Споделена история от Спорт и красота

Как да се науча да правя шпагат ?
Здравейте :) Искам да кажа , че не тренирам нито гимнастика ,нито нищо специално .. Просто си правя разни упражнения за корем , дупе , крака .. Но искам да се науча да правя шпагат а не съм толкова гъвкава .. Как постепенно да се науча да го правя

Коментари

1.   Прави го от време на време, колкото можеш. Не е необходимо чак да те боли. След няколко дни ще забележиш, че можеш още малко. После още малко и така докато стане. Може и да не стане бързо, но ще стане. Малко търпение трябва. Няма човек, който да иска и да не може да го научи, ако ще да е на 80, стига да няма здравословен проблем. Гаранция!

2.   Разтягане! Задължително иначе може да си причиниш травми. Аз също не тренирам нито нито гимнастика, но мога шпагат именно с много разтягане. След като направиш упражненията и качи единият крак на нещо високо-облегалка на диван, шкаф, бюро и започни леко да се навеждаш. В началото ще изпитваш дискомфорт. Може да правиш подобно упражнение и на земята. В ютюб и вбокс има мн хубави клипове и е добре обяснено.

3.   Ами като го правиш постепенно.

4.   Благодаря ви :)

5.   Така... много е важно на колко си години. Аз съм гимнастичка на 15 и тренирам от 8 години. Ако си над 12 години ще е почти невъзможно. При по-малките е много по лесно, защтото още костите им не са оформени и развити и така могат с много болка да се научат. Не по случайност не приемат гимнастички над 8 години. Така че недеи да се мъчеш, защото единственият вариант да се научиш е изведнъж рязко да се натиснеш до земята. ПРЕДОПРЕЖДАВАМ! МНОГО БОЛИ! Дори и да си на на 10 пак това ще е начинът, но ще боли малко по-малко. Има и още един вариант, но пробвай, ако си по- малка. Качи единият си крак на стол, а другият изпъни назад на шпагат. Прожинирай малко по малко и преди да слезаш се отпусни малко (трябва да го правиш по минимум 5 минути). Аз така се научих и вече качвам и предния, и задния крак на различен стол и сядам на земята.
Надявам се да съм ти била от полза. :)

10.   Може и да стане ще пробвам благодаря ви

11.   Авторката : Номер 10 - не знам кой си и защо отговаряш от мое име?
Ще се пробвам, сигурно рано или късно ще успея :)

12.   Няма да стане изведнъж. В началото прави специални упражнения за да подобриш гъвкавостта си. После пробвай да направиш шпагат, в началото едва ли ще успееш до долу, но не се отказвай. Продължавай да пробваш всеки ден и паралелно с това прави упражненията за гъвкавост. И така ден след ден ще ставаш все по-добре и по-добра и накрая ще успееш. Обаче трябва постоянство. Аз така и не успях, въпреки че като дете много исках да се науча. Обаче ако си упорита и не спираш да пробваш, би следвало да имаш успех.

13.   Прави по-възможност всеки ден упражения и се опитай и ще стане.. Аз се научих за някъде един месец :)

14.   Номер 5 говори глупости! Не пробвайте това, ако не искате да се увредите сериозно и да разкъсате сухожилия!
Като дипломиран треньор от НСА ще ти кажа, че можеш да се разтегнеш на шпагат за няколко месеца, но за целта трябва да разтягаш методично и упорито поне по 3-4 дни седмично по 1 час да кажем. Започваш с кръгово разгряване на глезените, коленете, таза, гръбнака и раменете. след това полушпагати (напади) към двата крака; събрани крака с изправени колена и наклони от кръста БАВНО като с всеки наклон слизаш все по ниско; След това разтваряш крака широко, но не до максималното на което си способна и започваш наклони към единия крак - 10 наклона, след това задържаш наклонена към него и броиш бавно до 10. После другия крак по същия начин, накрая в средата. Редуваш наклони със задържане така, че да усещаш разпъване в сухожилията зад коляното. При наклоните се стараеш да допреш с гърди коляното, коляното да е изправено и петата на кракът към който се накланяш да е по-навън от пръстите. После разтваряш малко и повтаряш същото - ляв, десен, по средата. И така разтваряш малко по малко докато накрая стигнеш до максималното възможно за теб. Не трябва да има болка, или ако те боли - трябва да е съвсем леко. Бързането и резките движения водят до травми! Разтягай бавно и с плавни движения и не го прави с мисълта за супер бърз резултат - когато стане - тогава!
След като си разтегнала по горния начин от изправено положение - сядаш по задник с широко отворени крака и пак по същия начин - наклони през рамо към двата крака и в средата. После единия крак го слагаш зад задника си свит и наклони към другия, като внимаваш ъгъла между двата крака да е поне 90 градуса.
За начало това ти стига. Има много други упражнения, но няма смисъл да ти ги описвам. Има достатъчно материали в интернет, потърси си и ще намериш. Или отиди на тренировка по Карате или Таекун-до, там се разтягат добре, ще можеш да видиш как се прави.
Успех!

