|
|
|
Полезно |
Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена
Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес |
|
|
|
|
|
|
Споделена история от На работното място |
Работещи бедни
преди: 10 години, 9 месеца, прочетена 4453 пъти
Омръзна ли ви вече да работите от сутрин до вечер, да имате само няколко почивни дни в месеца и да стоите все без пари? Докога ще е тази експлоатация не зная. Аз лично вече се уморих, уморих се да работя като вол, да си съсипвам здравето от бачкане и липса на почивка, и да работя за жълти стотинки. Какъв е изхода според вас. Отчайвам се вече...
|
|
|
|
|
|
|
|
Коментари |
|
Вземи последните коментари по RSS |
|
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 666418914e |
|
1. Ох, не знам. И аз съм така, на пълен работен ден съм, пет дни в седмицата... а в края на месеца все съм на червено. А дори не съм на минималната заплата. Тия хора с минималните заплати как оцеляват не знам. Ама за София и 500 лева са малко и не стигат.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: f1585539a7 |
|
2. Според мен заглавието трябваше да бъде „Работещи бедни И НЕквалифицирани“.
Решенията са три
1. Всички работещи в този бранш/професия да се обединят в синдикат и да стачкуват.
Например, ако една продавачка в Лидл реши да стачкува, то работодателят ще ? се изсмее. Дори всички продавачки в един филиал не са от значение. Дори всички продавачки във всички филиали да стачкуват - какво от това. Представете си обаче всички продавачки във всички хранителни вериги да стачкуват едновременно - ей това вече е нещо!
Така на Запад са се случили в крайна сметка нещата и затова на Запад неквалифицираният труд е по-добре платен от у нас.
Предимства - работникът има власт и може да я използва
Недостатаци - при 14% безработица с тенденция НАГОРЕ аз не виждам как това ще стане в нашите условия. 80-90% от тези безработни са със сходен профил - НЕквалифицирани т. е. те са взаимно заменяеми. Пуснете на шега обява за работа в провинциален град - продавачка за 400 лв. заплата и вижте какво става. Дори всички продавачки да стачкуват, на работодателите им трябва 1 седмица да ги заменят и 1 ден да научат човек Х да работи с касово апаратче със скенерче и да подрежда стоката - човекът просто трябва да има основно образование и да идва редовно на работа. Хиляди продавачки са заменими с хилядите безработни потенциални продавачки.
Освен това подобно решение не е много добро дългосрочно погледнато - заради прекалено силните синдикати страни като Англия са практически деиндустриализирани (цялото производство е в Китай), страни като Гърция пък направо фалираха.
Малко хора знаят, но в Германия няма минимална работна заплата (в момента). Там има минимални почасови заплащания в някои браншове (строителство например), но те са доста ниски и не важат за малките фирми, самоосигуряващите се. Това е причината те да са толкова добре и да имат все още производство. Има синдикати, но не са толкова силни, а освен това имат и дуална образователна система т. е. за всяка професия (дори продавачка) ти трябва 3 г. да си чиракувал... Там нямат такива огромни маси от неквалифицирани, дори неграмотни работници като у нас и дори си ги внасят...
2. Емиграция
Да, разликите в стандарта на живот на един НЕквалифициран работник у нас и на Запад е най-голяма. Причините съм описала в т. 1. Емигрирай, работата ще ти е същата, заплатата ще ти достига да си плащаш сметки и да се храниш, 1 кола втора ръка и 1 път България в чужбина, но не очаквай да станеш богат. И на Запад ще си сред най-бедното население и с течение на времето ще разбереш, че повечето пари ще ти ходят по наеми, сметки, застраховки и осигуровки, а в крайна сметка животът ти ще си тече като в България... с предимството, че ще имаш да ядеш повече храна и ще можеш да си вземеш дрехи някакви. Забрави за сигурност.
Но знай, че който ти плаща 5, 8 паунда на час, той ще очаква и да си ги изработиш - няма никакво разтакаване, мотане като у нас и се изхвърля за най-малката причина. Паузи за цигари няма, а за тоалетната са ограничени.
3. КВАЛИФИКАЦИЯ
Българите имаме една много добра поговорка - „Помогни си сам, за да ти помогне и Господ“.
Не чакай на другите, държавата и работодателите, а вземи и се квалифицирай. Не говоря тук за (само за) висше образование, а за професия като цяло. Голяма част от бедните работещи и хилядите безработни у нас просто нямат занаят.
Занаят се краде, не се учи, са казали старите хора. Множеството фалшиви курсове и курсчета не са квалификация.
Освен това е важно човек да е най-добър в професията си, да е работлив, да е ТОЧЕН, да не отсъства от работа, да може да се разчита на него, да е продуктивен (качество и количество) и изобщо да си изработва парите и да не е заменим за работодателя. Колкото повече Х човеци на пазара на труда има, които могат да вършат твоята работа, толкова по-ниско платена е тя - пазар.
Горе ви дадох пример с продавачките - ами какво като стачкуват - 1 ден трябва да се обучи някой да им върши работата. Какво правим обаче, ако пилотите в БългарияЕр решат да стачкуват? Ами ако всички ел. инжинери в Енергото се вдигнат на крак??? Ами ако всички банкови служители решат да стачкуват?
Дори на микрониво така се вдигат заплатите - добре квалифицираните, доказали се хора винаги взимат много по-големи заплати от останалите в една фирма, защото са станали незаменяеми. Едно е да замениш технически ръководител на един строеж, друго е да замениш общия работник. Първият взима средно до 10 ПЪТИ по-висока заплата от вторият!!!
Работната заплата е нищо повече от цена за единица труд. Всеки труд е различно платен - колкото по-голямо е предлагането, толкова по-висока е заплатата, а у нас за съжаление има много неквалифицирани хора, реално без изучена професия, с които се конкурираш. Или се квалифицира човек, или емигрира, или стои и търпи.
Успех
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 666418914e |
|
3. Грешка номер 2, много от хората с ниски заплати са квалифицирани, но просто не са имали късмет да си намерят работа по специалността. Аз например съм с магистратура, но понеже завърших наскоро и нямам стаж, та сега работя нещо съвсем различно и за малко пари. Другата група, която често е в подобно положение са хората над 50. Като те съкратят на 50 години няма как да имаш много претенции, че никой не иска кандидат пенсионери и обикновено такива хора работят каквото им падне само за да "избутат" до пенсия. За това не бързай с генералните изводи, че щом работиш за малко пари задължително си необразован. Познавам жена с две висши, която сега продава вестници, просто защото е почти на 60 и никой не я иска. А иначе си прав, че ако си и не достатъчно образован, тогава съвсем нямаш шанс. Аз поне си имам знанията и уменията и се надявам, че един ден ще си работя по специалността. А и специалността ми е такава, че мога сама да си чета и да се информирам за да не изоставам. Слава Богу вече има интернет и информацията се намира лесно.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 2d394f422e |
|
4. Аз се сещам за няколко изхода.
