Споделена история от В чужбина

Емиграция в Канада или САЩ?
Как са приемани българите там, че ми писна от дискриминацията срещу българите в Европа? И коя от двете да избера - Канада като че ли е по-безопасна, не се гърмят като в САЩ защото имат строг контрол на оръжията. Мисля за Торонто.
В Европа бих живял само у нас, но няма работа за моята специалност или на островите Мадейра и Тенерифе заради перфектния климат, но там има само туризъм. Ако канадците са свестни хора мога да изтърпя няколко месеца студ през годината в Торонто ако е въпроса. Бях в Англия, Холандия, Франция, Словакия - ами не харесват много българите (Англия, Холандия, Франция и други западняци и северни) или пък са много затворени (словаци, чехи), та се чувстваш все едно си самотен.

Коментари

1.   Бих ти предложил САЩ но там много трудно пускат, зависи какво образование имаш зад гърба си и какъв ти е занаята това е първото нещо което гледат и ще искат да знаят.
Там имаш шанс за действителна реализация, ако те одобрят за зелена карта и гражданство (което става много трудно) но ако успееш да влезеш и те допуснат бягай към Западните щати, Орегон, Вашингтон и най-вече Калифорния, там хората са много широко скроени, свободни и пълни с идеи за бизнес, реализация и т. н стига да си умен, хитър и амбициозен няма нещо което да не можеш да постигнеш там.

2.   Не знам какво разбираш под "Не харесват много българите"

Това е много относително.
Разбира се в чужбина винаги си чужденец за другите не е като в България.
Аз съм във Франция не знам дали има хора дето не ме харесват, но със сигурност има такива които аз не харесвам може би е взаимно щото сме много различни.
Но въпроса е има ли причина и каква да стоиш там!
Защото има неща които в България ги няма, има друг ред и култура която ако ти допада си Ок. Трябва нещо конкретно да те привлича извън формално финансово-битовите условия.

3.   Канада!

4.   Какъв избор имаш? За Канада трябва да набереш точки и да чакаш, за САЩ има само Лотарията.

5.   Не харесват българите, защото тяхните политици, чрез медиите, са настроили хората там, срещу нас. Това се прави редовно по радио, телевизия и вестници.

6.   2, ами сега съм в Словакия е е много много трудно, постоянно попадам на луди хазяи.

7.   2 седя само заради стажа честно казано, но се чудя струва ли си да търпя откачени хазяи да ми се качват на главата.

8.   За кой пореден път ще пишеш едно и също, бе брато?
Това е сигурно десетата такава тема дето пускаш. Май за никъде не си тръгнал като гледам.

9.   Наистина тук има десетина теми, писани явно от един и същи човек, а имаше тема за Испания, която просто е изчезнала...

10.   Уважаеми модератори, къде изчезна темата за емиграция във Финландия и Норвегия? Имаше даже един коментар, аз написах втория. Може ли да знам причините за свалянето? Бих искала да се извиня на автора и коментиращите в тази тема, но май няма смисъл- и този коментар няма да бъде публикуван.

Модератор - Когато по една тема не се пише, тя се появява по-назад в регистъра. Търсете и ще намерите.

11.   Една от дипломите ми е американска.
Бих желал да преподавам нещо, например маркетинг. Влечат ме още бизнес, политика, история, недвижими имоти.
И не само. аз пиша историите, мн българу у нас нямат работа. Като преподавател в САЩ ппвече ще ми ценят труда.

От автора

12.   До 10: Най-отгоре на страницата има търсачка, която показва резултати в Гугъл, но само от този сайт (пише "Собствено търсене". Там излизат темата за Испания, както и тази за Финландия и Норвегия, но като се отворят - излиза друга тема.

13.   Авторе, какво значи искам да преподавам маркетинг, влекат ме история, политика и т. н.? ! Питам защото въпросът не е какво те влече, а имаш ли съответното образование да преподаваш всичко това, защото това са доста различни области. Ако говориш отлично английски език и имаш докторат по маркетинг, бизнес, политика или история, спокойно можеш да си намериш работа като преподавател в Мадрид примерно. Има поне 3 частни университета, където се преподава само на английски език, за които се сещам и в два от които преподавам и аз.
В САЩ съм бил на студентска бригада, а в Канада съм живял 8 години, където съм учил до докторат и работил. Какво да ти кажа, те дори не знаят в повечето случаи къде се намира България, така че нямат негативно отношение към българите, приемат хората индивидуално, но за мен Европа предлага много по-добро качество на живот. А, ако работиш като университетски преподавател всеки те приема като такъв и никой няма да те обижда на националност. Ако си берач на ягоди, разбира се, че веднага ще гледат на теб с други очи.

