Споделена история от В чужбина

Стоките в чужбина пъти по евтини от Б-я.
Хора, това нормално ли е?

Днес се поразходих в Била и разгледах цените.

Цените на козметика, парфюми, дезодоранти, душ-гелове и пр. е нереално висока на фона на мин.работна заплата в България.

Един душ-гел Loreal 8,20лв., а в Австрия същият съм го виждал за 2,70 евро.

Ролков дезодорант Нивеа 7лв, в Германия 2,50евро.

Банани 2,50лв, Германия 0,99 евро.

Покупателната способност в България е много слаба.

В Германия за 1 месец с неквалифицирана може да си купиш най-новият Iphone, докато в България това са ти около 4/5 минимални заплати.
За цени на лаптопи няма да навлизам.......

Храните пак същото положение.
В Германия за 100евро пълниш кошницата, в България за 100лв. НИЩО.

Ходя на фитнес, и цените на залите в Г-я са много по евтини, както и хранителните добавки.
Дрехите в New York примерно пак са по евтини......

Коментари

1.   Нямам обяснение. Отдавам го на това, че България е малък пазар и се печели повече от висока надценка, а не от количество. В Германия дори с минимална надценка може би правят по-големи печалби заради по-големите количества, които продават. Отделно може би в България пазара е по-монополизиран. А може би и защото нямаме производство и всичко е внос, което допълнително оскъпява стоките.

2.   Потвърждавам същото и за Испания.
А и в края на всеки сезон има ИСТИНСКИ намаления на цените, реални а не като в Бг първо да ти ги качват още повече за да изглеждат после намалени.
Отделно два пъти в годината- февруари и август са огромните намаления когато за смешни пари можеш да си напазаруваш гардероба за цялата година.
За храни и козметика съм се изумявали на цените в България!
Пазарувайте на едро по веднъж в месеца в съседни държави и ще видите как ще ги принудите да си оправят цените или да затварят!

3.   Живея в Англия от 5-6 години и тук е по-евтино.
Два-три пъти в годината, с жена ми купуваме една камара перилни препарати, омекотители, дезодоранти и кремове и ги пращаме за България на нашите родители и роднини.
Наясно си вече и за цените на хранителните продукти.
В Англия пазарувам от Асда, но доста често и от Алди и Лидъл.
В БГ тоя Лидъл никакъв Лидъл не е, доста са им скъпи стоките.
Ясно, икономика, покупко продажба, транспорт и тн. Но имам чувството, че някои неща в БГ са изкуствено доста надути.

4.   Но услугите са в пъти по-скъпи.

5.   Потвърждавам същото и за Дания - уж една от страните с най-висок стандарт на живот в света, а храна, дрехи, козметика и изобщо неща от първа необходимост са по-евтини от България. Да не говорим, че и постоянно има промоции и ако ги следиш, още повече спестяваш.

6.   Така е, но има неща, които са доста по-скъпи. Например наеми, фризьорски услуги, зъболекари, автоуслуги, застраховка гражданска отговорност, паркиране, всякакви строителни и ремонтни услуги, градски транспорт, таксита, ресторнати, дискотеки, заведения, цигари. Като теглим чертата, все пак в чужбина идва по-скъп живота може би с 50-200% в зависимост от града и начина на живот. Друг е въпроса, че там качеството е по-добро. Но все пак зависи и от човека - дали пуши, дали има кола, дали обича да излиза по-често, дали има собствено жилище, дали все още го изплаща, дали дели наема с друг... Защото ако решиш да изплащаш апартамент в хубав на Франкфурт например, тя вноската само ще е поне 2500 евро, докато в София с около 700 евро може да се изплащаш доста прилично жилище. Но като цяло съм съгласен, че в България покупателната сила е доста ниска в сравнение с Европа. И все пак далеч не сме на последните места, има и дсота по-зле от нас. В световен мащаб сме около средата.

7.   Н 6, да, според бг заплащането обаче. За местните са пак по ниски цените.

8.   7, точно - ако средно предвид всички стоки и услуги живота в чужбина е двойно по-скъп, то заплатите са 4 пъти по-високи, т.е. покупателната сила пак е 2 пъти по-голяма. Което разбира се си е голяма разлика. Това е все едно в България при тия цени, заплатата ти да е двойно по-висока - естествено, че ще живееш много по-добре. Т.е. ако сега взимаш например 1200 лв, от утре да започнеш да взимаш 2400 лв или все едно едно семейство да има същия стандарт с един работещ, какъвто има сега с двама работещи. Разликата си е голяма.

9.   И в Чехия и Словакия така беше. Тук 50 лв карта още тогава, там - 24 евро и нещо, т.е. същото. Но там взимах 1300 евро, тук 1200 лева. Минус бяха наемите в Прага, заради туристите и американците балонът е огромен.

