Споделена история от В чужбина

Заплатите в Германия
Здравейте! Искам да си "сверя часовника" просто, и ще се обърна към всички, които живеят в Германия и четат това. Знаете как темата за заплатите тук е табу, и никой не иска да говори за това, а и нямаме много близки приятели, които да попитам.
Работя в Баден-Вюртемберг на непълно работно време- около 100 часа общо и съм щойеркласе 1. За тези часове получавам нето 1400 евро. Вие колко получавате? Според вас малко ли са? Бихте ли работили толкова часове, за тези пари? Приятеля ми е на пълно работно време-160 часа и взима нето 2200 евро, също 1 щойеркласе. В един и същ бранш сме, различни позиции и фирми. И неговата заплата ми се струва ниска. Дали да не си потърсим нещо малко по-добее заплатено? Споделете опит моля ви!

<< Предишна Следваща >>

Коментари

1.   Майка ми чисти къщи и офиси почасово към немска фирма и взима 1600 евро на месец чисти, но на около 6 часа дневно. Баща ми като ел. техник, ама най-ниско ниво и без език взима около 2 или малко повече. Живеят в малко градче на 75 км северно от Франкфурт. Шурея като куриер без бъкел немски във Франкфурт взима 2. 5 и каза, че работата му е сравнително лека. Всичко това е нето и отделно в края на годината взимат още 2 к от надплатени данъци.

Казват, че цените са по-евтини от България. Наема им е съответно 500 евро топъл наем и 800 евро студен наем за тристаен апартамент. Нека псевдопатриотите ми разпряват как там данъците били високи, наемите били високи, скъпо било и едва ли не нищо не ти остава и в България с 1200 лв заплата живееш по-добре. Дрън-дрън, та пляс.

Шурея за 5 г. си плати апартамента в България, купи си чисто нова Хюндай Кона хибрид и гараж в България. Отделно ходи на почивка в чужбина. Аз като гл. счетоводител от 15 г. все още не мога и да си мечтая за неговия стандарт, както е завършил едва 11. клас едвам-едвам с тройка. Ама живи и здрави да са псевдопатриотите.

2.   И ние сме около тези суми и още 1000 Е двамата мини джоб. Работим в международна компания, квалифициран труд. Виж статистиките и ще видиш, че реално сте добре платени. Големи данъци, малко негно възнаграждение. Нето повече ако има нощни смени, работа в почивни дни и неделя и от там идва повече при някой, но няма как да работя нощно време и допълнштелни часове.

4.   Минималната ставка в Германия е 12 Евро на час. 1400 нето са около 1900 Бруто, това са около 19 Евро на час, т. е. 50% над минималната.

При пълен работен ден и 19 Евро ставка говорим за около 40. 000 Евро брутна годишна заплата (точната формула е 19X12X173. 33=39. 519). Явно приятелят ви е със същата ставка като Вас - 39500 годишни бруто са точно 2200 нето месечно.

Дали е добре или зле зависи от позицията, опита и квалификацията. Като цяло не е висока заплата, но не е и ниска, с такива пари обикновено започват току-що завършилите университет.

5.   1 Хайде да смятаме, мисля, че сега тарифата за почистващи фирми 13 Е на час, 22 дни х 6 часа х 13 е 1716 Е бруто, данък минимум 35 % колко става. Айде стига с легендите.

6.   1 Твоите близки си имат своя живот, ти твоя. Изборите са твои, събирай багажа и отивай при тях да видиш дали е лесно. И що за завършек, псевдопатриоти. Много ограничен коментар, човек е там, където е добре и има доход. Тжва, че си напуснал родината си, не означава, че си направил пристъпление.

7.   Номер 1, в крайна сметка шурея ти си вкарва парите в България. Не го казвам с лоши чувства, а просто, че повечето от хората в чужбина гледаме към България въпреки недостатъците. Аз работя за около 15000 лева на месец в чужбина, но си купих апартамент в България и събирам пари като се прибера в България след година две да ми е по-лесно в началото.

9.   7, не знам какво значение има това в случая, но той просто си имаше заем и реши да си го погаси. Колкото до връщане не ще и да чува, като се сети как го експлоатираха и за колко пари. Евентуално като се пенсионира след 30-40 години. Ама само евентуално.

