Споделена история от Семейство

Каква такса вход плащате в София?
Искам да сравня- питам за цялата сума, включваща чистачка, касиер и подобни.
12 лв за стар блок не е ли множко ( на човек)? Имам приятел, който плаща по 5 лв на човек в блок с горе-долу същите условия, друго семейство в същите условия плаща 6 на човек и 1/2 за куче.
Кое оскъпява така? Не сме на вход мениджър и тем подобни.

Коментари

1.   Зависи колко голям е входа. При големите входове разходите върху отделните апартаменти са по-малки.

2.   Плащам 9 лв. месечно, но според мен домоуправителят ги използва основно, за да си плаща заплата сам на себе си. За всички ремонти се събират пари отделно. Например, за смяна на входната врата. Живея е една скапана панелка в София.

3.   Този касиер не ви ли прави отчет за кое колко ви взема? при нас се изнася ежемесечен отчет на табло в входа, пише си за чистачка общо еди си колко, разделено на живущите по еди си колко на човек и т. н.
По принцип в вашия вход може да събират някаква сума на жилище за да има кеш в касата или за някакъв ремонт. Възможно е някой да краде от тока за осветление на входа и да го плащате всички, вариациите са много, но ако те интересува можеш да питаш само вашия касиер, за кое колко плащаш, никой друг не може да ти даде обяснение защо в вашия вход сумата е 12лв на човек.

4.   Ние сме трима и плащаме 12 лв, но нямаме чистачка. Входа ни е от 21 апартамента, ако има значение. Иначе можеш да искаш информация от касиера за кое колко се плаща. Доколкото знам, най-голямото перо е абонаментното обслужване на асансьора. По закон трябва да има фирма, която обслужва асансьора и и се плаща не малка сума всеки месец, без значение дали е правила нещо. В интерес на истината така и не разбрах защо въобще се плаща за това, тъй като при всеки ремонт на асансьора отделно си плащаме и за части, и за труд да го ремонтират, отделно си плащаме веднъж годишно технически преглед. Това е един вид за привилегията да си имаме някаква си там фирма, която се води, че ни поддържа асансьора уж всеки месец.

5.   37лв. за двама в стара кооперация в София. Без професионален домоуправител. Ако има такъв е по-скъпо. 12лв. е нищо за мен!

6.   При нас е пет лева на човек.

7.   До 4 плаща се на абонамент на фирма която да е отговорна за асансьора, ако се случи да спре между етажите в има денонощен телефон да дойдат да те извадят, обикновенно идват до 20 минути. Пък и тези хора имат нужда от ежемесечна заплата, ако им плащаш само за ремонтите, няма да си изкарват редовна заплата ще избягат да работят в чужбина и ти при първия проблем оставаш безпомощен, или ще си заключен с часове/дни, в асансьора или ще вървиш по стълбите с месеци докато успеете да намерите кой да отремонтира асансьора ви.

8.   Номер 4, общо 12 лв или 12 лв на човек?

9.   Много е 37 лв за двама души. Да.

10.   8лв на човек и 4лв за куче. Имаме чистачка, асансьор с чип, осветление, боядисаха входа преди няколко години, като не сме плащали допълнително.
Единственото, за които събирахме пари, бяха щрангове. За всичко друго се взимат пари от таксите. Аз съм доволна.

11.   7лв - живея сам в панелка.

12.   Вече не живеем в България, но преди 5 години (2019) плащахме по 18 лв на човек, и става въпрос за малък провинциален град, а не София. Просто като си в по-малък блок, и още повече не всички апартаменти са пълни, някои не се прибират от чужбина с години, други дори не се знае кои са им наследниците, се получава това.
12 лева на мен лично ми се струват доста добре.

13.   Живея в двуетажна къща с тераса и двор в едно малко градче и не плащам никакви такси. Вие му мислете дето се тъпчете в София.

14.   17, 50 лв. на човек за месец. Блокът е панел на 8 етажа с 16 апартамента общо

15.   8, общо, но пак казвам, нямаме чистачка.

7, няма много логика в това. По тая логика и на мен да ми плащат всеки месец заплата, а да ме викат на 5 години веднъж на работа при нужда, само за да не избягам в чужбина. Мисля, че целия вход плащаме 75 лв на месец за абонамент. От 13 г. живея в този вход и до сега не се е налагало да идват по спешност. 1-2 пъти са правили ремонт, който сме си го платили и за труд, и за части.

16.   По-добре в къща не се плащат такси.

17.   18 етажен блок! Входна такса 10 лв на човек 14лв фонт ремонти и обновления… даваме и под наем покрива за антенина( 1200лв )за входа.

Кой взема парите? ! ОТКРАДНАТИ

Дом съвета пее ергенски песни и пие до зори. Срам и позор? ! Трябва да се махнат тези проклети такси и да се изправят на кладата вещерите и кръвопийците!!!

18.   Номер 13 някои сме родени тук. Не на всички Лукса на живота в къща е познат. Все едно да се присмиваш на негър, че е мургав…

19.   500 лв. на година на апартамент. Решихме да събираме повече, за да остават някакви пари за спешни ремонти. Малко собственици сме.

20.   Различно. Ако има нужда от спешни и сериозни ремонти, и по 200 лв. на месец няколко месеца. Иначе 5 лв. на човек беше преди 6 години и няма как да е толкова, колкото и да не ни харесва. Под 20-30 лева на домакинство не е сериозно. По-добре да се вдигнат малко повече таксите по принцип, но да има пари за всичко, отколкото изведнъж пред свършен факт да плащаш по много наведнъж и да се чудиш как ще избуташ и този месец.

Живея в София и тук всичко вече е ужасно скъпо, включително и ремонтните дейности. Стар, стар блок, но точно такъв се най-много се нуждае от ремонти, боядисване, освежаване, чистачката и тя не работи за "Мерси", иначе за без пари сами ще си метем и мием стълбите, така че тези аргументи да плащаме малко не минават.

Отчети има за всичко подробни на видно място, оферти, събрания, всичко може да се провери.

21.   По 10 лева на човек. Панелка с 4 етажа и 12 апартамента. Смятам, че е малко, но пак бива. Преди бяха по 5 лева, но предложих да ги вдигнем и приеха. Не за друго, ще потрябват пари, а наведнъж да ги вади човек не е по-добре.

22.   Номер 17, тези 14 лв всеки месец ли ги събирате? На практика така въобще не е 10 лв на човек, а 10 още 14, които се разделят на броя живущи- например при двама, излиза 17 на човек общо на месец за вход..

23.   3ма човек 20 лв общо. Аз съм на мнение, че трябва дори и повече да се събира и да има пари и да се правят ремонти. Имаме асансьор, поддръжката си му е скъпа и като събираме всеки месец по 20 лв 20 апартамента, не се налага да ни искат големи суми.

24.   3ма човек 20 лв общо. Аз съм на мнение, че трябва дори и повече да се събира и да има пари и да се правят ремонти. Имаме асансьор, поддръжката си му е скъпа и като събираме всеки месец по 20 лв 20 апартамента, не се налага да ни искат големи суми.

25.   12 лева за стар блок на човек ми се струват малко много. При нас таксата е 6 лева, но се отдава под наем едно сервизно помещение, което се ползва за нещо като склад. Мисля че почти всички стари блокове имат такива помещения, пробвайте и вие да ги отдадете под наем за да си помагате с разходите. Но 12 лева пак е сравнително добре, в новите блокове, особено в затворени комплекси плащат по 50-70 лева на месец. Една хилядарка на година само за такса вход.