Споделена история от Спорт и красота

Късно ли е да се запиша да тренирам футбол на 13
здравейте, искам да попитам късно ли е да се запиша да тренирам футбол на 13? Искам да съм вратар не се хваля, но мисля, че имам умения. Висок съм 1. 70 тежа 60 килограма това добре ли е за вратар?

Коментари

1.   Да се запишеш никога не е късно, можеш и на 60 да се запишеш. Въпросът е какви амбиции имаш. Ако имаш амбиции да тренираш любителски, не е проблем. Ако искаш да станеш професионалист, е било хубаво да се запишеш максимум на десетина години. Но пък и на 13, не е чак толкова късно. Особено ако имаш талант и ако тренираш здраво, спокойно можеш да компенсираш по-късното започване.

Иначе за ръстта за вратарите високият ръст е от особено значение, защото представяш ли си вратар 170 см колко голове ще яде под напречната врата, да не говорим при центрирания, когато трябва да излиза и да лови на височина. За вратар е задължително да е минимум, ама минимум около 185. За предпочитане е 190-200.

Аз лично не съм чувал за топ вратар под 185. Ти засега си 170, но си само на 13 и почти сигурно ще растеш тепърва. За възрастта ти ръстта ти е доста добре, а вероятно ще растеш още поне 1-2 години, така че по всяка вероятност ще станеш над 180. Особено ако в рода ти са високи, при момчетата по принцип ръстта обикновено се наследява от роднините мъже по майчина линия. Т. е. ако бащата на майка ти е висок, вероятно и ти ще станеш висок.

Успех! НО знай, че най-важното е да тренираш здраво и да не се отказваш в трудни моменти, защото такива ще има доста и понякога ще ти се иска да спреш. И по мачовете не трябва да се панираш, а да действаш решително и с характер и увереност, без да се колебаеш. Нямаш ли увереност в себе си, няма да успееш. Казвам увереност, не самонадеяност.

2.   Мога да ти кажа, че никога не е късно да спортуваш. Щом го искаш, направи го.

Успех! :)

3.   Случайно да си от Варна?

4.   Не, все още не е късно, но не отлагай повече. Мерките ти са добри, но това не е никаква гаранция.

5.   Зависи какви са ти амбициите. По принцип се почва от по-ранна възраст, но ако си талант, по-добре на 13 отколкото на 18.
На 13 години футболистите би трябвало да са овладели основните технически умения и акцентът да се мести постепенно към тактиката.
Казваш, че имаш умения? Ако са само в квартални мачлета, при игра на истинско игрище може да си като в "небрано лозе". Можеш ли примерно да направиш един финт, така че да елиминираш връхлитащ нападател при върната към тебе топка?

6.   Ами пускай се бе момчето, по-добре късно от колкото никога, а и щом твърдиш, че си добър скачай не ги бави!

7.   Здравейте, сега видях поста. Аз съм бил вратар, вече отдавна не се занимавам с футбол. За вратар е добре да се започне да се тренира между 10-12 годишна възраст, но и на твойта възраст може. За твойта възраст не си нисък, най-интезивен е растежа от 14 до 17 годишна възраст. Относно колегата под № 1, който лично не е чувал " за топ вратар под 185", ще му кажа, че мексиканският вратар Хорхе Кампос е 168 см, а той беше топ вратар от световна класа, и още нещо, най-големият вратар в света през 50-те години, бе руснакът Алексей Хомич (Тигъра), висок 172 см, титулярен вратар на Динамо (Москва), негова резерва е бил великият Лев Яшин. Ниският ръст на вратаря, както негов недостатък, така и е негово предимство, при битите топки по земята, давати възможност по-бързо да се сгънеш и разтегнеш. И много е важно, като се записваш да тренираш за вратар, в детско-юношеската школа да има специално треньор на вратарите, при мен треньор на вратарите ми беше Николай Донев, много свестен и скромен човек, и голям вратар-национал.

8.   Под 1. 90 в 21 век за вратар в добър отбор няма никой да влезне, за преди 100 години разбира се нещата са различни.

9.   От № 7. Ръста на вратарят не определя неговите качества, това не е волейбол, където се играе на мрежа, висока 2, 43м. Хорхе Кампос, който е висок 168 см, играеше до преди около 10 години, на юбилея на Христо Стоичков, преди няколко месеца, пази отново блестящо, въпреки, че е над 50 годишен. И преди 100 години, футбола за вратарите е бил един и същ, само, че топката вратарите са я вкарвали в игра само с крак, не са я хвърляли с ръка. В момента в света няма велики вратари, велики вратари имаш до към 80-те години, като Ринат Дасаев (СССР), най-добър вратар в света за 1988г., Дино Джоф (Италия), Тони Шумахер (Западна Германия), Андони Субисарета (Испания), Томас Равели, велик и незабравим вратар на шведския национален отбор, с 143 мача за националния отбор. При добри качества, и с ръст 180см, можеш да станеш голям вратар.

10.   Хаха "Под 1. 90 в 21 век за вратар в добър отбор няма никой да влезне" - Икер Касияс е 1, 85м играл е в Реал Мадрид в 21 век така че не дрънкай глупости! Ниският ръст при вратарите може да се компенкира с голям отскок!