Споделена история от В чужбина

Не знам какво да правя? Моля за съвет (от Англия към?)
Здравейте, аз съм момиче на 18 години и съм пред много голяма дилема в момента, и нямам никаква идея какво да правя. От София съм, но когато бях на 13 аз и семейството ми се преместихме в Англия. На кратко въобще не ми харесва държавата по причини, които наистина нямам време да обеснявам. Но общо взето от както дойдохме втората седмица още разбрах, че не ми е мястото тук и в бъдеще като завърша образованието си и се остановя някъде не искам да е в тази държава. Когато живеех в България не бях добра ученичка, но тук по много причини една от тях факта, че матерялат им е много по лесен имам само и единствено шестици. На GSCEтата
( което са много важни изпити по всички предмети които правиш като си на 16) имам само 6 на всеки един предмет, и следователно успях да вляза в много добро училище за A Level(което е ниво което учиш като завършиш училище на 16 и избираш предметите, които ти трябват за да следваш по напред в специалността която искаш). Откакто съм малка знаех че искам да следвам медицина и по точно стоматология, и сега съм много близо до осъществяването на тази цел. За най голямо облекчение на мен и родителите ми ме приеха в University of Manchester, което беше е едно от най хубавите неща случвали се в последните няколко години. Тоест за сега се развивам добре и имам изглед към добро бъдеще със стабилна професия. Но идва така нареченият ми проблем. Както вече казах аз не искам да живея тук, нещастна съм, просто не се вписвам и за това, аз и родителите ми се бяхме разбрали да завърша Бакалавър в университета в Манчестър и да се преместя в друга държава след това, в която да се устроя и да следвам магистратура. Работата е там че нямам идея къде, не мисля че някъде другаде в Западна Европа(камо ли извън) ще е много по различно от Англия, колкото и да проучвам различни държави и да се чудя къде да замина, в крайна сметка може би самата държава не е проблем. Може би просто искам да се се върна в България и от там ми започва дилемата. Напоследък си го мисля това много и въпросът ми е ако остана и завърша и магистерската си в Англия (тоест завърша цялото си висше образование тук), ако се върна в България ще мога ли да си намеря добра работа с това образование която да плаща добре. Защото все пак това е стоматология, мисля че където и да отида с висше образование за зъболекар ще мога да се уредя. И преди са ми го казвали знам, че сигурно много от вас ще кажат: "Ти глупава ли си хората от България бягат, ти ще се връщаш, много по малко пари ще правиш и т. н. " Да но парите не са всичко, не ти купуват щастието, това е нещо в което на скоро се убедих. Голяма работа като изкарвам двойно повече като съм нещастна и депресирана през цялото време. Пък и не е като да отивам от стоматолог в Англия да съм продавачка в България. Не. Просто с наистина добро висшо образование ще се опитам да се реализирам в държавата от която съм. Пиша тук, защото не знам колко реалистично е това. Просто искам хора с повече опит да ми кажат възможно ли да се остановя добре след като се върна като стоматолог. Вероятно много ще помислят, че съм много глупава за това, което искам да направя и от една страна може да са прави но от друга ако не сте били емигранти наистина не можете да разберете какво е. Знам, че много хора след като заминат в чужбина не искат и да чуят за България, но аз не съм от тях. Просто наистина не мисля, че емигрантският живот е за мен. Не знам. От друга страна обмислям много варианта да не се връщам в България а просто да отида за магистерската си в някоя друга държава, която ми пасва по добре, но просто нямам идея коя. Вие какво мислите?? Наистина имам нужда от съвет, всичко друго само да не е да оставам в Англия, защото просто за мен това е най-лошият вариант.
Благодаря много на тези от вас, които отделиха време да прочетат историята ми и моля модаторите да я публикуват, защото наистина ми трябва съвет е това и осмият път в който се опитвам да пусна история защото вие не я удобрявате.

