Споделена история от Спорт и красота

Какво мислите за минималистичния начин на живот за обличане?
Здравейте. Контрастно на повечето теми за свръхкупуване на нови и нови дрехи, обувки, аксесоари, ми е интересно как виждате обратния вариант - да живеете с доста по-малко и наистина необходимите?
Намалих броя на дрехите си, така че да нямам нищо излишно, нямам обувки и аксесоари за всеки случай, които никога не ползвам иначе. Старая се да избирам дреха, която се съчетава максимално с повече неща от тези, които имам. Обувките са ми 8-9 чифта като цяло и за мен са достатъчни. Тоест концепцията това го имам, но не го обличам никога, вече е чужда за мен. Лично за мен това ми помага да се справя със стреса някак понякога, повечето място ми създава усещане за комфорт, чистота и непретрупаност. Отделно когато не се чудиш измежду много неща, правиш много по- лесно и очевиден избор какво да облечеш. С хубави аксесоари може да се получат немалко съчетания, за да изглеждаш по- разнообразни всеки ден.
Същото мисля и за козметиката- 2 парфюма, които са качествени и се идентифицират с теб например, са напълно достатъчни, за какво да имаш много, чиито срок ще свърши неупотребени докрай. Купуваш, употребяваш и тогава следващия ( не налагам мнение, споделям своето). По- хигиенично ми е да имаш малко, но качествени неща, отколкото повечко, но да застояват.
Не знам обаче тези мои виждания как се приемат, за това питам- какво мислите? Ако имате такъв партньор/ка, а Вие предпочитате изобилието, ще Ви пречи ли по някакъв начин?

Коментари

1.   Аз не бих имала нищо против човека до мен да има малко дрехи, стига те да са в добро състояние и да са чисти. Иначе съм съгласна с теб, обществото ни е консуматорско до краен предел, зариваме се с боклуци отвсякъде. Който не харчи за дрехи, ще харчи за други излишни неща. Подкрепям да се инвестира в малко, но качествени дрехи. Модните тенденции се сменят всяка година, но има дрехи, които са си класика и няма как да сбъркаш ако инвестираш в тях.

2.   Това няма нищо общо с минималистичен живот. Това е точно да си купуваш това, което ти трябва, без да се лишаваш и без да купуваш излишни неща. За мен другите две не са нормални. Да си купуваш прекалено много или излишно скъпи неща, или обратното - да живееш като скот и да не си позволяваш елементарни неща от първа необходимост като относително качествена храна например (освен ако не си принуден от обстоятелствата, разбира се). Това второто е минималистичен живот.

3.   От повече от 15 години живея така и ми е супер. Малко купувам, но най-качественото и скъпото. Резултатът е че се пести колкото да една луксозна екскурзия в Европа годишно. Парфюмът ми е само един, но луксозен и скъп и като видя, че свършва си взимам нов. Същото важи и за всички козметики у дома. Мъжът ми е същият, така че сме екстра. Детето е малко и все още расте, а и няма изграден стил. На него му взимаме скъпи обувки, но дрехите са от синсей и пепко. Много е важно това, че последните 20 години сме едни и същи килограми, иначе номера няма да сработи.

4.   8-9 чифта обувки се бара за минимализъм? Съвсем изплискахте легена.

5.   Това, което описваш го виждам в границите на нормалното. Нямам проблем с дрехите на никого, дали ще са малко или много. Щом спазва хигиена, има добър вид и не го прави, защото е фанатик на тема харчене, а му е по- практично си е просто нормален личен избор.

6.   Значи 8-9 чифта обувки било минималистично, а хората които имат 2-3 чифта обувки какво е?

7.   Номер 4, събират се 8-9, дори само от най-основните видове: 1 чехли, 1 зимни, 1 маратонки, 1 сандали за през лятото, 2-3 работни чифта, защото не е ок всеки ден да си с едни и същи за самите обувки, 1 чифт по -официални обувки и ето ти го. Няма от какво да махнеш, даже е малко.

8.   Току-що си давам сметка, че аз съм минималист човек :))))
Само 3 чифта спортни обувки (качествени) и няколко чифта чехли/сандали за ежедневието (живея на топло място). Официални също 3 чифта, в дъното на гардероба- за редките, неизбежно случаи, дори на галерия предпочитам да си отида спортно облечена.
За лятото (около 10 месеца тук) един по-голям рафт с къси панталони/клинове/поли и друг рафт за тениски и потници.
В гардероба някоя друга по-официална дреха от немай къде и за двата месеца зима малко дрехи.
Случвало се е навън да ми стане хладно, влизам в някой китайски магазин, купувам си горна дреха за 5 Евро, после я подарявам обикновено.
Свежо мини парфюмче в чантата. Гримове почти не ползвам- молив, спирала и червило на чиста кожа без фон дьо тени и подобни.

9.   8-9 чифта... Аз ходя с 2 чифта дънки, няколко тениски, 2-3 якета и 3 4 чифта маратонки. И това даже напоследък, преди и толкова маратонки нямах. В тая държава сме..

10.   Човек, аз имам по-малко дрехи и обувки от теб, и не се смятам за минималист, не знам… За мен минимализъм е да имаш максимум 2-3 чифта обувки.
Ж25

12.   Гледай филма "100 неща". Твоите 8-9 чифта обувки са пълно разточителство.

13.   Добре де, говорим за всички сезони, в България са 4 все пак.
За морето не може да нямате джапанки на плажа,
за зимата - едни ботуши/боти, за лятото едни сандали.
Маратонки повечето хора имат няколко, 1 чифт да имате, въпреки че е нехигиенично ако спортувате да е само един, защото хората ходят със спортни обувки и из града… а за работа- там ако не може с маратонки, жените поне 1 чифт токчета, мъжете поне 1 чифт официални обувки- как само 2/3 чифта като цяло, до 10 чифта си е минимализъм, и минималистите в ютуб имат толкова, че и малко повече.

15.   Ние също живеем по-скромно и умерено!

Купуваме си немного вещи, колкото е необходимо, но се стараем да са по-качествени!

Смятам, че това е правилното!

16.   До номер 2- в грешка си, това не е минимализъм. Минимализъм означава да живееш осъзнато, да не бъдеш роб на системата и да купуваш излишни неща. Ние не се лишаваме от неща, от които имаме нужда и са важни.

Относно темата, аз съм минималист. Имам 2 чифта обувки, 2 чифта дънки, едно палто, едно тънко яке, 2 потника, 2 поли и 6 рокли. Дори тези дрехи са ми прекалено много. Всеки месец пътувам до няколко държави и давам парите си за преживявания, а не вещи. Купувам си нова вещ само, ако се повреди и не може да се използва повече или продам нещо.