Споделена история от Спорт и красота

Бойни изкуства, Вингчун, МуайТай, Бокс?
Здравейте, чудя се дали да започна да тренирам, някое от следните бойни изкуства, Вингчун, МуайТай или Бокс. Целта ми е да се науча на самоотбрана, ако някой ме нападне на улицата примерно, а не да ставам състезател. Има ли някой от вас, който тренира да каже как протичат тренировките и дали има голям шанс за контузия, и т.н при начинаещи. Тоест, ако може да се понауча малко без да ми чупят носа или други неща в спаринги :).

ПС: тренирам като начинаещ фитнес и плуване. 181cm/77КГ.

Коментари

1.   Бокс и спаринги.
И има разлика между страх и бъзливост. Не бъди бъзльо. По-добре да изядеш 4-5 лоши юмрука в главата, отколкото да си милиш, че като си блъскал на крушата по 10 минути на ден за седмица, можеш да набиеш всеки.

2.   За самозащита борба, бразилско жиу жицу и бокс са най-ефективни, защото замисли се, в уличния бой правила няма и самият бой е един хаос където летят удари и всичко става за секунди, вингчун, карате, таекуондо, и другите не стават за уличен бой. Кикбокс и муай тай стават до някъде, ама ако не сте някъде където има достатъчно свободно място ритниците отпадат

4.   От трите които си изброил съм тренирал само кик бокс муай тай около 2 години без да съм ходил на състезания. В основното училище съм тренитал 6 месеца карате киокушин кай и имам 2 състезания. От каратето не съм доволен ама хич. Там беше лицеви опори, коремни, преси и подскоци до откат. В смисъл тотално изтощение и накрая се кланяш на един дърт японец на стената.
Като по-голям вече един приятел ми вика аре да се запишем на бокс(класически). Викам супер чувствах се силен в ръцете не исках да тренирам крака вече. Да обаче той объркал залата и влязохме в кик бокс муай тай клуб.
Е, мога да кажа, че кик бокса е супер от ударните бойни изкуства.
Има два вида бойни изкуства -ударни (бокс, кик бокс карата и др )и хватови(борба самбо, джудо и др)
Всъщност класическия бокс дори не се води бойно изкуство той е СПОРТ, но както и дае.
В кик бокса научих много неща за много кратко време, за разлика от тъпото карате. Много по практично е за улицата например. Но не те съветвам да се биеш в цивилния живот, от боя стават само проблеми.
Грубо тренировката започва така: малко тичане, загрявка, малко лицеви опори малко коремни преси малко подскоци и вече се започва същината. Бой по крущата под наставленията на тренера. Различни удари с ръце и крака, различни комбинации. После лапи. Тренера държи лапи, задава ти комбинация и ти удряш, както и се пазиш (както по филмите)После може да ти каже да вземеш 2 гирички и да правиш бой със сянка. И накрая за сюрприз се прави спаринг. Естествено ако ти си новобранец, тренера ще подбере друг новобранец.
Моят първи спаринг беше само с лява ръка( и аз и другия). Голямо шоу беше.
Аа и не се притеснявай от спаринга. Има каски има протектори и най-важното започва се леко. Пазите се.
Аз сега пак бих се върнал , но ми се върти в главата и нещо хватово. Да пробвам например борба или граплинг.

5.   И аз подкрепям кик бокс и муай тай с 2 ръце

7.   За уличен бой класическия бокс плюс спринта (лека атлетика) са най-добрата комбинация. Реално спринта е по-важен. Бокса ти трябва само в случай, че поради някави гадни обстоятелства няма накъде да спринтираш.

8.   В реална обстановка нямаш много възможност да прилагаш хватки и ритници. Най-приложим е класическият бокс.