10.   5, не е 13, а 14 евро на час. И данъка не е 35%, а под 30%, част от които се и връщат в края на годината. А това, което пропуснах, е, че освен тия 6 часа към фирмата работи и допълнително час пром, та с тях стават 2 к.

И все пак е в пъти по-добре от България като заплащане при същите цени на храните. Айде добре, с баща ми си делят по 300 евро топъл наем. Пак и остават 1700 евро за харчене, демек 3400 лв. В България тия пари дори и квалифицираните рядко ги изкарват, за чистачки да не говорим.

11.   6, завършека е по повод на един гном в тоя сайт, който изкара че в Германия видиш ли като си платиш данъка и наема, за теб не остава нищо и едва ли не живееш по-зле от в България.

Просто ми е писнало от разни типове, които си мислят, че всичко е рай, само защото е в България, а на запад разбираш ли всички са роби и едва свързват двата края, което просто не е така.

Не било лесно. Защото в бг-то пък е направо супер лесно да бачкаш за 800 лв. И да, определено там е по-лесно. Защото знам майка ми как бачкаше по 16 ч на ден, вкл. събота по шивашките фирми за 160 лв 2001 г. Е, там нито бачка 16 ч, а още по-малко за 80 евро или дори 800 евро.

Шурея също бачкаше по хлебозаводите по 12-16 ч, а в кампаниите стигаше и до 20. И взимаше 1000, в кампаниите до 1200-1600, в които пак едва свързваше двата края.

Сега и той нито бачка по 20 ч, нито пък за 500 евро.

Да нямам познати, да ви повярвам, че и там е трудно като в бг. Аз също съм бачкал в Англия на бригади. Да, бачка се, ама като вземеш заплатата, разираш защо. Тук бачкаш и като вземеш заплата, все още не си разбрал защо. Условията на труд дори няма да ги коментирам.

12.   Заплатите винаги се обявяват бруто. Колкото повече брутна заплата толкова повече данъци се удържат от нея. Имай напредвит, че особенно българина много обича да лъже колко изкарва. Ако изкарва две той ще ти каже, че изкарва три. В интернет пише, че в Германия за цялата 2023 е 12 евро на час, за 160 часа на месец тоест 5 дена по 8 часа на ден са 1920 бруто. След данъци и други удръжки реално взимаш 1600. Без език забрави някой да ти даде повече.

13.   12, 12 евро на час е МРЗ по закон. Но такива пари взимат само някои чистачки и касиерките в МакДоналдс. А в куриерските фирми взимат и без език и пак им плащат по 2500 евро нето месечно.

14.   Ето калкулатор смятайти, а 1 като пишеш, пиши вярно, защото подвеждаш.
https://www. brutto-netto-rechner. info/

15.   Данъчен клас 5 е 40 %.

16.   15, да, ама клас 1 е 20 и няколко %. Ако ти и върнат част от данъците, става и по-малко.

14, пропуснах единствено, че си доработва допълнително на частно. Но и ти пиши верни неща - никоя чистачка не плаща 35%.

17.   13 за да взима куриер 2500 нето, той трябва да взима 3000 бруто минимум. 3000 бруто на запад взимат един учител в на запад бе алоу. Куриера е работа за общак и на запад един общак може да стигне до 2000 евро само, ако бачка като роб 6 дена в седмицата. Аз съм работил като куриер на запад 2 години и знам колко плащат всички фирми и Диейчел и Депеде. Мизерия е това пич за тая работа, където тичаш с кашоните по 10 часа и нямаш минута почивка. В тия фирми има голямо текучество на персонал. Много от хората не издържат и се махат. Единица са тия, които остават с години на тая работа, но пак са на дъното на хранителната верига. В предприятие на смени може да вземеш същите пари, ама поне си на топло и не те блъска вятъра и дъжда. И си твърдо 8 часа. До като куриерската, често се работи извънредно, защото много хора не са в къщи през деня, и ти трябва да търсиш някъде по комшиите да оставиш пакета, защото се плаща само на доставен пакет. Излъгали са те или ти се опитваш да ни излъжеш.