1) Заминаване в чужбина.
2) Всичко си продължава така.
3) Работниците да вземат живота си в свои ръце, да търсят отговори от шефовете си.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: f1585539a7 |
|
5. От 2 до 3
Нещо не си ме разбрал/а. Никъде не ползвам думата „необразован“, а думата „неквалифициран“. Има много голяма разлика! Човек може и докторантура да има, но пак да не е квалифициран - т. е. да няма професия, с която да може да се изхранва. Има НЕобразовани фризьорки, които са КВАЛИФИЦИРАНИ в своята област. Моята фризьорка например е с основно образование и малцинствен произход, но е една от най-добрите в квартала и изкарва по към 800-1000 лв. чисто месечно.
Аз познавам жена с докторантура по история на изкуствата, но кой ? е виновен, че не можела да си намери работа по специалността? Ами работните места в галериите, в музеите, в университети и училища за такива хора са ОГРАНИЧЕНИ.
Моите родители са над 50 г. и имат работа. Баща ми е работил 3та категория и има право да се пенсионира, но неговият работодател не го пускаше до сега. След края на годината категориите отпадали, затова вече ще трябва да се пенсионира, но от предложения за работа не може да се оттърве - нещо повече, той НЕ ИСКА да работи повече, защото има частна осигуровка при Алианс и максимална пенсия ще взима и ПАК не го оставят на мира - ето, не могат да му намерят заместник вече 1 година. Ако баща ми реши да работи по специалността си на частно, неговият доход ще бъде към 1800 лв. нето заедно с пенсията. Баща ми има средно-специално образование, но не е спрял да се интересува от своята област, да посещава курсове и дори завърши задочно второ средно-специално пак подобна специалност, защото за толкова години технологиите са се променили все пак. С две думи - баща ми има квалификация и никой работодател няма да му откаже да го наеме.
Най-много безработни има сред младите хора у нас. 40% от населението ни между 16-30 г. не работи и не учи! Много хора на по 30 г. ги издържат родителите им или поне им помагат - обратното е много по-рядко.
Хората над 50 г. по-скоро имат професия. За 30 г. работен живот са придобили някаква квалификация и умения. Проблемът е по-скоро на младите хора у нас. Примерно има много хора с голо следване, но нито практика са правили, нито езици знаят, нито имат някакви умения да работят реално по специалността си - т. е. нямат професия.
Парадокс - високообразовани, но НЕквалифицирани хора. Аз такива много познавам. Повечето емигрираха на Запад и работят неквалифициран труд - камериерка с ОТЛИЧНА магистратура по финанси от елитен бг. университет (но без език и практика), работничка на поточна линия с магистратура по Балканистика (? ), чистачки колкото си ще човек - все НЕквалифицирани хора, които и на Запад никога нямат шанс да работят по специалността си просто, защото не са квалифицирани да работят по специалността си.
Съвет - не ти знам специалността, но приеми практика или ниско платена позиция, но по своята специалност, докато натрупаш стаж и се докажеш. Голяма грешка е правенето на магистратура веднага след Бакалавър, защото излизаш на 25 г., но без трудов стаж и ТРУДОВИ НАВИЦИ.
Препоръка - не записвайте магистратура преди 2 г. стаж по специалността си и изобщо не записвайте магистратура, ако това няма да ви донесе някакви предимства или не искате да правите академична кариера. Разбира се, има изключения в областта на химията, физиката, медицината, инжинерни науки, където докторантурата е задължителна, но при повечето специалности практиката е по-важна, а магистратура се прави и задочно, ако се наложи. Доброто владеене на английски език например е много по-важно от голата магистратура независимо от специалността.
Важно е човек да има стратегия и да знае какво иска. Образованието само по себе си не е квалификация!
|
...
преди: 10 години, 9 месеца hash: 6a7f08cd42 |
|
6. Няма изход освен да гледаш колкото може да си независим от системата - една малка къщичка с 1-2 декара на село, за плодове и зеленчуци, кокошки, прасе, крава и така. Така са живяли поколенията преди нас. Няма пак да ти е лесно, но ще си по-спокоен и няма да зависиш и да робуваш на фирми и работодатели, дали с квалификация или без, все робуваш и си тотално зависим...
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: f1585539a7 |
|
7. Правилно, номер 6, но нали знаеш - хлябът е с пари. Не всеки може да живее на плод и зеленчук да не говорим, че не си напълно независим - зависим си от природата най-малкото, а да не говорим, че този номер минава само при млади и здрави индивиди, а когато остарее човек...
Преди 100 г. над 70% от населението на България е било заето в Селското стопанство. Тогава обаче нито е имало торове, нито е имало машини, нито е имало днешните сортове...
Днес 6 % от населението са достатачни, за да изхранват страната (заетите в първичния сектор като цяло). В развитите страни делът им е 1, 5%. С две думи - става невъзможно човек с една градинка да се самоизхранва, защото тези 1, 5 % високомоторизирани, организирани хора произвеждат продукция на 1/1000 от цената и с много по-добро качество от твоята.
Който иска да живее в Средновековието, да потърси някоя израелска комуна.
У нас баби и дядовци живеят на село, ама забравяме, че 2, 5 мил. работещи ги издържаме с нашите осигуровки и отделно като техни близки им купуваме лекарствата. Ако трябваше да живеят само от градинките, отдавна да са умрели от глад!
