Споделена история от В чужбина

В България или в чужбина?
Напоследък съм много несигурна в себе си.. Сега завършвам 12ти клас и не знам какво да правя с бъдещето си. Исках да запиша висше образование, но родителите нямат възможност да ми помогнат по никакъв начин а съвсем сама няма да ми бъде лесно. Приятелят ми замина за Англия за да изкарва пари и, когато завърша да е посъбрал някой лев и да си заживеем двамата там. Той е страхотно момче, заедно сме от доста време и много усилено работи за да осигури хубаво бъдеще и за двама ни, но не знам дали ще ми понесе да не си живея в родината. Говорили сме за това и неговото мнение е, че не иска поне в рамките на 10тина години да живее в България, защото в Англия трудът му се заплаща добре и след това евентуално може да се приберем тук и да помогнем някак на нашата си държавица. Знам, че всеки рано или късно трябва да поеме по своя път, но аз се страхувам много от това, което ме очаква и не знам кой е правилният път за мен след като ще заменя ученето направо с някаква работа.. Има ли някой който е бил в моето положение и би могъл да ме посъветва някак?

Коментари

1.   В чужбина

2.   Няма какво много да се каже, не си споменала дори специалност. Ако не знаеш какво искаш да учиш, английските цени не си заслужават. Да приемем, че знаеш какво искаш да учиш.

Знаеш ли английски, на първо място? Без това можеш да забравиш Англия. Ако си положила успешно поне TOEFL, можеш да кандидатстваш чрез UCAS в 5 университета, ако помня добре. Уловката в Англия е, че студенстките заеми покриват само университетските такси. Храна, наем и всичко друго са твои лични разходи и почасовата работа не е алтернатива, а задължение.

Би могла, евентуално, знаейки къде той работи да кандидатстваш в местните университети (почти всеки град си има двойка: известния и по-мижавия) и в тези, които са наблизо. Така имате възможност да делите разходите за квартира и да не си сама. Но това не е без риск: закотвяте се за един град, адски се ограничава броя ВУЗ за кандидатстване (ако имат специалността въобще). Ако не му потръгне работа там и трябва да се мести, положението ви се усложнява. Би могла да кандидатстваш тогаз другаде и да прехвърлиш кредити от взетите изпити, но си е главоболие. Прекалено много "ако" има в този вариант.
Или да учиш в друга държава. Но ако не знаеш какво правиш, не ходи отвъд граница.

3.   Чужбина, не се замисляй, тук е кочина.

4.   В чужбина.

5.   Като момиче, което идва от богато семейство, което ми осигури страхотен живот в Лондон 2 години, нямах нужда да работя, имах всичко и се отвратих от обучението в частен университет в сърцето на Лондон и се върнах в България и уча в Нов Български университет бих ти казала, че ако можех да върна времето назад, нямаше изобщо да кандидатствам в Англия, а щях да си остана тук. Въпреки парите ми, въпреки че съм завършила американския колеж и знам идеално английски, мога да ти кажа, че само плащах и нищо не научих в Англия, а тук научих страшно много. Сама си прецени.

7.   Изключително много ви благодаря за отговорите. Надявам се да се справя :)

8.   Номер 5, а кой те кара да ходиш в частен университет в Лондон? И в Англия и в САЩ е пълно с diploma mills, щом си завършила американския колеж, няма нужда да ти превеждам какво е това, но има и престижни университети. Аз пък завърших в Канада и нито за миг не съжалявам. Да не говорим за базата, за качеството и нивото на обучение и възможностите, които ти дава дипломата от наистина престижен университет.

Към авторката - първо реши какво точно искаш да учиш. И повярвай ми, много е важно къде учиш. Университетът е марка. Само името на университета, който си завършила може да ти донесе покана за интервю от където си поискаш.