Споделена история от В чужбина

Имам ли някакъв шанс за чужбина?
Не ми се стои в България повече. Искам да живея на друго място. Още съм в университета, но моята специалност не изглежда много перспективна за чужбина. Не е нито програмиране, нито медицинска. Уча български и история, защото едно време на нашите не им се даваха пари на друго иии да...
Когато завърша и си събера пари мога ли да запиша магистратура в някой университет в Европа, примерно в Дания или Холандия и да се преквалифицирам, защото не се виждам с тази специалност цял живот. Или трябва пак да уча бакалавър :/
То пък каква магистратура ще запиша при положение, че съм учила български четири години не знам...

Коментари

1.   В чужбина имаме български училища, разрови, проучи, пиши в страниците на българи в различните чужбини. Можеш поне временно да започнеш работа в такова училище докато учиш и друго на място.

2.   В същото положение съм. Не искам да живея тук. Не е и толкова до заплата, имам добри доходи, жилище. Просто нищо не ми харесва в България. Нищо не ме впечатлява, ни прехвалени природи, ни прехвалени фолклорни песнопения. Аз пък сглупих и завърших филология, сега съм в администрацията на едно от съдилищата в града. Ден и нощ мечтая да живея другаде. Най-важното е да владееш езика, компютърен курс и работа бързо се намира. Аз ще понатрупам още малко стаж и опит, разпородавам всичко и дигам гълъбите. Тук няма да се върна никога.

3.   Учиш български в университет? Шегуваш ли се?

4.   Не мога да помогна, но съм длъжна да кажа, че бакалаври на английски почти няма вече в Дания. Силно ги ограничиха след 2020. Вече е само на датски. Провери за магистрите, тях уж ги оставиха, ама може след време и тях да са махнали. Не съм се интересувала скоро за тях.

5.   Искаше ми се да се шегувам номер 3.

6.   Подкрепям н 2, дерзай!
Заминах веднага след езиковата гимназия, защото кандидатствах в западен университет и ме приеха, уредих си и студентско общежитие, за късмет.
През септември станаха 30г навън и смея да твърдя, че заминаването ми беше най-доброто решение в живота ми!
Успех!
Ж 49

7.   1 Нещо не си наясно с българските училища в чужбина. Това е един път в седмицата, а през другото време хората работят нещо друго. Това е по-скоро странична дейност.

8.   7, в грешка си ти, вече има и седмични български училища. Дори и в неделно да започне на първо време, е възможност за конакти, които пък ще и помогнат и за друга работа или дори частни уроци за децата им.
Живея 18 г в чужбина, ще съм наясно, мисля аз.

9.   В чежбина от Западна Европа вече си струва само в Италия, но да е на място с по-малко араби и мигранти, Малта, Гибралтар и Австрия. Другите имат страшно много проблеми. В незападна Европа си струва в Чехия, Словакия, Полша и Словения. Хърватия е на същото дередже като София. И Унгария, но там езикът е много труден.