Освен това твоето решение не решава проблемът на Автора - работещият в селското стопанство също е работещ беден. Дори само в своето собствено стопанство да работи човек, той пак си остава БЕДЕН
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 10b8ee81e3 |
|
8. Номер три, хубаво пишеш но "вече има интернет"? Извинявай, но това ми звучи все едно има интернет от вчера.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 666418914e |
|
9. Номер 5, виж тук съм съгласна, но не мисля, че вината, че няма работа е на самият безработен или работещ не по специалността си. По-скоро я няма връзката университет-бизнес, а оттам и проблемите и разминаването между това, което си учил и това, което се изисква от теб в реална работна среда. Знаеш как е на Запад, имат стажове и още от студент си добре подготвен какво реално ще се очаква от теб. А тук като завършиш и ако те назначат на работа настава голям ужас, защото реално си добър теоретик, обаче практиката ти никаква я няма. Това съм го виждала с очите си. Започва работа някой току що завършил инженер и се оказва, че техника тъй както няма неговите дипломи и квалификации има 10 пъти повече умения и се справя с работата много по-добре. Обаче нали това е номерът, да дадем шанс на младите хора да се научат, защото тоя добре подготвеният техник е на 40-50 години и един ден ще се пенсионира и тогава кой ще го замести? Обаче не, на бизнесът не му се занимава да обучава нови хора и като дойде някой с диплома и без стаж го връщат, защото нямал опит. И къде да го натрупа тоя опит? Като дори шанс не му е даден. Мислиш ли, че не съм си търсила работа по специалността? Ама без опит и без връзки... и всеки ти излиза с номера "Криза е, нямам време и пари тепърва да обучавам нов човек! " Ама времето си минава, сметките се трупат и аз не мога да чакам въпросните бизнесмени да стигнат до идеята, че им трябват млади хора със свежи идеи и за това сега работя нещо за което не съм учила. Не ме разбирай погрешно, обичам си работата и се оказа, че има и доста интересни неща извън това за което съм учила, но въпросът е, че 5 години от живота ми са минали напразно и сега използвам знанията си от гимназията (най-вече английския), но не и това, което съм научила в университета.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: f1585539a7 |
|
10. Номер 9, имаш право - знам как стоят нещата на Запад, но малко са ти грешни представите. Аз съм завършила „На Запад“ в елитен държавен университет както си му е редът - т. е. не съм завършила някое хали-гали учебно заведение във Великобритания, а истински, етаблиран университет.
Ще те разочаровам, но на Запад никой не ти ходи зад задника да ти урежда живота. Връзката бизнес-човек се осъществява от човекът, по-малко от университетът поради простата причина, че международните рейтинзи на университетите се определят не от степента на заетост на студентите след завършване, а от успешно публикуваните научни трудове, успешни открития, научни развития и така нататък - студентите на Запад сме си чиста проба безплатна работна ръка за професора, който си прави някакви чисто научни, отвлечени експерименти и учения и ти отнема време, което не само не се плаща, но и не влияе на оценката.
Разликата е, че на Запад още от малки хората растат с идеята, че са сами отговорни за себе си, живота си като цяло, квалификацията си. Става дума за цялостна нагласа към живота, която у нас, за съжаление у много хора е повредена. Имам чувството, че все се чака - чака се от родители, от учители, от университет... от държавата без човек самостоятелно да бъде активен в живота си.
Това е жестоката истина.
Практики иначе не ни ги осигурява университета, а просто като се знае, че ХУ университет е добър, работодателите сами идват и се представят. Така е обаче и у нас при техническите специалности в добрите университети (ТУ София).
Аз имах нещастието да съм самоиздържащ се студент редовно обучение (на Запад задочно няма в добрите университети) по време на криза и съм писала без да преувеличавам по 60 кандидатури за работа.
Предимствата иначе на работещите студенти на Запад са по-малко от предимствата на студентите у нас. Например пенсионни осигуровки си плащаш на 100% и ако работиш повече от 20 ч. на седмица те изключват от университета. Затова и много студенти са принудени да работят на черно, не им се плаща и така нататък. Практиките също не са платени или са много зле платени, а за местата в големите фирми конкуренцията е огромна. Връзки трябват навсякъде и връзките не се правят от професорите, а от самата личност. Никъде по света не идва професор ХУ да ти каже - ето ти работа във фирма А или Б, защото са ти много красиви очите.
Има обаче практически насочени институти (не университети), в които всеки втори семестър ти е практика, ако имаш родители да те издържат, защото е много ниско платена.
Проблемът на студентите у нас е, че много малка част от тях работят, заради което нямат изградени трудови навици и да - връзки сред работодателите. Когато си работил като сервитьорка в един ресторант и след завършване се кандидатираш за управител да кажем, вероятността теб да вземат е много голяма, да не говорим, че когато един работодател е доволен от теб, той те препоръчва на своите колеги - има нещо като Network и сред работодателите, защото трудно се намира качествена работна ръка.
Колкото до връзките - те са относително понятие. Важно е човек да се закачи някъде на работа, може и по-ниско платена, след това се доказваш и изкачваш нагоре.
След като се върнах в България нямах никакви връзки да кажем, но това не е проблем за един човек със средни комуникативни умения.
По-скоро липсата на опит е оправданието на някой работодател да не те вземе. Аз като работодател се питам, защо този човек на 25-27 г. не е работил каквото и да е било през живота си? Как този човек ще ми идва точно на работа, ще ми работи по проекти и с клиенти като едно кафе не е сервирал в живота си?
Загубила си 5 г. от живота си, защото не си се опитала паралелно или през ваканциите да работиш като стажант, дори да е било без пари. След Бакалавъра си записала веднага магистър без да имаш практика. На Запад например MBA можеш да запишеш само след 2 г. трудов стаж. Имат си причини хората.
Освен това изборът на специалност си зависи от теб, не от университета. От теб си зависи дали ще четеш литература отвъд преподаваното, дали се интересуваш от специалността си и от новите развития в бранша.
Аз не познавам ангажиран студент, който е правил практики, стажове в предприятия паралелно със следването си, който да е останал без работа.
Всеки се оправдава с тежестта на специалността си, с многото работа, но освен за студентите по медицина, това оправдание за мен не важи.
Стига му човек да влезне в Студентски град, за да види, че студентите у нас си живеят доста разгулен живот... студентски живот. Виновни са и родителите, защото ги финансират.
И у нас иначе има доста проекти с университетите. В ТУ София дори цели коли по проекти се правят, има кооперации с чужди университети, на българските студенти им се дава най-голямата помощ по програмата Еразмус и така нататък. Има много начини човек да се квалифицира истински.
И да... държавата не е виновна, ако няма достатачно места за хората, завършили специалности като Балканистика и История на приложното изкуство. И все пак дори такива хора са свободни да се квалифицират или да почнат някъде работа. Аз познавам хора в консултанския бизнес с доктурантура по философиян или история.
Да не говорим, че всеки е свободен да си направи свои бизнес.
Пак обаче опира всичко до квалификацията, опита на един индивид. С мрънкане не става! Ако човек е достатачно умен и амбициозен днес е камериар, утре може би си е направил свои хотел. Всичко се постига с работа, работа и пак работа - не с мрънкане.