14.   До 12 от 10- благодаря ви, това ми е известно и съм проверила, да не си мислят и модераторите, че ще ме заблудят, темата я няма. Не е нещо важно, дразнещ е фактът, че се опитват да лъжат, първо чели и преценили да публикуват, после трият... не се случва за първи път. Нека сме коректни!

15.   14, така е, и то да имаше нещо нередно в тези теми, а то няма... Не знам, може и по погрешка да са ги изтрили, но определено и аз и друг път съм засичала така изтрити съвсем нормални теми.

17.   До 13 изобщо не е така в Европа. Европеецът е преди всичко ксенофоб. Още повече към нас източно европейците. Тези пък които са сходни - чехи, словаци с техните малки държавички имат комплекси и се страхуват от всичко чуждо.

Голям праз, че не знае американеца къде е България, щом ще ме третира като равен. Аз не съм с нищо по-малко от някой холандец например, но в Холандия видях нетърпимост и то в университетските среди.

Уважават ме до момента в който кажа България.
Американци, канадци и латино американци ме третираха като равен.
Европеецът те третира добре ако сте в трета държава, не в неговата. Американците са вятърничави, но поне показват интерес към общуване. А франсетата се надуват дори и да сте в трета страна.

18.   Показателно е какво ми каза една БГ майка в самолета до Виена. Каза ми, че австрииците се държат недружелюбно и не ни обичат, а повечето словаци са затворени и студени.
С мъжа й и детето й мислят да ходят в Канада защото там не си 2, 3 категория човек само защото си роден в България. И не беше берачка на ягоди. И в офис среда ни третират като нищожества тия евро надувки. Много история - малко човечност. В САЩ и Канада няма история, но има все още човечност. И там има лоши хора, но е по-лесно за българин да се впише. От Европа може да сме добре само в родината си. В Америка са по-екстровертни хората, има повече small talk.

19.   н 18, живяла съм 3. 5 г. в Австрия и живея в САЩ в момента. 2-3та категория хора има навсякъде, но българите си мислим грешно, че е заради произхода.
Истината е, че в 21 век неща като гражданство и произход имат все по-малко значение, а култура, образование, социален статус имат определящо значение как ще се държат хората около теб.
В Америка като цяло е вярно, че всеки идва от някъде и на никого не му пука ти какъв мигрант си, но и тук, когато вършиш ниско квалифицирана работа и имаш нисък доход си просто долу.
Най-дискреминирани се чувстват чернокожите, мрън-мрън, но истината е, че те имат най-ниска степен на образование и квалификация и не правят нищо по въпроса.
Голяма част от българските емигранти в Европа в момента са хора с ниска или без квалификация. Не говоря дори за дипломи, а за реално какво умеят да вършат тези хора и каква работа и доход имат. Просто след като отпаднаха визите много хора, които нямаха какво да губят у нас се юрнаха към Европата, подмамени и от социалните системи там. Тези хора работят на полето, на поточните линии във фабриките, най-тежката и нежелана работа в Макдоналдс, в почистващите фирми, а най-големите „специалисти“ са майстори или шофьори. Доходът е съответно нисък. Особено при жените. Не знаят езици и не могат да се оправят по институциите и в администрацията.

Не са 2-3то качество хора заради това, че са българи, а заради това, което са.
В Канада ще е същото, в САЩ също.

Единственият начин в 21 век да не си 2-3 категория човек е да имаш квалификация. Не говоря тук за дипломи по Философия от ВСУ или Югозападния университет, а за истински умения. Имаш ли квалификация, професия ако ще да си водопроводчик, ти ще изкарваш среден доход или над него и ще си 1ва категория човек. Нямаш ли квалификация и работиш ли по полета и поточни линии, като чистач на тоалетна, ти в цял свят си 2-3та категория човек. Има чернокожи, които са първа категория, има бели, които са 10та категория.
Всичко зависи от нас самите.
Тези хора са били 2-3та категория в България, отишли са в Австрия и са пак 2-3та категория, и в Канада ще е същото, защото не търсят начини да променят себе си, да се преквалифицират и да научат езици и да се интегрират в културата, а търсят външни фактори, с които да опарвдаят своя неуспех.

20.   Ако искаш кариера и скучен живот, там е истината....