15.   Аз съм мажоретка и ме карат да правя шпагат и ще се опитам да го направя

16.   Номер 15_:В Бългaрия нямa мъжоретки, и не е мAжореткa, a мЪжореткс

17.   Тайната е постоянството в интернет има много хубави видео уроци на примерни тренировки. Порови се и ще откриеш много неща ;) :)

19.   Номер 16, има мАжоретни състави в цяла България, просто не са като тези американските варианти

20.   Ми според мен бъди по упорита опражнявай се всеки ден и леко по-леко ще се научиш и аз не мога точно да правя шпагат, но незнам може някои от тези съвети да ти помогне...
УСПЕХ :-D

21.   Всеки ден се разтягай! Пробвай се колкото можеш, но се задържай за по-дълго (30/50 секунди). Също така можеш да си слагаш единия крак на нещо по-високо (можеш да сложиш няколко книги) и така напъваш надолу колкото можеш и след това като го направиш на пода ще видиш, че става по-добре. :)

22.   Аз мога да правя и двата шпагата!Научих се за седмица.Беше ми доста лесно.Може да видиш някое клипче в YouTube,там има много.
Успех :)

23.   Хора, съжалявам, че влязох да прочета нещичко за това как се прави шпагат... Повечето коментари са сравнително добри, но станалите... Знаете ли български? Ужасно неграмотни изказвания. Като давате съвети, поне пишете на ГРАМОТНО, иначе се излагате не само пред останалите, но и пред себе си, без дори да го осъзнавате!
№ 5 - недеи се пише недеЙ; мъчеш е мъчИш; предопреждавам е предУпреждавам; прожинирай е прУжинирай; Явно буквата "у" не съществува за теб!
№ 15 - нищо вярно...
№ 20 опражнявай е Упражнявай
и не знам, не мога и не искам се пишат винаги разделено!
Знам, че това не е литературен сайт, но каквото и да е, нека не бъдем прости...

28.   Много упражнения. Аз например никъде не ходя, а успях да се науча да правя шпагат и да се сгъна под стола, като си слагам краката зад главата. :)

29.   Запиши се на йога има доста упражнения.

30.   Защо повечето от вас пишат толкова неграмотно не е ли срамота излагате се... По въпроса за шпагат прави упражнения всеки ден на мен ми отне само 2 седмици уча м спортното Самбо и мога шпагат Запиши се и ти на Самбо Джуда или нещо друго... Толкова от мен дано да съм ти бела полезна

31.   Разтягаи постепено колкото можеш краката и след време ще стане! :)

33.   Здравейте! Тук всички пишат как да направиш шпагат, но не е лесно да го направиш!!! Трябва да си много търпелив затова не се отказвайте!!! ИМАЙТЕ ТЪРПЕНИЕ!!!

34.   На 16 съм ще се получи ли

35.   Към номер 34. няма значение на колко си.

Не става за по-малко от 1 месец.

Започнете с женския шпагат, по-лесен е.

36.   Аз съм на 13години ходя от 7годишна на латино американски танци и още не съм се научила да правя мост, шпагат и циганско колело. Това ни карат да правим а има и деца, които са от 2-3месеца вече и могат всичко, а аз немога.

37.   Разтягай се всеки ден и ще успееш!Аз съм на 11 и още не го мога целия , но се упражнявам и почти съм успяла!Трябва тътпение!Аз се опитвам от седмица-две и почти съм успяла!Бъди търпелива!

38.   Здравей! Аз ходя на Художествена гимнастика и съм в напреднали. Трябва да ти кажа че правим много сложни неща, но шпагата е едно от най- важните неща. Като правя шпагат слагам един стол и предния как си го качвам на стола се опитвам да си докосна дупето до земята. Но това са упражнения за напреднали. Ти, ако искаш разгрей хубаво и вземи 5 книги и си сложи предния крак върху книгите и с всяка една или две минута махай по една книга докато не го направиш до долу и за две седмици ще го научиш. Това е чао и успех!

39.   Аз се разтягах два месеца по 10-15 минути на ден и успях да направя шпагат, а съм на 13.Пробвай заслужава си ,но след като достигнеш резултата недей да спираш да се разтягаш и да правиш шпагат.

40.   Искам да ти кажа, че съм на 26год., тренирам от 3год. във фитнес, преди това нищо не съм спортувала, за 2 месеца, при голямо желание, разтягане и постоянство се получи. Затворих устите на много разбирачи. Така че - действай!

41.   Трябва да си много търпелива! Не е лесно. Трябва да се разтягаш всеки ден по 10-15 мин. като пружинираш за да го направиш най-малко за 1-2 седмици! Аз успях, а почнак от нулата и за 2 месеца успях с този метод! Пробвай!

