Споделена история от Спорт и красота

Сън:Добра идея ли е спането през ден...
Здравейте! На 20 години съм и независимо, че наистина усещам как се нуждая от сън не успявам да си го набавя, поради ред причини. Средно ми се събират по около 5-6 часа на ден. Главната причина е, че дори и да си легна навреме, не ми се спи. Но съм забелязал следното: Ако не спя една вечер успявам да си набавя 12-14 часа сън, тъй като заспивам веднага след като си легна (получава се най често около 7-8 часа дневно). Добра ли е идеята да правя това редовно (В смисъл дали това не е вредно? ) или не?

Коментари

1.   Братле, и аз съм, като теб (и да се старая да легна на време не става да заспа). Спането ми е по 5-6 часа на ден, добра идея е особено, че и аз спортувам, и обичам bodybuilding-а да си набавяш съня, ако можеш дори през деня -> най-малко по 7-9 часа сън ти трябва поне за мускулния растеж за това прецени сам. Спането те регенерира, кара мускулите ти да растат с това и тялото въобще. Това е нещо важно, та набавяне през деня е добра идея. Понякога и аз правя така и довършвам през деня (пр. следобед), но после до късно тренирам здраво. Дори не си ли чувствал как, като си се наспал ама яко, си напомпан ( аз съм имал и такива случеи).

2.   Почни да вземаш мелатонин. Аз вземам по 2 от 1 мг, на Афифарм. Не е скъп. Един час преди лягане се взема, добре е всеки ден да го вземаш по едно и също време и да лягаш по едно и също време. След известно време прием започва да ти се нормализира съня и можеш и без мелатонина. Аз обаче продължавам да си го пия. От опит ти казвам - аз винаги съм имал големи проблеми със съня. Хем ми се спи, хем изморен, а не мога да заспя. И сутринта не мога да стана, заспивам много късно. Но с мелатонина всичко е ок, доспива ти се 40-50 мин след вземане и всичко е ок.

3.   5-6 часа е достатъчно количество сън според мен, а ако режимът с повече сън през по-големи интервали работи при теб, защо не? Вредно е да не се наспиваш. Ако този режим те кара да се чувстваш добре, по-вероятно е да е полезен.

4.   От автора: Не ме разбрахте или не сте прочели написаното: (към момента на постването на този коментар са одобрени само 1-вите два, така че не виждам другите)
Не питам за спането дневно време ами за идеята да стоя буден една вечер и на следващата да си набавям съня. По този начин спя повече(14 часа за 48 часа прави 7 часа дневно) при това заспивам без проблем след 1 вечер безсъние. Не питам и за това как да си набавя повече сън нощно време (знам какво трябва да направя, но е нужно да мине много време докато се адаптирам, а дори и това да стане, всичко може да се прецака страшно лесно, а освен това ще трябва да пожертвам образованието си и не само него). Въпросът ми е : Добре ли е да използвам тази тактика и възможно ли е да ми навреди по накакъв начин според вас?

5.   Липсата на сън не може да се наваксва т. е 1 ден без сън = изтощение, без значение дали на следващия ден ще спиш 20 часа.
Ако ти се спи - отивай, лягай и само си казва ;)

6.   Не мисля че е полезно в дългосрочен план, за 1-2 седмици ще си добре, но после почват много проблеми като трудно ставане, трудно заспиване, загуба на тегло, прекалено изострен или липсващ апетит, проблеми със нервите ако пиеш кафе/енергийни напитки за да останеш буден 24ч и после да спиш 12-14. Мисля че хората, работещи нощни смени могат да ти дадат най-точен отговор, но е най-добре да спиш 5-6 часа вечерта и следобяда още 1-2. Така не губиш цял ден в спане и на следващия ден няма да ти се иска да избиеш всички с усмивка на лицето и казващи ти 'Доро утро'.

7.   и аз така действам като теб, и ми е по-добре

8.   Номер 1 съм: Ще си отпаднал и ще си, като развалина, освен това, че няма да се развиваш правилно и ще имаш главоболие, както и да е. Ти си решаваш, но ако тръгнеш да го правиш, да знаеш, че правиш голяма простотия.

9.   Не изобщо не е добра идея! Тялото ти се нуждае от редовна и пълноценна почивка. За това те съветвам, ако не можеш да спиш, да си купиш от аптеката някое билково лекарство. Тези на билкова основа не са силни, не водят до пристрастяване и са без рецепта (имам предвид препарати като "Сладки сънища" и подобни). Действат, поне при мен. Защото сега може и да не ти е голям проблем, че не спиш редовно, но с времето умората се натрупва и накрая ще почне да ти се отразява и на концентрацията и на паметта, а накрая и на здравето. Да знаеш сънят е по-важен отколкото си мислим! Така, че взимай мерки преди да е станало лошо!