Споделена история от Спорт и красота

За първи път на фитнес
Здравейте,
както прочетохте от заглавието, скоро най-вероятно ще посетя фитнес зала за първи път. Понеже нямам никакъв опит, бих искал да ми дадете някакви съвети (може да споделите как е минал първият път при вас). Благодаря предварително!
П. п. на 17 съм.

Коментари

1.   Ако ти е за първи път, най-добре отиди с приятел, който да ти направи програма за тренировки и да ти покаже как се правят правилно упражненията (аз така направих, но може и с инструктор). Съветвам те да започнеш с много малко колограми. В началото бях такава мекица, че с 10кг си направих травма на прасеца и трябваше да прекъсна за 2 седмици. След това вдигах вече и собственото си тегло без проблем. Очаквай яка мускулна треска. На мен през първите 2-3 месеца ми се повръщаше от натоварване също, но след това ми мина. Не яж преди тренировка. За максимални резултати спазвай нисковъглехидратен, високопротеинов режим. В деня за тренировка може да ядеш ориз в храненето преди тренировката, за да се стягат мускулите.

2.   Обличаш си удобни спортни дрехи, отиваш уверено в залата и си тренираш. Предполагам си си избрал упражнения, които да пробваш първия път. Не се притеснявай и не се срамувай. Всеки започва от някъде! :) Може да си сложил слушалките и да си пуснеш музика докато тренираш или да доведеш някой с теб, ако имаш брат или сестра. Може и приятел, братовчед. Отначало ти се струва малко страшно, но ще видиш после като свикнеш.

3.   Вземи някой с теб който ходи на фитнес и му обясни, че до сега не си ходил и да те научи как се използват уредите. Ако нямаш такъв приятел, запиши се за тренировка с инструктор, за да те научи той.

4.   Проучи с какви упражнения да започнеш, за да не си като муха без глава там, бъди облечен спортно (duh) и общо взето е само това. Не го мисли, че няма да знаеш как се ползват някои уреди, повечето не са сложни за схващане, а и все ще се намери някой самарянин, който да ти обясни при необходимост. Дори не е нужно да питаш, на него ще му стига само да те види, че си начинаещ и седиш пред уреда все едно решаваш някоя гатанка

5.   Спокойно, не е като при уролог.

6.   Иди с приятел, да ти покаже базови упражнения. Ако нямаш приятели, задължително поискай инструктор да ти покаже какво да правиш. Не се насилвай много първия път. Поне един месец карай съвсем лежерно с леки тежести и малко повторения. Иначе на другия ден ще те боли всичко и може да се контузиш. За първа тренировка бих препоръчал две серии по 6 пъти на лежанка само с лоста. На трапеца две серии по 6 с една плочка. Една серия с най леките дъмбели за бицепс и една за трицепс. Ако никога не си тренирал дори на лостовете и това ще ти е много за първи път.

7.   Просот говори с иснтрукторите, за да ти съставят програма и хранителен режим.