Споделена история от Спорт и красота

Анорексичка ли съм?
Винаги съм била пълна, максимума килограми, които съм достигала са били 70-75 кг при ръст 1. 68. Не ми е пукало особено дали съм дебела или слаба, винаги съм се приемала такава каквато съм. Обаче в училище ме спукваха от подигравки, беше ми болно, тъй като не съм лошо момиче, гледах все да помагам на съучениците ми, а те за благодарност ме наричаха я"таласъм", "свиня", "слон", "грозотия" и т. н.. Исках това да престане, а и бях влюбена и исках той да ме харесва и да не се срамува от мен щом е толкова смешно и срамно да си пълен.

Взех се в ръце и преди началото на последната година от гимназията вече тежах 56 кг. Диети не мога да спазвам затова си бях създала мой неправилен режим на хранене. Ядях каквото ми се яде само по веднъж на ден и после бягане вечер. Като завърших, стоях безработна и без никакво движение и пак надебелях, отново станах 70 кг. Яденето веднъж дневно се беше превърнало като начин на живот обаче, самият ми организъм беше привикнал и не чувствах глад през деня. Не го правех за да отслабна, а защото не ми се ядеше. Намерих си работа, преди три години пък се изнесох от вкъщи, смених града и досегашната работа, заживях сама, а килограмите ми бяха зациклили на 70 и не мърдаха ни нагоре, ни надолу. Не се измъчвах, че съм пак дебела, тъй като работих с големи хора, а те не ми се подиграваха, беше им все тая какъв е човека насреща. Но нещо се промени, зимата започнах да отслабвам, а лятото като има и повече работа пък хептен се стопих. Не съм се теглила, но видимо 49-50 кг съм някъде сега. Колегите започнаха да нахвърлят хипотези, че съм била болна, че съм анорексичка, че съм била за психолог, като ме видят не забравят да ми споменат колко съм грозна и т. н.. Даже една колежка ме хвана за ръката и ме задърпа да ме водила на психиатър. Аз им обяснявам, че не спазвам никакви диети и че не го правя нарочно. Самата аз си обяснявам това скоростно отслабване с движението, ходя пеш от квартирата до работа-пада се горе долу 45 мин. бързо ходене и лятото има повече работа, а тя е свързана с вдигане на тежки чували. И може би единственото нещо от което съм се лишила това е от сладкото. Преди ако не изям поне 3 шоколадови вафли не мирясвах, а сега даже една не мога да изям и аз не знам защо, не изпитвам нужда да хапвам сладко като преди. Също така имам и своите емоционални драми, които изживявам, но не вярвам че те играят някаква роля. На всичкото отгоре днеска пък ми четоха статия за анорексията, какви били симптомите и по какво да се познае дали човек е болен или не. И се започнаха с въпросите-как съм се виждала? отговорих нормална. Въпрос две-Харесвам ли се? Аз отговорих не. Като имах предвид, че не харесвам лицето си. Моето болно място не е дали съм дебела или слаба, а че съм грозновата. Започнах да се шегувам, понеже имам една чашка, където събирам стотинките, които клиентите ми оставят, че вече не събирам бакшиши за сватба, а за пластична операция. Изсмяха ми, се че имам правилни черти на лицето и е красиво и че всеки пластичен хирург ще ме прати в лудницата. Но аз се чувствам грозна и глупава. Каквото и да облека или да направя с косата си като се погледна в огледалото и се чувствам нелепо. Не че се сравнявам с другите жени или завиждам, но някак те ми се струват толкова чаровни, излъчват една такава приятна нежност, някаква свежест не зависимо дали стари, млади, дебели, слаби, а у мен това липсва. Не съм озлобена и намусена, усмихната жена съм, но се чувствам грозна. Не знам може би се чувствам така, защото досега в любовните ми връзки съм била изоставяна заради друга жена цели 3 пъти. Не ме разбирайте погрешно не съм суетна кокона, която иска да е най-красива на света, но това че не харесвам лицето си ме комплексира адски много и ми пречи в комуникацията с хората. Като говоря с някой навеждам главата си да не ми гледат луничките и ужасните кравешки очи. Не нося обеци, защото мисля че изглеждам като коза. Подстригах си дългата коса преди 2 дни, мислех си че малко промяна може да се отрази добре, харесах се уж в началото, но сега като се гледам и пак си намирам хиляди кусури. Не съм тинейджърка, вчера станах на 27, но за годините съзнателен живот така и не се научих да харесвам муцуната си

