Споделена история от В чужбина

Трябва да си избера нова професия
Здравейте.
След около година-две ще имигрирам в друга държава, поради семейни причини. Искам да подчертая, че въпросната държава НЕ Е европейска.
Все още съм млада, имам квалификация и прекрасна работа (в областта на обществените науки). Въпреки положението в България никога не съм имала намерението да заминавам в чужбина. Практикувам професията, за която винаги съм мечтала. Затова винаги съм била съсредоточена само в кариерата си в тази област. Уви – животът има други планове. Ще ми се наложи да напусна България. Въпреки че имам още достатъчно време, чувствам се отчаяна. Това стана ясно преди няколко месеца, но не мога да си подредя мислите.
Знам езика на много добро ниво – това е единственият плюс. Имам и лукса да не работя, когато замина – но не съм човек, който умее да бездейства.
Когато замина, няма да мога да практикувам професията си поради 3 причини: дипломата ми няма да важи, местните са с предимство в тази сфера, условията на труд са неблагоприятни.
Знам в какво съм добра и какво ме влече, въпреки това не мога да се насоча към нова професия. Също така съм човек с много сръчни ръце, въпреки това пак не мога да реша дали да се запиша да уча, или да усвоя някакъв занаят… Ще имам и възможността да уча там, ако желая. Въпреки всички тези плюсове, не мога да се ориентирам.
Вечно съм се стремяла към сегашната ми професия и сега се оказва, че трябва да се откажа от нея. Животът ме хвана неподготвена и не знам как да действам.

Коментари

1.   Е, щом имаш сръчни ръце...

2.   Настоящето и бъдещето са в ИТ сферата... има си ускорени курсове, примерно за "Администратор Системи и Мрежи" и т. н.

3.   Дори не споменаваш точната си специалност. Какви конкретни съвети очакваш тогава? След като можеш да си позволиши да не работиш, когато отидеш там, ще имаш възможност да поопознаеш обстановката и по-лесно да се ориентираш на място какво върви.
Иначе можеш да търсиш пре google. информация кое от нещата, които можеш вече да правиш или би учила тепърва, има най-добри персоективи и най-високо заплащане.

4.   Не споменаваш в коя държава заминаваш, къде ще оставаш ( квартира или роднини), каква ти е точната професия.

Казваш, че местният език го владееш добре и че си добра в твоят бранш.

Ако наистина си добра в каквото и да е и знаеш местният език на чужденците, ще ти дадат шанс да се изявиш. К'ви дипломи, к'ви пет лева.

Как като заминеш имаш лукса да не работиш? При любовника ли си отиваш, след като заразяваш съпругът си?

Като си сръчна стани фризьорка. Това много върви в чужбина, а знаеш и езикът. Ще направиш добри пари и ще се препитаваш много добре.

5.   До 4 - Защо си толкова нападателен.

Това е анонимен сайт, но ако дадеш достатъчно данни, някой може да те разпознае.

Има множество инстанции, в които ти трябва диплома. Не всяка компания е Тесла или Нетфликс - повечето искат дипломи, които са признати. Понякога изискванията са законови. Шансове се дават на стажанти и хора с пизнати в компанията.

Някои хора имат богати семейства, друго кмат соестявания, но.... Теб не те засяга.

Последния ти съвет, всъщност не е лош.

Авторке - успех в начинанията!

6.   До 3 - Сайтът се казва Сподели, така че пнякога хората... Споделят, без да искат съвети от вас, кои и да сте вие.

7.   Авторке, ама чакай малко аз не те питам как са ти трите имена, какво ти е ЕГН-то, каква коса имаш, цветът на очите и пр...

Как очакваш адекватен съвет, като нито споменаваш в коя държава емигрираш и тамошният официален език, нито точната професия.

Ако беше казала, примерно: " Емигрирам в Германия, говоря много добър немски и съм детска учителка по математика", направо бих ти казал, че ще ти признаят дипломата и квалификациите, ако немският ти език е поне на ниво С1.

Друг вариант е да станеш Рецепционист в хотел, ако владееш езикът.

Ако пък наистина си толкова сръчна може да правиш сладкиши или торти в някоя сладкарница, доста добри пари се вадят.

Но аз лично бих предпочел винаги фризьорството: говориш с клиентите, правиш добри пари и може да създадеш доста социални контакти покрай тази професия, ама съм си непохватен и хамал.

Номер 4

8.   Къде е писала, че зарязва съпруга си?

9.   Н 4, как пак от вашите фантазии- проекции в чуждите глави/намерения.
Къде е казала, че зарязва съпруг?? !
Дори по- скоро изглежда, че именно съпругът я е насадил на пачи яйца и е за това е принудена да заминава!

10.   От Авторката.

Точно заради това не давам подробности. :) Защото сте готови да нападнете всяко едно нещо. Не напротив, не зарязвам съпруга си - а заминавам заедно с него заради работата му. Сега пък не тръгвайте да нападате, че съпругът ми е егоист и не се съобразява с моята кариера. Детска учителка съм, ЗАТОВА НЯМА КАК ДА ПРАКТИКУВАМ ТАЗИ ПРОФЕСИЯ БЕЗ ДИПЛОМА.

Все пак - благодаря Ви, че си направихте труда да споделите Вашите мнения.

11.   Ще си направите детски център за забавления на деца.