Споделена история от В чужбина

Българин, обмислящ завръщане
Малко за мен на 20 съм от София, Уча в Нидерландия софтуер в Saxion (приложен университет), работя почасово уикенда и ми финансират личните разходи от държавата + транспорт. Условията на това финансиране са, че ще си взема дипломата до 10 години, за да се опрости цялата сума, която за момента е няколко хиляди евра, но ако спра 2-ра или 3-та година ще бъде във високите хиляди и ще се води заем. Програмата е окей, но бих предпочел да бачкам в БГ и евентуално да избутам някакво друго висше, но да съм си вкъщи заради природата и семейството, преди да замина бачках в IBM network eng. и беше окей събрах около година стаж. Въпроса ми е какво бихте ме посъветвали, аз донякъде се вписвам тук, но размишлявам, че не е за мен и идеята на този тип финансиране започва да ме стресира. В случай, че доходите ми в бг са ниски, които ще са под 20к евро със сигурност в началото имам 35 години да го платя с вноска 0 евро или 15 нещо такова.. което е нищо, но има ли някакъв ефект това над живота ми в бг? Възможно е и да прехвърля кредитите си от 2та семестъра в друг бг уни и да не е напълно изгубено време.

Коментари

1.   Ако не беше се разписвал за заем, можеше да правиш каквото искаш.
Обаче в момента си вързан с този заем, който ще ти се опрости, ако завършиш там.

Като ти липсва България, връщай се ваканциите, лятото и т. н.
Предполагам когато нямаш сесии, лекциите ти се записват, или пък може да си учиш самостоятелно, а да живееш в БГ до сесията и да ходиш в Ниделандия само да си взимаш изпитите.

Така като разбирам, работата не ти е задължителна, само университета.

При всички положения си завърши там, инак трябва да плащаш от джоба си грешни пари.

2.   Как ще прехвърлят в. бг уни, невъзможно и нереално, завърши, търси си работа от там в България и си плащай кредита.

3.   С тоя заем, не си и помисляй да се връщаш. Завърши пък после можеш да живееш където искаш. Да, живяла съм в чужбина, знам колко ти липсват семейството и приятелите, но се свиква, пък и ваканциите си си вкъщи. Ще се справиш.
А после, с тази диплома ще имаш и по-голям шанс за добра работа, вкл. и в България.
Така, че прояви малко характер и действай.

4.   Не се излагай. Карай си следването и не се оплаквай. Върнеш ли се тук, я след 5 я след 10г ще осъзнаеш как тъпо си се прецакал.