Коментари

1.   Определено не си анорекцичка. Анорексичките са под 40 кг. А за 168, 49 кг са перфектни. Твоите колежки най вероятно са дебелички и сега се чувстват още по дебелички, когато ти си отслабнала и се опитвват да изтъкнат, че това не е нормално. Запази си килограмите, ако така се чувстваш добре. Аз съм 166-48 кг и винаги съм отнасяла комплименти за фигурата си. Само дебели жени са ми казвали, че съм анорексичка, но това е от злоба.
За лицето, съветвам те да отидеш на добър фризьор и да се научиш да се гримираш според чертите на лицето ти. За мен няма грозни жени, има жени, които не заят как да се поддържат.

2.   Да, определено повечето(не казвам всички) дебели жени са злобни. Аз винаги съм била много слабичка и страшно много си харесвам фигурата, обаче някои мои пълнички "дружки" така както теб искаха да ме водят на психолог, казваха ми че съм грозно слаба.. да бе да, как така като аз не съм сляпа и виждам че ми е супер фигурата. Затова не им обръщай внимание на тези диви селяни, а и как може да ти кажат ти казват всеки път че си грозна-това е пълна липса на възпитание. А съм сигурна, че ти не си, просто още от училище винаги си била подигравана и самочувствието ти не е на ниво. Запознай се със свестни и забавни хора и това ще ти се отрази идеално, ще видиш!

3.   Виж, авторке - анорексичка си. Да си такава не значи, че трябва да си 30 кг. - това е само крайният стадии. Ти не можеш да се храниш нормално, храната ти е важна, станала ти е нещо, върху което можеш да упражняваш контрол. Отслабвайки си имала признанието на хората, сега вече не изпитваш глад, не ядеш вафли - т. е. конролираш. Това е основният симптом - храната за вас не е средство за съществувана, а нещо, срещу което се борите.
Съветвам те да почнеш някаква диета - да, диета - някакъв режим на хранене, при който да взимаш нужните ти за живот 1500 - 2000 калории на ден чрез консумацията на здравослвона храна - сутрин, обед и вечер. Но психологът няма да ти се размине, имаш някакъв голям проблем. Започни с ходенето на обяд с колегите и промени отношението си към храната

4.   Не мога да ти помогна и бих ти препоръчала този сайт http://fitnesinstruktor.com/ Не целя да правя реклама или нещо друго!Смятам, че тази жена би могла да ти помогне, все пак ако ти е толкова некомфортно.:)

5.   била съм анорексичка-"била" е ключовата дума :) в тинейджърските си години се смятах за дебела (нямам никаква представа защо) тогава ръста ми е бил към 1. 68-1. 70 нещо такова и съм била към 52-53кг знам ли. Но съм била слаба явно. Тогава започнах драстично да отслабвам към края на лятото и до зимата вече бях към 40 и няколко кг. Ужасно грозна картинка. Излекувах се, защото се запознах с някакво момче, което си харесах и започнах да ям и да живея нормално. Сега съм на 22г, висока 1. 72 и съм някъде към 50кг примерно, даже искам да съм повече кг.. За мен, реално не мога да преценя дали си анорексичка, но е много важно да започнеш да се храниш по 3пъти на ден и да ядеш и плодове и зеленчуци допълнително. Храната оказва много влияние на външният ни вид. Когато не се храниш се чувстваш някакси повяхнала(от личен опит знам) Като започнеш да се храниш нормално ще започнеш да се чувстваш по-добре, кожата ти ще стане мека и красива, косата ти ще порасне здрава, ноктите ти и тн. Тялото има нужда от хранителни вещества, витамини, минерали и тн. Когато полагаш грижи за себе си ще се почувстваш и по-самоуверена, което е главният ти проблем според мен. Не разбрах дали си омъжена или не. Красотата идва отвътре според мен-буквално и преносно. Самочувствието е от най-голямо значение, едва ли те интересувам аз особено, но примерно често получавам комплименти че съм хубава. Това не значи че аз се харесвам, аз винаги съм се сравнявала с големи известни красавици като Меган Фокс, Анджелина Джоли и никога не съм се харесвала. Винаги откривам нов и нов недостатък и искам да го преодолея. Считам че имам малък бюст и тн подобни и изобщо не понасям външния си вид. Казвам ти го не случайно, според мен и красавиците сигурно си намират все от какво да не са доволни. Човек трябва сам да се хареса, какъвто е. Има гримове има козметики, които помагат. Но те не помагат на самочувствието, което сама трябва да си изградиш и да се харесаш зашото това си си ти, а не някои друг.