Коментари

1.   Виж, това са неща, които трябва да решиш самостоятелно, но дори да се прибереш в България, ти си напуснала на такава крехка възраст, че пак ще се окажеш емигрант, Не искам да те плаша, но ти никога реално не си живяла в България. Аз съм израстнала в България, учила до 12 клас у нас, но на 18 г. отидох да уча в чужбина. След като завърших работих в още 3 европейски държави и се прибрах в България - 1 година си беше културен шок и не заради нещата, заради които мрънкат нашите сънародници, които никога не са излизали навън, а просто, защото е различно.
Освен това България е развиваща се държава, много динамична и променяща се, а ти си живяла в Стара Европа - трудно ще ти е да свикнеш, че непрекъснато нещо се променя -правила, закони, улици, сгради наоколо, хората, обществото ако щеш.
Ако не си щастлива в Англия, не вярвам, че и на Континента ще ти е по-добре, а и езикови проблеми ще имаш, освен ако не знаеш някакъв език, на който смяташ да учиш. Стоматологията е класическо следване и се учи на съответния език!
Затова те съветвам нещо съвсем различно - отиди да учиш в САЩ.
Там поне ще знаеш езика, системата ще ти е по-скоро позната, но ще имаш свободата. Освен това образованието е на високо ниво. Можеш да почнеш в Манчестър и да продължиш в САЩ ако си изпуснала срокове, а в България ако искаш се прибери като изграден специалист, но тепърва да се закачиш да учиш стоматология у нас ще ти е много трудно, скъпо, а и безсмислено.
Действително има добри школи специално по стоматология, но ти ще плащаш точно като чужденците и дори могат да те накарат да караш половин година подготвителен, включително да учиш български. Ще ти се опъне да учиш на български - не е като да говориш у дома ежедневни неща или да гледаш Шоуто на Слави. Ще се сблъскаш с академичен български език и старата система у нас, която е зубрене,зубрене, зубрене.
И за какво?
Далеч е по-престижно и у нас да си учил в чужбина. От опит говоря. Приета си в добър университет и не го заменяй за по-лош. Само едно образование в САЩ може да ти отвори повече врати от това, в което са те приели.
В България какво ще правиш? Ти нямаш никакъв статус, професия, връзки.
В България се прибира човек след следване, а отива на Запад да следва. Само така можеш да направиш кариера...дори у нас.

2.   Права си. Общо взето в Западна Европа държавите са идентични - гаден климат, студени хора и скучно ежедневие. Изключение правят Испания и Италия, но не си заслужава да се емигрира там. Защо не опиташ някъде извън Европа? Една моя позната спечели зелена карта и сега е в Маями. Много е доволна. Изкарва добри пари, хората са готини, а и целогодишно е лято. Австралия също не е лош избор. Англичаните масово се местят там заради отвратителното време на Острова. В България в София също можеш да живееш добре, въпроса е какво искаш ти.

3.   Човек с професия, образование и желание за работа може да се реализира навсякъде. Медицина и стоматология и специализациите са най-трудното и дълго следване навсякъде по света. На 18 години, едва в началото на следването, просто нямаш никаква представа какво те чака. Тук това са най-трудните кандидатстудентски изпити, след което идва истинската месомелачка. В България - общо следване и специализация - около 10 години, през които връстниците- не - лекари, вече са направили кариера и пари. След 10 години учене-още толкова за име и опит. След това, обаче, нещата се променят. Лекарите в България намаляват и остаряват. Работа има винаги и навсякъде. С много ежедневен, понякога денонощен труд и непрекъснато учене цял живот, един добър лекар и в България може да си осигури добър, дори висок стандарт на живот и да обиколи Европа и света като турист. Друг въпрос е, че в България лекарите са мразени и обиждани от обществото и медиите, както се казва - няма ненаказано добро. Системата на здравеопазване е тотално объркана и продължава да се обърква. Въпреки това, двамата в семейството ми сме второ поколение лекари. Дъщеря ми категорично отказа да учи в чужбина и вече е лекар-специализант в България. Синът ми -18г -също отказа да учи в чужбина и тази година ще кандидатства медицина в България. Смея да твърдя, че сме видели свят, дори и само като туристи. Хората навсякъде са еднакви - има и добро, има и лошо, както и във всички професии има и добри и не толкова добри. Във всички държави реализация и пари се постигат и изкарват с много труд. Ако си добър, можеш да го направиш навсякъде, вкл в България. Ние никога не сме мислили за бягство. Камъкът си тежи на мястото-домът е там, където е семейството.