На Запад положението е същото, но манталитетът е друг - там от малък си възпитан да се оправяш сам и на 18 г. родителите ти казват „Чао“ и се оправяш. Нямаш очаквания нито от университет, нито от родители, нито от държава, а си работиш, правиш си връзки, доказваш се в живота и работата си. Въпрос на елементарни социални способности. У нас дори е по-лесно човек да си намери свястна работа по специалността, защото конкуренцията не е толкова голяма, цели поколения преди нас са повредени и отпадат - на Запад например има едни хора на 50 години, които имат бомбастични договори и са несменяеми.
У нас самите собственици на фирми и мениджърите са на по 30-40 годинки и говорим за опит. Какъв опит, когато всеки практически в момента трупа такъв?
Но пак казвам - оправдания много, решение едно - работа!
Да не говорим, че в момента дори се намират достатачно квалифицирани хора, но доста имат проблеми с дисциплината - не се явяват на работа дори, закъсняват, пускат си неоправдани болнични, оправдават се с обстоятелствата за несвършени задачи. Това на мен ми са неща, с които на Запад не съм се сблъсквала. Там за едно такова неявяване веднага си уволнен или изключен от университета да кажем...но това е друга тема. На Запад никой не се интересува защо не си се справил с някоя задача - или се справяш, или си чао. Не съм чула там някой да се оправдава с държавата, университета и така нататък. Само българите клоним към такива разсъждения. Моето мнение е, че у нас има едни 20% високо мотивирани, работливи, квалифицирани хора, които бачкат без почивен ден, за да издържат останалите 80%, които или нямат квалификация, или образование никакво, или нямат никакво желание и амбиция и чакат на родители, общество, държава и така нататък - оправдание винаги се намира. Нормални хора сякаш няма - едните бакат като зверове, другите се шляят по улиците и кафетата, по заведенията.
|
...
преди: 10 години, 9 месеца hash: 0f49641f1f |
|
11. Пак бръщолевенията на №2. За нея няма други освен неквалифицирани продавачи и високо квалифицирани вишисти.
В няколко теми я питам как кранисът, заварчикът, автомонтьорът, бояджията на автомобили, дърводелецът, лаборанът и др такива квалифицирани /без висше/ да вземат нормална заплата, а не децата им да гладуват със заплатите им от по 550-700лв?
На този въпрос №2 няма такъв дълъг и проницателен отговор, обикновенно слага тези специалисти към неквалифицираните. Знае ли №2 в Варна в лаборатория колко взема един лаборант дето по цял ден или нощ, изследва кръв и др човешки течности? Ще й спомена 650лева.
Нима кранист, или пък бояджия на автомобили се става за 1 ден?
Тези хора си имат квалификацията, но няма в България кой да им дава повече пари, независимо, че едни автомотньор изработва на месец средно 5 000лв само труд, на него шефа му дава 650-700лв. Говоря за малък сервиз от шеф и 1-2 работника-монтьори в средно голям град като Сливен.
Само защото българският шеф на автосервиз има връзките и комуникативните умения за набиране на клиенти, си мисли, че след разходите си, режийни по сервиза плюс нови инструменти общо 1000лв месечно, той е заслужил над 3 000лв заплата, а останалите пари за покупка на помещението, което пак за него си остава. Като се има предвид, че осигуровки не плаща, осигурява само себе си на половин раб ден и дори осчетоводява само 200-300лв от приходите месечно.
Българският бизнесмен очаква с трици маймуни да лови. Работникът да бачка да му изплати помещението, машните, а после и джип за 100 000лв да му изплати на лизинг. Същевременно не му дава нормална заплата, за да я изяжда моментално и да не може да си позволи, да напусне, и да кара дори седмица в търсене на ново работно място. Как работник мъж с семейство и деца на 700лв заплата, да има куража да напусне и да търси по добре платена позиция? Да рискува другата седмица децата му да гладуват? как да закупи жилище за семейството си? Разбира се, че колко е по къса верижката на кучето, то ще се върти около стопанина си.
Германците нямали минимална, но колко струва трудът на човек без квалификация в Германия? Колко взема буклукчията? а колко взема чистачът на Еко тоалетни? Е българските квалифицирани работници мечтаят за заплатата на немския буклукчия.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: aaf25254be |
|
12. А каква е нормалната заплата?
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 5c26bf0527 |
|
14. Аз работя всеки ден по 9 часа... само в неделя почивам, ама тогава понякога ми звънят да ме занимават. Заплатата ми е 550 лв. чисти както от преди с по - малко задължения.. е.. ма...
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: be63c90d06 |
|
15. Аз съм автора. Заплатата ми чисто е 400 лв, понякога и малко по-малко. Работя в сферата на търговията, като почивам веднъж седмично, понякога работя по10-15дни без почивка, по 10 часа на ден, понякога и повече. Неквалифициран труд е, спор няма, но при положение, че съм цял ден на крак, има работа, правим много прилични обороти.. тогава не би ли трябвало това да е заплатено добре??
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 05a5de1bad |
|
16. Номер 12 интересен въпрос. Нормална заплата е в зависисимост какви са нуждите на даден човек, дали има деца и.т.н. Лично за мен заплата за сам човек под 1000 лева е ниско платено. Това прави по 30-33 лева на ден, което е малко. За сам човек с тези цени около 1500-1600 лева е добре без кола. Иначе с кола, за бензин, разходи и данъци, то споед мен поне 2000 лева трябва да е заплатата. Ако имаш семейство и деца под 3000 лева е малко. Това е, ако другият няма доход. Аз само за храна на ден давам по 10-15 лева с ежедневните разходи без тези у дома. Аз сега си намерих допълнителен доход, макар и не много постоянен. Инвестирам в седмицата 200-300 лева в разни неща и си докарвам допълнителни пари, около 100-150 лева на седмица. Заплатата ми тече отделно. Иначе допълнителният доход, като отида след работа за 1-2 часа ги завъртя партите, различно печеля, но се уморявам след работа. Тези 2-3 часа с пътя ми идват малко в повече и после по тъмно се прибирам, ходя 1-2 пъти в седмицата. Мога и всеки ден да ходя да завъртам готови пари, но съм уморен след работа. Ако се напъна всеки ден след работа, мога и допълнителният доход да го утроя. Проблема е, че ще взимам доста време от почивката, а това е нещо, което не позволявам да става. Трябва да се почива, това е много важно за здравето и жизнезният тонус, без да презаредиш силите да се натоварваш е грешка. Системното претоварване и недоспиване води до доста проблеми със здравето, ако не сега, то в бъдеще. Отделен е и въпроса една месечна заплата за колко работни часове се взима. Не е все едно дали се претрепваш от работа по 10-12 часа на ден или ще работиш по 6-7 часа. Има разлика и не е малка. След дадени часове на ден в работата започват доста да натежават и да ни уморяват.
