Споделена история от В чужбина

Според вас какво да правя ?
Здравейте, от известно време съм объркан и ми е трудно да реша какво да правя. От една страна си мисля да остана в България и просто да се преместя да живея в друг град, а от друга обмислям варианти за чужбина.
Миналата година започнах да следвам в родния си град, но след като минаха изпитите от втори семестър прекъснах, защото осъзнах че специалността, която записах не е за мен. Сега си търся работа и като събера пари мисля да отида да уча това, което искам. Проблемът е, че се колебая дали да е в България или чужбина. Понякога си мисля за следните държави: Чехия, Италия, Германия, защото четох, че в тези три страни образованието е по-достъпно или безплатно, отколкото в някои други. В същото време си мисля и за някои български университети, но не мога да реша кое е по-добре.
Ще съм ви много благодарен ако ми дадете някакви съвети.

Коментари

1.   Тепърва си търсиш работа. Тепърва трябва да учиш чужд език, на високо ниво. Колко години са нужни? В твоя случай не бих се замисляла за чужбина. Защо не кандидатства тази година в желаната специалност, в България? Струва ми се, че не си наясно какво точно искаш да учиш, че не е сигурно дали ще завършиш, че си губиш времето да мислиш за това сега, а е трябвало да направиш избор на професия много по-рано. Съжалявам, но ние не можем да ти кажем какво да учиш и къде. Трябва да се справиш сам. Успех!

2.   Заминавай, ако не го направиш, ще съжаляваш. Успех.
Недей да стоиш и да учиш в България, много е гадно.

3.   Тук има един дребен фактор, който пропускаш. Образованието може и да е достъпно в някои страни, но все пак ще имаш консумативи за живот в дадената държава (транспорт, храна, покрив, сметки). Смятам, че чисто финансово и емоционално ще ти бъде много по-лесно, ако останеш тук. Лесното рядко е правилно, но е за предпочитане, ако смяташ, че няма да издържиш на стреса и само ще загубиш време и средства. Носталгията е едно ужасно чувство, за което няма достатъчно силни думи. Още първия месец ти се дояжда баничка с кисело мляко, пълнени чушки, сарми и други подобни, които вероятно баба ти ти приготвя за всяко гостуване. Отделно преживяваш културен шок, а той не е за подценяване. Заминаваш сам в непозната държава, манталитетът на хората е различен, законите са други, езикът не ти е роден, даже устройството на апартаментите е различно и това се усеща.
Според мен би било удачно да заминеш само в случай, че си сигурен, че точно това искаш. Във всеки друг сценарии ще ти бъде твърде тежко и ще ти дойде да се откажеш за отрицателно кратко време. Иначе образователните системи в чужбина нямат нищо общо с нашите. Ние тук сме един тотален хаос, в които канцелариите, ако изобщо работят, са повече като кокошарници. А дори това не от важните проблеми. Мога да изреждам много плюсове на образованието в чужбина, но е факт, че то не е лъжица за всяка уста. Вярвам, че един интелигентен човек ще се справи отлично и ще остане доволен от наученото, без изобщо да го е яд за вложените суми, но не подкрепям заминаването заради розови приказки или пресилени представи. Помисли добре. За едни хора си струва заминаването, за други не. Хората са различни. На някои Германия им се струва студена и отблъскваща, а за други е вид организиран земен рай. Мой приятел ми сподели метод за взимане на сериозни решения. Малко е инфантилен, но върши страхотна работа, изпробван е многократно. Хвърляш стотинка- ези и тура. Първото ти чувство, щом монетата падне и я погледнеш, е достатъчно за да разбереш откровените си желания. После обмисляш, премисляш, повтаряш хвърлянето на монета и ако не друго, то поне се изясняваш със себе си до степен, в която си по-адекватен във взимането на решение. Не решава стотинката, ти решаваш, тя само ти помага да се разбереш сам по-добре.

4.   Т. е. тебе не те интересува да придобиеш знания, а да "завършиш" някъде...
Не те интересува образованието като такова, а да е "достъпно" и/или "безплатно".
Пък в чужбина е някак си по-фешън да завършиш, иначе в България специалностите "не са за тебе"...
Абсолютно плоски и празноглави разсъждения!
В живота не винаги е добре да се движиш по линията на най-малкото съпротивление... То на тебе ти е "добре" докато го правиш, но резултатите след това са трагични...
"Дисциплина" означава да се откажеш от това, което искаш в момента, в името на това, което искаш по принцип.

5.   Съветът ми е да научиш езика на държавата, в която искаш да отидеш, браточка.

6.   В Германия е доста хубава матерялната база и има достатъчно работа за студенти с която водиш един спокоен живот. Учи се супер здраво, аз в България с много по-малко усилия имах отлични оценки, а в Германия учех доста здраво и се въртях около средното ниво.

7.   От автора:

Благодаря ви за полезните коментари и отзиви, замислих се над някои неща и ще взема решение.

8.   До авторката
Какво реши последно, сподели с нас :))

9.   От автора:

Реших да остана в България, защото не съм на 100% сигурен, че ще се справя в чужбина. Може от университета по Еразъм да отида в някоя страна, така ще е по-добре.

10.   Много правилно решение! Аз в момента съм в Германия обаче съм толкова много разочарована, че не може да бъде. Ако можех да върна времето назад бих направила същото!