4.   Номер 1 аз съм авторката и мисля, че не си прочел историята ми. Аз изрично казах, че ако се връщам в България ПЪРВО ще завърша цялото си образование тук(тоест и магистратурата) и после като съм приключила следването ще искам да се върна. Но просто не съм сигурна дали като завършила образованието на запад ще успея да се установя и да си намаря работа в стоматологията в България.

5.   От 1 до Авторката - ами не съм те разбрала добре - сама виждаш, че българският език е труден език. Сменяш словореда, забравяш запетая, ползваш грешното време и оп - хората те разбират грешно!
В такъв случай защо пишеш сега? Пиши след 5-6 години. Ти дори не знаеш дали ще завършиш, не знаеш какво ще е след 6 г., може дори да си омъжена за някого в Манчестър.
Колкото до другото - където и да отидеш в друга държава, дори в България, ти е нужна 1 година, за да се адаптираш. С ЕС-диплома можеш да работиш в целия съюз, а с диплома от Манчестър и в САЩ, в цял свят. Работа дали ще си намериш си зависи от теб - по принцип дипломата ти няма нито да работи, нито да търси работа вместо теб, но имай в предвид, че стоматолозите, който изкарват добри пари имат своя практика, което означава, че ти работа няма как да търсиш, а ще трябва да си отвориш практика, да си купиш оборудване, да си един вид самозаето лице.
В такъв случай образованието има до някъде значение, но най-вече значение ще има колко си добра в действителност и какво име ще имаш.
Познавам българин с практика във Варна, завършил в Германия - има добра практика, но не мога да кажа, че по-добра от повечето стоматолози в града. Стоматолозите обаче като навсякъде по света печелят у нас много добре за стандарта. При вас не знам как е здравеопазването, но май е малко позападнало, защото се плаща от бюджета и нямате нито каси, нито частен стълб, но у нас стоматолозите печелят доста добре, включително има и западни клиники у нас, които са се специализирали в лечението на чужденци като Дентапрайм примерно, а в София има също 1-2.
Но ти нещо май си изпуснала приказката във 2. клас за нероден Петко - и ти като при тази притча - още дори не си почнала да учиш, но си създаваш проблеми мислено, които изобщо нямаш.

6.   Завърши си висшето там и после ще можеш да работиш по целия свят. В България има много възможности за реализация, но не си заслужава да се учи тук. Нивото в университетите е трагично, което пък за завършилите навън е добре, защото дипломата от чужбина им дава огромно предимство.

7.   №6, не точно така. Има огромно значение къде си завършил в чужбина. А за обучението в България - зависи какво и пак къде. Да, като цяло нещата не са първа прелест, но много си зависи от самия човек и неговата мотивация.

8.   Първо научи български. Не знам какъв е английският ти правопис, но българският е ужасен. В България цари повсеместна неграмотност, но за за лекар тя е недопустима.

9.   Наистина въпроса който поставяш ще ти е на дневен ред след 6 години. Има време до тогава, а и много неща около теб могат да се променят. Едно е сигурно-с тази професия може да работиш навсякъде.
Виждам, че си от София... Там имаш повече възможности от всеки друг български град и по-платежоспособни пациенти. Иначе всеки си има собствена практика-т. е. кабинет, оборудване, материали и т. н. Като във всяка работа- почваш и според търсенето... пазара те определя дали ще имаш переспектива или ще е по-слабо и ще караш едва едва... Но ти знаеш, че в БГ стандарта е доста по-нисък като цяло.