K-Man
|
...
преди: 10 години, 9 месеца hash: 0f49641f1f |
|
17. K-Man Съвсем не съм съгласна с мнението ти, че заплатата трябва да е според нуждите, това си е чист комунизъм.
Заплатата трябва да е според квалификацията, но най-ниско платеният, най-ниско квалифицираният работник трабва да има доходи равни на поне 3 пъти прага на бедността, за да може да живее бедно с две свой деца. Т. е. Сега прага на бедността в БГ е 250лв, следователно минималната заплата на улична метачка заета 175 часа месечно, трябва да е най малко 750лв. Или гаранитран минимален доход 4, 30лв/ч. Съответно при по-висока квалификация-по висока заплата, продавачът около два пъти повече от чистачка, заварчикът трябва да взема три пъти повече от метачката.
Пък на теб като специалист, ако ще и 5000лв/ч да ти дават. Важно е метачките и заварчиците да могат да издържат децата си така, че децата им да имат възможности и самочувствие да учат. В момента в БГ децата на средно квалифицираните работници гладуват, при условие, че баща им е квалифициран кранист, заварчик, автомонтьор, бояджия на автомобили, дърводелец, лаборант и т. н.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 10507a630c |
|
18. Често си мисля над поставения от автора въпрос. За съжаление, физическият труд е най-ниско платен, а най-изморителен. Решение не мога да дам, но виждам много проблеми. Нарастването на човечеството, съсредоточаването на бизнеса и труда в големите градове за сметка на селата, което не е само в България, а по цял свят. За да се докаже човек без база, без финанси, е много трудно и изисква доста добра психика, както и изобретателност. Според мен първата крачка към това да намериш доходоносна работа е приемането, че конкуренцията е голяма и затова е нужно да добиеш повече умения. Също така да усещаш къде има смисъл да се влагат усилия, и къде не. В твоя случай, авторе, силата ти е в това, че издържаш на натиска на тежкия, физически труд, т. е. най-логичното за мен ще да е си търсиш работа в чужбина. Ако не знаеш език, намери начин и време да направиш тази инвестиция, ако трябва дори да останеш сега без работа, но да си организираш нещата, така че такова заминаване да е реалистично и възможно. И пак казвам, плюсът ти е че си свикнал на работа, другото е само въпрос на организация на документи по заминаване. Дори нивото на език не е толкова фатално, защото се учи на място, а и работата ти няма да изисква да използваш някакви термини и тн.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 7fc676ff5b |
|
19. Относно коментара под Nr. 10
Бих се зарадвал, ако от наученото в Германия сте попили нещо малко и от тяхната ценностна система. За какво говоря ли? Заплатите на служителите, работещи в управляваната от мен компания са около 3000 лв. Защото смятам, че трябва да има и някаква човешка справедливост. Можех и да ги назнача и плащам и половината от тази сума.
А Вие, уважаема Nr. 2/10 - заслужената заплата ли изплащате на вашите сътрудници или стандартната?
Да се разтягат морални и възвишени локуми е приятно за собствената самовлюбеност, но е безполезно за обществото.
И отговора ми към автора - работи, но за лудо не стой! / стара българска поговорка.
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: f1585539a7 |
|
20. Авторе, колкото и локуми да въртим или се квалифицираш, или емигрираш в голям град или в държава, където неквалифицираният труд се заплаща достатачно, за да можеш да живееш от него. Просто на мястото, където си твърде много хора предлагат това, което и ти предлагаш - неквалифициран труд.
И да сме съгласни, и да не сме съгласни - няма място за дискусия тук - заплатата не може да бъде според потребностите, защото те са неограничени (основен закон в Икономиката), а заплатата е функция на пазара на труда и на добавената стойност и производителност на твоя труд. За съжаление на неквалифицираните, в момента положението е просто такова, че имаме свръхпредлагане на неквалифициран труд. Това не е навсякъде така - на Запад берачите на плодове взимат поне едни 3-5 евро на час, което поне ти позволява да оцелееш, но както и да го въртим - СРАВНИТЕЛНО (не абсолютно!) погледнато навсякъде по света ниско квалифицираният труд е зле платен да не кажем и неплатен (например за практикантите и доброволците).
Еднакви заплати уж според нуждите имахме през кома, но левчето тогава нямаше никакво покритие, защото кой е луд да произвежда стоки и услуги, когато и мързелив си получава същите парички (173 лв. средна заплата в НРБ). Минали сме го вече това, което някои хора тук намират за добро решение - да плащаме физическия труд по-добре от добавената му стойност и затова сме на това дередже. През кома един лекар е взимал 1/3 от заплатата на машиниста, а най-платени са били шофьори, докери, миньори, сервитьори.
Сега си сърбаме попарата от плановата икономика. Така е, когато те упарвляват 65 години работници и селячество, народът е изскотял и има хора като Пеевски за водачи - от небето ли да паднат?
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 0f49641f1f |
|
21. Виждате ли няма сила на света, която да убеди №2, 10, 20 че има на света и други квалифицирани професии освен инжинер и ИТ специалист. За нея всички други са копачи, миячи или просто слуги на които не трябва да се плаща, те са роби за единия хляб, обувки не са им нужни, те деца и не трябва да имат, а и право нямат някога да притежават такива удоволствия като собствен покрив и връхна дреха.
|
...
преди: 10 години, 9 месеца hash: d93ab132d3 |
|
23. /"1. Ох, не знам. И аз съм така, на пълен работен ден съм, пет дни в седмицата... "/ - до 1,
Аз съм в чужбина и пълен работен ден е 6 дена в седмицата. Няма 5 дена. Почивката е само в неделя. 1 ден. А работиш 6.
И не съм на нискоквалифициран труд, пък и виждам, че всички така работят, чистачи, бармани, сервитьори, в офис, така е при всички нива - 6 дена в седмицата, почивка само в неделя.
При повечето работния ден е 9 часа, плюс единия час почивка стават общо 10 часа на работното място.
/by the way, мечтая си вече да работя в България от понеделник до петък и да имам цели 2 дена почивка/
А на останалите като на 2 и 4, които говорят за емиграция и заминаване в чужбина, ще кажа че и това вече не оправя нещата. Ще се скъсвате да работите от сутрин до вечер, само с един почивен ден в седмицата - неделя - през който ще спите цял ден, и няма да имате никакво свободно време. Ще си съсипвате здравето, а цените на хранителните продукти в някои страни са доста скъпи, има и доста изкушения като по хубави храни и други и парите пак няма да ви стигат. Не е като едно време, когато се правеха добри пари и можеше да заделяш. Все по трудно става в чужбина...
