Споделена история от Спорт и красота

Фитнес въпроси
За колко време при подходящи хранителен режим и тренировки може мъж на 30-40 с нормално теложслоение нито слаб, нито дебел да направи наченки на плочки и гърди? И може ли това да се постигне в домашни условия без уреди?

А може ли мъж на 50-60 тепърва да направи тяло?

Коментари

1.   1) 'Наченки' на плочки и гърди - ако разбираш наченки да ти се очертават съвсем леко само горните 2 плочки - с подходящ режим и кардио(тичане, плуване, скачане на въже) може да изкараш за 4-6 месеца, ако си с нормално тегло.

Говорим за 2 плочки, тоест около 15-16% подкожни мазнини. За 6 плочки трябва % мазнини да ти е не повече от 12-13%, което се постига с много тренировки и хранителен режим

2) Мъж на 50-60 години 'тепърва', трудно ще направи тяло. Имам предвид, ако е отпуснал мазнини, яде и пие алкохол в големи количества трябва тотално да си промени начина на живот и рахраненето.

Ако е спортувал като млад може доста по-лесно да влезе във форма.

Т. Т.

2.   Не може да ти се отговори конкретно на 1 въпрос. Може да се случи за период от време през което трябва да имаш търпение, постоянство, воля да не се отказваш и да тренираш и да се храниш правилно.
Препоръчвам ти да ходиш на зала с инструктор, той ще ти покаже правилното изпълнение на упражненията и ще ти изготви диета. Не се притеснявай, дори МР ОЛИМПИЯ е започнал от някакво начално ниво. Смело си вади карта за залата.

За 2рия ти въпрос. Да може, пак с инструктор най добре, защото той може да прецени кои упражнения може да се изпълняват за да се намалят възможностите от контузии, а и е друго като някой ви обясни и покаже нещата.

Успех!

3.   На 60 - не и без стероиди, вече си старец и си пази сърцето, а не да вдигаш тежести за мускули. По-добре прави разходки и гимнастика единствено.
На 50 - по-трудно, но теоретично възможно.
30 и 40 - нямаш проблем, трябва доста белтъци да ядеш обаче - 1. 2 до 1. 6 грама на килограм, което пък ще ти натовари черния дроб и бъбреците.

За колко време ще стане - зависи си от твоя ген. От няколко месеца до година. За отчетливи плочки трябва и да си слаб, което пък противоречи на качванато на мускулна маса, затова обикновено първо ставаш едър, после пазиш диети и сваляш мазнините (но и част от мускулите заминават).

4.   Ако тренираш постоянно може и да стане.

5.   Може в домашни условия. Хубава храна и редовни упражнения.

6.   Плочките са лесни, но трябва да свалиш много килограми и без мазнини. Ще имаш, но не и сила.

7.   3, личи си че не си компетентен и заблуждаваш човека.
Аз съм на 53 и имам плочки. Докъм 50- 51 бях дебел. Отнема около 1- 2 години, но трябват всекидневни занимания- поне по половин час. Мога и мускули да напомпя но не са ми приоритет. Преди 2 години почнах кикбокс и там големите мускули по- скоро пречат.
Като млад съм ходил на таекуондо и карате, та не съм почнал съвсем от нулата. Тренера е на 63 и е супер фит. Та всичко е възможно ако човек има мерак. Мисля че докъм 70г. възраста не е пречка.

8.   Изкарването на плочки е до ген най-вече, къде трупаш мазнини. Но общо взето красив корем се прави само в кухнята, упражненията в тази зона почти не помагат. Калориен дефицит и много протеин, това е. И пак не е гаранция, че ще ги изкараш. Другия вариант е със зоб.
Ж24

9.   Съгласен съм с номер 8.
Много зависи какъв соматотип е твоето тяло. Аз съм Ектоморфен тип, вече съм на 34 и само поддържам тялото си. Имам си ясно очертани 8 плочки в период на дефицит.
Просто натискай здраво във фитнеса, прави 2-3 пъти здраво кардио и хапвай чисто. Резултатите ще дойдат, не се съмнявай.
Просто натискай!

10.   Относно плочките и изобщо мускулите - тренировките са 10-15% от нещата. Другото е режима на хранене. И не казвам диета, казвам режим. На възраст след 30 г., да не говорим 40, 50 и нагоре - редица хормони, които спадат към горящите мазнини спадат драстично. Говорим най-вече за хормона на растежа и за тестостерона. Тези 2 хормона имат директно и пряко отношение към горенето на мазнините и към мускулатурата. Ако щеш убий се от трениране - но топенето на мазнини и качването на мускулна маса е чиста биохимия - зависи кои хормони отключваш и кои заключваш. Качването на мазнина, загубата на мускули е също биохимия, но там пряко отношение имат други 2 хормона - инсулина и кортизола. Лошата новина е, че инсулина е доминантния хормон, в присъствието на инсулин веднага се подтиска хормона на растежа, намалява тестостерона и също третия горящ мазнини хормон - глюкагон. Всъщност, относно горенето на мазнините (да извадиш плочките) най-важния е глюкагона, той няма отношение към качването на мускули, но е най-важния фет бърнър и директен антагонист на инсулина. И двата се произвеждат от панкреаса и регулират кръвната захар - т. е. ако е висока (ядеш често, ядеш сладко, хляб, въглехидрати) - тялото пуска инсулин, които сваля захарта и сладира мазнини. Когато не си ял повече от 8 часа захарта ти почва да пада, пада и инсулина - тогава се отключва глюкагона, които произвежда глюкоза и стабилизира кръвната ти захар - процеса се нарича глюконеогенеза при който освободения глюкагон атакува мазнините и ги разгражда за енергия и стабилизиране на захрта. Успоредно тялото произвежда и хормон на растежа, за да защитити протеините ти - т. е. мускули, за да не може глюкагона да ги разрушава. Ако в тази среда, високо глюкагонова и висок хормон на растежа направиш тренировка, особено и интензивна - това е пика на освобождаване на глюкагон, хормон на растежа и тестостерон - тоест, каквото ти трябва да стапяне на мазнините. За да покачиш мускул трябва след тази тренировка да ядеш бързо, да затиснеш тези хормони и да отвориш градивните - т. е. инсулина. Казано просто - не яж често, 2 пъти най-много и компресирано - 4 часа. Остави си 20 часа процорец без ядене, така ще имаш 12 часа в които хормоните активно разбиващи мазнини като глюкагон и хормон на растежа ще доминират, а ако тренираш и вдигаш тестостерона и тях допълнително - готов си. Всичко е биохимия. Но ако пиеш, ядеш често, ядеш захар, тъпчеш се с хляб - инсулина затиска всичко и пускаш едно голямо шкембе - шкембето, тлъстинтие на корема са най-ясния знак, че имаш проблем с многото инсулин. Колкото до кортизола - това е стресов хормон, трябва да спиш повече, да медитираш, защото той е известен с деструкцията на протеините (т. е. мускилите). Третия хормон, който те спъва - грелин (хормона на глада) те лъже, че си гладен, стърженето на стомаха, мисълта за храна постоянно - това е ефекта на грелина, особено силен рано сутрин. Тоест, ти трябва да се пребориш с това да елиминираш закуската и да ядеш чак на обяд и до 1800 макс. Закуската е най-вредното ядене. Сутрин рано кортизола е на пик, грелина е на пик, остава само да отключиш и инсулина и директно складираш мазнини, запомни го - без закуска!