42.   Аз ходя на балет и знам, че шпагата е труден. Но има много лесен начин да го направим. Всяка сутрин ставаш разгряваш се и се опитваш да го направиш. След време ще го направиш. Колкото по малка си, толкова по лесно ще ти бъде! Аз го направих на 6 и бях много горда. Пожелавам ти и ти да бъдеш горда със себе си!

43.   Аз съм на 36 години. Нямам никаква пластичност, но за това пък имам огромно желание. Започнах да разтягам като гледам клипчета в интернет и ми остават около 2 пръста до земята. Всички ми казваха, че на мойте години няма да стане, но с много разтягъне и упоритост се постига всичко. Така че който има желание да го направи ще успее. Успех на всички и не се предавайте.

44.   Благодаря ви! Помогнахте и на мен

45.   Сега съм на 11. Ходих на класически балет 6 години. От там се научих да правя спагат. Както всички така и ти сигурно и у вас има шкафове. Започваш от някое по ниско( удобно за теб) като си слагаш единия крака на дръжката на него, а другия го плъзгаш на зад. После на по горно шкафке и така постепенно ще го направиш.

46.   Аз не съм гимнастичка нито съм тренирала но със упражнрния за гъвкавост и малко упоритост и със гледане на клипчета в ютюб ще стане но трябва всеки ден да правиш упражненията и като се научиш всеки ден шпагат

47.   Аз съм на 39 и от доста време се разтягам но не съм постоянен. Почвам и разтягам в продължение на месец всеки ден и след това пауза година и така от доста време. Но сега съм се захванал сериозно от 4 месеца всеки ден здраво разтягане по различни начини. Забелязал съм че без болка нищо не се получава, не казвам че трябва да е супер болезнено но всеки си определя границите на търпимост. След едночасово разтягане се чувствам все едно са ме били 5 има роми хех. Ми боли си няма как инъче. Напредването е доста бавно при мен макар и с неустови болки. Една педя до постигане на резултата.

48.   Здравей. Темата е стара, но реших да помогна може би на друг, който има този проблем! Аз тренирах 3 години карате и се научих едва в края на 3-тата година да правя шпагат, но сега като от 1 година не тренирам, вече изгубих гъвкавостта си. За това трябва да си постоянна
1. Леко по леко се разтягай, предлагам ти канала на fitnesinstruktor във вбокс, но тя не говори специално за шпагат.
2. Ще трябва да понесеш болки, за да постигнеш резултат.
3. Упражнение, което доста помага: Правиш до колкото можеш шпагат и после сядаш назад, след което се накланяш ту към единия, ту към другия крак, но това упражнение много боли.

Пожелавам ти успех!

49.   Значи взимаш два стола слагаш ги, така че да влезеш между тях. След това си слагаш ръцете на земята слагаш първо единия след това другия крак и започваш да натискаш леко надолу и стоиш докато не почустваш адска болка. Целта е все едно да направиш шпагат на столовете. Щом малко напреднеш си слагаш ръцете на столовете но внимавай да не обърнеш. И ами това е дано съм ти помогнала!
УСПЕХ! :)

52.   1. Всеки ден трябва да се упражняваш преди да започнеш.
2. Ден 1. Направи шпагат колкото можеш.
3. Ден 2. Изгледай някое клипче в ютюб и се опитай да го направиш.
4. Ден 3. Повтаряй ден 1
5. Ден 4. Повтаряй ден 2
6. Ден 5. Ще забележиш, че го можеш повече от преди. Така ще се получи. И аз така го научих.
Пожелавам ти успех! ;)

53.   Всички казват различни неща по тази тема, но въпреки това искам да попитам- кой е по- труден, женският или мъжкият шпагат?

54.   По-труден е мъжкият шпагат.
Била съм гимнастичка и правех всичко много лесно. Вече не мога да правя шпагат и мост, но странично (циганско колело) и до ден днешен мога да правя. На 36 год. съм. Времето за направа зависи на колко си години и дали тялото ти е пластично - най-малките успяват до 2 месеца; тези под 30 год около 6-8 месеца; над 30 год. може и 1 год или повече. Но това при редовно разтягане поне 4 пъти в седмицата за 1 час. Не мога да отговоря дали абсолютно всеки, колкото и да е упорит ще успее. Аз съм слаба и с гъвкави стави. В никакъв случай не пружинирай, защото ще получиш травми. Натискаш и стоиш така до 30 сек, като упражненията са описани от треньора от НСА по-горе. Номер 5 е написала големи глупости - моля не я слушайте че е невъзможно след 12 год!!! И никога не го правете рязко за един път!!! Направо нейният коментар трябва да се изтрие... ужас.
Аз сега отново започвам да се разтягам и ако не забравя след време ще ви пиша за колко време съм го направила мъжкият шпагат. Защото ако можеш мъжки, можеш и женски.
Успех от мен! :-)