Споделена история от В чужбина

Как да постъпя?
Здравейте, приятели :)
Пиша тук, защото се нуждая от помощ и точно тук все попадам на мъдри хора :)
Значи аз съм момиче на 18, което вече от близо 4 години живее в Германия
В началото ми беше приятно тук, всичко беше ново и интересно, но с времето...
Всичко се промени...
, от тази година съм в гимназия и виждам наистина как в Германия стоят нещата
Всички мои съученици са родени тук и владеят перфектно немски
Не съм лош човек, а доста социален и мил към всеки , но те пак ме гледат с други очи
Винаги и в България и тук съм била най-добрата в класа, просто защото те са назад с материала и аз съм учила това, което на тях им предстои
Но никога за жалост не съм получавала оченките, които заслужавам
Така с изминалите години изгубих афинитет
А тази година изобщо го няма
Дискриминация и несправедливост от страна на учителите и съучениците ми е нещо , което виждам вселки ден и търпя
Да ако кажа, че искам да се връщам , ще ме вземете за луда - Съсипаха я тази държава и тн.
Не, не искам да се връщам
Искам просто да съм щастлива , дали тук или в България ми е все едно
да де
За да ме приемат в университет в България трябва да изкарам 12 тук
Но ако пък го сторя не мисля, че ще ме приемат с тези оценки
Който каквото иска да си каже, като емигрант и да знаеш повече от самия учител , не ти пишат повече от 3
Поне в нашия регион е така
И какво исках да кажа
За още една година не съм готова , но не искам да се връщам ако не е за университет
Та
Какво да правя? Моля помогнете ми
(съжалявам за допуснатите грешки)

Коментари

1.   Отначало като четях, сякаш аз го бях писала, докато не стигнахме с частта за справедливост и оценки. Не знам къде си в момента и ситуацията в час, но при мене е коренно различно. Аз правя аусбилдунг в голям концерн и също съм единствената, която е чужденка. Аз си направих немския курс 2014 и нямах толкова добър немски език, но винаги съм се старала и съм показвала интерес. Именно чрез тези неща съм една от любимките на учителите и изкарвам разбира се отлични или много добри оценки. Така, че от тебе си зависи всичко. Може и в България да се върнеш и да имаш много приятели... Може и да не е така. Аз съм решила тука да си остана, да си изкарвам добри пари и да си ходя на екскурзии, отколкото да се върна в България и да подгъзувам за 300 лева, които за никъде не стигат.

2.   За съжаление мило дете, проблемът не е във всички останали, а в нас. В твоя мироглед, възприятия и всичко онова което носим, като товар от балканският ни манталитет. Как оцени, че знаеш повече от учителките? За съжаление огромна част от децата имат този проблем, който описваш. И проблемът излиза от нас, повярвай ми. В Гимназиум си и ти е трудно, ясно е. В немски училеща не пишат 1 просто ей като. И защо не отиде в реал шуле, където е доста по-леко, особено за деца в твоето положение, с неособено добър немски. Защото българинът, счита, че ако не е гимназия е от простолюдието. В реал шуле щеше да си много по-спокойна, също можеш да продължиш да учиш, да се прехвърлиш на по-късен етап, да отидеш в профилирана училище и после да продължиш да учиш в каквото си се профилирана. Да ясно, след реал шуле не можеш да учиш медицина, но тук системата е толкова всеобхватна и с възможности, че стресът в гимназия наистина е за "каймака" на обществото. 3 чужди езика учите нали, всъщност ти 4. И все българите някой нещо накриво ги гледа.
Няма такова нещо. За каква дискриминация говорим, и как реши, че всички са родени тук. Хиляди се преселват годишно в Германия, какви ли не националности, манталитети и т. н. Има не само класове, а училища в които няма едно германче. Като вървиш по улицата по-често ще чуеш някакъв език отколкото немски. А за ученето в университет в България, ще те приемат със сигурност.
Просто българинът много пречупва и преиначават нещата.
Радвай се на шанса да си в такава интернационална среда. Имате психолог в училище, поговори, нека те посъветва. Но вместо Да си срещу средата, се интегрирай в нея. Силата е само в теб. Липсата на желание за интеграция е и проблемът с езикът. Придполагам средата ти е с българи.

3.   На 18 си и си първа година в гимназия? Имаш ли си приятел? Когато бях горе-долу на твоите години се запознах с момче от Англия, което родителите му го бяха довели в София. Точно беше направил скандал на техните, че не иска да живее с тях и иска да се върне в родината (точно като теб тъкмо навършил пълнолетие) и тръгнахме. Тогава си остана тук и така много години, въпреки че се разделихме. Явно все още никой не ти е подал ръка и не си се почувствала комфортно. Като краткосрочна мярка ще ти препоръчам да пребориш самотата, психическото ти състояние се обуславя от социалните контакти.

Винаги съм против бягството, но в твоя случай, твоето бягство ако се върнеш в България, ще е там откъдето са те извели, когато още не си можела сама да взимаш решения. Не случай глупостите за 300-те лева заплата. Това просто не е вярно.

За да се подготвиш за български университет ще е добре да изкараш 12 клас в България, за да свикнеш отново с правописа, с взаимоотношенията, да се подготвиш спокойно за самостоятелния си живот. Най-вече ще ти бъде по-евтино, защото родителите ти ще ти помагат от Германия. Най-добре се върни за лятото в България, направи си едно хубаво море, без да мислиш за бъдещето. Запознай се с нови хора, може би ще ти дойдат нови идеи и нови вдъхновения.