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: b19bf224a5 |
|
24. Номер 17, нищо не си разбрала. Никъде не съм казал, че заплатата трябва да е според нуждите. Аз казвам и давам пример, че понятието "нормална" заплата доста варира според различните хора и от техните разходи.
Номер 12 попита интересен въпрос - какво означава "нормална" заплата, защото под нормална един може да разбира 500 лева, а друг 5000.
За това става въпрос, а не кой колко е трябвало да получава според квалификацията. Четеш повърхностно и не вникваш какво се коментира тук. Аз говоря за едно, ти разбираш съвсем друго. Къде го удряш, къде се пука.
K-Man
|
преди: 10 години, 9 месеца hash: 5470faab62 |
|
25. Ами отидете в Гърция, Германия, Испания, ... и вижте кое е нормална заплата. Разходите са ни еднакви. Значи половин България още не осъзнава дори крайната си бедност. Не знае колко им трябва за да живее. Еми... чий е проблема тогава, за какво говорим, в такъв случай и 400 лв. са ни много.
|
преди: 9 години, 1 месец hash: b5e92edbfc |
|
26. Ще ви дам и моята гледна точка. Аз съм млад лекар, работя в хирургия. Заплатата ми е около 700лв чисто, затова работя и на второ място. Така успявам да ги направя около 1300-1500. На месец ми се събират между 28 и 35 броя, 12 часови дежурства, средно 30. Това означава, че често взимам и 24 часови, защото иначе не е физически възможно, да ги побера в рамките на месеца. Почти след всяка смяна в хирургията, оставам да работя извънредно, без това да ми се заплаща. Често, по 5-6 или повече часа допълнително, на крак, борейки се за нечий живот, с всички съпътстващи екстри-изнервени колеги и пациенти, липса на добра база, чудовищна преумора и хронично безсъние. В свободното си време трябва и да чета, защото ако утре някой от вас дойде, премазан, наръган или кървящ и аз взема грешно решение, това ще ни коства всичко, и на мен, и на вас. Почти всичките ми пари отиват за оцеляване-храна, подслон. Ако ми останат, си купувам някой учебник или ходя на курс. Като студент също работех, само че вместо основната работа, имах университет. Никой не ми е помагал, никой не ме е издържал. Често се е случвало, да лягам гладен, за да си купя учебник, за да мога да се развивам. И до днес рядко си купувам нова дреха, не ми остават средства, всичко инвестирам в уменията и знанията си. Японците са го казали: "Не е възможно човек да успее, ако спи по повече от 5 часа на денонощие. " Сега ще ви кажа и малката тайна, как смогвам с всичко това. Много просто-правя това, което най-много ми харесва на света и не бих си представил да работя друго. Понякога след работа повръщам от напрежение и умора, мия си лицето и си лягам с дрехите, защото нямам сили да се съблека. И това ми харесва, следвам мечтите си, вярвам че един ден ще разполагам и с повече средства. Труда винаги се отплаща! Това е и моят съвет към вас. Ако искате да живеете добре, първо преценете кое ви е наистина интересно да учите и работите. Не избирайте по съвети, по това кое е "престижно", по това какво искат родителите ви. Оставете сърцето да направи избора си, а след това го следвайте до край. Освен това, изберете попрището си по това, с какво помагате на другите, с какво ги правите щастливи. Който дава, рано или късно получава. Основният проблем на повечето българи е, че още живеят в соца, приемат 5-6 дни работа в седмицата, по 8-10 часа за нормално или дори много. Това не е много, на запад живеят добре, защото спят и работят. С многото работа се свиква. В началото боли, после става лесно. Не се плашете от работа! Едно, две, три работни места, колкото ви позволява времето и накрая ще постигнете успех, пък било то вашето и на семействата ви оцеляване. Ако сте здрави, нямате оправдание да не дадете всичко от себе си. Видял съм много хора, които не са имали този късмет, да са живи и здрави, някои са болни и по рождение и никога няма да имат шансовете, които повечето от нас имаме. За тези преминали през университета и неспособни да си намерят работа, ще кажа, че имах колеги медици на по 30-40 години в университета, които работеха, учеха и гледаха деца. Тялото, което природата ви е дала, е способно на чудовищно натоварване и умствен труд. Никога не е късно да се учи, никога не е късно човек да се усъвършенства. Тези, които не го правят, имат оправдания, а те не носят пари и щастие. Нямате възможност да идете в университет? Ами много професии не го и изискват. Например IT специалистите, не са все с "вишу". И Бил Гейтс не е завършил. Сядате, четете, учите се сами, месеци, ако трябва и години и накрая спокойно може да работите за 5цифрена сума, дори без диплома. Съвременният свят търси хора с умения и знания, а не хора с тапии от ВУЗ. Самото завършване на ВУЗ, особено български, не означава нищо, без значение специалността.
|
преди: 9 години, 1 месец hash: 5da561d97e |
|
27. Благодаря ти, 26. Трябваше ми да прочета такова мнение. Аз също работех до скоро на 3 места. Сега работя на 2. Но си мразя образованието и се надявам един ден да нямам нищо общо с него...
|
...
преди: 9 години, 1 месец hash: d344cf0f43 |
|
28. 26. Приемете, че не всички могат и желаят да се развиват в професионален път, да стават мениджъри и добри специалисти. От там следва, че не може и не бива да има работни позиции на по 12 часа, пък ако ще и 9 часа на ден, които да се заплащат минимално, защото всеки труд, дори и ниско клалифицирания, е енергия, време и умора. Тоест, не ми говорете за пазараната икономика, търсенето и предлагането, защото нещата може да са другоятче. Преди за малко работа не са се взимали кой знае колко, но е имало държава с работещи институции. Сега хората нямат за храна. Медици като вас са унижавани за по 700 лв, съжалявам, с оплакване нищо не става, но от работа до работа има огромна разлика, както от преспективи до състояние на държавата и Европа.
|
преди: 9 години, 1 месец hash: e93adb62a5 |
|
29. До 26-как така заплатата ти е толкова малка, мислех, че лекарите взимат повече, особено хирурзите и най-вече в операционна? От къде си?
|
преди: 9 години, 1 месец hash: 7524bff1a2 |
|
31. н 28 пише глупости. 700 лв. взимат най-много медиците, които правят стаж - един пиклив личен лекар взима 3-5 бона само от НЗОК
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: 8490f0fa3e |
|
32. До 30 и 31. Точно толкова вземат лекарите, особено младите. И ммоята заплата е 700. Не пише глупости. Истина е. И аз работя на 3 места. В почивните дни също. Няма спирка. Моят принцип е - работа ли е, никога не се отказвам. Даже напротив. Търся и намирам допълнителни начини да поработя допълнително.
