1. Лош късмет ли е това или така стават нещата?
Така стават нещата и то не само у нас. В предприемачеството неща като „късмет“ не са определящи особено в началото
Ти направи ли си Бизнес план например и имаш ли поне 50% от началния капитал или имущество за залагане?
Виж, явно не си учил Икономика под никаква форма (дори като самоучение), но ти трябва да прочетеш поне обща теория по Маркетинг и Мениджмънт, по Предприемачество, Счетоводство и Финансиране, за да можеш да скрепиш един елементарен Бизнес план например, но и да осъзнаеш разликата между предприемача и мениджъра (управителя на български)... Основната разлика е, че за ралзика от управителя, който само управлява капитала, то ПРЕДПРИЕМАЧЪТ (какъвто искаш ти да си) поема целия икономически риск за вложения капитал. Ти искаш да си предприемач, но без да носиш риска за своето начинание. Такива „сладки“ в реалния свят няма.
Ти искаш хем да си предприемач (фирмаджия по народно му), хем нямаш капитал (никакъв! ). Не става просто така
Или ще трябва да порабитиш, за да натрупаш начален капитал и след като проработи идеята ти и имаш резултати някакви да се пробваш да привлечеш инвеститори (съдружници, банка като кредит), или ще трябва да растеш органично - тост почваш от малкото и реинвестираш печалбите си. Чрез органичен растеж са порастнали дори огромни компании като Virgin Group например или дори у нас един Марешки е тръгнал с аптеката на баща си. Не е нещо лошо да тръгнеш от малкото и да растеш ако се получи, а след един момент ще получиш и кредити (дори ще те зариват с кредити), но до тогава ще е трудно - така е почнал всеки успял предприемач.
Средно положение общо взето няма - никой собственик на капитал (инвеститор) няма да финансира твоята идея, поемайки 100% риск, за да може ти да си играеш на предприемач.
Добрата идея сама по себе си не е достатачна. Да, много е важна, но не е достатачна, защото инвеститорът се интересува само от едно нещо - от рентата, която ще получи срещу риска си. Ако тази рента при теб е прекалено малка за риска, ти няма да получиш просто финансиране.
Или трябва да увеличиш рентата (печалбата) с друг бизнес план, или трябва да редуцираш риска на инвеститорите като например осигуриш част от капитала за своя сметка (начален капитал).
Най-добре у нас е да работиш в началото със 100% начален капитал и да ползваш инвеститори, за да растеш. Има вариант в зависимост от бранша да привлечеш реално от доставчиците към 20% капитал просто като се разберете да плащаш след като реализираш продукцията си. Например малките магазинчета, повечето заведения плащат чак след като са продали продуктите, при повечето неща е така като има големи фирми, които плащат 9 месеца след доставка дори.
Друг вариант е да привлечеш „тих“ съдружник, който само да инвестира, но ти да си управител, но той ще иска 49% поне от собествеността на фирмата ти да го компенсираш напълно през първите 3-5 години на работа, но да си запази собствеността на фирмата - с две думи ще ти източи после печалбата и няма да можеш да растеш.
И още за идеята си се замисли дали е
- УНИКАЛН
- ДАЛИ СИ ПО-ДОБЪР ИЛИ ПО-ЕВТИН ОТ ДРУГИТЕ
- ДАЛИ ИМА ПОТЕНЦИАЛ ЗА ПЕЧАЛБА НАД ПАЗАРНАТА, защото капиталът е без ограничения - инвеститорът смята къде ще може да реализира най-добра рента от вложението си и ако съседът ти, който е строител прави 30-40% рента с 10% риск от загуба, а ти с твоята идея след като си си платил възнаграждението и фиксираните разходи правиш 10% рента за 50% риск за инвеститора ставаш просто неинтересен.
В страна като нашата има недостиг просто на капитал.
Не разчитай и на ЕС-проектите, защото дори те не са за 100% финансиране, а по-скоро са с определени цели - или екологични, или социални, или просто за увеличаване на конкурентноспособността на съществуващи фирми и така нататък, но никой луд (дори ЕС) не финансира с извинение глупави или рискови идеи, които нито са уникални, нито са по-добри от съществуващите, нито имат някакво социално, екологично и така нататък значение. С две думи поредният проект за възстановяване на някоя несъществуваща от 1500 години крепост по-скоро може да получи финансиране от ЕС от теб, защото те ще дадат работа на местни безработни и ще пораздвижат туризма в недоразвит район, което е социалната цел, но който иска да прави бизнес не се занимава с ЕС проекти, а просто има уникална идея, по-добър е от останалите участници на пазара ИЛИ има поне начален капитал.
Ти можеш да се кандидатираш някъде за управител например ако имаш нужните умения и образование, но за предприемач се изисква просто повече.
|