Споделена история от В чужбина

Въпроси за Шотландия
Здравейте. Напоследък имам огромен интерес към Шотландия. Замислям се в бъдеще да заживея в някоя западна страна за известно време, до момента Италия ми е мечта, но нещо много ме дърпа към Шотландия. Та, ако някой е живял там или е прекарал малко повече време ще се радвам да споделите малко информация. Какво е отношението към българите, какъв е стандарта на живот, цени, културни особености, като цяло каквото се сетите ще е добре дошло. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Шотландия не е държава с добър стандарт на живот, въпреки е красива.

2.   В България си е най-добре, когато нещата които са важни за всички се кажат на момента, всичко е добре за хората.

3.   Завърших там и се върнах. Но мисля, че няма да ти хареса. Климата е гаден (повечето време няма слънце като между Ноември и Януари е най-мрачно и облачно времето и всички са в сезонна депресия. Меко е, почти няма сняг. Хората са гадни и груби също като климата... начина на живот е ужасен (всички работят ниско-квалифицирани работи и са полуграмотни, повечето работят и учат като студенти). Трудно се намират квартири. Отношението към българите също е лошо и под всякаква критика.
А след Брекзит не знам как ще отидеш там... би трябвало да е по-трудно вече.
Не знам дали ще ти пречи, но има наистина прекалено много българи в Шотландия... (предполагам защото беше една от най-евтините западни страни за живеене и се говори на английски).

4.   1, съмнявам се да не е добър, ама добре. Със сигурност е много по-добър от българския.

5.   Климатът е кофти и вероятно би ти докарал депресия и някое и друго хронично заболяване.

6.   Не разбирам живял ли си в Италия или Шотландия? За да те "дърпа" за мен означава да имаш поне малко досег с нещо. Иначе нищо реално за живота там не знаеш. Живях в Англия 2 години. "Дърпа" ме натам само като сравня бг заплатата си с английската. Не я чувствам като моя страна. България също вече не я чувствам като моя страна. Тотално ме разочарова. И като ми кажат имаме история и природа хаха и какво от това? Като в Бг е добре само за роднините на еди кой си. Другите нямат природа и история сигурно. Италия ми е позната като на турист, но туризмът е едно да живееш и работиш там не е същото. И въпреки това не си представям старините у нас. Обмислям емиграция. Италия е една от моите предпочитани и затова уча езика, но без излишни илюзии.

7.   До н. 5-със сигурност -мизерията в долнопробна България, ще му докара много по-голяма депресия на автора.
Аз от дете -изпадам в чести депресии, само като виждам в колко отвратителна страна живея. По-гадна и депресираща държава от тая скапана България, надали има...

9.   Не знам. В Шотландия бях на гости за седмица у приятелка, омъжена за немец. Видях Единбург. Мрачна и подтискаща атмосфера, сива, бездарна архитектура. Беше май месец, но пак ми беше мрачно. Ходят по улиците и се наливат, бозави, червендалести, гледат страшно. Храната не ме впечатли особено, прословутият haggis си беше точно буламач.
Моята приятелка живееше в предградие, бързо се махнаха, мъжът й намери работа в Цюрих.

10.   За всеки е индивидуално и опитът на всеки е различен! Без да опиташ нямам как да разбереш. Премести се, опитай, експериментирай, от човек до човек се различава...

11.   Ами като те дърпа събери пари и отиди на екскурзия. Може за по-евтино да ядеш храна само от супермаркета, тъкмо ще се смесиш с местните. Използвай и градски транспорт за да видиш дали ще ти допадне местния народ като енергия и излъчване, защото може да ти е мечта, но на живо да не си допаднете. И на мен мечта ми беше Париж - ами грабва си ме, но не и хората, не мога да живея там. А Германия и то много градове дори като места не ми хареса, хубави са, но не е моето място. Дори за туризъм няма да се върна там. А отсреща в Чехия и особено в Австрия се чувствам много по-добре, но преди винаги идеализирах Германия и подценявах Чехия и Австрия.

12.   Здравей. Живея в Единбург вече почти 8 години. Учих магистър тук и сега имам хубава работа. Шотландия е прекрасна страна, имат хубава природа, хората за добри и отзивчиви. Времето наистина е гадно, мрачно и студено през по-голямата част от годината. Храната е по-евтина от България, но услугите са по-скъпи. Квартири (в Единбург) се намират трудно. Работа има много, стандарта е по-нисък отколкото в Англия, но зависи какво работиш. За мен лично архитектурата е красива, Единбург си е исторически град.
Въпреки всичко от много време ми се връща в България и в момента съм в процес. Надявам се до края на годината да се прибера, Шотландия си е като всяка друга чужбина в един момент ти дотежава да си далеч от семейството и родината.