Който седи без работен - не търси. работа има за целия китайски народ. Убедена съм в това и ще го твърдя постоянно. Тези, които висят на помощи, са просто едни мързеливци.
До 26- браво. Следвай своя път. Всичко ще се върне многократно. ти си чудесен човек и отличен професионалист и ще бъдеш високо ценен много скоро, ако това вече не е факт.
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: 7524bff1a2 |
|
33. Подкрепям номер 32. Аз по време на цялото си следване съм работила на 3 места наред с много трудно и отговорно следване в елитен университет РЕДОВНО. Не само сама се издържах, но и имах спестявания. Работех ниско и неквалифицирана работа! Не съм била бедна никога, защото който работи, той винаги има.
След завършването си намерих веднага работа, защото още по време на следването си бях почнала да работя по специалността си, а на 26 г. открихме със съпруга ми и собствена фирма и само за 5 г. така се замогнахме, че теоретично не ни се налага да работим вече, но ни е интересно, имаме големи мечти и в интерес на истината - какво да прави млад човек иначе? Направо ми е странно, че има хора, които не можели да си намерят работа. Смях@.
Днес аз давам работа и не търся сама работа и мога да ви кажа, че плащаме на най-добрите си хора 4 хил. лв. заплата и то на СРЕДНИСТИ. Имам хора, на които дадох шанс, а не заслужаваха - гледаш Автобиокграфия с огромни дупки или непрекъсната смяна на работодател. Влизаш в положение на човека, действително ти трябва такъв човек с такава квалификация, а на интервюто винаги обвинява работодателите си за загубата на предишните работни места. Така назначих в началото 2-3 човека и ги уволних след 6 месеца - алкохолизъм, скътаване са най-големите проблеми на някои хора у нас, които все са без работа. В същото време имам хора, които доброволно работят и събота и правят доста добри пари. При нормални условия не бихме имали работа и за събота, но в интерес на истината просто не мога да намеря хора! И става дума за хора с 2000 лв. нетна заплата до 4000 лв. нетна заплата със средно образование. На висшистите плащаме хонорари до 450 лв. НА ДЕН. (в строителния бизнес сме)
Смятайте дали няма работа.
Имаме 2 проекта, които сме замръзили, защото не можем да направим екипи и ще чакаме да реализираме сегашните проекти, за да ползваме все същите хора.
Предлагала съм работа в момент на отчаяние на роднини, които са безработни от години и не се явиха да работят.
Намерих на братовчед-сирак работа при колега (фирма от бранша) и познайте - пие, не се явява на работа и го търпят само от съжаление, защото баща му е натрупал дългове преди да почине и иначе ще загубят всичко.
Масово в селата и малките градове младите и не само младите кибичат. Особено мъжете.
Пари и работа има за целия китайски народ както казаха горе, но комунизмът изроди явно нацията и научи маса народ, цели родове, цели класи да не работят и по цял ден да мрънкат и чакат на държавата и нямам в предвид тук циганите - ще се учудите, но те дори работят повече от преди и вършат всякаква работа за много по-малко пари - викаш циганската бригада и са пчелички. Говоря за българи, които по цял ден кибичат. СРАМОТА
Работещи бедни иначе няма. Има хора с много големи претенции за възможностите си, които винаги ще си бъдат бедни, защото нямат квалификация и/или не искат да работят. Липсата на квалификация и трудови навици са у нас болест номер 1 и причина за положениет, в което сме. Каквото и правителство да дойде не може да оправи такъв народ, който пасивно чака някой, отнякъде да му пусне, да го оправи, да му сипе да яде едва ли не и да му смени памперса.
|
...
преди: 8 години, 10 месеца hash: e93adb62a5 |
|
34. до 32- е сигурно това им е основната заплата само, аз съм сестра и взимам 600, а лекар да взима толкова нещо не ми се вярва...
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: 4acea04de1 |
|
35. Номер 25, как ще са ни еднакви разходите с Германия, ти чуваш ли се?
Да нямаш предвид разходите за храна от супермаркета?
Всички останали разходи свързани с УСЛУГИ - било адвокатско-счетоводни, било ресторантьорски, било медицински, фризьорски или каквито и да е, са логично няколко пъти по-скъпи, най-малкото защото заплатите на хората, наети във всички браншове са по-високи.
Та, нещата горе долу се уравновесяват, защото тук в България, въпреки ниските заплати, почти всичко е евтино и достъпно.
За стартиране на свой бизнес тук, стига да имаш идея и ум - има възможост, а там без много пари не вървиш. Който е минал по този път знае.
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: 7a5888626e |
|
37. 35 Аз подкрепям напълно №25, а ти съвсем не си прав.
Всички разходи които ти си изброил като услуги първо не са безбожно високи в чужбина, второ не са наложителни, та кажи колко пъти в живота си нормален работник ползва счетоводител, колко пъти се налага да ползва адвокат? Баща ми е на 68 години и никога в живота си не е ползвал услугите на адвокат или счетоводител, работил е човека в завод на заплата.
Медицинските разходи се плащат като данъци от заплата един вид ЗО и лекарствата в повечето случаи, в евро държавите за разлика от Бг, са безплатни. Не се мъчи да излъжеш че едва ли не горките европейци не могат да си позволят фризьор или аспирин редовно, а ние българите можем защото тук фризьорите били евтини.
|
преди: 8 години, 10 месеца hash: da843b03a8 |
|
38. Понеже горе се подхвана темата за това, че в чужбина имало огромни разходи и не можело да се живее кой знае колко по-различно спрямо условията в България, ще дам и своето мнение. Мой приятел във Финландия работи като общ работник в мебелна фирма (доставки на мебели и товаро-разтоварни дейности до жилището на поръчителя) и за този си труд взима чисто по 4500-5000 евро месечно, при 3 или 4 работни дни в седмицата. През ден почива, но работи на 12-часови смени (плюс общо час и половина пътуване до- и от работа), а в 80% от годината там е кучешки студ, така че си изкарва парите напълно заслужено и с големи усилия. Храната във Финландия е средно два пъти по-скъпа от нашенската, но затова пък там е здравословна и качествена. На практика нямат същите марки като у нас, с изключение на Кока-кола и 2-3 вида шоколади. Каймата е кайма, кашкавалът е кашкавал, сиренето е сирене. Няма "имитиращи продукти", причиняващи рак и Алцхаймер, както е у нас. Продуктите с Е-та са на отделни щандове и като цяло хората там ценят здравето си и почти ги купуват. Имат кристално чиста чешмяна вода, без хлор и нитрати. Водната инсталация на всяка сграда задължително е с филтри.