Може да отидеш, разгледаш и помислиш дали ще се впишеш....
Иначе ако искаш съвет от мен и не искаш да си в Европа -Австралия е супер място... място с английски и британска образователна система и сходна култура.

10.   Мисля, че разбирам защо не ти харесва Англия, но ако се пробваш да се прибереш в България, ще си умреш гладна и нещастна. Тук нещастието те дебне на всеки ъгъл. Да знаеш, да можеш, да си образован, да си квалифициран - това изобщо не е достатъчно. Тук е важно да си човек на някого. Не си ли - така ще си останеш - никой. Аз до сега съм разбрала едно предимство за държава като Англия - тия хора си знаят сметката, хич не им пука кой ти е чичо или братовчед. Те искат да знаеш и да можеш, тогава си цар. Приемат те на работа, поздравяват те, оценяват те, дават ти възможности и ако се възползваш от тях - растеш. Ако ги проспиваш- си до там.
Университетът в Манчестър е добър избор. Не си прекъсвай образованието. не се занимавай с капризи. После, ако не искаш в Англия - опитай Италия, Испания, Южна Франция. Нямаш работа в България. майка ти и баща ти са те измъкнали от калта, ти се тикаш сама в нея.
Успех!

11.   №10 пише -" Тук нещастието те дебне на всеки ъгъл. Да знаеш, да можеш, да си образован, да си квалифициран - това изобщо не е достатъчно. Тук е важно да си човек на някого. Не си ли - така ще си останеш - никой. " №10, да разбираме ли, че ти нямаш нито едно от четирите качества които изброяваш, и затова се надяваш на връзки? Ако авторката ги има, или добие, няма нужда от връзки. Може да си отвори собствен стоматологичен кабинет и да натрупа повече пари, отколкото би спечелила в чужбина, защото тук има недостиг на лекари, а и има много страдащи, нуждаещи се от зъболекар. Защо трябва да слугува при някой, тук ще се чувства в свои води, камъка си тежи на мястото. А сега, откакто Западна Европа се напълни с мигранти, ( и още ще се пълни), не виждам каква сигурност виждаш там. Нали видяхме какво стана в Кьолн, а и още повече ще продължат проблемите.

12.   Не слушай мнението на недоволните мрънкачи, за които е много удобно да коментират от чужбина, даже се заяждат и за българския ти. Това показва какви са самите те. Сменяла си словореда и не можели да те разберат... дрън дрън... Вместо да кажат "извинявай, не съм погледнала добре" Ето ти типичния пример за такива хора, на тях вечно другите са им криви. Те и такива съвети ще ти дадат - да смениш Англия с Щатите. От трън та на глог. В Щатите е още по-зле. Там по училищата има толкова много комплесарщина и агресия, кондензирана. Материала е на супер повърхностно ниво за да може после от там да излязат мекотели, които да гласуват сляпо.
Ти сама си го усетила в Англия. От Англия и САЩ аз приятели нямам. Може би и ти нямаш. Комуникацията с хората е повърхностна и това че хората си правят браковете по договор говори много.

Но1 е права за едно нещо. България е трудна страна и като дойдеш ще ти е тежко. Подготви се психически предварително за това. Тук има много селяния, с която може да се сблъскаш. Тук има проблеми, за които едва ли се замисляла че може някога да са били проблем. Но ако си намериш правилни%D

13.   Зависи от нагласата за живот на всеки индивид. Ако предварително знаеш в живота какво искаш и за какво учиш, дори и да ти е трудно ще се справиш.
От друга страна, ако си търсиш оправдания винаги ще ти е трудно и ще си недоволен.
Човек като изживее този период и поостарее, и разбира че цялото му учене е било "бадиева" и започва да се радва и задоволява с най-прозаични дейности, които на туй отгоре му носят удовлетворение.
Живота ще те научи, задължително.