Споделена история от Спорт и красота

Ужасното тяло
Здравейте! Момиче съм на 17г. Понеже съм пълна и реших да ям по малко и да правя упражнения у дома (по 20 Мин). Вървя по около 10 км на ден. От 6 месеца го правя, но няма никакъв ефект. Можете ли да ми дадете съвет как да отслабна???

Коментари

1.   Хормонален проблем?

2.   Здравей, мило момиче.

Първо: как установи, че си пълна? Личният ти лекар ти е предложил да редуцираш малко или повече телесна маса, за да си по-здрава и да влезеш в норма, или ти сама си решила, че си дебела, и самосиндикално си се диагностицирала с наднормено тегло? Колко си висока? Колко тежиш в момента? Какво е телосложението ти? Не казваш нищо за това, а тази информация е ключова в много аспекти.

Второ: веднага е редно да те запозная с механизма за сваляне на килограми и респективно за задържане на тегло, защото доколкото чета, тази материя все още ти е непозната. И така, на тялото му трябва енергия, за да оцелява и да бъде здраво. Енергията си я набавя от храни и напитки. Гори енергия, когато се движи. Тоест, ако на ден са ти нужни 1500 калории, но ти си изяла 1300, ти си в дефицит от минимум 200 калории, поради което неминуемо ще отслабваш. Ако обаче приемаш 2000 и впоследствие не си изгорила 500 (така че в края на деня да си приела 1500 и така да останеш на същото тегло), ще пълнееш.

Свързвам това с информацията, която ни даваш, че ходиш по десет километра. Щом не отслабваш, значи не си в калориен дефицит. Щом не си в калориен дефицит, значи приемаш на ден горе-долу толкова калории, колкото са ти необходими, за да задържиш настоящото си тегло. С други думи си супер откъм движение, но ти трябва железен и здравословен хранителен режим, за да отслабнеш (ако действително имаш нужда, разбира се).

Сподели какво и колко ядеш, ще се радвам да прочета едно твое примерно меню за деня (в грамажи за всеки вид храна). Можеш да използваш някой онлайн калкулатор, който да ти пресметне колко калории са ти необходими, за да поддържаш базов метаболизъм. Като знаеш това, превърни настоящия си режим в калории (всички стойности на сирене, яйца и т. н. за сто грама ги има в нета) и виж колко калории реално ядеш всеки ден. След това постепенно редуцирай цифрата и готово, ще отслабваш. Ако започнеш да приемаш предимно здравословни храни - зеленчуци, плодове, чисти меса и риби, немазни печива и супи, вода с лимон, черен шоколад (по малко), успехът ти ще бъде още по-бърз и видим. Успех!

4.   Калориен дефицит се наричка, миличка

5.   Важно е и с какво се храниш. Колкото и да се движиш ако се храниш с повече от това което изразходваш винаги ще е така.
Промени хранителните си навици. Не яж вафли, бисквитки, макарони, пици, дюнери. Избягвай пакетирани храни и пробвай да си съставяш меню от храни които са здравословни.

Ако смяташ, че се храниш здравословно и не е това причината може да отидеш на лекар. Понякога здравословен проблем също може да е причина

6.   Изключи от менюто си : всякакви сладкиши, които са на тестяана основа (бисквити, кексове, мъфини, вафли и т. н)... опитвай се да си набавяш сладкото от мед, плодове, черен шоколад. Хляб (без бял хляб) хапвай на сандвичи сутрин примерно (две филийки) и после недей да консумираш хляб. Не си купувай пици, дюнери, mc donalds, subway и т. н... хапвай неща, които са домашно приготвени. Яж по 4-5 пъти на ден, но в по -малки количества като гледай да не ядеш след 8ч. Пий по поне литър и половина вода на ден. Лягай си до 12 часа. Това са малки на пръв поглед промени, които на мен ми помогнаха да сваля кг, когато бях надебеляла.