А ако знаете какъв апартамент си е взел под наем за 800 евро на месец! Бижу. Луксозно двустайно жилище с пълно обзавеждане, с голяма баня със сауна (там повечето са такива, заради студа), двойна дограма на прозорците с общо 4 слоя стъкла, 40 см стиропорена изолация на стените, вградена климатична система (като тези във фирмите, защото там в новите сгради просто не ползват климатици). Смешното е, че съм проверявал по обяви в България за подобно жилище под наем, и тук такова излиза значително по-скъпо, защото у нас се води "лукс", а във Финландия това им е стандартното.
Цените на техниката почти без изключение са по-ниски от тези на същите неща в България, понякога с до 50-100% по-ниски! И още по-важното - там се внасят качествени партиди от стоките, докато в Източна Европа ни биват пробутвани стоките с брак и дефекти. Обслужването в магазините им е на светлинни години пред грозното отношение, което се среща периодично в България. При рекламация на изгорял електроинструмент с очите си видях как на моя приятел с усмивка и вежливо отношение веднага му дадоха оборотен уред, докато тече безплатната поправка на неговия. По-късно с друг уред се случи още по-интересно - подариха му нов и взеха неговия за поправка! Там в магазините треперят за доброто си име, защото знаят, че един разсърден посетител може да повлече още доста хора да се откажат да посещават въпросния магазин, а доволният ще докара още двамата нови.
Пак поради тази причина, от една фирма за лазерно рязане му върнаха 600 евро за въпросната услуга, тъй като някой лазерно рязани стоманени планки бяха с леки неточности или непълни прорези. Дори не си поискаха планките, защото по закон трябваше да стане за тяхна сметка, а те няма какво да ги правят. И така останаха за нас и ние с малко допълнителна обработка ги въведохме в ред и на практика накрая излезе така, че получихме безплатна услуга. Това в България е абсурд да се случи, тъй като съм имал подобни практики над 10 години тук и съм се нагледал на "отношение" в подобни фирми, когато сгафят.
Във Финландия има истинска средна класа население и затова почти всички имат лека кола, като 1/3 са модели на Волво, предимно комби. Ако не е Волво, пак шансът да е комби или ван е голям. Няма я тази типична за много българи психологическа нужда от показност да си с някоя мощна немска машина, защото хората са практични. Учениците след 14-тата си година имат право да карат малолитражни двуместни коли с по 15-20 к. с.. Цените за престой на платени паркинги (между 2 и 15 евро на час) или глобите при паркиране на непозволени за целта места (80 евро) действително са доста по-високи от нашенските, но пък има достатъчно безплатни паркинги. Там за цяла година не видях нито един "паяк" да вдига кола. Направо пишат бележки и ги оставят на челното стъкло, и най-важното - лихви текат почасово още на следващият ден, така че няма мърдане и всеки прегрешил гледа да плати час по-скоро, за да не набъбне глобата. За целият ми престой там видях една дупка по пътищата им, която на следващата нощ (да, нощ, за да не се пречи на движението денем) вече запълваха. Тук-там има пукнатини по асфалта, но това не е от некачествена или тънка настилка (както е случаят с нас, с цел да се крадат средства и постоянно да се намира работа за "наша фирма"), а защото температурите през зимата често достигат минус 30-50 градуса под нулата.
Вечеря в китайски ресторант (но истински такъв, луксозен - каквито просто няма в България) за трима човека излиза 60 евро, т. е. по 20 евро на човек. В България подобна храна в китайски ресторант излиза към 20 лева на човек, което е двойно по-евтино. Но приравнено с доходите, ние сме в доста неизгодно положение.
Както беше споменато горе, някои специализирани услуги, като адвокати, счетоводители, зъболекари и прочее са доста скъпи, но и в живота я ти се наложи да опреш до такива, я не. Масова практика е да ходят на почивка в южните страни (включително и по родното черноморие) и там да си правят зъбите евтино, като така цялото това удоволствие им излиза по-евтино, отколкото само да идат на зъболекар във Финландия. Това го правят, само ако има неотложен проблем, който не търпи отлагане, иначе в други случаи - "зъболекарска екскурзия".
Там скъпите телефони са нещо нормално (отделно, че са и почти двойно по-евтини, отколкото в България) и въобще не ги ползват с цел да се правят на тежкари през околните.
Дрехите и обувките са 2-3 пъти по-скъпи от тези у нас, но за сметка на това са и в пъти по-качествени и издръжливи, така че нещата се изравняват. Велосипедите (а там се кара страшно много, дори и в студа - както е културата на обществото и в Холандия) са по-скъпи, но не са "китайчета" с лесно развалящи се механизми и похабяващи се след година ползване лагери. Същото важи за мебелите и за каквото още се сетите. Въобще - каквато стока там е по-скъпа, във всички случаи е по-качествена!
Та... така, за разликата в стандартите. Отдавна да съм заминал за Финландия и с хубава заплата (защото притежавам рядко срещани умения в моята област и са ценени), ако не радеех за моята Родина и ако нямах свои вече започнати планове за частно развитие тук. Ако не бяха тези две причини, дори бих търпял някак и кучешките студове там поне за няколко години, докато натрупам пари и пак да се върна тук.
На всички хора пожелавам да успеят да намерят това занимание, което да им носи удовлетвореност, добри доходи и достатъчно свободно време!
За мен личното време е страшно важно и се считам за късметлия, че още като ученик реших не да следвам след Средното си образование (за разлика от връстниците ми, които летяха в облаците, че ще стават все адвокати и лекари с високи заплати, а и, за да продължат си живуркат още 5 години на гърба на родителите си, докато "следват" в Студенски град), а да наблегна над самообучението ми в областта, в която работя в момента - проектант на машини. Левче не съм дал за следване или курсове, защото зная, че най-добрите и истински познание се научават от личен опит при сблъскване с проблемите в практиката, а не със зубрене на теорията. Да се разчита на диплома, дори и в чужбина, не става, а в България това е пълен абсурд. Всичко зависи от личностните умения и положен труд. Според мои познати, съм "изпуснал ценни години на забавление на младини", изразяващи се в НЕходене по купони и НЕкиснене по клюкарски заведения, но от моята гледна точка, аз взех единственото правилно за мен решение и вложих най-дейните си години в това, което 10-15 години по-късно вече се отплаща по начина, който желаех тогава.
|
|
|
Коментари очaкващи одобрение: няма |
... |
|
|
|