Споделена история от Спорт и красота

Растеж и тренировки
Здравейте. Аз съм момче на 14 години висок съм 171 см, ходя на фитнес и избягвам клековете със тежести, та до въпроса ми фитнеса влияе ли на растежа по някакъв начин? Да добавя, че съм редовен. Искам да си ускоря растежа харесвам си килограмите но не и височината. Ако можете да ми кажете колко мога да израста още като се има в напредвид, че баща ми е висок 180 см а майка ми 164. Мерси, предварително!

Коментари

1.   До 19 годишна възраст не се препоръчват никакви силови тренировки, понеже те са свързани с натоварване на костната система, а тя до тази възраст расте и е податлива на деформации.
Имам приятел, който така се бастиса и сега не може да си пипне с ръка гърба по никакъв начин, да не говорим за други проблеми, които има.
Бъди изключително внимателен! Вместо да изпишеш вежди на се си избодеш очите. До 19 години само тичане, скачане, танци, плуване, спортни игри (баскетбол, волейбол, футбол) и други подобни занимания. Силови и тежести - определено не!

2.   Щом си на 14, би трябвало поне до 16 да се източиш още малко повече на височина. Но си е до ген. Тренировките могат да попречат на разтежа дотолкова, доколкото има някакво преизтощение или насочване на хранителните вещества предимно във възтановяване и разтеж на мускулни, при непълноценно хранене. С увеличаване интензитета на физическото натоварване се увеличават и нуждите от специфични елементи, което няма как да се изчисли точно и може да се получи недостиг на някои или всички. Моето мнение е да отложиш тежестите за след няколко години, заради неподготвеност и повишен риск от контузии. Ако не можеш поне 100 пълни клека със собствено тегло в една серия и 50 лицеви опори, тежестите са само за помпане на егото.

3.   Височината се определя най-вече от генетиката ти, както и от храненето. Всичко останало са митове и легенди

4.   Ръста на човек, зависи от родителите, наследствен фатор е. Дигането на щанги, потиска растежа при щангистите, но ако се вдигат в право положение, но от лежанга и то в продължение на години.

5.   Може и да ги стигнеш 180, някои хора израстват рано други късно. От клековете няма да станеш нисък хаха не е толкова просто, те помагат не само за краката но и за цялостанта стойка, равновесие, координация между мускулни групи.

6.   Пълни глупости пише номер 1. Силовите упражнения помагат за изграждане на здрава костна система, но както писаха някои горе - не от изправено положение, а от лег се вдигат тежестите. Не прекалявай с тренировките! Тренирай 2 пъти на седмица, малко повторения но на макс тегло, почивай си добре и прави аеробични упражнения - тоест движи се в ежедневието, участвай в разни групови спортове като баскет, футбол, участвай активно в часовете по физ. култура и това е повече от достатачно не само за възрастта ти, но изобщо. Прекалената тренировка няма да ти помогне, а напротив - ще разграждаш мускул ако не почиваш доказана е ефективността на малко повторения, но на максимална за теб тежест - по-добре значи да правиш 3 серии по 5 повторения на макс тежест от 5 серии по 20 повторения и да киснеш с дни във фитнесите. Прави 30 мин. тренировка, но да е на макс тежести и на всички групи мускули! Не се мъжи излишно, няма да постигнеш резултати с прекалено много тренировки.
Ако искаш да порастнеш висок яж много месо, риба, зеленчуци, мазни млечни продукти (не от обезмаслените! ), зехтин, майка ти да готви с масло, защото при нагряване и зехтина, и олиото се оксидират и стават токсични! Олио и студено не консумирай, защото е само Омега 6 мазнини и е токсично (причинява рак, сърдечни заболявания), а яж обилно зехтин от екстра върджин - 2 супени лъжици на ден яж от него и накарай майка ти да готви с масло или с някаква животинска мазнина.

1-2 плода дневно и спри фастфуда, захарта, хляб и всякакви житни и печива, бобови храни, не яж и грах яж богати на белтъчини и мазнини храна, умерено ядки (без фастъци! те не са ядки, а вид бобово) но и много зависи от гана ти и как си се хранил до сега, включително как се е хранила майка ти по време на бременността. Най-важно е обаче сега да ядеш много месо, риба, спанак и други зеленчуци и да спреш боклуците, включително газираните напитки, натурални сокове, фрешове, разни Ред Були. Яж естествена, истинска храна и искай майка ти да готви, а ако в училище няма хубава храна по-хубаво не яж там, спести си парите и яж вкъщи.

7.   Не знам колко влияят тежестите на растежа, но по-добре да не рискуваш. Тренирай на лостове, хем ще си навън, хем е по-социално и забавно.

8.   Благодаря за коментарите радвам се, че сте учтиви! Ще ги имам в предвид.