11.   Аз пък забелязвам че, в БГ цените са почти като в Европа, само че, умножени по 2. Т. е. , ако една стока струва 20 лева, то тя е около 8-10 евро. Малко по скъпо е в БГ, заради малкия пазар. Не знам как и защо хората от UK например, купуват перилни препарати от тук Аз съм в UK и изпращат на роднини, след като на един килограм стока, плащат по 1. 20 паунда на превозвач. Може да излиза малко по евтино, тогава когато, купуват от най - най евтини стоки, които е ясно, че и качеството не е добро. В масовия случай от UK за БГ се изпращат стоки купени от магазини втора употреба или от неделни пазари по поляни, където се правят разпродажби. Така наречените - карбути. Та за цените, като съм в БГ и пазарувам за 50 лева, почти същите продукти в UK ги плащаме за около 20 паунда. В чужбина има много и различни промоции, които в БГ не знам защо, ги няма. Мисля си, че скоро време това ще се изравни. Не искам да коментирам, начина по който аз мисля, че ще стане изравняването. Българският работодател не е съгласен да дава европейски заплати

В чужбина са високи услуги и държавни такси. Например, за да ти сменят цип на якето, ще ти струва най малко 15 паунда. Та, ти ще си купиш нова яке за тия пари.

Ние плащане наем паркиране на общината, но парко място не ти е гарантирано. Ако в БГ въведат, наем на общината за паркиране на автомобил , направо ще затворим магистралите.

Колко по стара е колата, толкова по висока е застраховката. Колата може да струва 500 паунда, а застраховката 1000. И, защото в БГ е изключително евтино подръжката на стари коли, затова няма място за паркиране и затова въздуха не е чист. Ще става по зле в тази насока в БГ.

13.   Номер 11, защо обръщаш във валути, ти там в Англия български лева ли ползваш ?

Ако за стока Х в Англия даваш 10 камъчета, тука за същата даваш 20 камъчета. За т'ва и не се пълни кошницата. 100 лв с/у 100 паунда ако се направи едно пазаруване, ще се изумиш. :)

14.   Няма каква да ме изумява. Няма как, да сравняваме цените на стоките 1:1. След време, пак няма е съвсем 1:1, защото има субективни причини за това. Дано в БГ са дойдат по добри времена, но с това гласуване в чужбина, много се съмнявам. Според мен, там където плащаш данъци, там гласувай, но кой ме пита мен?

16.   14 и на теб ли българите в чужбина са ти виновни?
Я сравни за всяка от влезлите в парламента партии, колко гласове от чужбина са дошли и колко от страната... съотношението е 1 към 10. Но най-лесно да се насажда омраза и да се настройва българин срещу българина.

Имам двойно гражданство, гласувам и в страната и в чужбина и ще продължа да го правя. Имам собственост в страната, плащам данъци за нея, подпомагам роднини - естествено че ще гласувам. Мое право е. В чужбина работя, тук също плащам данъци и осигуровки, тук живея постоянно, тук също гласувам. От никого не съм откраднал, никого не съм измамил. Каквото съм постигнал съм постигнал с много труд. Защо братята ми в България ме смятат за втора ръка човек, който няма права? С какво им преча? В България близо 500 хилади души гласуваха за Слави, от чужбина са 40 хиляди - защо се твърди, че с нашите гласове е бил избран? Елементарната математика не излиза..
Защо се изопачава така истината? Кои има интерес да сее раздори между българите вън и вътре? Кои има интерес да сме слаби и да се мразим един друг?

17.   "Хора, това нормално ли е?"

Спрете да позлвате думата нормално. Да, това е нормата. По-добрата икономика и конкуренция, води до по-добри цени. Шоколад за 2 лева в България струва 1 лев в подобна странта, защото в България няма конкуренция, поради факта, че един чичо плаща на друг чичо, да не допуска други стоки на пазара, а всички задружно блеят.

18.   16 не сме ти братя. Или по-скоро всички на земята сме братя. Това, че с някои си роден в същата държава нищо не значи.

19.   До N16. Пращаме пари в БГ по собствено желание, а не по задължение на държавата. А плащаш данъци в държавата където живееш по задължение. В БГ задължения - нямаш. Всичко, което плащаш е по желание. Пък, като сме такива родолюбци, изборите са прекрасна възможност да си дойдем до БГ, хем да гласуваме, хем да се видим с любими хора. Оправдания винаги има. Ама е по лесно, държавата да ни осигурява секции за гласуване, та ако може на всеки километър. Ей така, уж мислим за държавата, ама за нас точно - може да се правят безброй разходи. Нищо, че някой сънародници не говорят и български език, а за децата им, да не говорим.