Споделена история от В чужбина

Украйна или Русия?
Живо-здраво на всички! Бих искал да се обърна към читателите на това запитване с няколко въпроса и бих искал да ми кажете от личен опит, а не от слухове.. Та.. на 23 съм и се чудя къде да отида, за да поработя малко, но не ми се щеше да е в Западна Европа, ами някъде Украйна или Русия, не съм много запознат и затова ви моля да ме информирате. Само знам, че заплатите в Русия са горе-долу на средно ниво, че Москва е най-скъпия град и Питер след него. Украйна, знам, че Киев и Лвов са по-скъпички, но са по-евтини от Москва и Петербург. Според вас къде е по-удачно да се работи, къде има повече условия, къде е по-добро заплащането? В Украйна или в Русия?

Коментари

1.   В Русия заплатите са по-добри. Украйна е втората най-бедна страна в Европа след Молдова. Но, и в Русия заплатите в повечето случаи са си мизерни. Не знам какво имаш предвид под средно ниво заплати, защото зависи каква точно работа ще работиш, но в доста от секторите заплатите са по-мизерни и от България. Рублата не е много стабилна. В момента 1 лев е около 39-40 рубли. Програмисти и висши служители в чужди фирми в Москва вземат и заплати от порядъка на 200 000 рубли, което е около 5100 лева, но на такива заплати се радват много малко хора. Учителите и счетоводителите вземат по 25-30 000 рубли на месец, което е 650-760 лева, а по хотели и ресторанти обслужващ персонал взема около 20 000 рубли, което си е мизерните 520 лева. В момента, от 1 май 2018, минималната заплата в Русия е 11 163 рубли, което е около 285 лева! А, минималната заплата в Украйна е 3723 гривни, което е около 220 лева. Не ми е ясно защо един българин би предпочел да иде в друга държава и да получава по-малко или същите пари в сравнение с България, но хора всякакви явно има. Повечето българи именно затова отиват в Западна Европа, САЩ, Канада и други развити страни, където дори като берачи на плодове, градинари, строителни работници или сервитьори могат да пестят и пращат всеки месец на близките си пари, които няма как да изкарат с подобен неквалифициран труд в България. А, за квалифицираните кадри да не говорим. Вчера се прибрах от конференция в Прага и буквално всички руснаци и украинци на нея разпитваха как могат да преподават поне за семестър в Западна Европа, защото дори в Чехия преподавателите в университет вземат около 1000 евро, а в Австрия поне 3000 евро, докато в Русия и Украйна смятат 500 евро за отлична заплата на доцент примерно. Но, изборът е твой, авторе!

2.   Иди в Киев, браточка, че да видиш какво е истинска мизерия. Истинска. Супермаркети има по един-два на квадратен километър, повечето квартали са тип мегаполисен соц (разбирай високи, сиви и разпадащи се панелки), градският транспор е ад, интернетът е масово DSL (не се ебавам), по улиците е пълно предимно с пропаднали алкохолици и комарджии на дребно или и двете.

Последният факт е благодарение на това, че заплащането и условията на живот са толкова мизерни, че на средностатистическият украинец не му остава нищо друго, освен да кърка евтин алкохол и да слага по някоя гривна на игралните автомати, в сляпа надежда да изкара до следващата заплата. Изобщо няма да споменавам отвратителния климат и отвратителния нрав на украинците и руснаците.

Неслучайно хората бягат на запад, авторе. Но ти, понеже си "националист" и обичаш братушките, тичай към Раша и Украйна. Живот ще си отживееш.

3.   "защо един българин би предпочел да иде в друга държава и да получава по-малко или същите пари в сравнение с България"

Ами ако повече му хафесва културата например. Не всичко е пари. Богатите страни пък нямат свестни хора и култура.

4.   Подозирам, че искаш да комбинираш работа и секс туризъм? Насочи се към Донецк - там дават добри пари, ако оживееш :) Украински корени ли имаш или си чувал, че украинките много се чукат? Що за малоумие е да тръгнеш за Украйна да работиш.

6.   Номер 4 ти излизал ли си някога от българия, та даваш такова крайно мнение? Подозирам, че нямаш и 20 год.

7.   Пълни глупости! Украинците са велик народ, Лвов, Ивано Франковск, Луцк, Киев и Одеса най-добре, в Харков война няма и Донбас не е целият окупиран. Русия също става Москва е величествена.

8.   Много Украинци работят и живеят в Русия. Би следвало в Русия да е по-добре !!

9.   Старичка тема ама все пак ще изразя мнение от опит. Що се отнася до Украйна, една дума и тя е мизерия. Бил съм в Киев още преди да започне войната, и разбирам хората от Донбас които решиха да се отделят... Киев е безспорно много красив, но що се отнася до заплати, ред и сигурност... много е зле, много. За Лвов знам че са по- добре, ама там говорят само украински или полски. Москва много се е променила, европейски град. Заради срива на рублата вече дори не е толкова скъп за нас българите. За Петербург мога да кажа същото, не си мисли за други руски градове защото има и много изпаднали. Абе за пари се ходи на запад.

