Споделена история от В чужбина

В чужбина, социални контакти
Живея в чужбина, имам хубава работа, владея езици, живеем добре, но забелязвам, че се отдръпвам от хората, искам да съм си вкъщи със себе си да се занимавам. Общуваме с различни хора, но с българите тук е ужас, мъжът ми също говори езика, но иска контакт с българите. На мен ми е крайно неприятно, не защото са българи, а защото са такива с които в България не бих общувала никога. Искат постоянно услуги, пари на заем, заяждат се, подмятания нелепи забележки и от сорта. Аз съм скромен човек, като цяло не афишира знания, подам на нивото им, но много ми тежи. С други националности сякаш границата е различна, няма навлизане в личното пространство, общи разговори и спокойствие и за двете страни според мен. Не знам каквоэда правя?

Коментари

1.   Не общувай с българи. Ако не си кон с капаци, няма да имаш никакъв проблем да се адаптираш и социализираш сред чужденците.

2.   Нали работите и двамата? Там няма ли "други националности"? Съседи и тем подобни?

3.   Стига с това българите това българите онова все едно тия неща са типично за българите. Българите в чужбина са такива каквито са и в България и много от нещата ги има и на запад само където е добре прикрито зад доброто им възпитание пардон лицемерие. Като толкова са ти неприятни българите, защо пишеш в български сайт, а не във въпроснатите чуждестранни. Плюете българите после като ви е тежко на душата пак към българите се обръщате.

4.   От почти 20 г сме в чужбина и ние. След първите 2 г казах на мъжът ми така: Ако ти искаш, срещай се с българи, аз обаче отказвам категорично!
И да, съвсем права си, че в чужбина е много трудно да намериш подходяща среда сред българи. За това не допускам никакви около мен. То не бяха документи да им попълвам, да ги придружавам по институции и превеждам, ами и включително в домът ми започнаха да ме притесняват в почивните ми дни и да изискват- съвсем на добра воля съм помагала. Стигнаха дотам някои бг боклуци, да чакат само да се обърне мъжът ми или да съм сама и да се опитват да се наврат в леглото и живота ми- обиждат мен, обиждат и мъжът ми.
В къщи е абсурд да позволя мъжът ми да покани българи! Ако иска да ходи с тях да пие една бира някъде, но няма да е в къщи!
Той в началото беше на друго мнение, но от много години вече и той не ще и да чуе. Това е.
Ограничават! Мъжът ти като иска, да се вижда с тях някъде на бар, но не може да ти ги натриса.
Не съм от тези хора, които поставят условия, но по този въпрос бях категорична "допълнение ли ми българи в къщи, излизаш с тях и приключваме".

5.   4 Бллагодаря ти! И аз минах през етапа да помагам, превеждам, да се излагам, защото не се държат възпитано. Аз с другите националности нямам такива проблеми, в работата бях предпочетена през доста кандидати за тази позиция там нещата са много добре. За мен проблемите са манталитета и поведението. Лични въпроси, пари, завист и поведение вменяващо вина, че си им длъжен. Звънят ми за глупости, постоянно в стил: "Видях ти колата вчера, ама не си ли на работа? " Аз не бих дълбала и любопитсвала, кой, какво, защо? Разговорите винаги се въртят около клюки, кой какво, това не ме интересува. За мен контакта трябва да бъде виждаме се, 2 часа общи приказки и после кой от където е, да си гледа себе си и живота. Въобще не съм по задушевните контакти и отношения.

6.   Подбирай си хората! Някои българи или лоши? Не думай! Но има и дорби.

7.   За съжаление масовият български емигрант по държавите с много българи е от този тип. Нали ги виждам в самолетите за Холандия, Испания, Германия и Гърция що за стока са.

Единствения съвет, който мога да ти дам е ако ви се занимава да се преместите в държава, където просто няма толкова много българи. Но може би финансово няма да има смисъл. В такива държави ходят предимно по-културни, образовани и интелигентни българи.

В страни като Испания, Англия, Нидерландия, Германия, Гърция е пълно с най-простите ганьовци.

8.   Не е до държава. Във Франция от над 30г, не запазих контакт с никакви сънародници. Определено не се получи по редица причини, не ми се правеха компромиси със себе си.
Тук по принцип няма много българи, но манталитетът ни е такъв, че където и да сме, не мелим брашно заедно.
Познавах задружни китайци в началото на следването ми тук - на единия като внезапно почина баща му, цялата група сънародници събраха пари да му купят двупосочен, самолетен билет, за да отиде на погребението, беше си доста солидна сума за студентските джобове, но го направиха.
Това между българи в чужбина посмъртно няма да се случи.

9.   В самолета е ужас наистина.

10.   Хората зад граница от едва националност, трябва да са по обединени, задружно и да си помагат, така за всички ще е добре, това е решението.

11.   Общувайки със себеподобни или с хора от същата националност като твоята- няма да напреднеш!

Ако наистина искаш да се почувстваш у дома- обграждаш се с местните и проявяваш искрен интерес и любопитство към тях, техният живот, култура, история...

12.   10. Няма как разбери. Помагаш и искат и още и още, не учат език за да се справят сами, завиждат. Много идеалистично звучи.

13.   Хората от една националност, трябва да си помагат във чужбина, това е правилното решение.