18.   Взимат куриерите 2 и нещо, ходят сутрин и на лентата, мин. джоб на името на жените им, работят, много. Масово жените са им вкъщи, не знаят език, обаче да чистят било под нивото им.
Die Lohnsteuer beträgt in Deutschland zwischen 14 und 45 Prozent des Gehalts. Това е възможният % удържат.
Доработването на частно, не е официален законен доход.
Говорим за реални доходи. Масата лъжат, защото са много важни.

19.   17, да, знам какво е по повечето куриерски фирми, но не всички са така. Това, че ти си бил в масовите, не означава, че всички са мизерствали за без пари.

20.   Куриер посмъртно няма как да получи 2500 нето. Дори 2500 бруто са много. Стига сте писали измишльотини бе хора, след като не знаете, не пишете подвеждащи неща.

21.   17, ми не знаех, че баща ми е учител, ама щом казваш, вярвам ти.

22.   Какви са тия 100 часа и 160 часа, на седмица ли толкова? ! Това не е работа, това е робство. Толкова ще работя само ако работата ми е лика, тоест 100 или 160 часа на седмица, а може и 200, но да са в заснемане на ТВ сериал примерно. Авторке, за тия часове колкото и да получавате един ден ще страдане. Не знам как някой може да си го причини.

23.   Масово жените в Германия л, които са в брак, плащат висок данък, защото работят малко, като часове и с малка ставка и са данъчен клас 5, мъжът 3 и точно чистачките масово плащат 40 % данък. Когато мъжът и жената са 3/5 и м жът изкарва висока заплата, често не им връщат данъци, а дори допращат. Затова чисто плащат екста на тримесечие предварително, за да не ги обрулят с данък, който да се чудят, как да доплащат. Поради същата причина особено германки дори избират само мини джоб.

24.   Много рядко пиша коментари, но искам да отговоря на авторката. Ако се интересуваш какво е средното заплащане в професията, в коаято работиш, просто напиши в Google например професия Sozialarbeiter Gehalt и ще получиш информацията, която ти е нужна. Да питаш точно тук, смисъл няма. Виждаш какви са коментарите - шурея, баджанака и т. н.
Аз живея от 23 години в Германия, имам поглед върху много неща, професията ми е такава, че общувам ежедневно с десетки хора. Заплатата ти не е ниска. Това са около 19 евро на час. За сравнение, новодошлите, медицински персонал, съответстващ на медицинските сестри в България, получават 19, 70 евро на час. Като си вземат В2 изпита, дипломите им ще бъдат изцяло признати и ще получават 29 евро. Ако те интересува какво е заплащането в твоята професия, ще намериш в Интернет пълна и вярна информация, дори по Бундеслендери разделена.
И не, не ти е лошо заплащането. Когато аз станах преподавател по немски като чужд език, получавахме 20 евро на учебен час, а понеже сме хонорарни си плащахме и все още си плащаме осигуровките сами. Сега получаваме 42 евро, което сравнено с учителите по училищата, пак е нищо. Но за мен най-важното е удоволствието от работата, а парите идват след това.
Успех. Ако си млада и имащ амбиции и желание, възможности има много.

25.   23, ако обичаш, спри с глупостите.

26.   20, казвам ти реален пример. Като не си запознат, не пиши глупости.

27.   Номер 22- проста сметка: 7 дни по 24 часа, са общо 168 часа. Няма как да говоря за 160 часа седмично! Говоря за целия месец- тоест 40 часова работна седмица от понеделник до петък по 8 часа на ден! При мен случая е с около 100 часа на месец, защото не работя всеки ден, а съм на тайлцайт!
Благодарим на коментиралите! Оставам с впечатлението, че е средно заплащането. Нас наема ни събаря малко, понеже е доста висок-1, 100 варм Мите. Но наема е относително нещо, а к не питах за него.

28.   И защо точно в Германия?

31.   20 до 26. Казваш ми реално измислен пример от теб самия.
Ето ти статистика за рейнджовете при куриерите. При 30к средна заплата (2500 бруто) имаме 1750 нето. Специално за българин без немски силно се съмнявам да му предложат дори средната заплата.