10.   Престани да спамиш сайта с подобни теми, които просто нямат смисъл. Утре ще пишеш работа в Албания или Черна гора, а дори Армения и Грузия. Разбрахме, че мразиш запада, но това не е начина, за да покажеш колко много обичаш изтока.
Темите ти са като на неуко дете в първи клас.
В Русия сме с визов режим без право на работа. Да вземеш разрешително за работа и престой в Русия е изключително трудна работа да не кажа невъзможна. Като гастербайтер мисията е невъзможна, освен ако не работиш нелегално, което не ти го препоръчвам. Другият вариант е да си регистрираш фирма и да правиш бизнес, за което трябва да имаш сериозни финанси.
В Украйна положунието е същото с тази разлища, че там сме с безвизов режим на пътуване, но отново без право на работа.
Работил съм като специалист в Ресия за западна компания и знам какво пиша.
Съвсем сериозно ти казвам опитай в Монголия. Там ще останеш доволен.

12.   Донбас не се е отделил, а Русия го окупира, и Крим също. Но въпреки войната е двете държави са величествени, хората не се мразят, ако говориш на английски с украинците ще се разбереш.

13.   Украинците говорят Руски! Много малко от тях знаят Английски!

14.   Ти всъщност нямаш право да работиш в Русия. Можеш да получиш евентуално сравнително лесно туристическа виза, която НЕ дава право на работа. Работна виза единствено, ако предварително си намерил работодател и те ти съдействат. В каква област всъщност си квалифициран и търсиш работа? Много малък е шанса като чужденец и без опит да получиш там позиция по-добре платена от сходна такава в България. Самите руснаци масово бягат към Западна Европа. Украинците пък така са го закъсали, че търсят сезонна работа в България. Или имаш доста странни желания, или темата просто е провокация.

15.   В северната част на Русия има нефтени градове, където заплатите са грубо около 2000 долара. Безплатен пансион, храна, басейни, фитнес-зали. Просто няма къде да си похарчиш парите. 3-4 години да изкараш-стигат ти. В Западна Европа е абсурд да спестиш такава сума, затова пък там парадират, че имали ценности... Предполагам си наясно.

16.   До 15

"В Западна Европа е абсурд да спестиш такава сума, затова пък там парадират, че имали ценности... "

И какви мислвни процеси доведоха до това "съждение"?
А и ако ще сравняваме, нека не е "ябълки с портокали", както казват американите. Отиди на норвежка нефетна платформа и да си поговорим пак. $2000 даже не е заплатата на мияч на чинии там.

17.   Хора е може ли такива глупости да пишете бее, ее значи..
Четох четох..
От 3 години живея в Киев и не знам откъде измисляте тези небивалици.
Украинците изобщо не са бедни! Особено младите, оо с колко пари разполагат, чудя се откъде, особено жените си имат доста пари, но това е защото заработват от секс услуги. За съжаление това е вярно. Всеки уикенд Киев се пълни с чужденци, предимно араби и англичани, по повод секс туризъм идват, заради "хубавите" украинки.
Така, възрастните хора също масово имат натрупани големи суми в спестовните си сметки, откъде, пак не знам.
По улиците... няма, просто няма цигани или клошари, ако щете вярвайте.
Не видях и нито едно, нито едно! бездомно куче.
Хората, които почистват и метат улиците са бели и нормални като касиери в магазин да кажем. Къде са им циганите?
Относно английския ми свиха шапката. За 3 години не попаднах на местен, който да не говори английски. Касиерките по супермаркетите го говорят свободно. Много ми се издигнаха в очите за това. Много го учат този език, браво.
Така, здравеопазване. Чужденец отива и на частно си прави ЯМР за 45 лв. Повече нямам какво да кажа.
Ами.. май не е толкова зле в този симпатичен Киев. Само хората не ми харесват.. По-нахално нещо от украинец или украинка не съм видяла, ние в София сме си били доста прилични, бе.
Градският транспорт е гнусен и стар, това е така.
И нещо в заключение - по хората се усеща комунизма, някак... все още си го носят като манталитет, това е много гадно!
И най-важното :D Кухнята им не струва!

18.   17, в София яко ги хапе кучето хората. В Братислава бяха по-свестни.

19.   17 абсолютно си прав/а!Там една джамия няма,хората са добри и гостоприемни имам приятели украинци,те са православни,дори в Русия има много повече мюсюлмани.Но войната е братоубийствена крайно време е да спре.

20.   При всички случаи трябва да имаш някаква социална среда, независимо в Русия или Украйна. Да членуваш в някой клуб по интереси.

21.   Съгласен съм напълно с но.17, с изключение , че хората са нахални
Имам приятели- семейство. ИТ специалисти са. Заплатите са им с 30% по- големи от тези в София на същите позиции.

За другите заплати не знам. Само ще кажа, че Киев е в два пъти повече от София във всичко. Два пъти по беден , два пъти по богат град. Разликата между бедни и богати е двойна. Зависи от коя страна си. Невероятно красив град, строен със замах. За украинките вече казахме , че са най красиви в света.

Колкото до Русия. В момента работя в Лондон , и вземам над средното за града. Ако можех да си намеря лесно виза за същата работа отдавна да съм се преместил в Москва. Единственото лошо което виждам там са наемите. Другото е поносимо. Не че в Лондон са ниски де.

Авторе не слушай пластмасовите клишари. Дерзай и се чупи нататък.