нещо. Значително по-скучно и стресиращо от алгоритмичните задачи. И не ти стига да знаеш синтаксиса на един език, ами трябва да можеш да използваш комбинация от технологии, да разбираш какво се чупи и да измисляш как да го оправиш. Проблемът не е какво знаеш и можеш, а дали ще намериш някой да ти плаща за това и дали ще ти се занимава с това, за което са готови да ти плащат. А ако под "скромен" разбираш да приемеш стартова заплата колкото тази на сервитьорите в Хепи, но без бакшишите, то доста програмисти, особено извън София, са скромни. Обаче, с такава скромност не се гледа семейство. Преди хората знаеха поне, че с опита стават по-ценни и след няколко години в тази сфера ще са добре финансово. В последно време и това не е валидно.

 
  ...

...
преди: 14 дни, 22 часа
hash: 9b00d5906d
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

29.   Пробвай в чужбина. Пазарът е откачил - факт. Няма смисъл да се разсъждава над това. Нещата не са логични особено, и ако тръгне човек да го анализира, файда никаква. Германия има като shortage list програмисти. И те наистина си търсят, въпреки че навсякъде по медиите се съобщава за масовите им съкращения (на други специалисти обаче, например инженери).

В крайна сметка ти си търсиш едно работно място, не си тръгнал с цял катун за Германия, не мисля че е чак толкова невъзможно да си намериш. Иначе за езика (имам предвид немски), именно за програмистите изискванията са по-ниски, така че с едно начално ниво на немски като за начало ще се оправиш.

 
  ...
преди: 14 дни, 12 часа
hash: 4072d1300d
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

30.   не можеш ли да се продадеш, не ръфаш ли живо месо, колкото и добър статичен специалист да си няма да се получат нещата.

В капитализма освен знания, трябва да можеш и да ги продадеш. Трябва и да си малко арогантен, но не без покритие.

Трябва да имаш тези умения че да си изискваш парите.
Да падаш да ставаш, да правиш грешки в професията си, но винаги да се стремиш да бъдеш номер едно в твоята глава.
И аз съм работил за 1500 лв на времето, но съм си взел поука.

Аз вече имам месеци и с 50 хиляди лв бруто, първо бяха 10, после 20, после 30, устойчив растеж.

 
  ... горе^
преди: 14 дни, 12 часа
hash: 903683b284
гласове:
1 2 3 4 5
  (9 гласа)

31.   24, не съм 9, но предполагам, че иска да каже, че има много други хора в други професии, които също се развиват 20 г., но взимат в пъти по-малко от програмист, просто защото са нямали късмета в сферата им да аутсорват от цял свят в бг. Една медицинска сестра например и да се скъса от развитие не 20, ами 200 г., пак няма да взима повече от 2 к. Освен ако не е операционна сестра и не е на разположение 24/7. А същия програмист може да взима и 20 к. Ти мислиш ли, че един програмист е 10 пъти по-полезен от една мед. сестра, която спасява човешки животи в спешно отедление?

Така че това, че даден пазар по стечение на обстоятелства е на твоя страна, не означава, че си супер готин, а просто си имал късмета уменията ти да са в синхрон с икономическите закони в даден период. Не си 10 пъти по-полезен от мед. сестра, както и например Роналдо не е по-полезен на света от 1 млн учени, работещи за смешни пари.

 
  ...
преди: 14 дни, 7 часа
hash: c0655eddd1
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

32.   Номер 8, 10, 21 и 25 са дали най-точните и коректни коментари за причините.

 
  ...
преди: 14 дни, 3 часа
hash: 63562007d4
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

33.   Номер 31, поздравления!

 
  ... горе^

...
преди: 13 дни, 13 часа
hash: f4d30a3b17
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

34.   Абе 31, недей сравнява круши с портокали. Щото ако не са програмистите, медицината нямаше даце толкова напреднала.
И работата им хич не е лесна. Бързо се изпушва.

 
  ...
преди: 13 дни, 13 часа
hash: f4d30a3b17
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

35.   И 31, в целия свят програмистите взимат повече от сестра и по-малко от лекар. По-скоро по образование сравнявай лекар с програмист, следването хич не е лесно.
Голяма злоба в тоя форум към ИТ сферата, голяма завист. А хората си скъсват мозъка от мислене.