6.   Не приемай лично това че са те изоставили заради друга, просто мъжа ти е бил катил, не значи че ти не си красива.

7.   Благодаря ви за съветите и вниманието. В крайна сметка отидох на ендокринолог, назначи ми изследвания освен малко висок холестерол всичко друго ми е в нормите. Далеч не съм анорексичка, даже и анемия нямам въпреки нездравословното ми живуркане. Иначе се оказа, че съм пораснала, висока съм 1. 71 см и тежа 49. 5 кг и не си крия кюфтетата под възглавницата, чувствам се физически добре. Вероятно отслабването ми се дължи на психическа основа-нерви, напрежение, тъга. Каквото и да е не е от значение, важното, е че сега като започнат да ме нападат че съм анорексичка и вероятна болна ще си изкарам изследванията и ще им ги навра в очите, че по-здрав човек от мен няма:-)

8.   Не си анорексичка, колежките ти завиждат! Често срещан феноман сред пълничките жени- като видят някоя слаба и веднага я пращтат на психолог. Хич не им се вързвай!

9.   Не мисля, че ми завиждат, просто няма за какво. Те са жени по на 40 години, изглеждат много добре, имат си семейство и щастлив семеен живот. Мисля си, че е защото не могат да ме възприемат тъй като никога не съм била толкова слаба. Но са много досадни като започнат да ме коментират и ме дразнят. А като им обясня, че коментарите им са нелепи и дразнещи се започват сръдните

10.   Номер 1: НЕ е задължително анорексичките да са под 40 кг. Зависи от височината! Може и 50 кг да си, но ако си висока пак може да е поднормено!

11.   Анорексията не е физическо заболяване а умствено. Аз съм анорексичка и булимичкас, нищо че не съм слаба колкото теб а съм 172, 57кг. Да страдаш от анорексия е ума ти да е зает само с това как изглеждаш, пресмятане на калории и мисли за храна. Не ядене на почти нищо, след всяко ядене да се чувстваш виновен и дори да си гладен пак да не можеш да ядеш нормално. Нещо ужасно е. Твоето пак не е здравословно хранене, но ако в ума ти не присъстват гореизброените неща, нямаш нужда от психолог. И също така това че за да си анорексик, трябва да си под 40кг си е чиста заблуда, това е състояние на ума, не на тялото. Аз колкото и да отслабвам не мога да започна да се харесвам, тъй като съм била и 70кг. Изпитвам ужасен страх да не напълнея. И аз се мисля за грозна в лице, но предполагам че и при теб както и при мен се дължи на това че не можем да се погледнем отстрани и просто на психическа нагласа. Сигурна съм че в момента си прекрасна и няма от какво да се притесняваш, просто свикни с образа си пред огледалото, но не се гледай през критичния си поглед. Търси прекрасното в себе си, а то не се крие в перфектните черти. Има много хора с неправилни черти, но с ненадминат чар, който идва отвътре. Заобичай себе си!

12.   Това дали си анорексичка или имаш друг вид хранително разстойство не се определя от това дали си слаба или дебела, или колко си висока. Всичко е до начина на живот и начина на хранене и основно до психиката ти и това дали мислиш постоянно за храна. Като човек, който страда от анорексия и булимия изключително много се дразня, когато хората виждат някой слаб човек и му казват че е анорексик. И най-тъжното е че има много хора които са дебели и пак страдат от анорексия но никой не забелязва че са болни просто защото не са слаби. Килограмите не определят това дали имаш хранително разстройство или не.