 
  ...
преди: 12 дни, 13 часа
hash: 903683b284
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

36.   34, а ако не бяха лекарите, сега някои от нас нямаше да ни има. Не казвам, че програмистите не са важни и работата им е лесна. Казвам, че както на вас ви е труд и, на всички други им е трудно, както вие сте стресирани, всички са стресирани, както вие учите в университет, и другите учат, както вие се развивате, и другите също, и другите работят както и всички останали. Не виждам с какво сте повече от всеки друг лекар, инженер, счетоводител, адвокат, учител. Ти едва ли не го изкара, че то си супер готин, развиваш се и затова взимаш 10 к примерно, а другите през това са си барали ташаците и затова взимат по 2 к. А да ти е минавало през ума, че и другите са се развивали като теб, но сектора им няма аутсорс в бг? Много е лесно да си повярваш, само защото икономическата ареал ост е на твоя страна. Всички тези професии са важни и специалистите са важни. Единствената разлика е, че всички работят за 2 к, а само вие за 5 к. Мнението ми е, че не е справедливо. Но икономическата реалност е такава, просто защото вашата професия позволява аутсорсинг. А да сравняваш образование на лекар с на програмист... Тук вече малко се увлече. Когато започнете да учите 10 г. в университет, после на всеки 5 г. пак да се явявате на изпити, за да ви подновяват разрешителното и после работите до 50 за 2 к и чак тогава да започнете да взимате повече пари, тогава се сравнявай с лекар. А да, и когато от твоята работа зависят човешки животи.

 
  ... горе^
преди: 11 дни, 21 часа
hash: 9b00d5906d
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

37.   Както и предния коментар е казал, факт е, че всички работят. Най-малкото, дори някой да не е толкова работен, то той пак продава времето си, за да е някъде по цял ден, замислете се.
А относно умственото натоварване, също има много други професии, които според мен може и да са по-сложни, ако сравним с програмиране. Например, архитектите. По цял ден чертане и взиране в екрани. И заплатите им са пак 2к. Е, то излиза, че те имат повече натоварване от програмистите, и накрая взимат по-малко. Значи, това, за което говорят хората относно неправилно съотношение, е вярно.
Отделно, има хора, които работят тежка физическа работа, или други, които работят на смени (нощни, дневни, всякакви). Е, на тях лесно ли им е?
За да има някакъв смисъл в това хората да се обучават в каквато и да е професия, трябва да има баланс между заплащането. Не може едните да взимат 10к, а другите 1к. Ако го няма този баланс, всичко рухва в даден момент. Имиграция, недостиг на кадри (например медицински сестри), естествен процес на нещата. Това всичкото е работа на държавата да го осъществи, в смисъл да има реално управление, само че такова няма. Да има инвестиции в другите сектори, да има обучения, да се разработи тази икономика. Но на никой не му дреме.

 
  ...
преди: 11 дни, 18 часа
hash: ed43bf7f16
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

38.   До 31 - Всичко е до търговия. Реално, кой човек е по-полезен от друг човек? После по професия... те и учителите са много полезни, ама магазинерките взиамт повече от тях в големия град.

 
  ...

...
преди: 11 дни, 18 часа
hash: ed43bf7f16
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

39.   Иначе до автора - честно, Java "умира" от 15 години насам и просто все по-малко и по-малко проекти се правят на нея. Преди общо взето, всеки сървис се пренаписваше на Java, но днес не е точно така и лиспва този огормен ръст. Не знам, кой би взел човек на работа, защото знае "Питон", не, че не го намирам за хубав и лек за работа език, но реалността е, че освен познания по разни билиотеки, трябва и да си на ти с това, за кеото са библиотеките. Може и да знаеш scikit-learn, но ако не знаеш какво е нормално разпределение (не, не е стандартна дистрибуця - стандартна дистрибуция е, когато си гледал 3 клипчета в тубата и се мислиш за вещ) и ти е трудно, да обясниш що е вектор, Python е най-малкият ти проблем.

Според това, какви интереси има, съчетай с какво се търси и учи нещо ново. Даже и да нямаш осбено голям интерес, не се знае - може да придобиеш или развиеш такъв към нещо, което не си очаквал.

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net